Miloš Kánský a kouzlo starých mašinek

Miloš Kánský a kouzlo starých mašinek

„Jakápak věda. Vždyť všechno dělám z papíru. A toho mám stále plnou krabici.“
Nahlédněte s námi do kuchyně pravého a dávného papírového modelářství…

Pokud si rádi listujete starými ábíčky, jistě vaší pozornosti neuniklo číslo 19 / roč. 16, které vyšlo 9. 6. 1972. Na obálce se totiž skví působivá barevná fotografie velmi členité a pestré papírové parní lokomotivy i s jejím tvůrcem, panem Milošem Kánským, občanem Prahy – Žižkova:

Miloš Kánský

Na straně 4 je pak inspirativní reportáž redaktora Martina Pilného „Kouzlo starých mašinek o tomto fandovi železnice, který začal stavět parní lokomotivy vlastní konstrukce, dle svého archivu obrázků těchto krásných strojů:

Miloš Kánský

Impulsem pro stavbu papírových lokomotiv se stala, citujme, vystřihovánka staré americké lokomotivy, vydaná nakladatelstvím Albatros. Nemohlo jít o nic menšího než o vůbec první vystřihovánkový počin z rozsáhlé edice Albatrosu, Velká Pacifická – Great Western Railroad 1869 autora Jaromíra Svobody, která vyšla o tři roky dříve. Pan Kánský westernovou lokomotivu slepil a dokonce dopracoval její plastické detaily – na obrázcích níže je původní model z Albatrosu a téměř k nepoznání upravený model pana Kánského:

Miloš Kánský

Sám stavitel poznamenává, že nakupuje pouze lepidlo, veškerý barevný papír schraňuje z nejrůznějších náhodných zdrojů, z krabiček, prospektů, obalů apod. Neváhá si některé detaily mašinek přimyslet a dotvořit, když chybí podrobný obrázek, ale to nevadí, jeho radost z práce a výsledného díla to nijak neumenšuje. Redaktor Pilný jej dává s vykřičníkem za příklad skromnosti všem čtenářům, „kteří nás [redakci] neustále bombardujete, že byste rádi modelařili, ale není k dostání materiál, vybavení a že nemáte peníze!“

Miloš Kánský Miloš Kánský

K článku jsou připojeny barevné fotografie Martina Pilného, na kterých vidíme pana Kánského při stavbě a také několik výsledných modelů. Lokomotivy jsou opravdu velmi členité, propracované, krásně barevné a honosné a stojí na solidních podstavcích s kouskem stylizované železniční tratě (snad by to chtělo jen trošku retuše bílých hran a byla by to dokonalost sama):

Miloš Kánský Miloš Kánský

Důchodce pan Kánský měl v době vzniku článku (1972) už 69 let. Starý pán zřejmě mezi námi již není, ale dochovaly se někde u příbuzných či přátel tyto jeho skvostné modely? Toť vskutku výzva hodná papírových archeologů nebo Vás, čtenářů těchto řádků…

… těmito slovy končíme článek stejného znění v knize Papírová archeologie 2, na straně 49. Věřte tomu nebo ne, výzva byla vyslyšena a dnes už o panu Kánském víme vícero informací, ba co víc, můžete se nyní podívat na množství jeho dalších originálních papírových modelů.

Před lety (2004) jsem psal prvotní seriál o historii vystřihovánek v časopise ABC pro web ábíčka a pod jeho díl, který pojednává i o panu Kánském, se v komentáři ozval jeho vnuk – s dovolením citujeme:

Miloš Kánský:
Můj dědeček byl Miloš Kánský, tedy pán na titulní straně ABC č. 19. Zemřel v roce 1992 ve věku 89 let. Jeho papírové modely jsou stále v držení rodiny. Byl renesančním člověkem. Děkuji za vzpomínku.

A to není vše: Letos na jaře se přihlásila dobrá duše papírově-archeologická, náš přítel a fanda Mikuláš Laub, s ohromující zprávou, že ve stejném domě v Praze 8, kde bydlí, žije také snacha pana Kánského. Slovy klasika, svět je malý a o náhody tu není nouze 😎 .

Miloš Kánský Miloš Kánský Miloš Kánský

Mikuláš se pustil do pátrací sousedské detektivní práce a zjistil, že paní sousedka dokonce dodnes opatruje několik modelů pana Miloše!
Po jisté době se mu podařilo získat zajímavé informace a v rámci možností nafotit dochované papírové unikáty pána, který se na nás dívá z obálky prastarého ábíčka. Z lokomotiv dodnes existuje právě ona již zmíněná Great Western R. R. – viz obrázky výše, kde můžete porovnat původní snímek Martina Pilného z roku 1972 a dvě Mikulášovy fotografie ze září 2018, tedy po 46 letech (lokomotiva pana Kánského má přibližné rozměry 270×100×60 mm).

Miloš Kánský – odhalení po 46 letech

Pan Miloš Kánský (1903–1992) byl vyučený typograf, dlouhá léta spojil svůj pracovní život s nakladatelstvím Orbis na Vinohradské třídě (bydlel nedaleko, v Ondříčkově ulici). Jeho zájem o historii a vlastivědu jej zavedl k souběžné práci pro Čedok, kde se uplatnil jako průvodce po tuzemských památkách pro československé turisty.

Odrazem jeho zájmu o památky jsou i drobné modely staveb. Až na jednu výjimku je nelze snadno ztotožnit s konkrétní předlohou, je ale možné, že skutečné památky mu posloužily jen jako předobraz (podobně jako tomu bylo u Městské památkové rezervace Richarda Vyškovského):

Miloš Kánský Miloš Kánský

K hronovskému nádraží (obr. výše) měl blízko z toho důvodu, že jeho manželka Olga z Hronova pocházela.

Většina modelů je očíslována, a to na spodních plochách modelu. Čísla 111 a 117 dávají tušit, že sbírka pana Kánského byla opravdu mohutná.
Na pohledech zespodu se můžete podívat, jak vypadala konstrukce těchto originálních výtvorů:

Miloš Kánský Miloš Kánský

Pan Kánský některé ze svých modelů dokonce vystavoval (!), a to v NDR, tehdejším východním Německu – je zde možná souvislost s prací pro Čedok a propagací tuzemských památek v zahraničí.

Foto: Mikuláš Laub, září 2018:

Rozlučme se památným výrokem pana Kánského, který je zvěčněn na obálce onoho starého ABC. Může být krédem pro všechny, kdo objevili půvab vystřihovánek a dětskou hravost, kterou v sobě papírové modelářství skrývá:

„Jakápak věda. Vždyť všechno dělám z papíru. A toho mám stále plnou krabici.“

Za spolupráci velmi děkuji panu Martinu Pilnému, rodině pana Miloše Kánského a samozřejmě objeviteli Mikuláši Laubovi.

-StF-, listopad 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jsi živý či duch? *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..