Historie vystřihovánek v časopise Polygrafie revue

Polygrafie revue – historie vystřihovánek

V roce 2006 se kolegovi paper-archeologovi Pepovi Kropáčkovi podařilo navázat spolupráci s odborným časopisem Polygrafie revue a naskytla se příležitost publikovat zde texty, které mají s polygrafií co do činění – pohled do historie vystřihovánek, kteréžto jsou bezesporu zajímavými grafickými díly. Josef oprášil a doplnil své články ze Zpravodaje CPM a nabídl mi spolupráci – text shlédnout, zkorigovat a doplnit i část o historii vystřihovánek v časopise ABC, kterou jsem se zabýval a otiskoval rovněž v někdejším Zpravodaji CPM i v časopise ABC.

Polygrafie revue - historie vystřihovánekVěc se podařila a v Polygrafii revui č. 4/2006 (roč. VIII) v dubnu toho roku naše texty vskutku vyšly. Polygrafie revue je luxusní časopis na kvalitním papíru, formát je velký, „albatrosí“ B4, a kromě naší dějepravy zde byl otištěn i dvoustránkový článek o vydavatelství Betexa, o její produkci a výrobním zákulisí. A ihned za Betexou následuje náš archeo-text nazvaný Od rokokové Imagerie d’Épinal až k Rychlým šípům s podtituly Vystřihovánky odrážejí charakter doby – světci, šlechtické průvody i tanky a Novodobá historie papírových modelů se píše od 15. století. Celé toto vystřihovánkové téma je v časopise otištěno na stránkách, které mají záhlaví nazváno „technologie vystřihovánek“.

Na tento rozsáhlý čtyřstránkový text pak navazuje velmi stručná historie vystřihovánek v časopise ABC, která má trošku záhadný název: Nůžky a lepidlo zastanou výsekový stroj (nevybavuji si, že bych jej vymyslel – bude to nejspíše práce redaktora časopisu) s podtitulem Dětské časopisy přejí modelům už půl století.

Jelikož tento časopis nebyl k dispozici širší veřejnosti, dovolujeme si zde po letech publikovat naše texty v původním vyznění. Od doby psaní textu uplynula řádka let a naše vědomosti drobátko pokročily – berte proto toto povídání jako dobovou snahu zhustit velmi rozsáhlou historii do vymezeného prostoru:

Polygrafie revue - historie vystřihovánek Polygrafie revue - historie vystřihovánek

Polygrafie revue - historie vystřihovánek Polygrafie revue - historie vystřihovánek Polygrafie revue - historie vystřihovánek

-JoK-, -StF-

1 komentář u „Historie vystřihovánek v časopise Polygrafie revue

  1. Pingback: Modelarstwo kartonowe w edukacji muzealnej – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..