Svazek 4

Papíroví hrdinové.cz – svazek 4

Sokolské vystřihovánky

Hurá na značky!

Nazdar, milý čtenáři. Nazdar, milovníku vystřihovánek a historie.
Můžete se ptát, proč jsme zařadili sokolské vystřihovánky do série publikací Papíroví hrdinové.cz, ale odpověď je snadná. Sokolové nejsou jen cvičící postavy v tílkách stojící na značkách. Stáli v legionářských řadách první světové války. V době druhé světové války pracovali v ilegalitě a mnoho z nich skončilo ve vězeních a na popravištích. S nástupem komunismu v roce 1948 byli jedněmi z prvních obětí.
Na to, aby se člověk stal hrdinou, nemusí svírat zbraň v ruce. Na VIII. olympijských hrách v Paříži v roce 1924 vybojoval brněnský sokol Bedřich Šupčík první zlatou medaili pro Československo. I to je hrdinství.

Věříme, že také tento díl vám přinese nejen zábavu při vystřihování figurek a hraní si s nimi, ale dozvíte se i mnohé o historii českého tělovýchovného sportu.

(Úvodní slovo Josefa Kropáčka)


_
Pokud byste si dobové figurky sokolů rádi zkusili sestavit, ale nechcete si svazek rozstříhat, autoři uvolňují několik starých aršíků ke stažení a domácímu vytištění (původní rozměry vystřihovánek uvádíme níže):

 1. Sokolové – N.H.J., Plzeň (po roce 1912), rozměr listu: 15,5×18 cm; náhled je na str. 9
 2. Sokolky – N.H.J., Plzeň (po roce 1912), rozměr listu: 15×18 cm; viz vystřihovací příloha, list c
 3. Český Sokol – VMP, Pražské obrázkové archy 33 (20. léta 20. stol.), rozměr listu: 16,5×20 cm; vystřihovací příloha, list f
 4. Americký dělnický Sokol – VMP, Pražské obrázkové archy 36 (20. léta 20. stol.), rozměr listu: 16,5×20 cm; vystřihovací příloha, list g
 5. Cvičící sokolové – Kohout, 62/2 (30. léta 20. stol.), rozměr listu: 16,5×19 cm; vystřihovací příloha, list l
 6. Cvičící sokolky – Kohout, 62/3 (30. léta 20. stol.), rozměr listu: 16,5×19 cm; vystřihovací příloha, list m

Sokolové – N.H.J., Plzeň Sokolky – N.H.J., Plzeň Český Sokol – VMP, Pražské obrázkové archy 33 Americký dělnický Sokol – VMP, Pražské obrázkové archy 36 Cvičící sokolové – Kohout, 62/2 Cvičící sokolky – Kohout, 62/3

 • Název: Papíroví hrdinové.cz – svazek 4 – sokolské vystřihovánky
 • Autoři: Josef Kropáček a Robert Pavelka
 • Grafika a sazba: Robert Pavelka
 • Vydavatel: připraveno ve spolupráci s Českou obcí sokolskou, Československou obcí legionářskou a www.papirovaarcheologie.cz, červenec 2018 (1. vydání)
 • Prodej a distribuce: www.modely-vystrihovanky.cz, PaperModel.cz, nebo nám napište objednávku na: atlasy zavináč papirovaarcheologie puntík cz – děkujeme!
 • Formát a vazba: A4, sešit
 • Počet stran: 20 + 4 strany obálky + 18 listů vystřihovacích příloh, včetně 9. listu s kartičkami Archeologického atlasu
 • Doporučená koncová cena: 110 Kč

Papíroví hrdinové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..