Betlém

Název: BetlémBetlém
Vydavatel: neznámý
Rok vydání: 30.-40. léta 20. století
Autor: neznámý
Formát: 45 × 35 cm
Počet vystřihovacích dílů: 26
Reprint: ABC č. 25-26 / roč. 59 (vyšlo 2. 12. 2014)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

Vystřihovánka betlému, který jsme vybrali z archivu Muzea vystřihovánek, je velkou záhadou: neznáme autora, ani vydavatele a jeho stáří odhadujeme velmi těžko; patrně pochází z 30.-40. let minulého století. Základem betlému je tradičně Ježíšek v jesličkách, Marie, Josef a tři králové. Ostatní figury, tzv. daráčci (nesoucí dary) tvoří směs v betlému zcela neobvyklých postav: právě narozeného Ježíška přijel na koni přivítat indián, eskymák přináší nalovené ryby, mongolský bojovník přichází s lukem, skotačící černoušek s medvídkem a je zde řada dalších figurek. Podle oblečení lze usuzovat, že další postavy se přišly Ježíškovi poklonit z jihovýchodní Evropy a Asie – včetně malé želvičky. Českým zástupcem v betlémském shromáždění je mimo jiné muž s lopatou, krumpáčem a bandaskou. Je oblečen v šatech, jenž se nosily v první polovině 20. století. Je to pro nás jediné vodítko pro určení stáří betlému. Zajímavé je i výtvarné pojetí figur: zcela postrádáme černé kontury postav, které jsou u ostatních známých jesličkových archů vždy přítomny.

Betlém

Betlém – pokyny ke stavbě:

Betlém si můžete vytvořit dvěma způsoby: méně zkušeným stavitelům doporučujeme vystřihovat figury podle tenké čáry obíhající jednotlivé postavy, zkušení modeláři si mohou figurky pečlivě vystříhat, případně vyřezat. Nejdříve si ale oba listy s betlémem podlepte silnějším papírem, ideálně šedým nebo černým. Pro lepší dojem zamalujte bílé hrany po stříhání černým fixem, nebo zaretušujte příslušným odstínem barvy.

Betlém Betlém

Pro větší stabilitu postaviček doporučujeme přilepit na míru vytvořený klínek z papíru a přilepit jej zezadu k figurce. Betlém si můžete přilepit na pevnou podložku polepenou barevnými papíry dle vaší fantazie.

-JoK-

Betlém Betlém

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..