Archeologický atlas

Archeologický atlas

Rozhodli jsme se volně navázat na legendární Atlas ABC a dále rozšířit jeho nepřebernou řadu sběratelských kartiček o tématiku starších vystřihovánek. Příležitostně proto vydáváme listy s kartičkami pod názvem Archeologický atlas, na kterých najdete fotografie slepených papírových modelů nejen z časopisu ABC. Na rubu pak jsou základní encyklopedické údaje k příslušnému modelu. A aby se vám vystřižené kartičky nepoztrácely, připravili jsme i stylovou krabičku (viz níže u listů 4+5).

Jak je možno si listy Archeologického atlasu pořídit: na e-shopech modely-vystrihovanky.cz, PaperModel.cz, nebo nám napište objednávku na e-mail: atlasy zavináč papirovaarcheologie puntík cz – děkujeme!
Přejeme hezké počtení a sbírání!

Přehled vydaných listů s kartičkami Archeologického atlasu:

List 27 – je profilem tvůrce dnes již klasických papírových modelů architektury pro nakladatelství Albatros, Vladimíra Kováříka. List jsme vydali v květnu 2024, a to při křtu nového vydání tří modelů V. Kováříka (a jeho syna) v Albatrosu (snímky ze křtu jsou v sekci Akce):

Archeologický atlas

List 26 – Milan Bartoš není jediným známým autorem papírových modelů, který letos (2023) v létě oslavil 60. narozeniny (viz též list 24 níže). V srpnu jsme připili na zdraví také Michalu Dudášovi, u příležitosti stejného jubilea, Blahopřejeme, přejeme stálé zdraví a jako malou pozornost věnujeme nový list s kartičkami atlasu (vydán v září 2023):

Archeologický atlas

List 25 – vydán v červenci 2023 k zahájení výstavy papírových modelů v Muzeu Policie ČR nazvané jejím tvůrcem Pepou Kropáčkem Případy Zvláštního oddělení papíru:

Archeologický atlas

List 24 – oblíbený autor papírových modelů architektury, Milan Bartoš, oslaví letos v létě (2023) šedesáté narozeniny. Přejeme hodně zdraví a věnujeme tento list atlasu (vydán v dubnu 2023):

Archeologický atlas

Speciál 4+5 – mimořádná edice kartiček atlasu je obsažena v publikaci Albatros – legenda pokračuje, která doprovodila stejnojmennou výstavu v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují; sešit vyšel na konci roku 2022. Na kartičkách je sedm modelů z legendární edice Plastických vystřihovánek Albatros, přičemž každý je od jiného autora:

Archeologický atlas Archeologický atlas Archeologický atlas

List 23 – vydán v červenci 2022 jako dárek našemu příteli a tvůrci papírových modelů Ladislavu Badalcovi k jeho 75. narozeninám:

Archeologický atlas

Speciál 2+3 – po čase opět mimořádná edice kartiček atlasu. Je součástí publikace 60 let s vystřihovánkami ABC, kterou v červnu 2022 vydalo Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují, v rámci nové výstavy modelů z ábíčka. Sedm modelů na tomto dvojarchu překlenuje celou éru vystřihovánek v časopise ABC – dělí je od sebe vždy jedno desetiletí:

Archeologický atlas Archeologický atlas Archeologický atlas

List 22 – vydán v únoru 2022. V lednu téhož roku oslavil padesátiny známý slovenský autor vystřihovánek, Ing. arch. Marián Hlaváč. Jeho milou tvorbu si připomeňme novým listem atlasu:

Archeologický atlas

List 21 – vydán v prosinci 2021 – věnovali jsme jej klasickému a velmi originálnímu autoru papírových modelů, Ing. arch. Jaromíru Svobodovi:

Archeologický atlas

List 20 – vydán v prosinci 2021. V témže roce oslavil své 65. narozeniny autor vystřihovánek Miloš Čihák a právě ukázky z jeho tvorby najdete na 20. listu atlasu:

Archeologický atlas

List 19 – vydán v červenci 2021. Tématikou tohoto archu jsou vystřihovánky balónů, které pro nakladatelství Albatros připravoval Jan Žbánek:

Archeologický atlas

List 18 – vydán v červenci 2021 a je věnován Leoši Špachtovi, jehož modely starých vozů z kopřivnické automobilky Tatra resp. NW znáte z výtisků Albatros:

Archeologický atlas

List 17 – vydán v červenci 2020 k 55. narozeninám Stanislava Fajkuse (děkuji velice, milí kolegové! 🙂 ) a přináší sedm ukázek z jeho modelářské práce.
Standa slavil své narozeniny již na konci roku 2019, série překážek ovšem vydání tohoto atlasu pozdržela – proto je v tiráži listu vročení 2019:

Archeologický atlas

List 16 – vydán v červnu 2020 a je věnován papírovým vozům Formule 1. Některé z nich určitě nebudete znát:

Archeologický atlas

List 15 – vydán v listopadu 2019. Tentokrát sběratel a modelář Josef Kropáček vybral ze svého archivu běžně nevídané české a slovenské reklamní vystřihovánky:

Archeologický atlas

List 14 – vydán v září 2019 u příležitosti výstavy Papírové království Richarda V. v pražském Království železnic, v rámci oslav 90. narozenin arch. Richarda Vyškovského. List přináší kartičky s jeho modely železnice a pro domácí kolejiště:

Archeologický atlas

List 13 – vydán v červnu 2019 jako drobný dárek kolegovi Josefu Kropáčkovi k jeho kulatým, půlstoletým narozeninám. Všech sedm historických modelů na tomto listu postavil Pepa:

Archeologický atlas

Listy 11+12 – jsou součástí vystřihovací přílohy biografie Papírové království Richarda Vyškovského (červen 2019):

Archeologický atlasArcheologický atlas Archeologický atlas

Speciál 1 – mimořádná edice se čtyřmi kartičkami byla vydána jako vystřihovací příloha katalogu Josef Kropáček / Sběratelské sny Josefa K., který v dubnu 2019 vydalo Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují, jako upoutávku na výstavu vzácných vystřihovánek ze sbírek Josefa Kropáčka:

Archeologický atlas Archeologický atlas Archeologický atlas

List 10 – vydán v lednu 2019 u příležitosti výstavy Papírové království Richarda V. v Přešticích, v rámci oslav 90. narozenin arch. Richarda Vyškovského. List přináší kartičky s jeho modely Sedmi divů světa:

Archeologický atlas

List 9 – je součástí vystřihovací přílohy publikace Papíroví hrdinové 4 (2018):

 Archeologický atlasArcheologický atlas

List 8 – vydán v lednu 2018 u příležitosti výstavy k životnímu jubileu autora Ladislava Badalce v pražském Království železnic:

Archeologický atlas

List 7 – vydán v říjnu 2016 u příležitosti výstavy 60 let ABC v brněnském VIDA! science centru:

Archeologický atlas

List 6 – vydán v říjnu 2016 u příležitosti výstavy 60 let ABC v pražském Království železnic:

Archeologický atlas

Listy 4+5 – jsou součástí vystřihovací přílohy knihy Papírová archeologie 2 (2016):

Archeologický atlas Archeologický atlas Archeologický atlas

Součástí knihy Papírová archeologie 2 je také vystřihovací krabička na Archeologický atlas – připravil ji známý autor Ladislav Badalec:

Archeologický atlas Archeologický atlas Archeologický atlas

List 3 – vydán v únoru 2016 u příležitosti výstavy modelů postavených Michalem Kavalierem v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují:

Archeologický atlas

Listy 1+2 – jsou součástí vystřihovací přílohy knihy Papírová archeologie 1 (2013):

Archeologický atlas Archeologický atlas Archeologický atlas

6 komentářů u „Archeologický atlas

 1. Martin Humlíček

  Dobrý den,
  pokud to mám ve sbírce správně, tak v ABC vyšlo 18 stran atlasů tramvají a jedna strana atlasů trolejbusů.
  S pozdravem Martin

 2. petr

  mám stejný dotaz ,sbírám je moře let ale nevim kolik jich bylo,případně přesný počet a to jak technických tak těch ostatních.děkuji

  1. -StF-

   Dobrý den, Petře, přesnější statistiku ohledně Atlasu ABC najdete v knize Papírová archeologie 2. Vybírám pár čísel:
   – Přírodovědný atlas: v ročnících ABC 10-13: 48 listů = 382 kartiček; v ročnících 16-41: 597 listů = 4774 kartiček
   – Technický atlas + ostatní témata: v ročnících 10-13: 17 listů = 136 kartiček; v ročnících 16-41: 293 listů = 2344 kartiček

 3. Atlasy

  Dobrý den. Vím, že to nesouvisí s Vaším tématem vystřihovánek, ale sháním informace či seznam vydaných Atlasů, konkrétně Atlasy tramvají. Děkuji. S pozdravem Petr Karfík.

  1. -StF-

   Dobrý den, Petře, to je hodně specifický požadavek – bohužel nemám tak detailní přehled či seznam kartiček Atlasu ABC. Třeba se tu nějaký sběratel-archivář ještě ozve.
   Zdraví, Standa F.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..