Papírová archeologie 2

Kniha Papírová archeologie 2

Tři a půl roku po dokončení prvního dílu Papírové archeologie se nám podařilo dostrkat do cíle svazek č. 2. Bylo to věru náročné sousto! U projektu Papírová archeologie 2 jsme si dali za cíl detailně zpracovat ročníky ABC, které spadají do „zlaté éry“ ábíčka: 15-20, tedy léta 1970-1976.

Papírová archeologie 2Naše původní představa (prezentovaná i v knize 1 na str. 111) byla podchytit ročníky 15-24, tedy dostat se až do roku 1980. Nebylo to nakonec možné, celková pracnost, objem informací a obrázků by už pro nás byly neúnosným břemenem. Papírová archeologie 2 se tedy zastavila na konci ročníku 20, jelikož ten následující se už vyvinul dál, liší se a je určitým přelomem. Pokud bude o naši práci zájem, vrhneme se na ročník 21 a ty následné v uvažovaném 3. díle. Ovšem zase nám nějaký ten rok dejte na přípravu! 😎

Našim čtenářům dáváme nyní víc a za nižší cenu. Kniha Papírová archeologie 2 je již připravena jako řádná hotová kniha s ISBN, na rozdíl od prvního dílu, který vycházel po jednotlivých sešitech jako „román na pokračování“ s potřebným následným svázáním. Objem dvojky narostl v souladu s mnohem obsažnější a bohatší látkou, jakou jsme zpracovávali: ábíčka z let 1970-76 přetékala zajímavostmi, nápady a návody, legendárními komiksy a samozřejmě déčky, přílohami a vystřihovánkami.

Snažili jsme se jít po stopách našich nejlepších autorů vystřihovánek té doby. Richard Vyškovský s Pavlem Blechou, Václav Šorel a František Kobík, Ladislav Müller – jejich vystřihovánky nás provázely v dětství a díky projektu Papírová archeologie se k nim stále vracíme.

Podobně jako v prvním díle, i v knize Papírová archeologie 2 se nezabýváme jen striktně papírovými modýlky. Nelze je oddělit od celkového vývoje časopisu ABC a vytrhnout z kontextu doby. Naše práce se proměnila v podchycení celkové nálady těch let z pohledu tehdejšího dítěte. Nezapomněli jsme např. na plastikové stavebnice té doby nebo na pestrou nabídku vystřihovánek vycházejících mimo ABC, např. v Albatrosu.

V knize opět najdete něco k vystřižení a slepení, celkem na osmi listech vystřihovacích příloh na pevnějším papíru 140 g. Hlavním magnetem bude dosud nevydaný model historického nádraží Ríšov a vlaku z počátku 20. století v měřítku 1:160 od arch. Richarda Vyškovského, kterému, i synu Richardu mladšímu, tímto velmi děkujeme za podporu a spolupráci:

Papírová archeologie 2 Papírová archeologie 2 Papírová archeologie 2

Dále jsme poprosili o kooperaci nikoho menšího než Ladislava Badalce. On byl tou správnou personou grata, která by nám pomohla realizovat dávný rest ábíčka: nikdy v něm totiž nevyšla krabička na kartičky Atlasu ABC určená pro Technický atlas: všech pět krabiček vydaných v ABC na sobě neslo přírodovědné obrázky a motivy. Rozhodli jsme se proto vytvořit krabičku šestou, výhradně s obrázky techniky či architektury. A jelikož sami vydáváme novou sérii kartiček Archeologického atlasu s fotografiemi slepených papírových modelů, na nové krabičce jsou ilustrace technických modelů z ABC. O grafickou stránku slepovací škatulky se postaral právě Ladislav. A aby bylo do krabičky co ukládat, najdete v knize 16 zbrusu nových kartiček našeho atlasu (v celkovém pořadí již 4. a 5. list):

Papírová archeologie 2 Papírová archeologie 2 Papírová archeologie 2

Kniha Papírová archeologie 2 vychází 1. 10. 2016 a ihned po tomto datu je k dispozici u vydavatele a hlavního distributora: Modely-vystřihovánky. Zde je k mání i první díl knihy, ve svázané podobě s přebalem.
S nabídkou knihy PA2 se setkáte také na hlavních papíráckých modelářských akcích.Papírová archeologie 2

Pokud si knihu pořídíte a přečtete, napište nám svůj názor na ni – jako komentář dole, nebo e-mailem na info uzenáč papirovaarcheologie puntík cézet, rádi jej publikujeme na nástěnce s ohlasy čtenářů 😎 .

Papírová archeologie 2 – přehled:

 • Druhý díl encyklopedie se podrobně zaobírá „zlatou érou“ časopisu ABC: léty 1970-1976, tj. ročníky 15-20
 • Úvodní slovo Václava Šorela a jeho vzpomínky na spolupráci s Františkem Kobíkem
 • Druhý díl je více než dvakrát objemnější než první svazek, který detailně odkryl počátky vystřihovánek v ABC (1957-1970, ročníky 1-14):
 • 256 stran zajímavého povídání o dobovém časopise ABC a jeho vystřihovánkách
 • Tři vystřihovací přílohy na celkem osmi listech pevnějšího papíru:
 1. Historické nádraží a vlak z počátku 20. století v měřítku 1:160 – dosud nepublikovaný model arch. Richarda Vyškovského
 2. Pokračuje Archeologický atlas: 16 nových sběratelských kartiček s obrázky slepených papírových modelů a přehlednými informacemi
 3. Vystřihovací krabička na kartičky Archeologického atlasu od Ladislava Badalce
 • Vůbec poprvé autoři provedli encyklopedické a statistické shrnutí obří kartičkové série Atlas ABC
 • Pohled na dobové československé vystřihovánky mimo ABC: Albatros, Mateřídouška, Mladé letá, Orbis, Pionýrská stezka, Svět motorů, …
 • Vzpomínky našich čtenářů – papírových modelářů
 • Co přinesl třetí „ABC Speciál“ na jaře roku 1971
 • Seznam všech modelů architektury Pavla Blechy a Richarda Vyškovského v ABC
 • Seznam všech vystřihovánek v časopise Svět motorů
 • Obsahuje poukázku na volnou dětskou vstupenku do Království železnic (Praha 5)
 • Kniha vyšla ve spolupráci s časopisem ABC, který v lednu 2017 oslavil 60 let své existence.

Papírová archeologie 2

 • Autoři: ing. Stanislav Fajkus, Robert Pavelka a Josef KropáčekPapírová archeologie 2
 • Grafická úprava a sazba: Robert Pavelka
 • Vydavatel a distribuce: Modely-vystřihovánky
 • Tisk: UNIPRESS, spol. s r.o., Turnov
 • Vychází: 1. 10. 2016 (první vydání)
 • Rozsah: 256 stran + 8 listů vystřihovacích příloh
 • Formát: A4
 • Vazba: pevná V8a
 • Počet obrázků a ilustrací: 800
 • ISBN: 978-80-270-0376-1
 • Doporučená koncová cena: 585 Kč

Slavnostní křest knihy Papírová archeologie 2

V úterý 25. 10. 2016 večer se v Království železnic na pražském Smíchově sešla pestrá skupina lidí, tvůrců papírových modelů, redaktorů, modelářů – vesměs fanoušků vystřihovánek, časopisu ABC a Papírové archeologie. Děkujeme Království železnic, jmenovitě panu Rudolfu Pospíšilovi, výkonnému řediteli KŽ, za možnost uspořádání křtu knihy Papírová archeologie 2 i za poskytnutí výstavních prostor pro doprovodnou expozici papírových modelů, která bude na místě až do konce roku 2017. Jste srdečně zváni k návštěvě! (V knize PA2 je poukázka na volnou dětskou vstupenku do KŽ.)

Přinášíme obrazovou dokumentaci z akce:

 • video v režii profesionálů z ABC TV je zde
 • mobil-video ze samotného křtu od Jirky Křivohlavého na Facebooku Papírové archeologie
 • a několik snímků ze křtu – děkujeme přítomným fotografům Vojtovi Čabanovi (foto 2-15), Radku Valenovi (foto 16) a dalším:

Vaši papíroví archeologové,
-StF-, RoBertino a -JoK-

Kam dál:

4 komentáře u „Papírová archeologie 2

  1. -StF-

   Dobrý den a díky velice za zájem o knihy PA.
   Ano, i 1. díl ještě je, nebo brzy po domluvě bude k dispozici. Prosím, napište našemu vydavateli Petru Baldovi: petr.balda zavináč tiscali.cz .
   Díky a zdravím! Standa F.

 1. Vojtěch Šilhánek

  Dobrý den,

  mám prosbu: je v knize i vystřihovánka Hawker Hurricanu? Stavěl jsem si ji jako kluk a chtěl bych ji zopakovat…

  Děkuji moc za odpověď

  Šilhánek

  1. -StF-

   Dobrý den, Vojto,
   bohužel nikoli. O tomto modelu v knize píšeme a je tam vyfocen ve slepeném stavu (na tomto webu najdete celou galerii modelu i podrobný stavební report), ale samotná vystřihovánka v knize není. V knize PA2 je vystřihovánka nádraží s vlakem, krabička a kartičky – viz její obsah výše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..