Profil

PA6-ABC18-49-AUG04Profil osobnosti a tvorby arch. Richarda Vyškovského, který vyšel v ABC č. 18/49 v srpnu 2004 v rámci seriálu Papírová archeologie aneb Historie vystřihovánek v ABC, díl 6:

Pozn. -StF-: Oproti původnímu a již dávnému textu (obr. vpravo) jsem místy provedl drobné úpravy.

Nashledanou u dalších vystřihovánek se těší Richard Vyškovský

Vyskovsky-2000Když se kteréhokoli papírového modeláře zeptáte, který autor je nejoblíbenější nebo který znamenal největší přínos českému papírovému modelářství, zjistíte, že modelářský národ vyslovuje unisono již po desítky let jediné jméno: arch. Richard Vyškovský.

Známe jej jako noblesního pána „ze staré školy“. Narodil se v roce 1929 ve Vídni v české rodině. Jako cítěním městský člověk se zamiloval do čistých stylů architektury a tento obor i vystudoval. Pracoval jako architekt-památkář, je znám v zahraničí, dodnes jej zajímá a stále tvoří volnou grafiku s náměty staveb, v 60. letech dokonce přispíval do časopisu Dikobraz kreslenými vtipy a spolupracoval na kresleném filmu. Co je pro nás nejdůležitější, jeho zájem o kresbu vykrystalizoval v tvorbu vystřihovánek a záhy vyrostl v nejplodnějšího a zároveň nejoblíbenějšího českého autora papírovýchPF1986-97x modelů, který jen v ABC dosud publikoval více než 1000 stran vystřihovánek.

Začínal na konci 60. let s kolegou z práce Pavlem Blechou, se kterým se ale v roce 1977 v tvorbě rozešel. Velkým pomocníkem při přípravě podkladů mu byla manželka Anna. Podobně jako konstruktér Vladimír Procházka se vždy snažil aktivně vychovávat papírové a železniční modeláře, připomeňme si jeho podrobný výukový seriál Jak lepit a sestavovat déčka ABC (ABC č. 1-6/22, č. 8/35) a návody, jak vybudovat kolejiště se stavbami z ABC (č. 20-24/22).

ferrari9bPrvní samostatný model

Prvním modelem v ABC, který byl podepsán pouze Richardem Vyškovským, byl vůz F1, legendární červené Ferrari 312 T2 Nikiho Laudy (obr. vlevo), jenž poprvé vyšlo v čísle 2 ročníku 21 (září 1976). Nese výmluvný autorský kód VY-1.01. Ano, začíná nová éra! Oblíbená efjednička se v ABC dočkala dalších dvou reedic. Vystřihovánky techniky se Richard Vyškovský snažil vždy tvořit tak, ať vznikne živý, pohyblivý model – otáčivá kola, pohyblivé věže tanků a funkční ramena stavebních strojů.

MPR = modelářský papírový rekordVelka_kniha-MPR

Městská památková rezervace (MPR) je jedním z největších papírových modelů, který byl kdy vydán, a měl by být proto zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. MPR vycházela v ABC s přestávkami v letech 1988-2000 (roč. 32-45) a je rozdělena do tří bloků MPR I-III, přičemž první blok byl vydán v reedici v roč. 40-41 a na ni pak navázala MPR II a III. Na 132,5 (!) stranách (včetně MPR IV) je rozloženo fiktivní historické město s 90 domy a dalšími stavbami. Toto mimořádné dílo R. Vyškovského doplněné o renesanční zámek (MPR IV, 11 stran) vyšlo v roce 2004 v souborném knižním vydání.

Vyškovský na hrad!

To není politická agitka, ale vyjádření faktu, že modely hradů a zámků jsou nejzdařilejší a nejoblíbenější, pokud je zpracuje Richard Vyškovský. Prvním v ABC byl gotický hrad Litice (č. 7-9/23), nejrozsáhlejším hrad Švihov, který zabírá 14 stran. Pět hradů vyšlo R. Vyškovskému rovněž v nakladatelství Albatros, přičemž vzácný Pernštejn považuje za svou srdeční záležitost. Kultovní Pražský hrad, původně vytvořený s Pavlem Blechou, se dočkal kompletní rekonstrukce a stále čeká na své vydání (jeho některé části vyšly v ABC):

Prazsky_hrad-RV

PosumaviCo nevystříháte, zarámujte

I když v obývacím pokoji arch. Vyškovského žádná vystřihovánka na stěně nevisí, vypracoval se tak, že listy s jeho vystřihovánkami jsou velmi pohlednými výtvarnými díly. Ideálně spojil chladnou deskriptivní geometrii s výtvarným uměním. Právě poctivá ruční kresba spolu s přesností a vtipností konstrukce je klíčem k úspěchu autora u modelářů. U stavby modelu z dílny R. Vyškovského cítí modelář pohodu a výsledek je vždy efektní. A to přesto, že autor stavěl po mnoho let zkušební bílé modely jen výjimečně a měl k dispozici často nedokonalé podklady, které se obtížně sháněly.

Přitažlivá barevná kresba a celková kompozice dílů na ploše, výrazné chlopně, vtipná samonosná konstrukce minimalizující nutnost vnitřních nosníků, přiměřená složitost, efektní výsledný model, podrobný návod a dokonalá návodná kresba – to jsou prvky charakteristické pro českou školu papírového modelářství, které je arch. Vyškovský hlavní postavou.

Kvalita i kvantita

Ostatní autoři to mívali těžké – jejich práce bývaly vždy poměřovány etalonem kvality, modely arch. Vyškovského – a to jak redaktory ABC, tak samotnými modeláři. Stal se inspirací pro mnohé dnešní autory. Historicky je tvůrcem v ABC suverénně nejplodnějším – časopis za celou svoji historii otiskl zhruba 3200 stran vystřihovánek (včetně rozličných speciálů), z toho v prvním vydání 2650 stran. Z tohoto počtu více než třetina – neuvěřitelných 930 stran! – vyšla z rýsovacího prkna arch. Vyškovského (pozor, údaje jsou z půlky roku 2004). Více než polovinu svého díla věnoval stavbám městské a lidové architektury. Jednotlivých modelů má autor na kontě přes čtyři stovky – a tento počet se stále rozšiřuje. Ač jeho doménou jsou „domečky“, kreslil prakticky všechny typy papírových vystřihovánek. „Na modelu formule 1 se krátkodobě zničím,“ řekl R. Vyškovský v jednom z rozhovorů (ABC č. 21/23). Chaloupky mu jdou od srdce, a tedy i lépe od ruky. Od ruky, která nepřetržitě již desítky let pro nás rýsuje a maluje.

Chtěl bych se dnes připojit ke dlouhé řadě gratulantů a popřát arch. Vyškovskému k životnímu jubileu hodně zdraví a tvůrčích sil do další práce. Nashledanou u dalších vystřihovánek, Mistře!

-StF-, červenec 2004 (drobně upraveno v r. 2014)
Psáno pro časopis ABC u příležitosti 75. narozenin arch. Richarda Vyškovského

Kam dál:

Přehled článků a rozhovorů s Richardem Vyškovským:

  • ABC č. 10/15, č. 16/21, č. 21/23, č. 21/25, č. 16/28, č. 13/36, č. 10/48, č. 13/49, č. 18/49, č. 14/54
  • Reflex č. 19/XIV, Svět motorů č. 51/2003-1/2004, Blesk č. 194/13 (20. 8. 2004)
Clanky-ABC

Ukázky článků o tvorbě Richarda Vyškovského v ABC : Malý Richard… – ABC č. 16/21 (duben 1977), Člověk s citem… – ABC č. 21/23 (červenec 1979), obálka ABC č. 21/25 (červenec 1981) a Slovo měl… – ABC č. 16/28 (duben 1984)

2 komentáře u „Profil

  1. avatarStanislav Hradil

    Je mi 49 let a ABC neboli ábíčkem jsem se prokousával a trávil s ním každou volnou chvíli a večery. Modelům jsem se věnoval více než dost, sestavil jich obrovské množství. Mládí tedy patřily této zábavě a panu Richardu Vyškovskému vděčíme za mnohé, za nádherně vyvedené modely, formule 1 mám ještě každou v jednom exempláři na papíře z dob, kdy vyšly, a nesestavené. Vždy jsem si sháněl aspoň dva kusy. Jeho dalším nástupcem či spolupracovníkem byl Miloš Čihák (pokud se nepletu), jeho modely mě ale nijak netáhly. Takže jsem nechal lepení modelů a má éra s ábíčkem skončila. Kéž bychom měli ještě někdy takového člověka. S pozdravem Standa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *