Mešita s minaretem

Název: Mešita s minaretemMesita-minaret
Vydavatel: neznámý, Německo
Rok vydání: cca 1900
Autor: neznámý
Formát: 18 × 15,5 cm
Počet vystřihovacích dílů: 18
Reprint: ABC č. 22 / roč. 49 (vyšlo 26. 10. 2004)

Dnes už se asi nedozvíme, jak před více než sty lety dokázaly malé děti do svých her zapojit „domeček“ mešitu a jaké povědomí měly o islámské víře a kultuře. Tehdejším tvůrcům vystřihovánek se ale zdál tento objekt natolik atraktivní, že si jej vzali za námět pro papírový model a obohatili jím řadu staveb z celého světa.

Opět, jako vzpomínku na výstavu Papírové léto 2004, vám, milí čtenáři, přinášíme další z modelů pocházejících z pravěku papírových vystřihovánek, můžeme-li tak nazvat s trochou nadsázky devatenácté století. Tentokrát jsme vybrali model, z něhož na vás dýchne romantika dálek – stavbu mešity a minaretu. 19. století není jen stoletím páry, ale také érou objevitelů a cestovatelů. Východní kultura se otevírala světu a její vliv se promítl do života Evropanů i v podobě papírových modelů. Můžeme se tak setkat nejen s církevními stavbami, ale i s různými arabskými školami, čínskými altány, bazarovými stánky nebo africkými chýšemi.

Vystřihovánka je opět doplněna figurkami a stromy – i z tohoto usuzujeme, že její vznik lze odhadovat na konec 19. století. Oproti předchozímu modelu lesovny se bohužel na aršíku nenachází žádný text, a tak se můžeme jen domnívat, že vystřihovánka pochází z Německa – charakter jemné kresby, kvalita litografického tisku a typ hlazeného papíru tomu nasvědčuje. Absence textu se také projevuje na samotné stavbě modelu, neboť podle drobného obrázku stavby (viz obr. níže) jen těžko určíme, kam přilepit jednotlivé části.

Mešita s minaretem – pokyny ke stavbě:

Mesita-minaret-navodkaVám, kteří se rozhodnete k postavení vystřihovánky, poslouží ke zdárnému dokončení místo návodu fotografie slepené stavby. Přestože jde opět o jednoduchý model složený z několika málo dílů, vyžaduje jeho stavba přesnost, pečlivost a trpělivost především u „preparování“ drobných figurek a stromů. Všechny díly před sestavením a nalepením doporučujeme retušovat příslušným odstínem barvy. Zkompletovanou stavbu včetně postaviček a zeleně přilepíte na pevnou podložku, kterou si nabarvíte nebo polepíte např. zeleným papírem. K tomuto účelu nám i tentokrát výborně posloužil pivní tácek.

-JoK-

Mesita-minaret1 Mesita-minaret2 Mesita-minaret3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..