Přehled novinek 2017

2013 2014 2015 2016 2017

14.5.2017 – na konci 70. a v průběhu 80. let publikoval časopis ABC řadu drobných modelů letadel, plavidel a především bojové techniky – ta byla v neobvyklém miniaturním měřítku 1:87, ano, aby pasovala k vláčkům H0. Autory byli ing. Vladimír Hynek a Jiří Suk. První se staral o podklady a nástin konstrukce, druhý (zdatný malíř a ilustrátor) překresloval, vybarvoval a stavěl bílé pracovní modely. Sedm kousků jejich miniaturní „bojovky“ slepených Michalem Kavalierem najdete v galerii bojové techniky, orientovat se můžete i pomocí rejstříku.

28.4. – před půl rokem jsem si dal nelehký úkol: sestavit pokud možno reprezentativní galerii slepených modelů arch. Richarda Vyškovského. Nebylo to snadné, snímků je nyní více než 500 a pořád mnohé chybí. Dílo našeho nejoblíbenějšího autora vystřihovánek je rozsáhlé a věřím, že mnoho dalších obrázků ještě přibude. Galerii najdete zde – nechť se vám líbí!

Vojenská technika čs. armády z let 1918-93 v M1:50 R. Vyškovského9.4. – pro ábíčka ročníků 51-54 (2006-2009) vytvořil arch. Richard Vyškovský pohlednou sérii miniaturních modelů vojenské techniky čs. armády z let 1918-1993 v jednotném měřítku 1:50. Celkem v této řadě vyšlo 19 modelů (včetně dvou letadel). Modelář Michal Kavalier několik z nich před lety slepil a přinášíme jejich galerie; celkem 9 kousků naleznete zde.

5.3. – projděte se novými fotogaleriemi v sekci Hrady, zámky, tvrze. Najdete tam mj. dosud nevydané perly arch. Richarda Vyškovského, jako Pražský hrad (propracovanější a dokonalejší verze než dávná práce s Pavlem Blechou pro Albatros) nebo Dolní a Horní tvrz v Kestřanech (malý náhled vlevo).

19.2. – koncem 80. let vyšel ve slovenském časopise Zenit pionierov neotřelý papírový model: minipočítač Zenit. Nebyla to ledajaká vystřihovánka, nýbrž futuristická hra, se kterou bylo možné hrát za pomocí počítačových programů. Autory byli ing. Václav Petráček a Ladislav Badalec. Po letech jsem počítač slepil a zkusil si zahrát: stavba, fotogalerie a herní video.

4.2. – pro tento letitý modýlek autorů ŠOK, Václava Šorela a Františka Kobíka, je nyní ten správný čas. Jejich sněžné vozidlo Lavina PZ 800 vyšlo v ABC č. 10/21 právě před čtyřmi desetiletími a kolega ze severu (od Ještědu) Michal „Medium“, kterého hned tak nějaká vločka, chlopnička či jiná kalamitka nerozhází, jej slípnul. Stavba, fotogalerie, RoBertinův text o předloze.

Jak staré ABC slavilo padesátiny21.1. – letí to! Časopis ABC zítra oslaví 60 let svého vydávání. A dnes je to přesně 10 let, co proběhlo milé setkání někdejších redaktorů, spolupracovníků a přátel starého ABC mladých techniků a přírodovědců, které zorganizoval Pepa Kropáček. Měl jsem tu čest na akci pobýti a vytahuji z fotoarchivu malou reportáž z oné báječné lednové neděle před deseti lety…

8.1.2017 – do nového roku s knihou Papírová archeologie 2! 🙂 Vážení přátelé, přejeme prima nový rok a děkujeme Vám všem, kdo jste se začetli do naší kněhule a kdo jste nám napsali své názory na toto dílo. Vážíme si toho! Vaše ohlasy publikujeme na stránce nazvané originálně… Ohlasy. Pokud byste se chtěli podělit o své pocity z knihy PA2, napište nám – díky!