Papírové království Richarda Vyškovského

Papírové království Richarda Vyškovského

Deset let uteklo jako voda od chvíle, kdy arch. Richard Vyškovský slavil osmdesátiny a kdy jsme připravili biografii Papírový svět Richarda Vyškovského.
Rok 2019 je rokem devadesátin nejoblíbenějšího autora vystřihovánek a papírových modelů u nás, navíc je to právě půl století, rovných 50 let, co se setkáváme s jeho vystřihovánkami.
Nastal čas oslavit Papírové království Richarda Vyškovského.

Taková jubilea samozřejmě nemohla ujít naší pozornosti a již předchozího léta jsme začali spřádat myšlenky, jak navázat na původní Papírový svět, co připravit nového početným fanouškům díla arch. Vyškovského.

Nechtěli jsme vydat pouhé „druhé doplněné vydání“ Papírového světa. Snažili jsme se přinést zase něco nového, překvapivé informace, neznámé obrázky a jistěže i dosud nevydanou vystřihovánku arch. Vyškovského. Proto jsme spojili síly s osobami na slovo vzatými – s těmi, kteří jsou či dlouhá léta byli „u toho“: se synem arch. Vyškovského, Richardem mladším, s redaktorem ABC a blízkým spolupracovníkem R. Vyškovského, Martinem Pilným, a s Romanem Kunstem, výtečným modelářem, který se podílí na dolaďování nových modelů „značky RV“ svými prvními zkušebními stavbami.

Deset let starý Papírový svět utrpěl finálním spěchem. Ten se neblaze podepsal na kvalitě seznamu vystřihovánek R. Vyškovského, který jsme v tomto svazku poprvé vydali. Oprava a aktualizace seznamu byly dalším hnacím motorem a důvodem, proč novou biografii vydat. Ani nyní jsme se nevyhnuli finálnímu kalupu 😎 , nicméně věříme, že tentokrát budou mít modeláři a sběratelé-archiváři v seznamu mnohem zdatnějšího pomocníka.

Papírové království Richarda VyškovskéhoPapírové království Richarda Vyškovského

Papírové království Richarda Vyškovského obsahuje tyto přílohy:

 • Soubor dvou nových modelů Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi v měřítku 1:160, coby vyjímatelný sešit v designu vydavatelství ERKOtyp. Nejde o náhodnou či ledajakou předlohu, nýbrž o objekt, kde se něco důležitého přihodilo: na téměř deseti stranách vystřihovánky se modelářsky seznámíte s místem, kde se během svých studií rozhodl budoucí architekt Vyškovský věnovat specializaci na rekonstrukce památek (foto modelu: Richard Vyškovský ml., ERKOtyp):

Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi Stará radnice a kostel sv. Víta v Soběslavi

  • Další dva listy (č. 11 a 12) sběratelských kartiček Archeologického atlasu s obrázky a popisy slepených modelů arch. Vyškovského.

Papírové království Richarda Vyškovského

 • Slevové kupóny na trojici výstav Papírové království Richarda V. v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují (1. 4. 2019–28. 2. 2020), v Království železnic, Praha 5 (14. 6.–28. 10. 2019) a v galerii Sladovna Písek (5. 11. 2019–28. 2. 2020).

Obsah publikace – texty:

 • Papírové království Richarda VyškovskéhoÚvod Martina Pilného – o úvodní slovo se postaral pan Martin Pilný, legendární redaktor časopisu ABC (v letech 1968–1993), který měl po mnoho let na starosti vystřihovací přílohy a úzce tak s arch. R. Vyškovským spolupracoval hned od jeho prvních publikovaných vystřihovánek. Staral se o podklady k chystaným modelům a cestoval po naší vlasti s fotoaparátem, aby v reportážích přiblížil čtenářům reálné předlohy jeho půvabných vystřihovánek.

Papírové království Richarda Vyškovského

 • Arch. Richard Vyškovský – milníky v jeho životě a tvorbě – kalendárium s dosud nepublikovanými obrázky z alba rodiny Vyškovských; pamětihodná data v životě a díle Richarda Vyškovského.
 • Setkání po mnoha letech – Martin Pilný a Richard Vyškovský se po dlouhých letech setkali při vínku. Rozhovor těchto dvou noblesních pánů, kteří si stále vykají a díky kterým má vystřihovánky rádo několik pokolení modelářů a čtenářů ABC, přetavil Martin Pilný coby zkušený redaktor do písemné podoby, a vy tak nyní můžete být přímo u tohoto jejich setkání.
 • Papírové království Richarda VyškovskéhoMalý Richard, ten se měl… – velice osobní pohled na život s „papírovým králem“ přináší tato výpověď, jejíž název lehce parafrázuje známou reportáž Martina Pilného o tvorbě arch. Vyškovského z ABC č. 16/21. Autorem tohoto vyprávění, které poodkrývá rodinné zázemí i život arch. Vyškovského, který byl až do této chvíle veřejnosti skryt, je sám malý Richard.
 • Král a jeho stavitel – pohled Romana Kunsta, vynikajícího papírového modeláře, jehož um už před mnoha lety zaujal arch. Vyškovského natolik, že se Roman stal téměř výhradním zkušebním stavitelem jeho nových modelů. Roman se s námi podělil o své zážitky ze spolupráce s „papírovým králem“ a o tom, jak se stal jeho „dvorním stavitelem“.

Papírové království Richarda Vyškovského

 • Slovo má arch. Richard Vyškovský – zdravice samotného oslavence nemohla v nové publikaci jistěže chybět, zachytili jsme pro vás několik klíčových momentů z nedávného rozhovoru s panem architektem.
 • Papírové království Richarda VyškovskéhoSeznam všech vystřihovánek a papírových modelů Richarda Vyškovského z časopisu ABC, mimo něj, i těch dosud nepublikovaných (je aktuální k červnu 2019) – věříme, že vám pomůže při kompletaci vašich sbírek papírových modelů. Z tohoto seznamu na vás zároveň dýchne ohromný objem práce, kterou arch. Vyškovský pro příznivce papírových modelů za půlstoletí vytvořil.
 • Publikaci doplňuje bohatá sada fotografií a obrázků, mnohé z nich se dostávají na veřejnost vůbec poprvé: fotografie z domácích fotoalb rodiny Vyškovských, ilustrace pro román či pro kreslený film, náčrty ze skicáře, kreslený humor pro časopis Dikobraz, volná grafika a nechybí ani snímky slepených papírových modelů.

Papírové království Richarda Vyškovského – souhrnné údaje:

 • Název: Papírové království Richarda Vyškovského
 • Autoři: Ing. Stanislav Fajkus a Josef Kropáček
 • Autor papírového modelu: Richard Vyškovský, příloha vydána ve spolupráci s ERKOtyp, spol. s r. o., grafická úprava: ERKOtyp, spol. s r. o., 2019
 • Grafická úprava a sazba: Ing. Pavel Havránek a Robert Pavelka
 • Grafická úprava obálky: Martin Vácha – Grafické studio Detail
 • Vydavatel: ERKOtyp, spol. s r. o., červen 2019 (1. vydání)
 • Formát a vazba: A4, V1 (sešit, dvě skobičky)
 • Počet stran: 56 včetně obálky + vystřihovací přílohy: 14 listů s modelem Staré radnice a kostela sv. Víta v Soběslavi (samotná vystřihovánka má rozsah 9,5 stran A4) + 2 listy Archeologického atlasu
 • Prodej a distribuce: ERKOtyp
 • ISBN 978-80-270-5973-7

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..