Mercer 1913

Název modelu: Mercer 1913
Autoři: Richard Vyškovský a Pavel Blecha
Vydavatel: ABC č. 20 / roč. 13 (vyšlo 30. 6. 1969)
Měřítko: Neuvedeno, cca 1:36
Rozsah: 0,85 str. A4
Počet dílů: 21 číslovaných, 31 fyzických
Autorský kód modelu: BV 0.04
Lepeno: srpen-září 2011 (-StF-)
Další info:

  • 4. model autoveteránu tandemu Blecha-Vyškovský v ABC.
  • Zkonstruováno podle „angličáku“ Matchbox řady Models of Yesteryear, Mercer 1913 Racebout, type 35 J, kód Y-7B z pol. 60. let, který je v měřítku 1:46.
  • Vystřihovánka je zjednodušena – obsahuje jen jednu rezervní pneumatiku (mají být dvě).
  • Matchbox má kola s paprsky, vystřihovánka má výplet špicemi.

Mercer 1913

Nuže vytáhněmež dalšího old-timera z tlejícího archívu – je jím americký sporťák Mercer, a really cool car. Parádní žihadlo movitých (amerických) praprastrýčků. Pánové Vyškovský a Blecha se opět inspirovali tehdy prodávaným angličákem:

Mercer 1913

Důkazem je nejen stejná předloha a žlutá barva, ale i výmluvný text u vystřihovánky, který je přeložen a opsán z krabičky Matchboxu – včetně zajímavé informace, že tento stroj měl v záruce uvedenou rychlost „a mile in 51 seconds“, což odpovídá solidnímu úprku 114 km/h (přitom stupeň pasivní bezpečnosti pasažérů byl tak na úrovni dětské trojkolky). Nicméně – projíždět se zvolna s tímhle strojem někde po Miami Beach nebo Beverly Hills mohlo budit zaslouženou pozornost potenciálních dobrých přítelkyň, to beze sporu.

Mrkněme se na kola vozu: Matchbox i drtivá většina vygůglených obrázků ukazuje vozy osazené koly s paprsky (nesprávně „loukotěmi“). Analogicky menšina přece jen zobrazuje vůz se špicemi a oba konstruktéři zjevně o této variantě kol věděli – a také ji použili:

Mercer 1913

Obrázek vypůjčen ze stránky en.wikipedia.org

Jen pro doplnění, stejný vůz zpracoval o mnoho let později i další známý autor vystřihovánek, Miloš Čihák. Ten se pro svůj model (měl kola s paprsky) inspiroval plastikovou stavebnicí SMĚR. Jeho Mercer model 35 Raceabout v měřítku 1:32 vyšel v ABC č. 11/48 v květnu 2003:

Takže – kola vystřihovánky vypleteme – to bude prima pyplačka 😎 .

Čili nějaká takováhle pokrótka by mi měla na stole vyrůst – foto ukazuje letitý původní model z archivní bedny Richarda Vyškovského mladšího (za ta léta už ztratil rezervní pneu):

Mercer 1913

Jako obvykle jsem stříhánku malinko upravil, a sice odmazáním zběsilých drogistických reklam, viditelných (rušivých) ohybových čar a obtažením špatně vytištěných kontur. Poté vytištěno na „lejzru“ na 160 g papír:

Mercer-dily1

Mercer-dily2

S chutí do toho a téměř nic je hotovo:

První drobné úpravy – původně jen nakreslený řemen upevňující kryt motoru jsem udělal jako zvláštní díl. Přední masku chladiče jsem zatřel chromovou humbrolkou – ta původní šedá se mi nějak nezdála 🙂 :

   

Přidundány blatníky (podlepeny žlutým papírem), střední světlomet a volantík. Sbírám psychické síly na kola s výplety 😎 …

 

Zvolna jsem se pustil do výpletu kol. Inspirací mi byl vytesáníhodný tutorial Mirka B@Fa. Veterány mají hustý výplet, náboj kola bývá na vnitřní straně (blíž karosérie) osazen na větší průměr s kratšími špicemi. To si ale mírně zjednoduším, kdo by se s tím mazal, že 😎 .

Nejprve jsem narýsoval 8 mezikruží – dvě na každé kolo. Poznačeny úhly pro 24 špic – čili jedno kolo bude mít celkem 48 špic – v tomto měřítku to bude stačit:

Mezikruží není přichyceno k podložce špendlíky, jako u B@Fa, jelikož špendlíky mohou překážet. Přibodoval jsem ho lehounce k podložce lepidlem.
Na špice je použit drátek z káblíku o průměru 0,2 mm, lepen vteřinovým lepidlem. Drátek má výhodu oproti niti, že po přilepení drží tvar – není nutné oblepovat tu skrumáž špic kolem náboje (kolem středového hřebíku resp. u mne kolem tlustého párátka):

No, takže včil ještě 7× 🙂 .

Takže plety-plety-plet, kola doplantána. Nakonec jsem tam bacil náboje s osazením, jako na skutečném voze, a také ventilky. První hotové kolo zkusmo nahozeno na vůz… 😎

Takže jsem to dotlačil do cíle a do garáže. Před mnoooha lety jsem si řekl, že tyhle autýtka „BV“ jednou dám – no, jen cosi skříplo v orlojích a je to tady 😎 . Mirkovi B@Fovi ještě jednou díky za jeho impuls s výplety kol – bez něj bych se na to asi vykvákl 🙂 .

Malé srovnání původního modýlku… and 42 years later…

Mercer 1913

Mercer 1913

Původní matchbox a jeho papírový brácha… nakonec jsem tam dal dvě náhradní kola (ve vystrouhávánce je jen jedno):

Mercer 1913

Děkuji za pozornost, více obrázků slípnutého modelu Mercer 1913 je v Galerii.

-StF-

Mercer 1913

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..