Název: Most
Vydavatel: neznámý, Německo
Rok vydání: cca 1900
Autor: neznámý
Formát: 18 × 15,5 cm
Počet vystřihovacích dílů: 32
Reprint: ABC č. 3 / roč. 50 (vyšlo 1. 2. 2005)
Článek na webu časopisu ABC:
V nedělním odpoledni se na řece lehce pohupuje lodička s rybářem a malá plachetka poskočila pod mocným závanem větru prudce proti proudu. Malý Heinrich na mostu tahá maminku za ruku a říká: „Až budu velký, také chci závodit na lodi jako ti hoši tam dole ve veslici“…
Papírový model mostu ze sbírky historických vystřihovánek nás přenese do druhé poloviny 19. století, kdy známé i neznámé tiskařské dílny stále více obohacovaly svůj výrobní artikl o vystřihovací papírové hračky. Ze stejné řady, jako je např. mešita s minaretem, pochází i tento most: stejný typ a formát papíru, stejná kresba a stejná kvalita tisku. Neznáme jméno autora, ani vydavatele, a tak se jen opět můžeme domnívat, že vystřihovací aršík pochází z Německa z přelomu 19. a 20. století. Také stylová architektonická nezařaditelnost tohoto mostu nám napomáhá určit dobu vzniku vystřihovánky. Používání románských, gotických, renesančních nebo barokních prvků v tehdejší architektuře se nazývalo historizujícím stylem. Stavba mostu se dvěma věžemi je typickou ukázkou mostní architektury. Věže, mezi kterými je vystavěna kovová konstrukce mostního oblouku, se stavěly odpradávna a měly ryze obranný charakter. Pokud byl most zavěšen na ocelových lanech nebo řetězový, plnily věže ještě funkci prodlouženého pilíře, do kterého byly ukotveny konce lan či řetězů. Naše vystřihovánka mostu nám vzdáleně připomíná slavný londýnský Tower Bridge. Zda-li vzorem modelu byl tento či jiný most z Velké Británie, je ovšem spekulace. Tato myšlenka se nabízí, vycházíme-li z koncepce přinášet vystřihovánky staveb z celého světa. Pravděpodobnější ovšem je, že se autor naší vystřihovánky inspiroval mostem stojícím uprostřed Evropy – v Německu.
Most – pokyny ke stavbě:
Ke zdárnému sestavení modelu mostu budete potřebovat nejen přesnou a pevnou ruku při vyřezávání figurek plovoucích v lodičkách po řece, ale především konstrukční přemýšlení při sestavování lamp, kterými je most osvětlen. Jak jste si jistě všimli, jednotlivé chlopně a části dílů jsou označeny malými čísly (a pohled na podivná čísla vám prozradil, že tiskařský šotek řádil už tak dávno – vystřihovánka je zrcadlově převrácená). Jde o značky, podle kterých poznáte, kam která chlopeň na který díl patří. Pro úspěšné sestavení vystřihovánky vám doporučujeme následující pracovní postup:
Nejprve sestavíte věže včetně střech. Nezapomeňte prořezat otvory průchodu. Stěny věže zevnitř zabarvěte, nebo vytvořte z barevného papíru vnitřní zdivo vzniklých průchodů. Další zabarvení lícové strany dílu příslušnou barvou proveďte u bočních stěn schodišť a konstrukce přemostění včetně zábradlí. Dále si musíte upravit vnitřní stěny průchodu pod oběma schodišti tak, že je zúžíte na šířku dílu schodišťových stupňů (už před sty lety se dopouštěli autoři vystřihovánek drobných chybiček). Sestavená schodiště přilepíte ke slepeným věžím oproti číslování tak, že dveře u paty věže směřují pod mostní oblouk. Po přilepení schodišť k věžím zkrátíte spodní chlopně bočních stěn schodiště na příslušnou délku tak, aby byl průchod volný. Asi se podivujete nad strmostí schodů, vypadají spíše jako žebřík, ale celý most je konstruován především jako hračka a nikoli zmenšenina skutečného mostu.
Nejsložitější částí stavby je instalace osvětlení. Autor modelu předpokládal, že lampy se pouze obstřihnou s bílým okrajem, ale chcete-li mít lampy detailně provedené, nevyhnete se kompletní stavbě stojanů pomocí tence nařezaných proužků černého papíru a slepených do tvaru lampy – trojzubec. „Skleněné“ koule a červené podstavce použijete původní, proto pozor při jejich vystřihování.
Most tímto máte hotov. Doporučujeme, stejně jako u dalších vystřihovánek z dávnověku papírového modelářství, umístit jej na pevnou podložku, třeba na pivní tácek odpovídající velikosti a tvaru.
-JoK-