Co se do knihy nevešlo

Kniha Papírová archeologie 1Co se do knihy nevešlo? Vešlo se tam všechno! 😎 … samozřejmě, všechno důležité. Text Papírové archeologie 1 měl tu výhodu, že zrál po dlouhou dobu, a tudíž jsme měli možnost do něj vetknout opravdu vše podstatné, i mnoho informací nad rámec čistě papírového modelářství a časopisu ABC.

Odhalovat všechny historické souvislosti nebylo snadné. Vývoj vystřihovánek v časopise ABC byl natolik komplexní záležitostí, že zmapovat ji beze zbytku vyžaduje hodně pátrání, porovnávání a také náhod – především pokud jde o vliv zahraničních spřátelených redakcí mládežnických časopisů. O některých těchto vazbách na zahraničí jsme až do nedávné doby neměli ani tušení.

Pokud se pustíte do jakékoli kompilační práce, záhy narazíte na mantinely, CO ještě do svého textu dát a CO už nikoli. Na toto dilema jsme s kolegy narazili nesčetněkrát. Člověk má tendenci do svého „dortu“ nacpat opravdu vše, jako pejsek s kočičkou: když už tady něco tvoříme, tak ať to je úplné, maximalistické, nepřekonatelné, bez nutnosti v budoucnu vydávat „druhé, doplněné vydání“. Ať nemáme věčný pocit: héérnajs, tohle jsme tam ještě mohli bacit

Typická ukázka hledání hranic, co je ještě pro naše vyprávění relevantní a co už ne, je na straně 79 dole – popisujeme tam barvitě, co to byly tuzexové poukázky, „bony“. Proč? Za ně se daly kdysi v Tuzexu pořídit angličáky – a ty byly předlohou mnoha papírových modelů. Čili souvislost bonů s vystřihovánkami je tady už dost vzdálená, ale pro dokreslení koloritu doby reálného socialismu, zvláště mladší generaci, jsme tam tento přípodotek dali.

Věříme, že jsme své hranice rozumné úplnosti nastavili správně. Některé texty byly podány velmi stručně, jelikož nejsou až tak podstatné, např. vznik knihy. Jiné podněty jsme úplně vypustili, např. informace o předlohách modelů – ty postupně zpracováváme pro tento web.

Kniha Papírová archeologie 1Protože publikace si vzala za úkol řádně představit jednotlivé modely, budeme případné  doplňky či drobné nedostatky uvádět tady. Nebojte se podělit i vy se svými zkušenostmi ze stavby toho kterého modelu – zda vám všechno sedlo jako nemluvně na hrneček, zda jste museli tu méně či více domlouvat papíru za použití stupňující se agresivity, nebo zda měla vystřihovánka nějaký zásadní lapsus, díky kterému musely nastoupit všeléčící české zlaté ručičky. Stane se, že sem tam se zatoulá nebo zduplikuje číslo nějakého dílu nebo případně díl samotný není tak docela echt a recenze by to měla uvést. Není v tom snaha tvůrce modelů nějak shazovat, spíš vyslat modelářské upozornění těm, co se na ten který model chystají, aby byli ve střehu a nedali se překvapit.

V oblasti předloh se snažíme najít umírněný počet údajů, ale nehltit jimi tento web, jenž má primárně sloužit svému účelu. V mnoha případech předpokládáme, že se nám podaří propojit tyto informace s jinými, fundovanějšími a specializovanějšími stránkami, na nichž o skutečných objektech najdete nejen více informací, ale i podstatně detailnějších.

V samém závěru knížky na straně 109 máme kapitolku „Dodatky a opravy“, která ilustruje, jak se historie odhaluje nerada, jak se poznání časem prohlubuje. Na pár zajímavých skutečností ohledně původu modelů jsme totiž přišli až po vytištění příslušných stránek. Je tedy možné, že za nějaký ten rok zjistíme, že si i vyčerpávající text Papírové archeologie 1 zaslouží doplnění.

K dodatečným informacím, které se do knihy nevešly (a nebylo by ani rozumné je tam dávat), nám dobře poslouží právě tento web. Nuže:

 • Str. 4 – Poznámka k vývoji Papírové archeologie: detailní evoluci najdete zde.
 • Str. 23-24 – Dobový pohled za hranice I. – Junge Welt, Německo: sběratelé patrně ocení kompletní seznam modelů, které v Junge Weltu v edici Kranich vydali. Je k dispozici, zpracujeme  jej do publikovatelné podoby a vyvěsíme.
 • Str. 25-28 – Dobový pohled za hranice III. – Micromodels, Velká Británie: totéž jako Junge Welt, seznam Micromodels máme, připravíme jej pro tento web.
 • Str. 29, box vpravo – zmínka o vystřihovánkách z Národního technického muzea: nafotili jsme své sbírky z NTM detailněji – podrobnější text je zde.
 • Str. 34-35 – povídání o první vystřihovánce automobilu v ABC, o Moskviči: více informací o této zajímavé předloze máme zde.
 • Str. 53-56 – více o autoveteránu Rolls-Royce „Silver Ghost“ si přečtěte zde, máme tu i postup stavby tohoto rollse. Osm snímků autodrožky Laurin & Klement Taxi GDV 1909 a závodního Mercedesu 1914 máme v Galerii. „Smontování“ mercedesky popsáno v rubrice Lepíme.
 • Str. 54-55 – malou zelenou laurinku-Voiturettu jsem lepil, postup stavby najdete zde. Tamtéž najdete i další dva snímky ze setkání tří laurinek v Národním technickém muzeu v Praze, o kterém se píše na straně 55 dole.
 • Str. 57 a 93 – popsány modely pancéřového automobilu Austin-Putilov a popelářského vozu Škoda 706: doplňkové informace k oběma předlohám najdete zde a zde.
 • Str. 68-73 – barvité líčení na poměrně velké ploše jsme v knize věnovali vůbec první vystřihovánce pánů Blechy a Vyškovského v časopise ABC, autoveteránu Packard Landaulet z r. 1912. Stavbu modelu jsme popsali v podrobném reportu.
 • Str. 74-78 – pokud byste se chtěli podívat, jak se lepily papírové matchboxy, najdete zde postupy staveb, rozsáhlé fotogalerie i doplňkové informace k předlohám. Jako rozcestník ke všem textům můžete využít Rejstřík v hlavním menu.
 • Str. 84-85 – rozsáhlejší fotogalerie letounů Avia Ba 33 a Fokker D VII jsou v galerii letadel. Povídání o letounu Fokker D VII doplňujeme zde.
 • Str. 91 – profil autora Vladimíra Procházky: portrét obohacen o další obrázky a publikován ve zdejší sekci autorských profilů.

-StF-, -RoP-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jsi živý či duch? *