Gotický dom

Název modelu: Gotický dom
Autor: Marián Hlaváč
Vydavatel: MiGas + MED, únor 2014 – pod českým názvem Gotický dům
Měřítko: 1:150
Rozsah: 2,2 str. A4
Počet dílů: 40 číslovaných (+ díly označené písmeny), 78 fyzických
Lepeno: březen-duben 2013 (-StF-)
Další info:

  • Jde o zkušební stavbu druhé a doplněné reedice u vyd. MiGas – nově přidány plastické díly oken na bočních stěnách a zadním štítu domu
  • První vydání (pod názvem Gotický dom): Elektrón Zenit (E+Z) č. 10/1991 (vyšlo v říjnu 1991, na tenkém papíru)
  • První reedice: Fifík č. február 2008
  • Podrobnější text o předloze modelu na webu Miry Gabriela

Kolega Michal „Medium“ tak dlouho sbíral vystrihovačky ze slovenských časopisů, až si všiml, že mnohé z nich zavál čas, jsou polozapomenuté, již nevydávané, v záplavě prací nových počítačových autorů naprosto zafúkané … a tak se rozhodl některé z nich odfúkať.

Když mi loni v březnu (2013) zatelefonoval, že má pro mne „džob, který se neodmítá“, myslel jsem nejprve, že se uvolnilo místo bedňáka u Queen nebo aspoň leštiče bot Adama Lamberta. Kupodivu nikoli. Chtěl po mně slepit a nafotit zkušební model (!!!). Byl jsem v klidu – mé výrobní lhůty jsou tak 20 nekulatých dílků/měsíc a to musí každého vydavatele dostatečně odradit od případných rychlých beta-testů se mnou. Michala to kupodivu neodradilo, času byla fůra – a tak jsem kývnul. Uplynulo sotva 360 dní a model vyšel. Zbývá dodat, že jsem jej zklejnul za jediný měsíc a zbylou dlouhou dobu hoši sbírali síly na vydání.

Michal se na vydání domluvil s panem arch. Hlaváčem a s vydavatelem Mirou Gabrielem / MiGas – a jelikož to nejsou žádní troškaři, připravili obnovené reedice rovnou tří modelů – vesměs starších vzácných kousků, které nejsou běžně k mání (vedle gotického domu ještě větrný mlýn a chalupu zo Španej Doliny). Jde o pohlednou architekturu autora, jako by z oka a pravítka vypadlou dalšímu z papírových architektů, R. Vyškovskému: tradiční ruční kresba, příjemné barvy, prostě pohlazení.

Zkušební lepení, do něhož jsem byl uvrtán, nebyla klasická „beta stavba“ – všechny tři modely už vyšly, dva z nich dokonce dvakrát, ovšem test měl za úkol odhalit dávné chybky a též zahrnout přesnost nově nakreslených dílů. V případě gotického domu autor zpracoval prakticky všechna okna plasticky, čímž model získal na vzhledu. Když jsem vystřihoval s lehounkými nadávkami čtyřicáté okno, vytanula mi na mysl palčivá otázka, proč mi dali slepit ten nejsložitější model ze všech tří chystaných … ? Jsem lama, prosťáček či dobrák? Řekl jsem si, že jsem dobrák, a s chutí jsem pokračoval 😎 .

Nová reedice dovoluje dát těmto zapomenutým vystrihovačkám nový život i díky lepšímu tisku a lepšímu papíru. V kombinaci s novými doplňkovými díly jde o obnovenou premiéru.

Gotický dom – stavba modelu:

Tiskl jsem ze zaslaných souborů samo-domo na své domácí inkoustovce na papír 160 g:

    

Na obrázcích je vidět, že jsem pro sichr podlepil oba štíty budovy – přední kouskem kartonu a zadní dřívkem od nanuku (DOBŘE olízaným) – jinak štíty (slušně vychované) budou mít tendenci se trvale uklánět vašim modelářským schopnostem.
Na podloubí je třeba dávat bacha, je celé takové kulaté a ohýbaté. Sedí ale všechno přesně, když budete přesně lepiti.

   

Na 4. obrázku níže je vidět největší chyba, na kterou jsem při stavbě narazil a která by měla být v nové reedici odstraněna – nenávaznost spár rohových kamenů:

   

Náročnějším krokem je tradičně přilepení střechy – podlepil jsem ji kartonem – a dále přilepení zadní čelní stěny dvora. Dlouhé boční zdi dvora se mi malinko sbíhaly, takže jsem mezi ně musel zadní čelo lehce při-po-narvat s drobným šamanským zaříkáváním „zabít Media, zabít Media!“ – kletba zabrala. Spára mezi zadním čelem a boky mi vyšla ovšem viditelná i přes svářečské brýle, a tak jsem vnější rohy dvora „zapasoval“ náhradními díly – mám dojem, že už budou i součástí reedice (ověřím, až se mi výtisky dostanou do tlapek):

  

Pokračujeme hospodářským stavením na dvoře – no, barva těch trámků ze sirek je možná příliš výrazná, trámy si rovněž zasloužily obrousit na tenčí rozměr. Ty schody taky nejsou zrovna seksy … inu, to je daň za stavbu ve stresu – měl jsem na to jen půl roku 😎 :

    

Model je hotov:

Citlivější povahy možná pozvednou obočí nad neretušovanými bílými hranami, např. na komínu – tak zněl požadavek zadavatelů. Doprovodné snímky na výtisku měly ukazovat slepený model v surovějším stavu, ať je zjevnější pro stavitele – čili bez výrazné retuše a bez podložky:

Gotický dom

Po nafocení pro potřeby reedice jsem dům bacil na jednoduchou podložku ze dvou kartonů, lehce doretušoval bílé hrany a tím mám džob, který se neodmítá, za sebou:

 

Gotický dom

Gotický dom

Co říci závěrem: stavba se mi líbila 😎 . Stejný názor mají i děvčata z Lego Sparkiss Morning Clubu. Fru-Fru se dokonce pod dojmem nového domu naivně rozhodla, že provede jakýsi feudální puč …

Gotický dom

Gotic-LSMC2

Gotic-LSMC3

… ale tento dobře míněný návrh po demokratické rozpravě těsně neprošel.

Více obrázků hotového modelu umístěno do Galerie.

Speciální poděkování: arch. Marián Hlaváč, Michal „Medium“ ( 😎 ), Mira Gabriel a Jožkin – pánové, těšilo mne!

-StF-

Gotický dom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..