Název: Městská brána
Vydavatel: J. F. Schreiber, Esslingen, Německo
Rok vydání: cca 1910
Autor: neznámý
Formát: 21 × 17 cm
Počet vystřihovacích dílů: 22
Reprint: ABC č. 20 / roč. 51 (vyšlo 26. 9. 2006)
Článek na webu časopisu ABC:
Vystřihovánka pochází přibližně z roku 1910 a vydala ji firma J.F.S.i.E. Model brány stejně jako např. plovárny patří mezi nejlépe výtvarně i tiskově zpracované vystřihovánky, které nám může sbírka historických papírových modelů nabídnout. Jedná se o jeden ze čtyř modelů, které se nacházely na velkém archu, na kterém byly modely vytištěny. I přes svou jednoduchost je pravděpodobné, že vystřihovánka byla doplněna listem s tištěným návodovým textem, které známe od jiných modelů J.F.S. z této doby.
Ovšem dnes již víme, že vystřihovánka městské brány byla součástí rozsáhlého modelu města čítajícího dalších 14 budov a dokonce jeden kolesový parníček, umístěných na terasovité základně s horizontem. Archy skutečně obsahují list s návodným textem, někdy i kresbou:
Brána znázorňuje středověký objekt, který nejprve stál sevřen mezi hradebními zdmi. Postupně, jak se město rozšiřovalo, pozbyly zdi smyslu a byly zbourány. Zůstala nám samostatně stojící brána s domem pro strážné nebo věžníka.
Městská brána – pokyny ke stavbě:
V průběhu stavby nás nečeká žádná zásadní „zrada“ autora, jako u jiných historických vystřihovánek, a tak můžete velmi jednoduše postupovat v lepení podle pořadí jednotlivých očíslovaných dílů. V důsledku absence kresleného návodu si přesto ale musíte dát pozor na pár drobností. U dílu 2, vnitřní stěny průchodu branou, musí směřovat dveře do přilehlého domu, nikoli na stranu schodiště. Naopak z malého obrázku nelze rozpoznat, kam budou směřovat dveře vedoucí na ochoz z nástavby věže – díl 4, a tak se můžete rozhodnout libovolně sami. Pravou krajní chlopeň dílu 5 (dům) neohýbejte. Mezi díly 6 – střecha nad schodištěm chlopeň zcela chybí. Doporučujeme oba díly střechy k sobě spojit podlepením kouskem papíru. Pro oživení přilepíte dle vlastního uvážení dvě korzující postavičky.
Zdárný výsledek vyžaduje samozřejmě dodržovat známé zásady lepení: rýhování ohýbaných hran, přesné stříhání a řezání, odpovídající přiměřenou retuš a čistou práci s lepidlem.
Hotovou bránu si můžete nalepit na podložku, kterou si barevně upravíte – silnice, chodníčky, tráva. Inspirovat se můžete naší fotografií slepeného modelu.
-JoK-