Albatros

Plastické vystřihovánky Albatros

AlbatrosNakladatelství literatury pro děti a mládež Albatros vzniklo v roce 1969 z původního Státního nakladatelství dětské knihy (SNDK, vznik 1949).
SNDK vydávalo od počátku 60. let také číslovanou řadu vystřihovánek určených povětšinou dětem, čili ve srovnání s našimi polskými či východoněmeckými sousedy šlo o neskonale jednodušší záležitosti (seznam vystřihovánek SNDK a jejich náhledy naleznete v menu Seznamy).

V SNDK zažili ještě před vstupem do ABC svou publikační premiéru Pavel Blecha a Richard Vyškovský: píše se rok 1968, řada vystřihovánek SNDK končí, ale oba klasici jsou na počátku své dlouhé vystřihovánkové dráhy…

SNDK

Karlštejn – dobývání hradu, autoři Pavel Blecha a Richard Vyškovský, SNDK, 1968 – poslední z řady vystřihovánek SNDK a zároveň první vydané vystřihovací dílo obou autorů

Veliký mořský pták Albatros poprvé rozepjal svá křídla ve dvacátém roce existence SNDK a dosud s nimi třepotá (i když dnes už z jeho křídel nevypadávají papírové odstřižky ani zdaleka v takové míře jako v 70. a 80. letech).
Je drobnou historickou zajímavostí, že starou řadu SNDK uzavřeli tvůrci, kterým teprve patřila budoucnost, Pavel Blecha s Richardem Vyškovským, zatímco český klasik „předvyškovské“ éry, Jaromír Svoboda, který byl v té době na vrcholu své tvorby, stojí na počátku éry nové, éry vystřihovánek Albatros:

Albatros Albatros

První výtisk vystřihovánek pod hlavičkou Albatros z roku 1969, Velká Pacifická – Great Western Railroad 1869 (model vlaku s nádražím vydaný ke stoletému výročí romantické westernové železnice). Dochovaný původní návrh obálky (zcela vlevo) je svědkem přerodu SNDK na Albatros – než došlo k realizaci a vydání modelu, nastala změna jména vydavatele. Všimněte si změny anglického názvu na český, ale ve spodní části u podtitulu je tomu naopak. Svým provedením (složené dvojlisty) vystřihovánka odpovídá vzhledu původní řady SNDK, ještě se nijak nepodobá pozdějším sešitům Albatros.

Počátkem 70. let začal v Československu zlatý věk plastických vystřihovánek Albatros. Spektrum vydávaných titulů bylo velmi široké: od jednoduchých oblékacích panenek, figurek zvířátek a různých tahacích panáčků, přes divadélka a betlémy, až po konstrukce zaměřené na trpělivější a pokročilé stavitele či modelářské kroužky: historické automobily, balóny, plavidla i kosmické lodě a družice.
Vrcholným vkladem nakladatelství Albatros papírovému modelářství se staly nadčasové a trvale atraktivní modely české a slovenské lidové architektury, hradů a zámků od arch. Richarda Vyškovského. Není náhodou, že se s jeho jménem souběžně setkávali modeláři i na stránkách časopisu ABC. O kvalitního a populárního autora se tak dělili dva největší vydavatelé vystřihovánek u nás.

Albatros

Statek z Pšeničných Blat Richarda Vyškovského, ze sešitu Lidové stavby (Albatros, 1978, reedice 1986)

AlbatrosAlbatros jako velký knižní nakladatel si mohl dovolit vydávat vystřihovánky a papírové modely způsobem, jakým časopis ABC pochopitelně nedisponoval – na enormně velkých arších, na poctivém pevném papíru (někdy až příliš pevném), nebo v tlustých sešitech či obálkách s vloženými listy. Tím se „albatrosky“ významně lišily od časopiseckých vystřihovánek a výtečně doplňovaly pestrost modelářského trhu.

Po prvotním nádraží s vlakem z kovbojek následovalo během dekád více než 150 dalších vystřihovacích titulů, které tvořily barvité spektrum dětských vystřihovánek, určených např. do mateřských škol a školních družin, ale i náročnějších modelů.

Téměř 70 autorů, kreslířů a konstruktérů, je podepsáno pod vystřihovacími výtisky Albatros (a to nepočítáme básníky a literáty, kteří občas doprovodili svými veselými verši vystřihovánky určené těm nejmenším). Některé z tvůrců dobře známe z ABC i z jejich dalších vydavatelských aktivit: Ladislav Badalec, Jaromír Svoboda, Václav Šorel s Františkem Kobíkem a Jaroslavem Velcem, Richard Vyškovský a v počátcích i Pavel Blecha.

AlbatrosVystřihovánky Albatros měly nejprve podobu velkých vystřihovacích archů či dvojlistů, v podobném duchu, jako bývaly výtisky SNDK. Záhy se ale formát usadil do své nejobvyklejší a nejznámější podoby, do sešitu s osmi vystřihovacími listy o netypickém rozměru 240 × 330 mm, což je lehce oříznutý formát B4.
Prvním takovým sešitem byla Staroměstská radnice od Vladimíra Kováříka z roku 1972 (obr. vlevo) – s největší pravděpodobností. Tento výtisk má evidenční číslo 4021 a na zadní straně obálky nese pětijazyčnou informaci o chystaných Plastických vystřihovánkách v sešitovém vydání (a také o dvou kazetových vydáních Karlštejna a Křivoklátu, náhled vpravo). V přehledu pak figurují i výtisky, které nakonec dostaly nižší (dřívější) evidenční čísla, dokonce mají v tiráži uveden i dřívější rok vydání: 1971. Vydavatelské lhůty zřejmě zamíchaly pořadím vydávaných sešitů v edičních plánech a ve skutečnosti; soudím, že prvním tradičním sešitem Plastických vystřihovánek byla Radnice a na své obálce skutečně upoutává na sešity vydané až po ní, bez ohledu na jejich vlastní tiráž.

Nejrozsáhlejším a také po sestavení největším papírovým modelem nejen z produkce Albatrosu, ale tenkrát skoro jistě na celém světě (!), byl Pražský hrad klasické autorské dvojice Pavel Blecha a Richard Vyškovský (1975, reedice 1983 a 1988). Lepený sešit resp. obálka obsahovala celkem 21 vystřihovacích listů. Jde o model legendární, ovšem trpící dobovou nedokonalostí (autoři se při jeho konstrukci nedostali do nepřístupných částí hradu, které si pak museli domýšlet) a je dnes již překonaný – ovšem zůstává navždy tím prvním a historicky jedinečným. To zaváté kouzlo staré ruční tvorby mu už nikdo nevezme:

Albatros

Albatros si mohl dovolit průběžně a opakovaně vydávat své plastické vystřihovánky dle poptávky zákazníků a zejména turistický ruch vedl k trvalému zájmu o modely věhlasných památek typu Staroměstská radnice nebo Karlštejn (autorem byl Vladimír Kovářík), které vyšly v mnoha reedicích i jazykových mutacích. Šlo bezpochyby o výtečnou propagaci krás naší vlasti, ovšem papíroví modeláři si vždy v koutku duše lehce povzdechnou, že kvůli neustálému vydávání Karlštejna a prosycování trhu se nikdy do této perly nepustil „král papírových hradů a zámků“, Richard Vyškovský (nyní nepočítáme jeho prvotní dioráma s Karlštejnem ze SNDK).

Albatros Albatros Albatros Albatros

Dovedete si představit obchod plný vystřihovacích albatrosek? Dnes už jde o sci-fi, respektive o vzpomínku, jelikož takový obchod byl realitou našich rozjásaných pionýrských let. Dům dětské knihy v samém srdci Prahy Na Perštýně se mi podařilo coby původem nepražanovi navštívit jen jedinkrát v životě a to už byl tento obchod na sklonku své kariéry (v polovině 90. let).
Další půvabný miniaturní obchůdek měl Albatros na Pražském hradě ve Zlaté uličce; bývalo pohlazením na duši si kdysi v tomto uzounkém prostoru zakoupit v jednom krámku LP desku s Janem Werichem nebo Miroslavem Horníčkem a vedle zase třeba vystřihovací albatrosku. Tak to už se opravdu nevrátí:

Albatros

Prodejna Albatrosu ve Zlaté uličce na Pražském hradě (repro z propagačního leporela, 1987)

Polistopadový vývoj vedl počátkem 90. let ke značnému zdražení papíru, skokovému zvyšování nákladů a k restrukturalizacím zavedených státních podniků. To se nevyhnulo ani Albatrosu a produkce vystřihovánek na kvalitním papíru a v nestandardním formátu byla razantně omezena. Vyšlo ještě několik reedicí starších prací a s příchodem nové doby dokonce dostaly moderní, graficky přitažlivou obálku, což vzbuzovalo naděje modelářů do budoucna. Ovšem každá řada má, v tomto případě s velkým BOHUŽEL, někde začátek i konec. Posledním původním vystřihovacím titulem Albatrosu byla drobná Velikonoční zvířátka Lucie Dvořákové z roku 1992. Zopakované Staré balony Jana Žbánka z roku 1998 a s katalogovým číslem 8638 jsou pak tím posledním, co nám Albatros dal ke slepení ze své legendární edice:

Albatros Albatros Albatros Albatros Albatros Albatros Albatros

Vystřihovánky z Albatrosu byly vedle ABC naprosto zásadním přínosem pro československé papírové modelářství. V 70. a 80. letech pomohly vychovat několik generací modelářů, z nichž mnozí lepí dodnes, nebo tak činí jejich děti. Celková autorská, obsahová i formátová pestrost rozsáhlé řady výtisků Albatros dodnes vzbuzuje úctu, údiv a rozdává radost, dnes již vzpomínkovou a sběratelskou.

Albatros

Propagační leták Albatros z roku 1992. Všimněte si modelu Staronové synagogy od Richarda Vyškovského, která byla v edičním plánu – v Albatrosu ale nakonec nevyšla (foto: JoK)

Seznam vystřihovánek Albatros naleznete v menu Seznamy, galerie s ukázkami výtisků jsou níže.

-StF-

SNDK:

Ladislav Badalec:

Vladimír Kovářík:

Vladimír Rocman:

Václav Šorel, František Kobík, Jaroslav Velc:

Leoš Špachta:

Richard Vyškovský a Pavel Blecha:

Jan Žbánek:

Architektura – další autoři:

Další dětské vystřihovánky:

Ostatní:

2 komentáře u „Albatros

  1. Vladimír

    Musím Vám říci že P.Vyškovský a jeho generace byla nejlepší parta pro vystřihovánky těžko je může někdo předčít co se týče vypracovanosti a krásou jejich modelů,je jen škoda že se těžko shání a když už tak jsou předražené rád bych nějaké chtěl tak zdali jsou možné zakoupit.Hlavně ty z albatrosu děkuji

    1. -StF-

      Máte pravdu, Vladimíre, vystřihovánky a papírové modely z Albatrosu jsou půvabné – a dílo arch. R. Vyškovského zvlášť. Mnohé sešity Albatros se stále objevují v nabídce především internetových aukcí (Aukro), jinak moc ne, se štěstím sem-tam v antikvariátech. Ceny jsou, bohužel, vysoké, inu, jde už o starší a vysloveně sběratelské záležitosti. Koukněte též na aktuální nabídku R. Vyškovského ml. a jeho vydavatelství ERKOtyp.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..