Cripplegate

Název modelu: Cripplegate
Autor: Geoffrey Heighway
Vydavatel: Micromodels, Anglie, poprvé vydáno v roce 1949
Ediční kód: ARC III
Měřítko: ~1:300 (neuvedeno), délka podložky modelu: 110 mm
Rozsah: 6 karet o rozměru 127×89 mm (5″×3,5″)
Počet dílů: 34
Informace o předloze: text přeložený z vnitřku přebalu vydání z roku 1979
Lepeno: z inkoustové kopie 2. vydání z roku 1955, bez grafických úprav, v květnu-červnu 2020; dokončeno 28. 6. 2020 (-StF-)

Poprvé stavím model z dávné, poválečné anglické edice Micromodels, jejíž přitažlivé mini-obálečky s kartami uvnitř už nějaký ten pátek sbírám. Dlouhá léta si říkám, že je třeba zkusit tyto legendární vystřihovánky slepit – nuže, čas se naplnil.
Na úvod jsem zvolil jednu ze starých, dnes už neexistujících městských bran v londýnských hradbách, které v této edici vyšly coby drobná dioramátka na podložce, s kouskem pozadí a velká jako dlaň. Patří k těm méně složitým modýlkům Micromodels, čili pro seznámení s touto exotickou modelářskou školou budou ideální.
V archivu chovám dva originály brány Cripplegate (doslova Brány mrzáků): původní 2. vydání z roku 1955 (vlevo) a novější reprint vydavatele Micromodel Distributors s edičním kódem HL1 z roku 1979 (vpravo):

Cripplegate

Stavět budu z inkoustové kopie tohoto 2. vydání modelu, jehož karty mají lepší tisk než verze z roku 1979:

Cripplegate

Pokud jde o domečky, je nutno trošku potlačit jistou rozmazlenost, kterou v nás vypěstoval arch. Vyškovský 😉 , a přeorientovat se na exotickou školu z dob poválečné Anglie: kupříkladu díly vystřihovánky neobsahují žádné chlopně, ovšem některé, alespoň základní, citelně chybí, např. pro uzavření pláště budovy ⇒ doplním si je tam.

Cripplegate – stavba modelu

Nuže, lepmež a staňme se na chvíli pravověrným Angličanem.

Brána má vnitřní nosnou konstrukci, na kterou se přilepí vnější barevné povrchy. Bůhsuď, proč jsou ty vnitřní plochy celé modré, když se stejně zakryjí… tvůrce Micromodels patrně chtěl takto barevně označit lepené plochy:

Narážím na drobný nesoulad mezi návodnou kresbičkou a skutečností na modelu: osmistěnné nástavby věží C a D jsou oproti kresbě vzájemně přehozeny – ale je to celkem jedno, jsou to identické díly:

Cimbuří na vrcholech věží a na střeše brány nemá pojednány rubové strany, které jsou částečně vidět ⇒ na rub dávám ještě jednou vytištěné díly líce – ovšem musí se dostřihávat a retušovat, jelikož díl líce nelze prostě bacit na rub jen tak – rozměrově a osově „plave“. Je to jistěže echt-ruční práce, zuby cimbuří prostě nejsou na chlup stejné.
Též zadní dlouhá plocha cimbuří F nenavazuje hladce na boční stranu cimbuří ⇒ díl F se musí nalepit o pár mm výše, než naznačuje jeho kresba, jinak by mezi bokem a zadní částí byl divný a jistě chybný odskok dolů.
Samotná brána je hotová, následovat bude její okolí:

Pokračuji okolními domy v těsném sousedství brány (strukturu cihel na komínech jsem domaloval tužkou, microtužkou 😎 ):

Doufal jsem, že chybějící krátká pravá strana cimbuří se něčím zakryje či co, ale nezakryla – považuji to za chybu konstrukce, nechat tam nebohým strážným takové propadliště ⇒ pravou stranu cimbuří jsem doplnil vytištěným kousíčkem se dvěma zuby cimbuří:

Všechny stavby umístěny na podložku z balsové destičky, včetně kusu zdi vpravo (rovněž nemá pojednán rub, což je na kratším boku zdi viditelný nedostatek ⇒ vyrobil jsem jej z ještě jednou vytištěné zdi). Dále přidáno pozadí podlepené kartonem, které z celého výjevu činí malé dioráma, doplnil jsem 8 sloupů kolem hlavní cesty vedoucí k bráně (z micro-větviček čaje kukicha) a trošku zeleně z molitanu, ať není podložka taková placatě jalová – a to jest vše.
Přes drobné patálie dokonáno jest – můj první Micromodel – kéž dostane časem ještě nějaké brášky! 😉

Cripplegate Cripplegate

Když se podíváme pozorně na obálku Cripplegate, zjistíme, že kresba na ní se v detailech liší oproti výslednému modelu. Zmátlo mne např. navázání střech u levého hrázděného domu: původně jsem se snažil střechu vstupního křídla napasovat na dům tak, aby hřebeny obou střech domu nahoře lícovaly – tak, jak je namalováno na obálce. Ale chyba lávky – vstupní křídlo domu je nižší a jeho střecha je proto posazena níže než hlavní střecha:

Rozdílů najdete vícero: výskyt oken na domu i na boku brány, obrys a kresba pozadí výjevu, celková barevnost brány apod.
V souladu s obálkou jsem přidal prahy ke dveřím levého domu i brány (z tenkého proužečku kartonu).

Model se téměř vejde do dlaně:

Cripplegate

A ještě drobná krabička. Rozměry podstavy má stejné, jako má původní obálka Micromodels, tedy 127×89 mm:

Cripplegate Cripplegate

Cripplegate

Cripplegate

Cripplegate

Co říci závěrem: stavba se mi jakž-takž líbila 😎 . Poprvé jsem si vyzkoušel tuto exotickou modelářskou školu, a to raději nejprve na jednodušším modelu – řada dávných vystřihovánek Micromodels totiž obsahuje daleko náročnější kousky.
Překvapila mne jistá nedotaženost díla: klopotné cimbuří brány s několika otazníky, nutnost dodělat ruby dílů nebo nesoulad modelu s kresbou na obálce.
Nakonec se ale z toho všeho vyloupne pohledné a pestré dílko, probouzející romantické představy o starém Londýně. Elegantním způsobem nás seznamuje s historickou, dnes již zaniklou architekturou tohoto města.

Galerie modelu je v sekci Fotogalerie / Micromodels.

-StF-

Cripplegate

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..