Kouzelná historie

Kouzelná historie papírových vystřihovánek

Kouzelná historiePapíroví archeologové nespí. Kutají a přehrabují se ve svých archivech ve dne v noci. Hlásíme další, již třetí vydavatelský počin: po Papírovém světě Richarda Vyškovského (2009) a knize Papírová archeologie 1 (2013) přichází na pulty knihkupectví zbrusu nová práce, publikace Kouzelná historie papírových vystřihovánek, s podtitulem unikátní průvodce světem vystřihovánek v českých zemích do roku 1948.

Josef Kropáček, známý sběratel a historik v oboru starších vystřihovánek, se rozhodl vynést na světlo alespoň zlomek ze svých sbírek a objevit pro veřejnost dávno zapomenuté papírové modely a vystřihovánky z časů našich prapra- a prarodičů. Navazuje tak na svou systematickou práci v časopise ABC, kde rovněž publikuje drobné ukázky a přetisky starých, „stoletých“ vystřihovánek. Čili tentokrát se podíváme do dob, kdy třeba pan architekt Vyškovský ještě ani nebyl na světě nebo byl malým chlapcem, do doby od počátku minulého století až do roku 1948.

Málo se ví či jen tuší, jaká ohromná spousta vystřihovánek tehdy v Evropě existovala, především v Německu a ve Francii, ovšem i v našich zemích. Archy některých vydavatelů byly číslovány a dnes jen kroutíme hlavou nad vysokými pořadovými čísly v řádu mnoha set. Nesčetné archy figurek vojáčků, sokolských cvičenců, zvířátek, oblékacích panenek, divadélek, betlémů, architektury i dobové techniky – to vše existovalo, v nádherném grafickém provedení a pokud se takový arch dochová dodnes, s prominutím neožrán hlodavci či hmyzem, neplesniv a nepokrčen, NEROZSTŘÍHÁN!, je to malý zázrak.

Motorem pro vydávání vystřihovánek, např. figurek a betlémů, byla dobová komerce – k výrobku se přidávala karta nebo arch s vystřihovánkou a malý capart po boku starostlivé nakupující matičky se tak krásně zabavil. Pokud capart list nerozstříhal a šel raději čutat merunu nebo střílet prakem do pouličních lamp, chvála jemu! Vystřihovánka se tak mohla dožít dneška. A skončit třeba v Josefově archivu – a ten se nám právě nyní otevírá …

Kouzelná historie

Kouzelna_h-sv_Jiri2Nová publikace Kouzelná historie papírových vystřihovánek si bere přiměřené sousto z ohromně rozsáhlé tématiky – Josef pečlivě vybíral a nakonec nám představuje 46 hesel, vydavatelů, firem a tvůrců, v abecedním řazení, kteří před sty lety nesli u nás prapor vystřihovací, skládací a lepicí. Jednotlivé profily doprovází bohatý obrazový materiál – reprodukce jedinečných vystřihovánek. Dostane se i na několik drobných pohledů do zahraničí, včetně Argentiny, Japonska a USA.

Kouzelna_historie-historyKromě encyklopedických textů k jednotlivým vydavatelům publikace přináší i stručnou shrnující historii předválečných vystřihovánek a hlavně – vystřihovánky samotné. Čili můžete nejen studovat a objevovat dávné grafické listy modelovací, ale také si nějaký sestavit – v knížce je obsaženo celkem 22 přetisků pradávných vystřihovánek – architektura, figurky, betlém, letadlo, divadélko (obr. výše) … a také jeden rozsáhlejší papírový model, dnes opravdová rarita, chrám sv. Jiří na Hradě Pražském nakladatele Bedřicha Kočího z roku 1921, který zabírá 4 strany (foto slepené baziliky vpravo, model též zdobí obálku publikace):

Kouzelná historie

Kouzelna_historie-vystrih3Kouzelná historieVystřihovánky jistě zaujmou nejen děti, ale i jejich zvídavé tatínky či dědečky – kupříkladu taková svlékací – ehm, pardon, oblékací Lída Baarová upoutá pozornost i po desítkách let (obr. vpravo). Pro úspěšné dokončení díla je vhodné si pročíst i návodný text Jak lepit, který je v publikaci též obsažen (náhled vlevo).

Popřejme hodně zdaru této vystřihovací encyklopedii – pokud zaujme širší čtenářskou obec, nechal se Pepa slyšet, že pokračování je jistě možné. Panují sice určitá technická omezení, jelikož na formát A4 se nedají dobře směstnat velké vystřihovací plachty např. čtvercových rozměrů, přesto je stále z čeho vybírat.

Publikace je od začátku listopadu 2014 k dispozici v široké síti knihkupectví v ČR a na knižních e-shopech albatrosmedia.cz a cpress.cz. Možno též napsat objednávku vydavateli e-mailem: eshop(ZAV)albatrosmedia.cz .

A ještě zmiňme mezinárodní úspěch: o text této publikace projevili zájem i v Německu. V 18. svazku rozsáhlé encyklopedie Zur Geschichte des Kartonmodellbaus vyšla první část Kouzelné historievíce zde.

 • Kouzelná historieNázev: Kouzelná historie papírových vystřihovánek
 • Autor: Josef Kropáček
 • Grafika & design: Robert Pavelka
 • Vydavatel: Albatros Media / CPress, listopad 2014
 • Formát a vazba: A4, sešit
 • Počet stran: 52
 • Doporučená koncová cena: 169 Kč

9 komentářů u „Kouzelná historie

 1. Jan Hajchl

  Dobrý den pánové,
  děkuji za Vaše reakce na můj komentář.

  ABC samozřejmě sleduji pravidelně. A pravidelně i kupuji. Ovšem pouze ty čísla, kde jsou vystřihovánky s tématem první republiky nebo ty Vaše z období první republiky. Většinou kupuji tři výtisky. Předplatné pro mě nemá cenu a to hlavně z důvodu náročnosti na prostor uskladnění. Takže si čísla vybírám.
  Pokud by se měla objevit souhrnná publikace s modely z ,,Papírové historie“, pak já bych to uvítal. Bylo by to pro mě levnější kupovat jednu knihu, když něco potřebuji.Takhle podle seznamu nakupuji na eshopech a v antikvariátech. A protože kvůli jednomu modelu platit jedno poštovné nemá cenu, tak nakupuji více 🙂 Takže by to pro mě bylo i hodně levnější.
  Co se týče papírových hrdinů, tak na další díly se vyloženě těším. A plně mi vyhovuje, že bude napřed 3. a 4. díl dříve než první. Papírové modely jsem striktně omezil na období první republiky. Sami víte, že prostorově je to hodně náročné. Proto jsem i rád, že část mé modelářské produkce jde pryč ke kamarádům.
  U akcí ,,rakušáků“ Vás asi pane Kropáčku zklamu, páč se k nim dostanu jen přes kolegy, kteří dělají vojenskou historii první republiky a Rakousko je jejich další doménou. V tomto ohledu nebudu přínosem.

  S pozdravem
  Jan Hajchl

 2. JoK

  Milý pane Hajchle,
  kolega Pavelka se již za sebe vyjádřil a já nemohu jinak než s ním souhlasit. Taková reakce na dílo, jehož jsem autor či spoluautor, je vždycky potěšující a určitou satisfakcí za čas a nasazení, který jsme tomu museli věnovat a bez kterého by nic takového nevzniklo. Je to vždy na úkor něčeho, co pro druhého je smysluplnější.
  Tolik Vámi zakoupených výtisků je pěkná porce. Moc děkuji za Váš přístup. Náklad byl 1500 kusů a k letošnímu 1. lednu jich zbývalo doprodat cca 250. Asi dobrý výsledek a mohu být tedy spokojen. Neskromně se pochlubím, že podstatná část této publikace vyjde v překladu v Německu.
  Nevím, zda sledujete časopis ABC, ale poslední tři čtyři roky vycházejí v ABC staré české vystřihovánky, které dobově navazují na Kouzelnou historii papírových vystřihovánek. Čtenářům ábíčka ukazuji, jak bohatou historii vystřihovánek máme. Stále je ve vzduchu vydat tuto sérii v jedné publikaci. Takové nepřímé pokračování Kouzelné historie.
  Nápad s Papírovými hrdiny přišel jen tak mimochodem. V zahraničí podobné monografie vystřihovánek figurek existují, ale pochopitelně se nevěnují české produkci. Vydat všechny vystřihovánky v jednom titulu by bylo finančně náročné, tak jsme se díky spolupráci s Čs. obcí legionářskou mohli rozhodnout pro schůdnější variantu rozdělenou do dílů podle chronologie. Paradoxně 1. díl, zachycující období ve vystřihovánkách před „Bílou horou“, vyjde až naposled. Když vše půjde podle plánu, tak příští rok v červnu.
  Pokud budete mít jakékoliv otázky, ozvěte se mi. Zaujala mne Vaše zmínka o akcích „rakušáků“. To by naopak zajímalo mne.
  S úctou
  Josef Kropáček

 3. RoBertino

  Vážený pane Hajchle,
  váš příspěvek mne, jako spoluautora obou publikací, potěšil hned několikrát. Pokud odhlédneme od ekonomického bodu, který pro nás bude přínosem při prosazování dalších publikací, je to samozřejmě zájem a pak i fakt, že jste místo dnes tolik populárního naskenování volil poctivý originál. Ať si někdo říká, že jsou to jenom slova – dokáží potěšit i posílit chuť do další práce. Takže se, pevně doufáme, budete moci brzy těšit na další vojáčky.
  Robert

 4. Jan Hajchl

  Dobrý den,
  je to již 3 roky, co tato úžasná publikace vyšla. Tento týden jsem již koupil její 15. a 16. výtisk. Vše začalo docela nevinně nákupem tří kusů. když vyšla. Jeden do archívu, jeden pracovní a jeden na stříhání. Pro sebe jsem si postavil modely z období první republiky a myslel jsem si, že tím je to pro mě uzavřené. Ovšem bylo mi líto nechat ležet ladem i ostatní vystřihovánky. A protože mám kamarády, kteří se zabývají obdobím Rakouska – Uherska, tak jsem se rozhodl je potěšit malým dárkem v podobě sestavených modelů. Nejprve pěchotou od J.Hohlwega. U kolegy to vzbudilo velký ohlas a požádal mě, jestli by nebylo možné získat i nevystřižené vojáčky, aby to sebou ve vojenském kufru vozil na akce rakušáků. Tak holt nákup dalšího výtisku publikace. V předvánočním období jsem pak dalšího rakušáka potěšil sestaveným betlémem od Grafie, vojáci přece i na frontě slavili vánoce a takový malý betlém z domova si mohli dovést. Byla to chyba, chtěl po mě neroztříhaný a další dva postavené. A pak to šlo rychle. Betlém od Francka z roku 1932 4x pro kolegy, co dělají první republiku, déle pak Lída Baarová, divadélko od Schichta pro děti a do dobových ukázek a tak dále a dále. Jsem tedy na čísle 17 výtisků. Někdo může namítnout, že by stačilo naskenovat a vytisknout dané modely a nemusím nic kupovat. Jenže lidé často zapomínají na to, že nejprve někdo musí investovat čas a nemalé prostředky, aby získal model, pak je čas na grafickou úpravu, pak někdo musí zaplatit tisk, distribuci a tak dále. Proto knížku raději kupuji, abych alespoň malou částkou přispěl.
  Upřímně se děsím vydání papírových hrdinů svazku 3 a 4 🙂 Mám kolem sebe tolik lidí co se zajímá o armádu první republiky i poválečnou a sokoly taky, že snad jak vyjdou koupím rovnou deset od každé. Přál bych Vám vidět tu radost v očích dětí i starých chlapů, když dostanou tyto nádherné staré modely.

  Chci Vám moc poděkovat za Vaši práci, má to smysl!

 5. Ivo

  Dobrý den,
  stavím hlavně architekturu, přes dvacet let, a mám toho hodně. Mám i spoustu starých ABC a déček ke slepení. Tato kniha mě potěšila, seženu ji a jen se chci zeptat, zda se dá koupit někde Velká pacifická z roku 1969. Tenkrát jsem ji slepenou měl, ale během stěhování se zničila. Hned bych si ji slepil znovu. Mějte se fajn a díky za to, co děláte.

  1. -StF-

   Děkujeme, Ivo, i všem dalším příznivcům. Velká Pacifická je poměrně unikátní, ale semo-tamo se objevuje na internetových aukcích, třeba na Aukru. Nutno hledat a mít trochu štěstí.

 6. peffi

  Super!
  Ako sa k tomu dostanem u nás na Slovensku? Mal by som záujem o 2 knihy.
  Vďaka vopred za radu. A za bohumilý počin samozrejme…

 7. Kavalier

  Zdar, Vážení 🙂
  Jsem okouzlen a nemohu se dočkat, až budu mít tento skvost v rukou a budu moci beztrestně střihnout do historie, aniž bych nenávratně rozpižlal, spatlal či jinak zničil cenný originál! Asi už stárnu a vracím se pomalu do dětských let, poslední dobou se zabývám výhradně stavbou archeovykopávek (většinou z ABC), tedy vystřihovánek starých 30-40 let i daleko starších, než jsem já sám 🙂 . Těším se nejen na „staronové“ vystřihovánky, ale i na zajímavé vyprávění o historii od odborníka v tomto oboru „na slovo vzatého“! Díky Pepo! A díky všem našim „archeopapírákům“.
  PS: „Někdy si přeju být střihoruký Kani“ 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..