Kouzelná historie

Kouzelná historie papírových vystřihovánek

Kouzelna_historie-front2.jpgPapíroví archeologové nespí. Kutají a přehrabují se ve svých archivech ve dne v noci. Hlásíme další, již třetí vydavatelský počin: po Papírovém světě Richarda Vyškovského (2009) a knize Papírová archeologie 1 (2013) přichází na pulty knihkupectví zbrusu nová práce, publikace Kouzelná historie papírových vystřihovánek, s podtitulem unikátní průvodce světem vystřihovánek v českých zemích do roku 1948.

Josef Kropáček, známý sběratel a historik v oboru starších vystřihovánek, se rozhodl vynést na světlo alespoň zlomek ze svých sbírek a objevit pro veřejnost dávno zapomenuté papírové modely a vystřihovánky z časů našich prapra- a prarodičů. Navazuje tak na svou systematickou práci v časopise ABC, kde rovněž publikuje drobné ukázky a přetisky starých, „stoletých“ vystřihovánek. Čili tentokrát se podíváme do dob, kdy třeba pan architekt Vyškovský ještě ani nebyl na světě nebo byl malým chlapcem, do doby od počátku minulého století až do roku 1948.

Málo se ví či jen tuší, jaká ohromná spousta vystřihovánek tehdy v Evropě existovala, především v Německu a ve Francii, ovšem i v našich zemích. Archy některých vydavatelů byly číslovány a dnes jen kroutíme hlavou nad vysokými pořadovými čísly v řádu mnoha set. Nesčetné archy figurek vojáčků, sokolských cvičenců, zvířátek, oblékacích panenek, divadélek, betlémů, architektury i dobové techniky – to vše existovalo, v nádherném grafickém provedení a pokud se takový arch dochová dodnes, s prominutím neožrán hlodavci či hmyzem, neplesniv a nepokrčen, NEROZSTŘÍHÁN!, je to malý zázrak.

Motorem pro vydávání vystřihovánek, např. figurek a betlémů, byla dobová komerce – k výrobku se přidávala karta nebo arch s vystřihovánkou a malý capart po boku starostlivé nakupující matičky se tak krásně zabavil. Pokud capart list nerozstříhal a šel raději čutat merunu nebo střílet prakem do pouličních lamp, chvála jemu! Vystřihovánka se tak mohla dožít dneška. A skončit třeba v Josefově archivu – a ten se nám právě nyní otevírá …

Kouzelna_historie-vystrih1

Kouzelna_h-sv_Jiri2Nová publikace Kouzelná historie papírových vystřihovánek si bere přiměřené sousto z ohromně rozsáhlé tématiky – Josef pečlivě vybíral a nakonec nám představuje 46 hesel, vydavatelů, firem a tvůrců, v abecedním řazení, kteří před sty lety nesli u nás prapor vystřihovací, skládací a lepicí. Jednotlivé profily doprovází bohatý obrazový materiál – reprodukce jedinečných vystřihovánek. Dostane se i na několik drobných pohledů do zahraničí, včetně Argentiny, Japonska a USA.

Kouzelna_historie-historyKromě encyklopedických textů k jednotlivým vydavatelům publikace přináší i stručnou shrnující historii předválečných vystřihovánek a hlavně – vystřihovánky samotné. Čili můžete nejen studovat a objevovat dávné grafické listy modelovací, ale také si nějaký sestavit – v knížce je obsaženo celkem 22 přetisků pradávných vystřihovánek – architektura, figurky, betlém, letadlo, divadélko (obr. výše) … a také jeden rozsáhlejší papírový model, dnes opravdová rarita, chrám sv. Jiří na Hradě Pražském nakladatele Bedřicha Kočího z roku 1921, který zabírá 4 strany (foto slepené baziliky vpravo, model též zdobí obálku publikace):

Kouzelna_historie-vystrih2

Kouzelna_historie-vystrih3Kouzelna_historie-jakVystřihovánky jistě zaujmou nejen děti, ale i jejich zvídavé tatínky či dědečky – kupříkladu taková svlékací – ehm, pardon, oblékací Lída Baarová upoutá pozornost i po desítkách let (obr. vpravo). Pro úspěšné dokončení díla je vhodné si pročíst i návodný text Jak lepit, který je v publikaci též obsažen (náhled vlevo).

Popřejme hodně zdaru této vystřihovací encyklopedii – pokud zaujme širší čtenářskou obec, nechal se Pepa slyšet, že pokračování je jistě možné. Panují sice určitá technická omezení, jelikož na formát A4 se nedají dobře směstnat velké vystřihovací plachty např. čtvercových rozměrů, přesto je stále z čeho vybírat.

Publikace je od začátku listopadu 2014 k dispozici v široké síti knihkupectví v ČR a na knižních e-shopech albatrosmedia.cz a knihy.cpress.cz. Možno též napsat objednávku vydavateli e-mailem: eshop(ZAV)albatrosmedia.cz .

 • Kouzelna_historie-JoKNázev: Kouzelná historie papírových vystřihovánek
 • Autor: Josef Kropáček
 • Grafika & design: Robert Pavelka
 • Vydavatel: Albatros Media / Cpress, listopad 2014
 • Formát a vazba: A4, sešit
 • Počet stran: 52
 • Doporučená koncová cena: 169 Kč

5 komentářů u „Kouzelná historie

 1. avatarKavalier

  Zdar, Vážení 🙂
  Jsem okouzlen a nemohu se dočkat, až budu mít tento skvost v rukou a budu moci beztrestně střihnout do historie, aniž bych nenávratně rozpižlal, spatlal či jinak zničil cenný originál! Asi už stárnu a vracím se pomalu do dětských let, poslední dobou se zabývám výhradně stavbou archeovykopávek (většinou z ABC), tedy vystřihovánek starých 30-40 let i daleko starších, než jsem já sám 🙂 . Těším se nejen na „staronové“ vystřihovánky, ale i na zajímavé vyprávění o historii od odborníka v tomto oboru „na slovo vzatého“! Díky Pepo! A díky všem našim „archeopapírákům“.
  PS: „Někdy si přeju být střihoruký Kani“ 😀

 2. avatarpeffi

  Super!
  Ako sa k tomu dostanem u nás na Slovensku? Mal by som záujem o 2 knihy.
  Vďaka vopred za radu. A za bohumilý počin samozrejme…

 3. avatarIvo

  Dobrý den,
  stavím hlavně architekturu, přes dvacet let, a mám toho hodně. Mám i spoustu starých ABC a déček ke slepení. Tato kniha mě potěšila, seženu ji a jen se chci zeptat, zda se dá koupit někde Velká pacifická z roku 1969. Tenkrát jsem ji slepenou měl, ale během stěhování se zničila. Hned bych si ji slepil znovu. Mějte se fajn a díky za to, co děláte.

  1. avatar-StF- Autor příspěvku

   Děkujeme, Ivo, i všem dalším příznivcům. Velká Pacifická je poměrně unikátní, ale semo-tamo se objevuje na internetových aukcích, třeba na Aukru. Nutno hledat a mít trochu štěstí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jsi živý či duch? *