Lokomotiva

Název: LokomotivaLokomotiva
Vydavatel: Grafie, Plzeň
Rok vydání: poč. 20. století
Autor: neznámý
Formát: 18,4 × 15,7 cm
Počet vystřihovacích dílů: 28
Reprint: ABC č. 6 / roč. 60 (vyšlo 17. 3. 2015)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

Grafie-logoDnešní vystřihovánka pochází z produkce plzeňského vydavatelství Grafie – 1. českého grafického závodu vydavatelů Šimůnka a Václava J. Chmelíčka působícího koncem 19. století a začátkem 20. století. Jméno ulice U zvonu, ve které firma sídlila, inspirovalo podobu ochranné známky – zvon. Velmi vzácně se setkáváme s touto značkou na arších s architekturou a technikou. Předlohou modelu byla jedna z prvních německých lokomotiv z 30. let 19. století. Proto nás nepřekvapí, že původní vystřihovánka vyšla v Německu. Originální produkcí vydavatelství Grafie byly jesličkové vystřihovací archy včetně listů s darovníky, zvířaty a rostlinstvem. O výtvarné úrovni těchto „Nových českých jesliček“ se ale už záhy po jejich vydání nehovořilo příliš pochvalně, a tak se snaha vytlačit z Čech jesličkové archy dovážené z Německa minula účinkem.

Níže je ukázka archu se značkou N. H. J., Národně hospodářské jednoty, který vydal V. J. Chmelíček, nadepsaný „Sokolové při cvičení na nářadí“:

Grafie-NHJ-615

Lokomotiva – pokyny ke stavbě:

LokomotivaStejně jako jiné jednoduché vystřihovánky pocházející z první poloviny 20. století, ani vystřihovánky vydavatelství Grafie neměly žádné návodové texty. Tehdejším stavitelům musel postačit pro sestavení jen malý obrázek (viz vpravo). Model lokomotivy není na první pohled složitý, přesto jej doporučujeme zkušenějším modelářům, a to díky několika úskalím způsobeným konstrukčními omyly na modelu. V první řadě buďte trpěliví a pečlivě si prostudujte jednotlivé části modelu. Pro snadnější ohýbání hrany narýhujte. Postupně vystříhejte nebo vyřežte všechny díly a naohýbejte je. Než je začnete k sobě lepit, vždy si vyzkoušejte, jak k sobě díly pasují. U dílu kotle si zoubky vystříhejte na delší straně. Jeden z dílů nárazníku je omylem nabarven žlutě nikoli zeleně. Bílé hrany po střihu a ohybu si můžete zamalovat odpovídající barvou. Pak už stačí postupně vše slepit.

-JoK-

Lokomotiva Lokomotiva Lokomotiva Lokomotiva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..