Goralské stavení

Název modelu: Goralské stavení
Autor: Richard VyškovskýNo_PCs2
Vydavatel: ABC č. 3 / roč. 22 (vyšlo 7. 10. 1977)
Autorský kód: Neuveden
Měřítko: cca 1:150
Rozsah: 0,85 str. A4
Počet dílů: 22 číslovaných / 24 fyzických papírových + 14 trámků a sloupků ze sirek (z toho 4 jsou zdvojené rohové = celkem 18 dřevěných dílků)
Informace o předloze:
— Doprovodný článek Dřevěnice ze Slovenska z ABC č. 3/22
Lepeno: z originálu v říjnu–prosinci 2018, dokončeno 25. 12. 2018 (-StF-)

ABC č. 3/22 z října 1977 přineslo hned dvě vystřihovánky lidové architektury z dílny arch. Richarda Vyškovského, pod souhrnným názvem Dřevěnice ze Slovenska.
Usedlost z Oravy jsem šťastně zdolal, stavební report je zde, a pokračujeme nerušeně druhým kouskem, kterým je obydlí ze Slovenských Beskyd, goralské stavení.
Jde o málo vídané, či spíše nevídané stavby, fotografie modelu dosud nemám a budu sám velmi zvědav, ako vlastne henta goralská hacienda vyzerá pozliepaná.

Goralské stavení

Jdeme na to. Sesterské oravské stavení se špýcharem má čísla dílů a návodnou kresbu v růžové barvě, kdežto naše goralské stavení v barvě žluté.

Goralské stavení – stavba modelu

Začínám hlavní budovou – obvodové stěny a přístavky k sobě sedly hezky přesně.
Ve vystřihovánce, u hlavního průčelí 2, je chybějící označení dílu: v pravém horním rohu dílu jsou dvě odkazové čáry, u kterých ale chybí název trámku, který se tam bude lepit – jde o zdvojený rohový trámek T.
Obvod dveří 6: u oblouku obsahuje dvě čerchované ohybové čáry, které tam ale nepatří, jelikož oblouk navazuje plynule, bez ostrého ohybu.

Pokračujeme střechou stavení.
U tohoto dvojmodelu slovenských dřevěnic mám neodbytný pocit, že tentokrát si RV neslepil bílý pracovní model a věřil jen své prostorové představivosti, jelikož na obou modelech jsou chybky, na které by při zkušební stavbě nutně narazil. A věřím, že by je i odstranil.
Zde jsou dva příklady: velká chlopeň střechy koliduje uvnitř stavení s oběma dveřmi (nutno vyřezat „výkus“) a u pravého přístavku zůstává na vnitřní, ale dobře viditelné plošce bílé místo (domaloval jsem ho):

Nároží, kde se střecha 10 napojuje s přesahem na stěnu 4, není správně namalováno na návodné kresbě:

Střecha je nahozena – uvnitř je jistěže zpevněna fest-kartonem, aby nepřipomínala muldovatou snowboardovou sjezdovku:

Při pohledu dovnitř do chodbiček obou přístavků vidíme v hloubce bílý rub střechy. Nad tím je možno eventuálně mávnout rukou, jelikož tak hluboko dovnitř se asi nebude nikdo běžně koukat… pro sichr jsem tam ale máznul štětcem a hnědou barvou:

Přidán miniaturní sroubek:

Následuje jeden sloupek a hrstka podtrámků ze zápalek:

U dříví vyrovnaného podél stěny jsem se dopustil pokusu o plastické vylepšení: opěrný kůl vlevo je z párátka a celý papírový díl znázorňující srovnané dříví jsem o 1,5 mm snížil a na horní plochy jsem vyskládal skutečné kousky kulatých dřívek, z větviček japonského čaje kukicha.
Při pohledu na ta dvě jediná okénka na celé budově, navíc utopená pod střechou a za srovnaným dřívím, mne napadá, že v té chalupě musela být tma jak v ranci, gor v zimě… tam asi papírový modelář nebydlel 😎 :

Přidáno DC, neboli dry closet, chcete-li latrína alias kadibudka.
Stříška záchodu 20: chlopeň, kterou se stříška přilepí dospodu střechy hlavního stavení 8, má chybnou ohybovou čáru – ohyb má být opačný, z rubu, čili čerchovanou čarou:

A goralské stavení je hotové.
Zbývá jej bacit na podložku – volím můj oblíbený koláč z vrstev kartonu plus nějaké ty dva baobaby evokující kopcovitý či lesnatý terén vhodný pro toto stavení. Čili tentokrát žádná rozpučená jablůňka 😎 :

Hotovo. Poprvé v životě vidím, jak vypadá ten stařičký model Skansenu ABC, goralské stavení:

Goralské stavení Goralské stavení

Goralské stavení

Galerie modelu je na svém místě.

-StF-

Goralské stavení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..