Bouda u Sněžných jam

Název: Bouda u Sněžných jamBouda u Sněžných jam
Vydavatel: HERMA
Rok vydání: 20. léta 20. století
Autor: neznámý
Formát: 19 × 15 cm
Počet vystřihovacích dílů: 14
Reprint: ABC č. 6 / roč. 61 (vyšlo 15. 3. 2016)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

Herma-logoVystřihovánka krkonošské turistické boudy nám přestavuje již zaniklé vydavatelství HERMA. Předpokládáme, že vydavatelství působilo v severních nebo východních Čechách na území Sudet pravděpodobně ve 20. až 40. letech dvacátého století. Do dnešní doby se nám dochovalo jen několik archů ze čtyřRiesengrundbaude stokusových sérií v různých formátech. Model boudy u Sněžných jam měl svou reálnou předlohu a stejně tak i některé další modely bylo možné spatřit ve skutečnosti, např. rozhlednu Jizerských hor – Isergebirgswarte. Modely architektury představovaly různé stavby z celého světa, kostely, mešity, továrny, mlýny, selské usedlosti apod. Kromě značky a čísla obsahovaly archy německý a český název. Podobně jako i jiná tehdejší vydavatelství používala často i HERMA pro svá vydání původně německé vystřihovací archy, které barevně pozměnila.

Herma-tovarna Herma-tovarna-navodka

Bouda u Sněžných jam – pokyny ke stavbě:

Bouda u Sněžných jamVystřihovánky vydavatelství HERMA neměly žádné návodné texty ani kresby; hotový model představuje malý obrázek (náhled vpravo). Na některých arších byl výjimečně zobrazen půdorys pro usnadnění orientace při stavbě. U sestavování modelu vám doporučujeme jako vždy trpělivost. Model není složitý, i tak si pečlivě prostudujte jeho jednotlivé díly. Narýhujte hrany pro snadnější ohýbání, vystříhejte nebo vyřežte postupně všechny díly a naohýbejte je. Jednotlivé díly zaretušujte a postupně je slepte k sobě v číselném pořadí od 1 do 5. Sestavený model přilepte na pevnou podložku s barevně řešeným terénem a doplňte precizně vyřezanými figurkami, lavičkami a stromy.

-JoK-

Bouda u Sněžných jam Bouda u Sněžných jam

4 komentáře u „Bouda u Sněžných jam

 1. Mikuláš

  Díky moc, JoKu! Já si toho rozměru v záhlaví článku nevšiml, a jak jsem zjistil v abc je u popisky taky uvedený. Musel jsem mít vlčí mlhu. Zkusím to přepočítat a vytisknout ve skutečné velikosti originálu.

 2. Mikuláš

  JoKu, mám dotaz k měřítku modelu otištěného v ABC. Vyšel v této velikosti i původně, nebo byly rozměry reprintu upraveny? Díky, Mikuláš

  1. JoK

   Ahoj Mikuláši, reprint v ábíčku jsem nepřeměřoval, takže nevím. V ábíčku to ale téměř vždycky nějak „zdrcnou“. Proto uvádím ten origo formát.

 3. Mikuláš

  Domnívám se, že původní český název je asi nepřesný. Neměl by být správně Bouda v Obřím dole? Pokud je to ta chata na dobovém snímku… Jinak pěkná zajímavost, kvůli ní jsem si včera koupil abc!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..