Název: Hrad Papírštejn
Vydavatel: Oehmigke & Riemschneider, Neuruppin, Německo
Rok vydání: cca 1900
Autor: neznámý
Formát: 20 × 15,5 cm
Počet vystřihovacích dílů: 13
Reprint: ABC č. 7 / roč. 50 (vyšlo 26. 3. 2005)
Článek na webu časopisu ABC:
Bylo – nebylo. Za sedmero horami, za sedmero řekami stojí hrad Papírštejn. Žíjí v něm dva rytíři, starší Johan von Papírštejn a mladší Sebastian von Papírštejn. Svému Papírovému království vládnou poctivě a spravedlivě. Jediné, co by ho mohlo ohrozit, je déšť, protože všechno, nač si člověk pomyslí, domy, stromy i zvířata a lidé, je z papíru a kdyby zapršelo, byl by to dozajista konec…
Ať už si děti koncem devatenáctého či z počátku dvacátého století hrály s hradem slepeným z papíru na Papírové království nebo ne, jisté je, že nám tu po nich zůstala jedna milá vystřihovánka v podobě papírového modelu hradu. Jde opět o práci původem z Německa a z textu můžeme vyčíst, kromě pořadového čísla modelu (Ausfuhr-Nr. 83 – také by vás zajímalo, jak vypadalo těch předchozích 82 vystřihovánek?), i odkud vystřihovánka pochází: Zugabe-Karte von Oehmigke & Riemschneider, Neuruppin. Přeložíme-li si slova zugabe-karte, zjistíme, že šlo v podstatě o přílohu. Otázkou zůstává, k čemu se tyto aršíky s vystřihovánkami přikládaly. Rozkvět reklamních vystřihovánek, které se jako bonus dávaly k zakoupenému výrobku, byl ve třicátých letech, ovšem vždy šlo o propagaci produktu, jehož jméno se objevilo na vystřihovánce. Zde ale nic takového nenacházíme. Oehmigke & Riemschneider bylo jedním ze tří význačných vydavatelství v městečku Neuruppin ležícím nedaleko Berlína. Další se jmenovala Verlag Gustav Kühn a Verlag F. W. Bergemann. Všechna tato vydavatelství vznikla v první polovině 19. století. Se jménem vydavatelství Gustava Kühna se můžeme setkat také např. na vystřihovacích arších betlému pocházejícího z 80. let 19. století. Zdali neuruppinské tiskárny přečkaly do dnešních dob, o tom nám není nic známo, ale víme, že vystřihovánky tiskly ještě v 60. a 70. letech dvacátého století. Dokazují nám to některé sešity papírových modelů z dnes již zaniklého východoněmeckého vydavatelství Junge Welt (Mladý svět), v jejichž tiráži se objevuje právě jméno Neuruppin.
Ukázka dalších vystřihovánek vydavatele Oehmigke & Riemschneider – archy s figurkami německých vojáků v polních uniformách:
Hrad Papírštejn – pokyny ke stavbě:
Model hradu není složitý. Stačí si jen dobře prostudovat jednotlivé díly vystřihovánky, stejně jako to udělali naši prapradědečkové, a za pomocí ostrých nůžek, modelářského nože, pravítka a lepidla se můžete pustit do stavby. Těm z vás, kteří chcete mít hrad dokonale sestavený, doporučujeme zaretušovat vodovými nebo anilínovými barvami nejen příslušné hrany střihu a ohybu, ale také rubovou stranu cimbuří a střešních štítů. Tyto části dílů také můžete podlepit barevným papírem. K dokonalosti již jen zbývá osadit hotový model na barevně upravený podstaveček, třeba pivní tácek, jehož velikost se nám osvědčila. Namísto návodové kresby i textu vám dobře poslouží fotografie slepeného modelu hradu.
V noční tmě se zablesklo a z dáli se ozvalo hromobití. „Johane, snad nezačne pršet?“ „Ne, určitě ne. A i kdyby, Sebastiane, naše Papírové království z žádného deště strach mít nemusí. Na poličky dětí v jejich pokojíčcích přece neprší.“ Johan i Sebastian za sebou společně zavřeli bránu a z hradní věže zazvonil zvonec – a pohádky je konec.
Pohádku vyprávěl, hradem provedl a model sestavil
-JoK-