Lesovna

Název: Lesovna (Forsthaus)Lesovna
Vydavatel: J. F. Schreiber, Esslingen, Německo
Rok vydání: cca 1900
Autor: neznámý
Formát: 18 × 15 cm
Počet vystřihovacích dílů: 19
Reprint: ABC č. 20 / roč. 49 (vyšlo 24. 9. 2004). Původně měla vystřihovánka vyjít již v čísle 19 – je zde návod, doprovodný text a foto modelu, ale vystřihovánka omylem chybí. Vyšla v následujícím čísle 20, všechny texty a foto z čísla 19 byly zopakovány.
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

JFS-logoJako vzpomínku na výstavu vystřihovánek a papírových modelů Papírové léto 2004 vám přinášíme vystřihovánku lesovny, v originále forsthaus. Vystřihovánka pochází z Německa, z nakladatelství J. F. Schreiber v Esslingenu, a dobu jejího vzniku odhadujeme na počátek 20. století.

Ukázky dalších vystřihovacích archů z produkce JFS – dvojí jesličky a pokojíček – kuchyně:

JFS-betlem1 JFS-betlem2 JFS-kuchyn

Lesovna – pokyny ke stavbě:

LesovnaSamotná stavba lesovny není nijak náročná. V době, kdy tyto a jim podobné vystřihovánky vycházely, tj. ve 2. polovině 19. století až 30. letech 20. století, se žádné návodné texty u takto jednoduchých konstrukcí neuváděly, pouze obrázek postaveného modelu (viz náhled vpravo). Někteří vydavatelé doplnili vystřihovací arch, a to je i náš případ, číslovanými popiskami jednotlivých dílů, číslovanými v pořadí, v jakém se měly lepit.

Překlad popisků ve vystřihovánce:

Forsthaus – lesovna
1. čtyři stěny; 2. na to střecha; 3. střešní okno; 4. střecha na střešní okno; 5. ozdoba štítu střechy; 6. komín; 7. plot.

Vystřihovánka i přes svou jednoduchost vyžaduje přesnost především při vystřihování drobných dílů. Pro oživení se, oproti dnešním modelům, tehdejší vystřihovánky staveb i techniky doplňovaly různými figurkami, stromy, lodičkami apod. – vznikala taková malá diorámata. Při představě, jaké nůžky a nožíky měli před více než sty lety tehdejší „modeláři“ k dispozici, je tento přístup autorů vystřihovánek a vydavatelů opravdu obdivuhodný.

-JoK- (srpen 2004)

Lesovna Lesovna Lesovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..