MPMPM

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují (MPMPM)

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Tým papírových archeologů spolupracuje s MPMPM od jeho prvopočátků, od dob prvních ideí a promrzlých brigád v budovaných prostorách (počátek roku 2012), až do současnosti, jak čas a možnosti dovolují.

Texty vytvořené pro MPMPM:

Historie papírového modelářství – stručný průřez staletými dějinami vystřihovánek připravil pro webovou stránku MPMPM Josef Kropáček v dubnu 2012; najdete jej v sekci Pro modeláře ⇒ Historie modelářství zde.

Katalog Zdeněk Smaženka / TEO

V březnu 2018 vyšel tištěný katalog k výstavě věnované modeláři Zdeňku „TEO“ Smaženkovi, který je znám především svou rozsáhlou sbírkou krásně slepených modelů vozů F1.
Byl jsem požádán, abych do katalogu přičinil předmluvu, pár slov o Zdeňkovi – bylo mi ctí a zde jsou (formát katalogu je A5, sešit o 28 stranách včetně obálky):

MPMPM MPMPM

Katalog Josef Kropáček / Sběratelské sny Josefa K.

V dubnu 2019 vyšel další katalog MPMPM, tentokrát věnovaný Josefu Kropáčkovi a nazvaný Sběratelské sny Josefa K.
Josef slaví v červnu 2019 kulatiny a je po dlouhá léta v modelářské komunitě znám jako velký sběratel a znalec historických vystřihovánek, navíc jako neúnavný publicista a organizátor velkých výstav papírových modelů. V katalogu najdeme texty přátel věnované jeho osobě a koníčku:

  • Pocta sběratelskému géniovi od Roberta Pavelky
  • Josef K. – Když sbírka roste / Když sbírka přerůstá z pera ředitele MPMPM Pavla Frydrycha
  • a poutavý rozhovor Michala Erbena s Josefem Kropáčkem, kde se o Josefově osobě a zálibách dozvíte hlouběji.

MPMPM MPMPM

Nechybí drobná vystřihovací příloha na pevnějším dvojlistě A5: reprinty prastarých německých vystřihovánek hotelu a betlému a také mimořádná čtveřice kartiček Archeologického atlasu věnovaná Pepově výstavě vzácných vystřihovánek v MPMPM, která se konala ve dnech 1. 4.–15. 9. 2019.

MPMPM MPMPM

Katalog Milan Weiner / 30 let Minibox

Objemný sešit formátu A5 o 64 stranách byl věnován Ing. arch. Milanu Weinerovi a třicetiletému výročí vzniku jeho proslulých Miniboxů. Vydán byl v září 2019 k zahájení výstavy Milana Weinera v MPMPM:

MPMPM MPMPM

Katalog obsahuje detailní informační materiál o tvůrci, jeho vystřihovánkovém díle a o vzniku a vývoji Miniboxů. Texty připravili papíroví archeologové Michal Erben se Standou Fajkusem, o předmluvu se postaral šéfredaktor časopisu ABC, Zdeněk Ležák, a zajímavý příspěvek zde má i ředitel MPMPM, Pavel Frydrych. Nechybí rozsáhlý rozhovor Michala Erbena s Milanem Weinerem a řada obrázků:

MPMPM MPMPM

Průvodní publikace k výstavě papírových modelů věnované 75. výročí konce 2. světové války

5. září 2020 byla v MPMPM zahájena výstava papírových modelů s názvem Ukončení II. světové války a byla k ní vydána průvodní publikace s naučnými texty o válečné době a s dobovými obrázky.
Rozsah: 28 stran (včetně obálky) formátu A5, kvalitní křídový papír.

MPMPM

Na publikaci se podíleli i papíroví archeologové: Josef Kropáček připravil článek Vystřihovánky publikované v období II. sv. války (1939-1945), v drobné spolupráci se Stanislavem Fajkusem.
Michal Erben dodal další ze svých zajímavých rozhovorů, tentokrát s kurátorem výstavy a tvůrcem papírových modelů, Robertem Navrátilem.

-StF-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jsi živý či duch? *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..