Letadlo

Název: Letadlo (Flugmaschine)Flugmaschine
Vydavatel: neznámý, Německo
Rok vydání: cca 1915
Autor: neznámý
Formát: 20 × 15 cm
Počet vystřihovacích dílů: 7
Reprint: –

Jako u mnoha jiných vystřihovánek, které vám v našem Muzeu představujeme, je velmi obtížné podat více informací, neboť ani na této není napsáno jméno vydavatele, ani žádný další identifikační údaj či znak. Proto se můžeme jen domnívat, kým a kdy byla vystřihovánka vytištěna. Model letadla je i přes velkou stylizaci snadno rozpoznatelný, a tak můžeme dle tvaru odhadnout, že předlohou našemu modelu letadla byl stroj Etrich–Rumpler „Taube“ (Taube = německy holub, holubice), který vzlétl v roce 1910. Naše vystřihovánka je ale mladšího data, a to z počátku první světové války, čili z let 1914-15. K určení stáří nám pomáhá existence čtyř vystřihovánek téže série: vedle našeho žlutého letadla ještě vojenského sanitního vozu, vojenské polní kuchyně a obléhacího děla (obr. níže), jež spojuje jeden motiv – válečná technika, stejný formát listu (20 × 15 cm), shodný typ použitého papíru a táž technika i kvalita tisku.

Příbuzné vystřihovánky z téže série vojenských modelů:

Sanitni_vuz Polni_kuchyne Delo

Letadlo (Flugmaschine) – pokyny ke stavbě:

FlugmaschineStavbu modelu letadla zvládnou i méně zkušení modeláři. Nejdříve si podlepte všechny díly kancelářským papírem. Po důkladném proschnutí si narýhujete lomové čáry. Pozor – ocasní plochy jsou z jednoho dílu. Před slepením směrovky vyhněte od sebe obě poloviny výškovky. Po slepení směrovky výškovku zespodu natřete žlutou barvou, nebo podlepte žlutým papírem. Až budete k sobě lepit horní a dolní polovinu křídel, dejte si velmi záležet. Po vystřižení přesto zjistíte, že křídla nesedí zcela přesně – zde se autor vystřihovánky dopustil drobné chyby. Spravíte to snadno zaretušováním barvou. Kola, jež jsou součástí trupu, bude vhodné z rubu začernit. Slepte přední díl trupu, který má tvar pravidelného jehlanu. Nyní již máte všechny díly připraveny a můžete letadlo zkompletovat. Na závěr přilepte vrtuli, kterou jste si obarvili z druhé strany hnědou barvou.

Model letadélka, s nímž si hráli chlapci za pradávných časů, můžete umístit na jednoduchý stojánek, pro jehož výrobu jsem použil pivní tácek.

-JoK-

Flugmaschine Flugmaschine Flugmaschine Flugmaschine

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..