Minipočítač Zenit

Název modelu: Minipočítač Zenit
Autoři: Ing. Václav Petráček a Ladislav Badalec
Vydavatel: Zenit pionierov č. 1/1988-89 (vyšlo v září 1988)
Rozsah: 1,25 str. A4 (samotný minipočítač, bez her)
Počet dílů: 8 číslovaných / 22 fyzických
Autorský kód modelu: neuveden
Lepeno: z laserové kopie, Vánoce 2016, dokončeno 26. 12. 2016 (-StF-)

Kdykoli mi tato letitá vystřihovánka ze slovenského časopisu Zenit ještě z dob soumraku socialismu zavadila o oko, vždy jsem si říkal, jak asi ten papírový komputer vlastně fungoval; moc jsem si to nedokázal představit. Vždyť hry k němu vycházely po celé dva roky… muselo to být asi náramně nápadité dílo. Ke stavbě jsem se ale nedokopal nikdy, možná proto, že mne počítačové hry nikdy moc nebraly, ani v dobových pouťových maringotkách s herními automaty (2 Kčs za jednu hru), ani v dobách, kdy už jsem měl vlastní počítač v práci či doma. Možná jsem jeden z mála na Zemeguľi, kdo nikdy nehrál proslulou karetní hru Solitaire ve Windows – asi proto, že „živý“ mariáš, taroky nebo poker jsou setsakra jiné kafe 😎 .
Ale čas oponou trhnul, resp. ne čas, ale kolega podněcovatel Michal „Medium“, a u příležitosti plánované výstavy mne jemně přiměl minipočítač Zenit sestavit. Konečně jsem si tak měl vyzkoušet, jak se s ním vlastně hrálo…

Minipočítač Zenit

Minipočítač Zenit – slovo autora modelu

Ladislav Badalec v rozhovoru s Michalem Erbenem (celý dialog naleznete na konci profilu L. Badalce) připojuje k minipočítači tuto vzpomínku:

Minipočítač ZenitTo byla vlastně první objednávka redaktorů E+Z na originální ztvárnění přípravy na programování. Pro snadnější pochopení jsme měli graficky znázornit „průběh computerového myšlení některých tehdy se rozvíjejících jazyků, v našem případě BASIC.“ Podle návrhů ing. Petráčka, důlního měřiče z UD Hamr na Jezeře, jsem vytvořil vystřihovánku jakéhosi panelu – v dnešní terminologii bychom mohli říci tabletu – s monitorem a klávesnicí. Do výřezu monitoru se vkládaly karty s kresbami hracích ploch, hřišť a vodních toků nejrůznějších sportů na souřadnicové síti (tenis, běh na lyžích, slalom, paralelní slalom, vodní slalom apod.). Čtenáři E+Z pak podle písemných programových příkazů (ke každé nové hře byly vydány odpovídající rozpisy) hráli figurkami na předznamenaných bodech zadaných souřadnic, jako by pohybovali kursorem. V jistých polohách figurek docházelo k zisku kladných bodů, jinde k bodovým ztrátám… nakonec došlo při hře k vítěznému enteru, nebo závěrečnému erroru. Touto docela zajímavou „počítačovou technikou“ jsme s Vaškem Petráčkem připravili a nakreslili několik dalších rozsáhlých „stolních her“ – Dobytí Měsíce, Velká pardubická, Objevení Ameriky aj.

Jaké hry k minipočítači v Zenitu vyšly:

Minipočítač Zenit

  1. Jeleň a poľovník – kód hry VP-002 ZENIT – Zenit pionierov č. 2/1988-89
  2. Paralelný slalom – VP-018 ZENIT – č. 6/1988-89 (hra má podezřelé zbarvení, bílé plochy jsou rezavě oranžové, viz náhled výše… zřejmě chyba tisku)
  3. Tenis – dvojhra – VP-004 ZENIT – č. 10/1988-89 (program ke hře je dokončen v čísle 11)
  4. Okruh pre cestovné automobily – VP-029 ZENIT – č. 18/1988-89 (program ke hře je dokončen v čísle 19)
  5. Program Apollo – cieľ Mesiac – VP-011 ZENIT – č. 21-22/1988-89
  6. Slalom – I. kolo – VP-003 ZENIT – č. 11/1989-90
  7. Slalom – II. kolo – VP-003 ZENIT – č. 12/1989-90
  8. Prekážkové dostihy – VP-025 ZENIT – č. 17/1989-90
  9. Plochá dráha – VP-030 ZENIT – č. 19/1989-90
  10. Veľká pardubická – bez kódu, možno hrát i jako běžnou stolní hru – č. 21-22 a 23-24/1989-90

Minipočítač Zenit – stavba modelu

Samotná vystřihovánka minipočítače patři mezi relativně vzácné kousky, v archivu chovám jeden jediný výtlačok, a tak se pouštím do stavby z laserové kopie. Ta s sebou nese výhodu pevnějšího papíru, jelikož originál není příliš pevný. Dalším plusem je lesklý tisk, což k podobnému technickému zařízení sedí.

Tělo minipočítače je takový placatý děravý rámeček – na první pohled hrozí zkroucení celé konstrukce, proto budu podlepovat solidním kartonem. Fest podlepuji i plochu klávesnice, ať se neprohýbá – proto nebudu potřebovat dvě vzpěry č. 3, které měly původně klávesnici vyztužovat:

  

Dovolil jsem si nepatrnou konstrukční úpravu, a sice jsem děravému tabletu přidal ještě jednu díru – onen menší čtvercový výřez v základním kartonu, v místě „obrazovky“. Je to proto, že jsem chtěl předejít problému, že bych hru nasazenou do rámečku počítače nemohl dostat ven. V tom případě bych ze zadní strany prstem skrz díru vysunul herní desku ven. Toto opatření nakonec nebylo nutné: pokud budete lepit přesně a bez deformací, rámeček má mírnou vůli a herní plány lze vyklopit z „monitoru“ bez potíží.

  

Jelikož se bude na minipočítač při hře jemně tlačit shora (při vkládání herních plánů a zapisování údajů) a hrozí jeho prohýbání, provedl jsem ještě jedno posichrování: místo původně čtyř nožiček v rozích přístroje jsem jich vyrobil celkem devět. Nutno je na spodní ploše umístit tak, ať nepřekážejí budoucí „paměti“, čili zasunutým pruhům čtverečkovaného papíru:

   

Zasunuty proužky čtverečkovaného papíru, čili „operační paměti“ a „registru“. Abych byl dostatečně retro-stylový, použil jsem mnoho let starý, již mírně zažloutlý čtverečkovaný papír, který jsem objevil ve svých zásobách:

  Minipočítač Zenit Minipočítač Zenit

Máme hotovo, do „monitoru“ můžeme uploadovat první hru, Jeleň a poľovník (jelen a lovec, myslivec):

Minipočítač Zenit Minipočítač Zenit

Ke každé hře je nutné také připravit figurky, v případě hry Jelen a lovec oba hlavní aktéry zastupuje malinký papírový jelínek a náboj, obojí na podstavečku.
Herní návody byly autory připraveny ve formě počítačových příkazů. Spolu s úvodním vysvětlením principů a kódů tak začala hráči vznikat herní knížečka Radovánky so ZENIT-om, ve které mohl zalistovat a vybrat si, kterou hru si zahraje:

Minipočítač Zenit

Hrajeme hru na minipočítači Zenit

Nuže, přichází finále, zahrajmež si kratochvilně na zbrusu novém tabletu. Vyzkoušel jsem první a nejjednodušší hru, která k minipočítači vyšla, jelena a lovce. Prostudoval jsem si princip počítačových příkazů z úvodní kapitoly knížečky a pouštím se do plnění pokynů.

Hned v úvodu programu jsem se trošku zacykloval a přiznám se, že nevím, jak to básník-programátor přesně myslel:
– Na řádku 90 je příkaz RND–>E, což znamená, že použijeme generátor náhodných čísel, tj. hrací kostku, kulneme a hodnotu zapíšeme do proměnné E.
– Ovšem proměnná E je na řádku 65 definovaná takto: E-RND, čili obsah proměnné E je generátor náhodných čísel, čili hod kostkou… nechápu, co mi to vlastně sděluje: hod kostkou je E a E je hod kostkou… možná je to jen splnění nějaké formální logiky v zápisu.

Ke hře si beru k ruce i kalkulačku – dá se bez ní obejít, ovšem hráč by měl být solidním počtářem. Pracuje se totiž s násobky goniometrických funkcí, např. cos 310° × 3, což se dá sice odhadnout (tabulka goniometrických funkcí je nakreslená přímo nad „klávesnicí“ počítače a výsledný násobek je třeba znát jen na celá čísla – typ integer, před desetinnou čárkou), ale kalkulačka práci urychlí a sníží riziko omylů.

Učinil jsem několik pokusů si hru zahrát a také dohrát do cíle, tedy trefit jelena, čili dostat figurku střely na stejnou pozici, jakou má figurka jelena. Vyhrát se mi skutečně povedlo… jednou 🙂 . Na kameru jsem natočil tři pokusy, jeden celý a dva sestřižené – bohužel, nestačily na výhru poľovníka. Video (7 minut) naleznete zde.

Minipočítač Zenit

Hodnocení, výsledný dojem

+++ Klady +++ :

  • Tvůrci her a programů, ing. Václav Petráček a Ladislav Badalec, zde projevili nespornou odbornost a opravdové fandovství pro věc, vytvoření všech těch her a programů muselo dát spoustu práce
  • Plnění počítačových příkazů je dobrou školou logiky programování, čili hry skutečně plní svou vzdělávací úlohu (včetně procvičování matematiky)
  • Minipočítač Zenit je výtečnou kombinací ruční práce (papírového modelu), her a vzdělávání
  • Variabilita – k dispozici bylo poměrně hodně her ve vynikajícím grafickém zpracování Ladislava Badalce
  • Z dnešního pohledu hezká ukázka pionýrského úsilí z počítačového dávnověku.

– – – Zápory – – – :

  • Zdlouhavost hry a nízká akčnost – hráč musí pročíst a zamyslet se nad každým řádkem programu, počítat a ručně zapisovat hodnoty, což vše trvá neskonale déle než počítačovému procesoru
  • Neúspěch ve hře, či spíše nedosažení cíle, vede k opakování mnoha programových kroků, což může zaútočit na hráčovu trpělivost a entuziasmus
  • Hrál jsem pouze tu nejjednodušší hru, Jeleň a poľovník, která má relativně velmi jednoduché pokyny, na dvou stranách knížečky. Náročnější hry mají program zpracován na mnoha stranách a velmi drobným písmem, což může být pro hráče náročné vůbec pročíst a neutopit se v pokynech – opět atak na trpělivost.

Závěrem: Minipočítač Zenit je hezkou dobovou ukázkou počítačové odbornosti v kombinaci s modelářstvím a hrou, ale klade vysoké nároky na trpělivost a fandovství hráče.

Pokud jste pamětníky a hrávali jste hry na minipočítači Zenit, napište nám své vzpomínky a zkušenosti do komentáře – díky! Galerie slepeného minipočítače Zenit je v sekci Jiné/Ostatní.

-StF-

Kam dál:

6 komentářů u „Minipočítač Zenit

  1. Martin Janovec

    Ahoj, myslim, ze to este najdem niekde na povale, tak ti to fyzicky poslem (aby sme neporusili autorske prava). Aj tak by som to len vyhodil. Niektore hry som vtedy prepisal/opravil, vtedy to bolo fajn, dnes sa uz lahsie naucim programovat na normalnom PC. Napis mi na janovecbb na gmail.

  2. Rudolf Schreiber

    Dobrý deň,
    kde by som mohol získať zoskenovanú vystrihovačku počítača a hier? Je to neskutočná spomienka na moje detské časy a začiatky práce s počítačom 🙂

    1. -StF-

      Pánové (i pro arthura výše), děkuji za fandovství – ale bohužel, kopie vystřihovánek nezasíláme, prostě autorská práva jsou autorská práva, o velké pracnosti ani nemluvím. Cestou je zkusit sehnat časopisy Zenit, sem-tam se objevují na aukčních portálech nebo v antikvariátech.

      1. Rudolf Schreiber

        A ešte keby to šlo kúpiť normálne, tak by som to hneď kúpil. Neviem čo z toho má autor, keď to kúpim v antikvariáte a o čo by prišiel, keby ste spravili kópiu, keď sa to už nepredáva. Hmm, zase je to na hlavu.

  3. arthur

    Zdravím
    nebylo by možné mi kopie plánků a programů poslat na email. Vždycky jsem toužil si to zahrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..