Letadlo – dvouplošník

Název: Letadlo – dvouplošníkLetadlo - dvouplošník
Vydavatel: VMP
Rok vydání: 20. léta 20. století
Autor: neznámý
Formát: 18 × 15 cm
Počet vystřihovacích dílů: 13
Reprint: ABC č. 23 / roč. 52 (vyšlo 6. 11. 2007)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

VMP-logo2Stáří vystřihovánky odhadujeme na rok 1920. Jde o první známý papírový model letadla vydaný v Československu. O jeho vydání se zasloužilo pražské vydavatelství VMP, z jehož produkce známe např. rozsáhlou řadu vystřihovacích figurek sokolů a skautů.

Letadlo - dvouplošníkPředlohou našemu modelu nebylo letadlo, ale jiná vystřihovánka. V roce 1915 vydalo německé nakladatelství J. F. Schreiber v Esslingenu aršík s modelem pod názvem Wright-Doppeldecker mit dem Flieger Benno König (dvouplošník Wright s pilotem Benno Königem, obr. vpravo). Proč VMP použilo právě tuto vystřihovánku a přebarvilo ji, včetně neutrálních znaků v podobě květů, se dnes již nedozvíme. Letadlo je velmi stylizované Letadlo - dvouplošníka všimněte si, že autor českého modelu udělal při překreslování z německého originálu chybu při umístění vrtule: zatímco v původní konstrukci je vrtule orientovaná jako tlačná, na malém návodném obrázku v českém vydání je vrtule umístěna vpředu, pro tah. Také si můžeme povšimnout absence směrového kormidla.

Ukázku další vystřihovánky letadla z produkce VMP naleznete zde.

Letadlo – dvouplošník – pokyny ke stavbě:

Stavbu vystřihovánky zvládnou i méně zruční, avšak trpěliví modeláři. Na první pohled jsou patrná jednotlivá čísla, která nám ukazují, kam díly patří. Za zvážení stojí, jakým způsobem přilepíte sloupky mezi křídly. Začínající modeláři mohou využít předkreslených chlopní, ti zkušenější chlopně odstřihnou a sloupky přilepí natupo.

Letadlo - dvouplošník

Ještě před započetím stavby doporučujeme všechny nosné plochy křídel podlepit žlutým papírem a všechny sloupky, konstrukci trupu a podvozek červeným papírem. Hnědým papírem podlepte vrtuli. Po vystřižení všechny střihové i ohybové hrany zaretušujte příslušnou barvou. Sestavovat model začněte v doporučeném pořadí podle zobrazených čísel. Dbejte na správnou geometrii křídel a vzájemnou rovnoběžnost sloupků mezi křídly. Pokud jste postupovali při stavbě správně a práci jste neuspěchali, bude vám odměnou milá vzpomínka na počátky československého papírového modelářství, oboru letectví.

-JoK- (říjen 2007)

Model jsem slepil s vrtulí tlačnou, vzadu, dle původní německé vystřihovánky:

Letadlo - dvouplošník Letadlo - dvouplošník Letadlo - dvouplošník Letadlo - dvouplošník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..