MPMPM

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují (MPMPM)

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Tým papírových archeologů spolupracuje s MPMPM od jeho prvopočátků, od dob prvních ideí a promrzlých brigád v budovaných prostorách (počátek roku 2012), až do současnosti, jak čas a možnosti dovolují.

Texty vytvořené pro MPMPM a spolupráce na katalozích muzea:

Historie papírového modelářství – stručný průřez staletými dějinami vystřihovánek připravil pro webovou stránku MPMPM Josef Kropáček v dubnu 2012; najdete jej v sekci Pro modeláře ⇒ Historie modelářství zde.

Doprovodná publikace k výstavě 60 let s vystřihovánkami ABC

Rok 2022 se vyznačuje hned třemi zajímavými výročími: v lednu uplynulo 65 let od vydání prvního ábíčka, na přelomu května-června slaví 10 let své existence Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují a v červenci si připomínáme 60 let od otištění vůbec první vystřihovánky v ABC.
Tyto milníky nás přiměly k nové výstavě modelů z časopisu ABC a k nové komplexní publikaci, které jsme připravili ve spolupráci s MPMPM. Vyšla dne 4. června 2022, ve formátu zavedených muzejních katalogů:

60 let s vystřihovánkami ABC 60 let s vystřihovánkami ABC

Obsahuje tyto kapitoly a přílohy:

 • Úvod šéfredaktora ABC Zdeňka Ležáka a věnování Vlastislavu Tomanovi, jeho věhlasnému předchůdci, který zemřel krátce před vydáním této publikace.
 • Pojednání o tom, jak a odkud se ocitla v ABC první vystřihovánka, kosmická loď Vostok.
 • Stavitelé dobových vystřihovánek znají jméno autora modelů Ladislava Müllera. Jeho osobnost byla pro nás zahalena tajemstvím… až doteď! Nyní si můžete přečíst naprosto neznámé informace o tomto tvůrci vystřihovánek.
 • Stěžejní část celé knížečky: přehled všech autorů vystřihovánek v časopise ABC od roku 1962 po současnost (léto 2022):
  Každé jméno má svůj mini-profil, na konci seznamu je abecední rejstřík jmen. Seznam lze z publikace vyjmout, sešít sponkami a používat jako zvláštní knížečku. Dosud neznámé údaje, fotografie a opravy eventuálních nepřesností budeme vydávat zde na webu Papírové archeologie jako přelepky – seznam tak bude možno průběžně aktualizovat.
 • Vystřihovací příloha – mimořádná edice kartiček Archeologického atlasu. Sedm modelů na těchto kartičkách překlenuje celou éru vystřihovánek v ABC – dělí je od sebe vždy deset let.
 • Článek s vybranými statistickými údaji o časopise ABC a jeho vystřihovánkách.
 • Závěrečné slovo Pavla Frydrycha, ředitele MPMPM.
 • A na úplném konci, na vnitřní obálce, drobná hravá vystřihovánka – dvanáctistěnná házecí kostka, která vám pomůže v rozhodování, jaký další model slepit 🙂 .

60 let s vystřihovánkami ABC 60 let s vystřihovánkami ABC

60 let s vystřihovánkami ABC 60 let s vystřihovánkami ABC

60 let s vystřihovánkami ABC 60 let s vystřihovánkami ABC

Katalog Ondřej Hejl: Architektura

Tento katalog byl vydán v červnu 2021 k výstavě papírových modelů Ondřeje Hejla, známého tvůrce modelů architektury. Hlavními autory publikace jsou Michal Erben, Pavel Frydrych a Miroslav Konopka.
Mohl jsem drobně vypomoci s několika obrázky a jazykovou korekturou části textu. Nechybí tradiční rozhovor Michala s Ondrou Hejlem.

Katalog Ondřej Hejl Katalog Ondřej Hejl

Průvodní publikace k výstavě papírových modelů věnované 75. výročí konce 2. světové války

5. září 2020 byla v MPMPM zahájena výstava papírových modelů s názvem Ukončení II. světové války a byla k ní vydána průvodní publikace s naučnými texty o válečné době a s dobovými obrázky.
Rozsah: 28 stran (včetně obálky) formátu A5, kvalitní křídový papír.

MPMPM

Na publikaci se podíleli i papíroví archeologové: Josef Kropáček připravil článek Vystřihovánky publikované v období II. sv. války (1939-1945), v drobné spolupráci se Stanislavem Fajkusem.
Michal Erben dodal další ze svých zajímavých rozhovorů, tentokrát s kurátorem výstavy a tvůrcem papírových modelů, Robertem Navrátilem.

Katalog Milan Weiner / 30 let Minibox

Objemný sešit formátu A5 o 64 stranách byl věnován Ing. arch. Milanu Weinerovi a třicetiletému výročí vzniku jeho proslulých Miniboxů. Vydán byl v září 2019 k zahájení výstavy Milana Weinera v MPMPM:

MPMPM MPMPM

Katalog obsahuje detailní informační materiál o tvůrci, jeho vystřihovánkovém díle a o vzniku a vývoji Miniboxů. Texty připravili papíroví archeologové Michal Erben se Standou Fajkusem, o předmluvu se postaral šéfredaktor časopisu ABC, Zdeněk Ležák, a zajímavý příspěvek zde má i ředitel MPMPM, Pavel Frydrych. Nechybí rozsáhlý rozhovor Michala Erbena s Milanem Weinerem a řada obrázků:

MPMPM MPMPM

Katalog Josef Kropáček / Sběratelské sny Josefa K.

V dubnu 2019 vyšel další katalog MPMPM, tentokrát věnovaný Josefu Kropáčkovi a nazvaný Sběratelské sny Josefa K.
Josef slaví v červnu 2019 kulatiny a je po dlouhá léta v modelářské komunitě znám jako velký sběratel a znalec historických vystřihovánek, navíc jako neúnavný publicista a organizátor velkých výstav papírových modelů. V katalogu najdeme texty přátel věnované jeho osobě a koníčku:

 • Pocta sběratelskému géniovi od Roberta Pavelky
 • Josef K. – Když sbírka roste / Když sbírka přerůstá z pera ředitele MPMPM Pavla Frydrycha
 • a poutavý rozhovor Michala Erbena s Josefem Kropáčkem, kde se o Josefově osobě a zálibách dozvíte hlouběji.

MPMPM MPMPM

Nechybí drobná vystřihovací příloha na pevnějším dvojlistě A5: reprinty prastarých německých vystřihovánek hotelu a betlému a také mimořádná čtveřice kartiček Archeologického atlasu věnovaná Pepově výstavě vzácných vystřihovánek v MPMPM, která se konala ve dnech 1. 4.–15. 9. 2019.

MPMPM MPMPM

Katalog Zdeněk Smaženka / TEO

V březnu 2018 vyšel tištěný katalog k výstavě věnované modeláři Zdeňku „TEO“ Smaženkovi, který je znám především svou rozsáhlou sbírkou krásně slepených modelů vozů F1.
Byl jsem požádán, abych do katalogu přičinil předmluvu, pár slov o Zdeňkovi – bylo mi ctí a zde jsou (formát katalogu je A5, sešit o 28 stranách včetně obálky):

MPMPM MPMPM

-StF-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jsi živý či duch? *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..