Images tagged "dum19"

0 komentářů u „Images tagged "dum19"

  1. Pepo

    Ahojte, potrebujem poradit! V jednom z cisiel bol vyfotografovany model MiG-29 v clanku venovanom polskym modelraom a ta fotografia si matne pamatam bola mozno aj na dvojstrane. Model ma zaujal natolko, ze som ho zhanal urcite viac ako 35 rokov… A nasiel som ho! Len v samotnom modeli nie je vobec uvedeny datum vydania a ani ziadne vyrobne cislo proste ziadny takyto udaj. Jedna sa o model z polskej firmy Design, kartonowy model autor Jan Jedryka, model je presnejsi v proporciach ako v tej dobe plastikove modely dostupne. Samozrejme, ze som hladal na nete inac by som original nebol schopny zohnat. Preto sa pytam ci niekto neviete rok vydania toho cisla, lebo podla neho usudzujem, ze bol model vtedy priblizne vydany. Odhadujem to na roky 1989-1990. Dakujem, Pepo!

  2. Klubicko

    Vsak ono v budoucnu dojde mozna i na stavbu ctvrteho modelu. :-))
    Pekne, dekuji za krasny report a fotogalerii.

  3. Mokry Peter

    Dobry den. Chcem sa spytat neexistuje zoznam vystrihovaciek v ABC podla rocnikov co kde bolo? Ako su tieto zoznamy kompletne co ste ich u hodili? Kompletizujem zbierku ABC od zaciatku a dost drina ked clovek nevie co kde vyslo.

    1. -StF-

      Dobrý den, Peter,
      seznam podle ročníků bohužel nemám k dispozici. Výše uvedené seznamy jsou kompletní (dle svého zaměření podle vybraných autorů).

      1. Peter Mokry

        Ok. Ale trebars 16 rocnik 21 cislo je vystrihovanka a tu om ju nenasiel naznacenu, takze to kompletne neni alebo to boli autory ktory tu niesu?

  4. Josef Panoch

    Mám zájem o knihu Papírová archeologie 1.
    Pokud je ještě kdekoli k dispozici, prosím o info popř. její zaslání- dojedu si kamkoli.
    Josef Panoch

    1. -StF-

      Dobrý den, Josefe,
      děkuji Vám za zájem o naši knihu. Měla by být stále k mání – prosím, napište přímo našemu vydavateli, p. Petru Baldovi, firma Modely-vystřihovánky.cz, e-mail: info@modely-vystrihovanky.cz
      Děkuji a přeji pak hezké počtení! Standa Fajkus

  5. Andrej Drga

    Dobry den mal by som zaujem o modely F 1 od pana Hlavača…rad by som si ch zlepil a zaspominal na staré časy…bolo by mozne ich nejakym sposobom odkupit?

    1. -StF-

      Ó nikoli, nebude. Jak píšu v textu, jediným modelem, u kterého jsem si zapisoval strávený čas lepení, byla druhá stavba Ferrari v roce 1998.

      1. RoBertino

        Ah tak, domníval jsem se, že z nostalgických důvodů bude proveden záznam i zde – aby bylo možno porovnat mladický elán s rozšafností středního věku.

  6. Adam

    Dobrý den. Nevím přesně jak svůj dotaz formulovat tak snad mi bude rozumět. Chtěl bych se zeptat kde by se daly objednat jak jednotlivě tak i uceleně vystřihovánky MINIBOX 1:100 kdy mi jde přímo o celou serii. Vždy když narazím na nějaké prodeje, je tam 20, 25 pořád těch samých kusů. Jde mi přímo o číslo 01,02 ….. až nejvyšší uvedené kdy se mi podařilo vyhledat číslo 141 (hasičská cisterna Praga V3S CAS 16) + mi jde i o stavby a domy (1:100) kdy se mi neustále daří najít jen letiště a občas zastávku. Tak by mě zajímalo kde se dá najít přímo konkrétní katalog nebo seznam, nějaký ucelený přehled ze kterého by se dalo obědnávat. Několik kousků už mám a rád bych si doplnil sbírku. Problém samozřejmě je hlavně v tom že všude kde se mi dařilo na serii MINIBOX narazit mají pouze pár kousků z nichž toho většinu už mám (klasicky nabízí tatry, škody a 2-3 stavební stroje)

    1. -StF-

      Dobrý den, Adame,
      díky za dotaz. Zkuste oslovit / objednat buď přímo ve vydavatelské firmě pánů Weinerů: https://weiner-design-studio.webnode.cz/reference/minibox/
      …anebo koukněte na e-shopy specializovaných prodejců starších vystřihovánek – tito dva jsou spolehliví:
      https://shop.papermodel.cz/kategorie/miniboxy-1-100/
      https://shop.papermodel.cz/kategorie/weiner-design-studio/
      https://www.papermanie.cz/Miniboxy-a-podobne-c42_0_1.htm
      Další cestou je sledovat Aukro, nabídku papírových modelů.

  7. Josef

    Dobrý den,
    mám dotaz k poslednímu souboru fotografií ,,Papírové léto II – červen–říjen 2006, Muzeum Policie ČR, Praha 2.“
    24. fotografie kdo je prosím autorem papírového miniboxu přehrady a kde vystřihovánka vyšla?
    děkuji

    1. -StF-

      Dobrý den, Josefe,
      jde o kompozici z tvorby Milana Weinera. Ovšem celé dioráma a konstrukce přehradní hráze je dílem modeláře a autora papírových modelů, Františka Sochora. Kamenný polep hráze František možná převzal z miniboxových karet a vše si upravil, anebo si vytvořil vlastní texturu hráze. Čili samotná přehradní hráz nikde nevyšla, model existuje jen v tomto jediném exempláři.

    1. -StF-

      Schválně ne, bohužel se stala chyba v předtiskové přípravě a okraj vystřihovánky je omylem useknut 🙁 … omlouváme se.

  8. Tomáš

    Dobry den preji,

    chtel jsem se zeptat, jestli bych Vas mohl pozadat o vyrobu papiroveho modelu ( vystrihovanky ) zamku v ceske republice v soukromem vlastnictvi za nekomercnim ucelem, resp. se jedna o darek.
    Za vyrobu samozrejme zaplatim, pripadne poprosim o kontaktovani kdykoliv na muj tel. : +420724622851 kde Vam reknu vice.

    Predem dekuji

    1. -StF-

      Dobrý den, Tomáši,
      napište mi e-mail na adresu: info zavináč papirovaarcheologie tečka cz – napíšu Vám pár kontaktů na autory, kteří by takovou zakázku mohli zvážit a realizovat.
      Zdraví, Standa F.

  9. David

    Díky moc, pánové! Tak alespoň jedna „edice“ je, můžeme-li to tak říct, víceméně dokončená. Teď ještě co nejrychleji vydat 3. díl PA, abych se snad i někdy v budoucnu dožil analýzy těch osmdesátých let, což byla zlatá doba ábíčka pro mě – ročník 1972. 😉 :Držím palce!

      1. Josef

        Doufám, že to NĚKDY bude HODNĚ brzy 🙂 . Na Papírovou archeologii 3 se už nemůžu dočkat. Doba mezi vydáním 1 a 2 jsou jen tři roky. A teď to už máme skoro 8 let od dvojky a trojka pořád nikde 🙁 . Držím Vám palce ať se PA3 podaří co nejdřív vydat (rád bych si přečetl historii vystřihovánek ABC až do ročníku 45)

  10. Zdeněk Zákutný

    Dobrý den,
    nedávno mi známý ukazoval dost nezřetelnou fotografii vystřihovánky z ABC, na které je zajímavé měřidlo složené z pravitka, úhloměru, měřítka na mapy a jakési ručičky – nejedná se tedy o Uni-mess. Vše spojené dohromady stiskavací sponkou (drukem).
    Tušíte prosím někdo, co by to mohlo být a ze kdy? Jelikož sem nejde přiložit fotka, tak musím takto slovně…
    Děkuji.
    Lepení zdar!

    1. -StF-

      Dobrý den, Zdeňku,
      pošlete mi tu fotku mejlem na: info zavináč papirovaarcheologie tečka cz
      Kouknu na to. Zdraví, Standa F.

  11. Igor Horinek

    Pěkná a přesná práce. Tuhle kovárnu jsem stavěl pod lavicí myslím ve čtvrté třídě. Jak to letí.

  12. Zbyněk Jančík

    Pionýrská stezka byla úžasná svou „sbírkou“ malířů a kreslířů – Neprakta, Kája Saudek, Burian, Barták, Vyčítal, Čermák a další, zajímavými články ze sportu a přírody, seriálem Modrá pětka, a spoustou příběhů. Z nostalgie jsem si posháněl všechny ročníky a když mám chvíli, sednu do křesla, listuji a vzpomínám

  13. Michal Pupcsik

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat. zda se jedná opravdu o časopis „Stezka“, kde jako šéfredaktor pracoval Jiří Wabi Ryvola. Všude je totiž psáno, že pracoval pro časopis Stezka, ale jméno tohoto časopisu bylo snad od počátku „Pionýská stezka“, že?

    1. -StF-

      Dobrý den, Michale, cituji kolegu Roberta Pavelku, znalce našich časopisů:
      Trampský časopis Stezka (s Pionýrskou stezkou, o které je náš článek, nemá nic společného) vznikl v roce 1968 po zániku ČSM a v době lehčího uvolnění vydavatelské činnosti, o což se zasloužila především nově vzniklá Česká tábornická Unie (ČTU). Jiří „Wabi“ Ryvola tu byl veden jako redaktor. Stezka nebyla samizdat, ale legálně vydávané periodikum, byť velmi krátce. Když po několika měsících skončila, přešel Ryvola už jako šéfredaktor do podobného časopisu Trail (ten existoval něco málo přes půldruhého roku). Tehdy podobných periodik vzniklo kolem desítky, ale déle než dva roky nevydržel žádný, s výjimkou brněnského Zálesáka (v Brně vycházel ještě Tulák, ale ten byl celkově jinak pojatý). S Miki Ryvolou pak ještě působili v Mladém světě, kde vedli dva roky rubriku Táborový oheň.

  14. Karel Novotný

    Krásná práce! Kartonem podlepujete až dodatečně nakonec? Jakým způsobem ho prosím lepíte?

    1. -StF-

      Děkuji, Karle. Ano, kartonem stěny podlepuji až jako jeden z posledních kroků – chaloupku nejprve opatrně sestavím z původního tenkého papíru a pak ji zevnitř zpevním. Anebo též – podlepuji v té chvíli, kdy ta stěna již je hotová a nic se na ni zevnitř již nebude lepit.
      Karton lepím Herkulesem – ale nenatírám v celé ploše. Lepidlo nanáším jen bodově, sem-tam troška, aby nedošlo ke zvlnění stěny.

  15. B@F

    Černé kovové dílky jsou správně, starší merkury je takové opravdu měly. Myslím, že to je nějaké chemické černění, určitě ne klasický lak, ale nejspíš ani zašlý neupravený ocelový povrch – ten by spíš rezivěl. Pár jich doma ještě mám. Lesklé pokovení se objevilo až později.

  16. Pavel

    Dobrý den,
    dá se někde sehnat publikace – Albatros – legenda pokračuje?
    Díky za info
    Pavel

  17. Ondrej

    Dobry den, zhanam vystrihovacky elektronu zenit. Viete o niekom, kto by ich mal v rozumnom stave? Dakujem o.

    1. -StF-

      Dobrý den, Ondreji,
      Elektrón-Zenity (časopisy i vystřihovánky z nich) se občas objevují na internetových portálech jako Aukro, případně Bazoš – zkoušejte tam.
      Zdraví, Standa F.

  18. Zbyněk Jančík

    fajnová práce – zavzpomínal jsem na mládí s TTčkem a domečky Richarda Vyškovského – díky moc

    1. -StF-

      Ten přehled nahoře není seznam, ale rejstřík – je to přehled jen těch modelů F1, od kterých máme alespoň pár zdařilých fotografií modelu (viz sloupec GALERIE), případně i stavební report (STAVBA) a doplňkový článek o předloze (INFO). Jakmile tyto materiály nashromáždíme k některému neuvedenému modelu, jistě jej časem doplníme.

  19. Martin Humlíček

    Dobrý den,
    pokud to mám ve sbírce správně, tak v ABC vyšlo 18 stran atlasů tramvají a jedna strana atlasů trolejbusů.
    S pozdravem Martin

  20. -StF-

    Dobrý den, Víte,
    děkuji velice za zájem o naše Atlasy. Napište mi, která čísla sháníte – zeptám se kolegy, zda by je neměl navíc. Můžete odepsat buď tady do komentářů, nebo mejlem na: info zavináč papirovaarcheologie tečka cz.
    Přeji hezký den!

  21. Vít Malinovský

    Dobrý den, je možné někde sehnat kompletní listy Archeologického atlasu? V e-shopech „modely-vystrihovanky.cz“ a „PaperModel.cz“ některé scházejí. Děkuji za info (popř. nabídku).

  22. Rastislav Hrušovský

    Dobry deň.
    Ďakujem Vám za detstvo strávené pri lepení vašich modelov.
    V zime mávam viac času a tak si listujem v starých časopisoch a spominam na mladosť a detstvo. Samozrejme došlo aj na ABCčko a vystrihovanky v nich. Moje prvé vaše dielo LIAZka s cisternou z 14.1.1983 ma inšpirovala skúsiť vás na webe nájsť.
    Možno sa mi to teraz podarilo.
    Ešte raz Vám ďakujem.
    Z úctou váš papierový nadšenec
    Hrušovský
    Levočá

  23. Shifty

    Dobrý večer,

    Na Vašich (mimochodem, naprosto skvělých) stránkách jsem zjistil, že Vám tu a tam chybí nějaké modely, které mám složené.
    Měli byste kydžtak zájem o fotografie?

    Děkuji za práci, kterou odvádíte a přeji hodně štěstí do budoucna.
    Shifty

    1. -StF-

      Děkuji velice, Shifty!
      Jsem rád, že se Vám naše práce líbí, prima. Obrázky modelů – díky moc za nabídku, ale nikoli, snažíme se tady publikovat především snímky z vlastních zdrojů, v jednotném stylu. Mám tady ještě asi 1000 nezpracovaných fotek, takže časem budou galerie přibývat… jen kde vzít ten čas ;-))
      Díky a zdravím!
      Standa F.

  24. David Macháček

    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, kdy vyjde třetí díl Papírové archeologie a první díl Papírových hrdinů?
    Děkuji

    1. -StF-

      Dobrý den, Davide,
      děkujeme za zájem o naše publikace – zatím Vám mohu říci jen velmi obecně, že na obou těchto knihách pracujeme – zatím bez daného termínu vydání. Máme všichni svá občanská povolání a času je méně, než bychom si přáli… takže díky za trpělivost! ;-).

  25. Pingback: Modelarstwo kartonowe w edukacji muzealnej – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

  26. Lojzík

    Skvělá práce. Mám slepené dva, z dětství, v době kdy vyšel v ABC. První je jedna z mých prvotin, podle toho vypadá. Druhý už je mnohem lepší, to už jsem měl za sebou mnoho tančíků. Celkově mám tanků 1:87 z ABC asi třicet. A také mám skoro všechny ještě i neslepné, s tím, že se k nim časem vrátím. No za těch mnoho desítek let se to zatím nestalo. O to víc mě teď potěšil tenhle článek, na který jsem náhodou narazil. Autorovi přeji mnoho trpělivosti s dalšími tanky. 🙂

  27. Roman Hruška

    No k té strojní průmyslové škole. Asi by se to tak dalo asi taky nazvat ale co já vím Tak jsme se s Ondrou učili v Aeru Vodochody na klempíře 😀

    1. -StF-

      Průmyslovku si Ondra dodělal po vojně, večerně při zaměstnání. Ano, původně je vyučen klempířem v Aeru Vodochody.

  28. Vladimír

    Musím Vám říci že P.Vyškovský a jeho generace byla nejlepší parta pro vystřihovánky těžko je může někdo předčít co se týče vypracovanosti a krásou jejich modelů,je jen škoda že se těžko shání a když už tak jsou předražené rád bych nějaké chtěl tak zdali jsou možné zakoupit.Hlavně ty z albatrosu děkuji

    1. -StF-

      Máte pravdu, Vladimíre, vystřihovánky a papírové modely z Albatrosu jsou půvabné – a dílo arch. R. Vyškovského zvlášť. Mnohé sešity Albatros se stále objevují v nabídce především internetových aukcí (Aukro), jinak moc ne, se štěstím sem-tam v antikvariátech. Ceny jsou, bohužel, vysoké, inu, jde už o starší a vysloveně sběratelské záležitosti. Koukněte též na aktuální nabídku R. Vyškovského ml. a jeho vydavatelství ERKOtyp.

  29. B@F

    Díky za pěkného brouka v hlavě. Včera večer jsem místo spaní koukal do stropu, dokud jsem nepřišel na řešení :-). Další dvě „kouzelné“ hodnoty kromě pětky jsou 9 a 13 (každá další vždycky o 4 větší než předchozí). Ta trojka, kterou začínala první verze protihráče, byla nejspíš autorova úmyslná chyba, aby to nebylo tak beznadějné. Kdo od patnácti začne dvojkou a potom to nesplete, musí vyhrát.

  30. Barbora

    Dobrý den,
    prosím mohu legálně zakoupit vystříhovánku „miminko v kočárku“ od Evy Landrové?
    Děkuji Bára

    1. -StF-

      Dobrý den, Báro,
      to nebude, bohužel, snadné – jak legálně zakoupit ultra-vzácnou vystřihovánku starou 56 let? Jedině mít štěstí v antikvariátu nebo na Aukru. Tento výtisk ze SNDK se bohužel nikde běžně neobjevuje, děti ho ve své době jistě mohutně stříhaly. Platí, že čím více dětská (historická) vystřihovánka, tím obtížněji se shání.

  31. Milena Gallinová

    Dobrý den, kde prosím můžu model lodi Vítkovice zakoupit? Chtěla bych ho dát manželovi k narozeninám, na lodi Vítkovice objel celý svět. Nemohu žádný model této lodi nikde sehnat. Děkuji za odpověď. Gallinová

  32. RoBertino

    Vážený pane Šimone,
    děkuji za Váš příspěvek a pokusím se vysvětlit, co mě vedlo k mému názoru. Jistou omluvou budiž fakt, že v dané době (Pohár 1987) jsem už ABC neodebíral a zcela upřímně, lodní modelářství nebylo mou prioritou. Že jsem se do Racka pustil, bylo dáno tím, že po několikaletém provozování stránek Papírová archeologie nepřišel na naši adresu jediný snímek Racka – troufám si říci, že někdo z těch „tehdejších mladých modelářů“ by mohl reagovat. Je přínosné, že uvádíte údaj o existenci snímku Racka v ABC, sice bez ročníku a čísla, ale to už majitelé ábíčkovských archivů zjistí.
    Rozhodně ale nelze klást mezi ABC a Modeláře rovnítko, tím chci jenom vysvětlit, že jsem o plánku v druhém zmíněném periodiku neměl ponětí (což samozřejmě nemusí omlouvat), ovšem zrovna tak znovu mohu litovat, že se žádný majitel oněch „krásně zhotovených Racků“ neozval. Určitě bychom je do galerie dali raději. U svého provedení jsem si vědom nedostatků a jak jsem uvedl, trup lodi byl s ohledem mé nulové zkušenosti s podobnou přípravou z nouze ctnost – ostatně také nikde netvrdím, že se jedná o skvělé a vynikající dílo. Jak píšu v přiloženém textu, osobně jsem ho nikde neviděl a měl jsem takové soukromé přání tuhle loď vidět v sestavené podobě. Toť vše.
    RoBertino

  33. M.Šimon

    Dobrý den, chtěl bych doplnit Váš článek o tyto informace: model Racek byl nezřídka stavěn a provozován, v časopisu ABC je zmiňován ve článku s názvem Hopsa hejsa do Brandejsa, kde se nejenom píše o Poháru ABC 1987 a o umístění modelů lodě Racek (Racek obsadil 2 a 3 místo), článek je doplněn také pěkným obrázkem plovoucího Racka. Domnívám se, že se pan arch. R. Vyškovský při konstrukci tohoto modelu přinejmenším inspiroval detailním výkresem z časopisu Modelář z roku 1979, kde vyšel plán lodě Albatros, který je s Rackem takřka totožný. Pokud je člověk pozorným čtenářem ABC, pak mu neuniklo několik fotografií modelů lodě Racek, které se tu a tam objevovaly v ABC. Tehdejší mladí modeláři měli své „Racky“ zhotovené skutečně krásně (což o Vašem provedení říci nemohu). Tolik můj názor a doplnění k modelu Racek. M.Šimon.

  34. petr

    mám stejný dotaz ,sbírám je moře let ale nevim kolik jich bylo,případně přesný počet a to jak technických tak těch ostatních.děkuji

    1. -StF-

      Dobrý den, Petře, přesnější statistiku ohledně Atlasu ABC najdete v knize Papírová archeologie 2. Vybírám pár čísel:
      – Přírodovědný atlas: v ročnících ABC 10-13: 48 listů = 382 kartiček; v ročnících 16-41: 597 listů = 4774 kartiček
      – Technický atlas + ostatní témata: v ročnících 10-13: 17 listů = 136 kartiček; v ročnících 16-41: 293 listů = 2344 kartiček

    1. -StF-

      Dobrý den a díky velice za zájem o knihy PA.
      Ano, i 1. díl ještě je, nebo brzy po domluvě bude k dispozici. Prosím, napište našemu vydavateli Petru Baldovi: petr.balda zavináč tiscali.cz .
      Díky a zdravím! Standa F.

  35. RoBertino

    Toťtok je oslavný hymnus na nesmrtelnou Avii.

    Proč tu stojí Avia?
    Kameny se valia,
    Vraj sú to ti Stonesi
    U nás nemaj koncesi
    Dusajó teď kopcom dole
    A my máme ruce holé,
    Za nima se řítí fízli,
    aj, jak rádi by je lízli

    Stones zdrhnou v Avii
    Nevěříce magii
    V kastli si teď medí
    Richards s Jagger emvědí
    co je pro ně jasná hračka
    stará dobrá česká značka.

    O licenci ani moog. Taky nemusejí vědět „šecko“

  36. Daniel Suk

    Ondřeje Hejla znám, vím, že těch modelů opravdu vydal mnoho. Závidím mu jak se tohle všechno dá stihnout, protože namalovat to a popsat jednotlivé díly zabere opravdu hrozně času.

    Já jsem slepil od něho 3 modely – Kapli z Mohelnice nad Jizerou, kostel Dolní Chabry, kapličku ze Slovenska a chalupu z Lužických hor.

  37. Rob Post

    Hallo Miloš Čihák , kunt u mij ook vertellen hoe aan een papercraft-model kan komen van de VELOREX 435-0

    Bij voorbaat dank.
    Rob Post
    Holland

  38. RoBertino

    Konkrétně na této fotografii stupátko je, i když hodně špatně viditelné. Alespoň mám pocit, že přes kolo nějaká černá štangle míří.
    RoB

  39. Atlasy

    Dobrý den. Vím, že to nesouvisí s Vaším tématem vystřihovánek, ale sháním informace či seznam vydaných Atlasů, konkrétně Atlasy tramvají. Děkuji. S pozdravem Petr Karfík.

    1. -StF-

      Dobrý den, Petře, to je hodně specifický požadavek – bohužel nemám tak detailní přehled či seznam kartiček Atlasu ABC. Třeba se tu nějaký sběratel-archivář ještě ozve.
      Zdraví, Standa F.

  40. zdena

    Dobrý den,
    vyrůstala jsem v 70 letech a vystřihovací modely domečků pro mě byly velkou prázdninovou zábavou. Měli jsem slepené město, které vycházelo několik let v ABC. Moc se mi vaše stránky líbí a jsem vaším velkým fanouškem. A ještě bych měla dotaz. Na svých stránkách máte mrkací vystřihovací pohledy panenek paní E. Havlíčkové. Nevíte jestli by se daly ještě někde sehnat?

    1. -StF-

      Dobrý den, Zdeno,
      díky moc za fandovství! 😉 Ty pohlednice panenek jsou poměrně ceněné a vyhledávané, není úplně snadné je získat. Ani já nemám všechny, chce to trpělivost. Určitě zkušet Aukro, antikvariáty (které vedou pohlednice) – kamenné i internetové, trhy a veletrhy typu Sběratel apod.
      Ať se Vám daří! Standa F.

  41. Tvorba p. KUBELA

    Dobrý den,

    Tak jsem již našel onu zmínku v díle od pana Kubely. A máte samozřejmě pravdu, bylo to nikoliv u bitvy u Vogastisburgu. Ale u dioramatu sever proti jihu. Kde jsou poprvé použity vcelku netradiční dvoustranné figurky. A právě tam je v textu zmínka o dalších druzích vojska v případě zájmu a kladného hodnocení… Ještě jednou se omlouvám. Moje chyba. V den kdy jsem obdržel Vogastisburgu, jsem i získal lepší provedení severu proti jihu. Kde to mé původní bylo již dosti znehodnoceno světlem….
    Ale i jen tak pro zajímavost- myslím,že nebyla vytvořena jiná další vystrihovanka s jiným druhem vojska k této válce…?

    Děkuji za info a vaši shovívavost

    S pozdravem O. Rylich

    1. -StF-

      Fajn, díky za objasnění. Figurky z války Severu proti Jihu vyšly v ABC č. 9/38 – k tomuto tématu se P. Kubela již nevrátil, uvažovaná jízda a další druhy vojsk již nebyly realizovány.

  42. Tvorba p. KUBELA

    Zdá se, že přání je otcem myšlenky…. Zítra až budu zpět doma, tak se podívám. Třeba jsem se opravdu přehlédl a vytvořil chymeru. I kdyz upřímně, bral bych takovou vystrihovanku.. každopádně vám děkuji za ochotu a shovívavost.
    Mějte pohodový den

    O.R

  43. Tvorba p. KUBELA

    Dobrý den,

    je to na konci textu, kde se ptá o hodnocení a s komentářem, že pokud se to bude líbit, tvorba bude časem přidaná i jízda…

    1. -StF-

      Patrně, Ondro, koukáme každý na jiný text, k jiné vystřihovánce… ;-). Nepochybuji, že to někde čtete, ale na konci povídání o bitvě u Vogastisburku v ABC č. 12/28 (str. D5) se o tom nepíše… no, nic se neděje.

  44. dotaz na tvorbu p. Kubely

    Dobrý den,
    již nějakou dobu se zabývám sbíráním specifických diorámat od pana Kubely. Až po dlouhé době se mi podařilo sehnat jeden z posledních kousků do sbírky (sbírka obsahuje smozřejmě pouze torzo z jeho tvory, ale přesně dle mé představy co by měla obsahovat :)) ). Tímto kouskem bylo vyobrazení bitvy u Vogastisburgu. Nicméně po prostudování a pokochání se tou krásou, jsem v textu objevil informace, které mi nedají spát. Je tam uvedeno, že pan Kubela chtěl v jednom z dalších vydání ABC doplnit k tomuto dioramatu i jízdu… Bohužel jsem ji nikde neviděl. Není ani v žádném oficiálním seznamu jeho tvorby. Pouze tato informace v textu v ABC… Nevíte tedy náhodou jestli toto dílo vzniklo?
    Předem děkuji za Vaši shovívavost a odpověď
    Pohodový den

    Ondřej Rylich

    1. -StF-

      Dobrý den, Ondřeji,
      ano, dílo Přemysla Kubely, znalce historie a historických oděvů, je velmi pohledné a poučné. Jízda k výjevu „Bitva u Vogastisburku“? Hmm, v seznamech nic podobného není, patrně šlo o záměr, který se nenaplnil. Koukám do toho textu u vystřihovánky (v ABC č. 12/28, na straně déček D5)… kde se o té zamýšlené jízdě píše? Nějak to nevidím…
      Díky a zdraví, Standa F.

  45. Dobrá práce a skvělá fantazie při navrhování modelů

    Dobrý den, pane Weiner. Moc modelů od Vás slepeno zrovna tedy nemám, ale když jste navrhl do ABC vystřihovánku náměstí v kopečku, tomu jsem tedy neodolal.

    Myslím, že je to asi můj jediný model, který jsem slepil navrhnutý pod Vaším jménem. Ale povedl se mi. Modelů jste udělal opravdu pořádnou řadu. Jste šikovný, tolik modelů, to je co říct, dobrá práce.

    Mějte se hezky, hezký den a nashledanou. Daniel Suk (20 let)

  46. Alík

    A ještě jedna myslím zcela neznámá skutečnost. Licenci pro nákup vyjednala a dovezla PZO Polytechna. Takto pézetka zabývající se dovozem a vývozem licencí.

    1. RoBertino

      Každá taková informace je cenná, děkujeme. Myslím, že v té době dovoz čehokoli na Západ od Aše byl takový zvláštní dramatický příběh. Ať se jednalo o Avii, nedávno na netu vzpomínané vozy Hillmann či zjevení nazývané „japonské embéčko“ – Toyota Corolla někdy v polovině 70. let.

  47. Unichem ředitelství

    Dobrý den, nemáte náhodou k tomuto modelu návod? V PDF,nebo vyfocené mobilem. Mám to vytisknuté, ale bez návodu si jako amatér netroufam. Děkuji za odpověď Milan Sedlák

    1. -StF-

      Dobrý den, Milane, návod mohu poslat, ale uvedl jste špatný, neexistující e-mail. Zkontrolujte, nebo mi napište e-mail na: info zavináč papirovaarcheologie tečka cz.

  48. Lanový bagr - chyba modelu

    V sekci „po 2. světové válce“ je na prvních obrázcích lanový bagr. Je slepený podle obrázku uvedeného u vystřihovánky samotné, ale zjevně už i autor vystřihovánky nebyl znalý problematiky a nakreslil lopatu opačně. Nemám na 100% jasný důkaz, protože jde o určité zjednodušení a systém vedení lan není propracovaný, ale jako člověk z oboru jsem se ihned zarazil, že „tady je něco divně“. Lopata se zuby ke kabině je obvyklá, je-li vlečená, ale tomu neodpovídají pevné části výložníků. Zároveň i zjednodušená lana by nebyla funkční.

  49. Jan Votruba *1952

    Zdravím všechny,

    zdvořilý obecný dotaz, zda lze tudy (či jinudy) získat soubory jednotlivých vystřihovánek např. v *.pdf, případně kde, víte-li?

    Děkuji, příjemný den a ať se daří!

    Jan Votruba *1952

    1. -StF-

      Dobrý den, Jane,
      soubory PDF nikoli, skeny nezasíláme, ale mnohé originály starších vystřihovánek lze stále poměrně snadno získat, jelikož náklad ABC byl velký. Zkuste Aukro nebo specialisty na prodej starších modelů PaperModel.cz nebo Papermanie.cz – odkazy na jejich stránky a e-shopy najdete na hlavní stránce dole.

  50. Robert Pavelka

    Dovolím si vložit také svoji pohlednici: řadila by se někam k té Standově druhé. Ještě pořád bylo jaro, aspoň kalendářově a já směřoval na první soutěžní klání O nejlepší papírový model do České Lípy. Není důležité, jak jsem tam dopadl, ale podstatné bylo, že jsem v sále u modelů potkal pana architekta. Měl jsem to jednodušší než Standa, nemusel jsem nablind testovat, zda ano či ne. Pozdravil jsem, poděkoval za dlouhou řadu modelů a s nebetyčnou drzostí jsem se zeptal, zda bychom o něm mohli natočit dokument. Světe, zboř se, nebyl jsem ani odeslán do patřičných mezí, ani odbyt že není čas. Richard Vyškovský mě pozval k sobě domů, když jsem poté dorazil s kolegou Mirkem Chromým, zručným to filmařem, nechal na sebe svítit, opakoval na požádání scény, prostě trpěl dva maniaky, kteří se nemohli nabažit, že budou mít unikát. Ten unikát přežil do dnešních dnů a mně vedle mnohých jiných profesí umožnil se zapsat také jako režisér.
    Ano, smutek prostupuje asi nejen mne, ale na druhou stranu ctím jeden krásný výrok: Pokud člověk vytvoří něco, co přináší lidem opravdovou a upřímnou radost, tak vlastně nikdy neodejde a bude přítomný navždy. Jsem nesmírně rád, že jsem takového člověka potkal a mohl s ním sdílet své záliby.
    Proto se neloučím, jen děkuji. Je a stále bude za co…

  51. Tomáš Pavlata

    Dobrý den,

    chtěl jsem se zeptat, jestli jste neuvažovali navrhnout p. Richarda Vyškovského na státní vyznamenání u příležitosti jeho letošních 90. narozenin.

    Díky

  52. John statue

    Hello, i am a fanatic papercraft builder. Youcan find my builded models at my Facebook account John Statue in the album „my papercraft models“.

    I have a question. Where can i download this beautifull models? Please let me know.
    Regards from John Statue from the Netherlands.

    1. -StF-

      Hi John, welcome and thank you.
      I’m afraid, the answer to your question is: nowhere. These models here are not free for download. These are old prints from old Czech magazine.

  53. Pavel "Halogen"

    … a doplnit si rejstřík fotografiemi mých modelů nechcete… ?? :-/ Viz moje nabídka výše…

    1. -StF-

      OK, Pavle, díky za nabídku, chceme 😉 – pošli fotky zatím jednoho vybraného modelu, který nám v Rejstříku chybí, mrknu na ně. Pokud bude vše OK, vypublikujeme. Použij tento e-mail: info uzenáč papirovaarcheologie puntík cézet
      Díky za spolupráci!

  54. Pavel "Halogen"

    Milí papíroví archeologové, díky za krásné stránky! Zase si připadám jako kluk, vyhrabal jsem ve sklepě stará ABC a najednou jsem měl v ruce nůžky a lepidlo a na stole rozestavěné Vyškovského formule. Protože váš seznam není kompletní, dovoluji si nabídnout fotografie svých modelů, které vám chybí:
    Po Williamsu FW07B vyšel v roce 1982 žlutý Renault RE30, 1984 Tyrrell 011B a 1985 poslední Vyškovského F1 v ABC-Toleman TG181

    Pak tvorbu F1 převzal Michal Antonický, uvedl se dvěma nepříliš zdařilými modely: 1986 Brabham BT55 a 1987 Williams FW11
    Další jeho model Lotus 99T vyšel v roce 1988 a jasně ukázal, že autor nechce zůstat ve stínu Mistra Vyškovského. Bombírovaná kola, řiditelná přední náprava a důraz na detaily by ve výsledku dávaly skvělý model, jen kdyby tisk nebyl zkažený. 1989 následoval McLaren MP 4/5 a v roce 1990 jsme se dočkali dokonce dvou F1: Arrows FA1 a Lotus 98T. Zejména prvně jmenovaný je extra pěkný a vyniká doposud nevídanou kvalitou tisku umocněnou bílou nepotištěnou zadní stranou vystřihovánky. Pak už začal naplno zuřit kapitalismus, měl jsem jiné starosti, ABC jsem odhlásil a povídání o dalších F1 musí převzít někdo mladší 🙂

    1. -StF-

      Díky, Pavle!
      Samozřejmě, všechny F1 z ABC dobře známe, i jejich „features“ 😉 – ten přehled nahoře není v pravém slova smyslu seznam, ale Rejstřík – je to přehled jen těch modelů F1, od kterých máme minimálně několik zdařilých fotografií modelu (viz sloupec GALERIE), případně i stavební report (STAVBA) a doplňkový článek o předloze (INFO). Jakmile tyto materiály nashromáždíme k dalším, v Rejstříku dosud neuvedeným modelům, jistě Rejstřík doplníme.
      Díky a zdravím! Standa F.

  55. Libor Č.

    Oba díly Papírové Archeologie mě velmi nadchly, detailně mapují historii vystřihovánek v ABC doprovázené spoustou fotografií. Design obou knih je na velmi dobré úrovni a jde vidět, že obsah je psán „srdíčkem“. Přečetl jsem to jedním dechem. Jsa narozen v roce 1977, se mé tužby upínají k vydání dílu třetího, který by mapoval „mou“ éru s ABC. Tehdy jsem lepil autíčka 1:43 a formule mistra Antonického, dnes se po letech rád vracím k lepení Skanzenu ABC.

    Díky za vaši snahu nám tuto krásnou dobu dětství takovýmto způsobem znovu přiblížit.

  56. Richard Contreras

    Desde San Cristóbal -tachira -venezuela comoe se pueden conseguir los modelos de autos y casas por favor que están muy bien diseñados porque soy muy aficionado al papercraf

    1. -StF-

      Welcome, Richard, most of the paper models presented on this website are older, old and very old and historical, originating in Czech magazine „ABC“, some are from Czech publisher „Albatros“ and others. For you, in Venezuela, eBay could be reasonable source of various paper models from all around the World, or there are also lots of websites with models for free download, just Google.

  57. peter

    Otázka teda L. Jakubčov Harrier FSR MK I. nebol teda nikdy publikovaný ani E+Z ani v ABC. Kde teda publikovaný bol? Ďakujem

  58. Jan Staník

    Dobrý den!
    Možná mně poradíte, kde bych mohl sehnat Velkou knihu vystřihovánek Městská památková rezervace.
    Na netu jsem ji nikde nenašel. Jinak rozumím vaší zálibě – pan Vyškovský vytvořil úžasné vystřihovánky.

    S pozdravem
    J.Staník

    1. -StF-

      Dobrý den, Jane,
      Velká kniha MPR je už dlouho vyprodaná. Ale sem-tam se objevuje – sledujte Aukro a podobné aukční portály, obraťte se také na specialisty, kteří obchodují se staršími vystřihovánkami – jejich stránky najdete na homepage Papírové archeologie, úplně dole:
      – Jirka Velocha – Papermanie.cz
      – Miroslav Gabriel – Papermodel.cz

  59. Bertram

    Ďakujem, Ďakujem, Ďakujem, bola to moja krásna časť života, na ktorú sa nezabúda, želám hodne božieho požehnania, plné zdravie a jasnú myseľ.

  60. Peter Pro

    Pozdravujem aj ja. Miloval som tento časopis a stale ho mam rad, všetkých, ktorý sa podielali na tejto perfektnej veci. Ako jediný v triede som od roku 1994 odoberal v škole Elektron Zenit 9 Kčs za čislo. Mal mnoho model dokonca vystavoval. Najradšej však som mal Levočsku radnicu, Harley Davidson, Pueblo, Vznašadlo, Historický koč, Dragster, Apollo, Pokladnička dinosaurus, na ktorej mi bolo treba pomocť zo strany bratrancov. Na tieto rád spominám. Boh Vám žehnaj urobili ste kus skvelej práce a bola radosť sa tešiť na každe číslo a straviť pri ňom hodiny svojho života. Niektore modely som robil aj 2krat.

  61. RoBertino

    Zase mravenčí dílo zasluhující obdiv a uznání. Sám jsem mnohé poskládal, abych je později úspěšně ztratil/zničil/znehodnotil*. Opět jedna ikonická záležitost… *) nehodící škrtni

  62. Lukáš Hudák

    Zdravím Vás,

    fungují tyto stránky ještě ? Případně kontakty na nějaké modeláře ?

    Děkuji Lukáš

  63. Tomáš Špánik

    Dobrý den, našel jsem doma knihu Udělejte si sami, ale nejsou tam nákresy, vedeli byste mi je poslat, dekuji.

  64. Martin Janovec

    Ahoj, myslim, ze to este najdem niekde na povale, tak ti to fyzicky poslem (aby sme neporusili autorske prava). Aj tak by som to len vyhodil. Niektore hry som vtedy prepisal/opravil, vtedy to bolo fajn, dnes sa uz lahsie naucim programovat na normalnom PC. Napis mi na janovecbb na gmail.

  65. Vratislav Mary

    Super, super, super.
    Jako pamětník mám oba výtisky modelu. Velice mě pobavilo, jak na to.
    Mám v plánu postavit všechny Vyškovského modely F1 a díky vašemu návodu budou určitě perfektní. Jen tu krabičku bych potřeboval někde sehnat.
    Budu sledovat zrod dalšího modelu.
    Móc se těším.
    VM
    PS: Samozřejmě mám obě archeologie a čekám na třetí.

  66. Václav

    Dobrý den, rád bych se zeptal jestli byste byl schopen identifikovat, najít, … zkusím to popsat 🙂 Jednalo se o cca A4 „sešit“ v podstatě tvrdých čtvrtek a na každé byl předtištěn k vystřižení a snadnému slepení model „letadla“. Ale ne běžné modely, ale na tu dobu docela „psychedelické“ – barevné vlnovky bez konkrétních obrysů jen přibližných tvarů letadel. Našel jsem to doma, když mi mohlo být cca 10 let (tzn. cca rok 1996) a už tehdy to bylo relativně starší. Byla to samostatná „kniha“ jen těchto větroňů (byly u nich instrukce, kolik kusů „zátěže na čumák“ slepit, aby byly vyvážené)…

      1. Václav

        Dobrý den, po šesti letech jsem náhodou narazil na obrázek a po chvíli hledání našel svůj vlastní dotaz… Ano, samozřejmě jste se trefil naprosto přesně. Ta nostalgie buší jako kladivo, dodatečně mockrát děkuji a obdivuji až encyklopedické znalosti. 🙂 Václav

  67. Petr Herbrik

    I pro mne byly vystřihovánky R. Vyškovského naprostou ikonou a vyrostl jsem na nich. Nejradši jsem slepoval stroje a domečky, které jsem používal na kolejišti. Jediné, co mi ve vystřihovánkách všeobecně chybělo, byly modely obyčejných řadových domů a průmyslových staveb, každý dělal jen zajímavé stavby, kterých na kolejišti potřebujete vlastně nejmíň a tak jsem si ty obyčejné domky rýsoval sám. Dělal jsem si celé ulice i s vrchním elektrickým vedením, kterým jsem napájel pouliční lampy. Škoda jen, že se mi z toho dochovala jen jedna stavba – sklárna a už je po těch desetiletích samozřejmě pomačkaná. Rád bych někde Vyškovského slepovánky sehnal a něco si znovu slepil, dá se to vůbec?

  68. Jan Hajchl

    Dobrý den pánové,
    děkuji za Vaše reakce na můj komentář.

    ABC samozřejmě sleduji pravidelně. A pravidelně i kupuji. Ovšem pouze ty čísla, kde jsou vystřihovánky s tématem první republiky nebo ty Vaše z období první republiky. Většinou kupuji tři výtisky. Předplatné pro mě nemá cenu a to hlavně z důvodu náročnosti na prostor uskladnění. Takže si čísla vybírám.
    Pokud by se měla objevit souhrnná publikace s modely z ,,Papírové historie“, pak já bych to uvítal. Bylo by to pro mě levnější kupovat jednu knihu, když něco potřebuji.Takhle podle seznamu nakupuji na eshopech a v antikvariátech. A protože kvůli jednomu modelu platit jedno poštovné nemá cenu, tak nakupuji více 🙂 Takže by to pro mě bylo i hodně levnější.
    Co se týče papírových hrdinů, tak na další díly se vyloženě těším. A plně mi vyhovuje, že bude napřed 3. a 4. díl dříve než první. Papírové modely jsem striktně omezil na období první republiky. Sami víte, že prostorově je to hodně náročné. Proto jsem i rád, že část mé modelářské produkce jde pryč ke kamarádům.
    U akcí ,,rakušáků“ Vás asi pane Kropáčku zklamu, páč se k nim dostanu jen přes kolegy, kteří dělají vojenskou historii první republiky a Rakousko je jejich další doménou. V tomto ohledu nebudu přínosem.

    S pozdravem
    Jan Hajchl

  69. Jan Hajchl

    Dobrý den,
    rád bych se zeptal na takový detail.
    V popisu této vystřihovánky zde a pak i v tištěné verzi v rámci ABC je uvedeno, že Slovíčko bylo sobotní přílohou.
    Ovšem mám noviny z 1934 a tam je to nedělní příloha.
    Jak to tedy je?

    Děkuji předem za odpověď.

  70. JoK

    Milý pane Hajchle,
    kolega Pavelka se již za sebe vyjádřil a já nemohu jinak než s ním souhlasit. Taková reakce na dílo, jehož jsem autor či spoluautor, je vždycky potěšující a určitou satisfakcí za čas a nasazení, který jsme tomu museli věnovat a bez kterého by nic takového nevzniklo. Je to vždy na úkor něčeho, co pro druhého je smysluplnější.
    Tolik Vámi zakoupených výtisků je pěkná porce. Moc děkuji za Váš přístup. Náklad byl 1500 kusů a k letošnímu 1. lednu jich zbývalo doprodat cca 250. Asi dobrý výsledek a mohu být tedy spokojen. Neskromně se pochlubím, že podstatná část této publikace vyjde v překladu v Německu.
    Nevím, zda sledujete časopis ABC, ale poslední tři čtyři roky vycházejí v ABC staré české vystřihovánky, které dobově navazují na Kouzelnou historii papírových vystřihovánek. Čtenářům ábíčka ukazuji, jak bohatou historii vystřihovánek máme. Stále je ve vzduchu vydat tuto sérii v jedné publikaci. Takové nepřímé pokračování Kouzelné historie.
    Nápad s Papírovými hrdiny přišel jen tak mimochodem. V zahraničí podobné monografie vystřihovánek figurek existují, ale pochopitelně se nevěnují české produkci. Vydat všechny vystřihovánky v jednom titulu by bylo finančně náročné, tak jsme se díky spolupráci s Čs. obcí legionářskou mohli rozhodnout pro schůdnější variantu rozdělenou do dílů podle chronologie. Paradoxně 1. díl, zachycující období ve vystřihovánkách před „Bílou horou“, vyjde až naposled. Když vše půjde podle plánu, tak příští rok v červnu.
    Pokud budete mít jakékoliv otázky, ozvěte se mi. Zaujala mne Vaše zmínka o akcích „rakušáků“. To by naopak zajímalo mne.
    S úctou
    Josef Kropáček

  71. RoBertino

    Vážený pane Hajchle,
    váš příspěvek mne, jako spoluautora obou publikací, potěšil hned několikrát. Pokud odhlédneme od ekonomického bodu, který pro nás bude přínosem při prosazování dalších publikací, je to samozřejmě zájem a pak i fakt, že jste místo dnes tolik populárního naskenování volil poctivý originál. Ať si někdo říká, že jsou to jenom slova – dokáží potěšit i posílit chuť do další práce. Takže se, pevně doufáme, budete moci brzy těšit na další vojáčky.
    Robert

  72. Jan Hajchl

    Dobrý den,
    je to již 3 roky, co tato úžasná publikace vyšla. Tento týden jsem již koupil její 15. a 16. výtisk. Vše začalo docela nevinně nákupem tří kusů. když vyšla. Jeden do archívu, jeden pracovní a jeden na stříhání. Pro sebe jsem si postavil modely z období první republiky a myslel jsem si, že tím je to pro mě uzavřené. Ovšem bylo mi líto nechat ležet ladem i ostatní vystřihovánky. A protože mám kamarády, kteří se zabývají obdobím Rakouska – Uherska, tak jsem se rozhodl je potěšit malým dárkem v podobě sestavených modelů. Nejprve pěchotou od J.Hohlwega. U kolegy to vzbudilo velký ohlas a požádal mě, jestli by nebylo možné získat i nevystřižené vojáčky, aby to sebou ve vojenském kufru vozil na akce rakušáků. Tak holt nákup dalšího výtisku publikace. V předvánočním období jsem pak dalšího rakušáka potěšil sestaveným betlémem od Grafie, vojáci přece i na frontě slavili vánoce a takový malý betlém z domova si mohli dovést. Byla to chyba, chtěl po mě neroztříhaný a další dva postavené. A pak to šlo rychle. Betlém od Francka z roku 1932 4x pro kolegy, co dělají první republiku, déle pak Lída Baarová, divadélko od Schichta pro děti a do dobových ukázek a tak dále a dále. Jsem tedy na čísle 17 výtisků. Někdo může namítnout, že by stačilo naskenovat a vytisknout dané modely a nemusím nic kupovat. Jenže lidé často zapomínají na to, že nejprve někdo musí investovat čas a nemalé prostředky, aby získal model, pak je čas na grafickou úpravu, pak někdo musí zaplatit tisk, distribuci a tak dále. Proto knížku raději kupuji, abych alespoň malou částkou přispěl.
    Upřímně se děsím vydání papírových hrdinů svazku 3 a 4 🙂 Mám kolem sebe tolik lidí co se zajímá o armádu první republiky i poválečnou a sokoly taky, že snad jak vyjdou koupím rovnou deset od každé. Přál bych Vám vidět tu radost v očích dětí i starých chlapů, když dostanou tyto nádherné staré modely.

    Chci Vám moc poděkovat za Vaši práci, má to smysl!

  73. Tichu

    Bajecne cteni, jen tak dal pokracujte v zasluzne praci, panove. Diky za kazdy clanek a vystrihovanku.

  74. RoBertino

    Seskupení této drobotiny je milé, byť poněkud nelogické, ale to je určitě dáno jen onou absencí kolejiště. Vzpomínám, že tyto „cypinky“, jak Standa s oblibou říká, jsem lepil hned několikrát. Byl to totiž milý bonus, takové maličkosti mají v kolejišti svůj půvab a mohou být použity vlastně k jakékoliv větší vystřihovánce.

  75. RoBertino

    Standovi tímto mohu poděkovat, že mi zachránil nějakých rok až dva života. Stačí si přečíst report a je zřejmé, že bych minimálně dva exempláře rozcupoval, neb už je známo, že jsem letory prchlivé až destruktivní, navíc bych soudruha Iljiče Uljanova nedokončil. Přitom jsem ho, Standíkovými slovy, měl v pazurách několikrát a říkal si – střihnout či nestřihnout, to je oč tu běží. Teď už vím, že to byl dobrý a zásadní počin, jak v mém případě, tak i v jeho.

  76. Jan Hajchl

    Dobrý den,
    rád bych se zeptal, zda je možné získat onen model OD Kotva. Vyšel někde reprint, nebo budu muset hledat po antikvariátech a burzách?

    Děkuji
    J. Hajchl

    1. -StF-

      Dobrý den, Jane, reprint Kotvy nikde nevyšel, je to už dnes raritka. Čili, jak píšete: antikvariáty, burzy, aukční portály… někdy se nabízejí prostě časopisy nebo celé ročníky a majitel ani netuší, že uvnitř jsou nějaké vystřihovánky – čili jít po dětských časopisech.

  77. Rudolf Schreiber

    Dobrý deň,
    kde by som mohol získať zoskenovanú vystrihovačku počítača a hier? Je to neskutočná spomienka na moje detské časy a začiatky práce s počítačom 🙂

    1. -StF-

      Pánové (i pro arthura výše), děkuji za fandovství – ale bohužel, kopie vystřihovánek nezasíláme, prostě autorská práva jsou autorská práva, o velké pracnosti ani nemluvím. Cestou je zkusit sehnat časopisy Zenit, sem-tam se objevují na aukčních portálech nebo v antikvariátech.

      1. Rudolf Schreiber

        A ešte keby to šlo kúpiť normálne, tak by som to hneď kúpil. Neviem čo z toho má autor, keď to kúpim v antikvariáte a o čo by prišiel, keby ste spravili kópiu, keď sa to už nepredáva. Hmm, zase je to na hlavu.

  78. Josef Muhr

    Dobrý večer, neuvažovali jste někdy o vydání vystřihovánky AN-2, myslím, že i mezi spoustou nemodelářů, ale aktivních parašutistů a jiných vzduchem chlazených hlav by byl enormní zájem.
    Čím větší měřítko, tím lepší, přeci jen už většina z nás má velmi blízký datum narození posledním datům výroby u nás létaných Andulek.
    Děkuji, za Aeroklub Plzeň Bory
    Josef Muhr,
    chose.j.muhr@seznam.cz
    606934144

    1. -StF-

      Pánové (i pro Milana a Marka), chce to trpělivost a rozhlížet se po internetových aukčních portálech, na Aukru se ten extra výtisk mlýna párkrát objevil. Je to prostě jako s jakýmkoli jiným dávno vyprodaným modelem.

  79. Koupar Vlastimil

    Dobrý den,před 30 ti léty jsem lepil autíčka 1:43,potom jsem přešel na Městskou památkovou rezervaci,mám slepenou první část a druhou,ale ve třetí mi chybí tři domky 7,8,12, a ve čtvrté řadě 19,20,21,22,23, a Mastné krámy ,Bašta5.Poradíte mi kde bych je sehnal?Vyškovský je génius na papír.Ted‘ jsem v důchodu a chci pokračovat v lepení.Děkuji předem za odpověd‘ a přeji hezký den.Koupar z H.B.

  80. Pavla

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné, u Vás nebo jinde, sehnat ještě ty papírové vystřihovací pohlednice s vánočními motivy? Vyrábí se to ještě?
    Moc děkuji za případný tip.
    Hezký den.
    Pavla

    1. -StF-

      Dobrý den, Pavlo, máte asi na mysli tu rozsáhlou sadu figurek skupiny Trojka – tyto pohlednice jsou už 40-45 let staré. Nevím, zda na trhu dnes existují podobné výtvory – zkuste se rozhlédnout po trafikách, jakou mají nabídku pohlednic, nebo na internetu, možná i v obchodech s křesťanskou literaturou (figurky andělíčků).
      Staré pohlednice od Trojky jsou dnes sběratelským artiklem – objevují se na internetových aukcích typu Aukro. Ceny kolísají od řádově desetikorun po pár set Kč za kus.

    1. -StF-

      Hello and welcome. I am afraid – nowhere, there are no models for downloading on this site. This website is dedicated to presentations of history of paper modeling (mostly Czech).

  81. Jan Kamín

    Dobrý den, zrovna na mě dýchlo dětství, všechny tyto formule počínaje Ferrari jsem měl doma slepené, ty starší se mi v té době nikdy nepodařilo sehnat. Mám ale pocit, že ten seznam není kompletní. Pamatuji si, že v ABC vyšel ještě nějaký Williams (tuším FW07, nejsem si ale jistý – převažující barva byla bílá a černé reklamní nápisy FLY Saudia), pak tam byl snad Ford (základní barva středně zelená s bílými reklamami Benetton) a snad také ještě Renault, ten byl tuším žlutý. Ale už si je nepamatuji moc přesně, je to přece jen dávno.

    1. -StF-

      Dobrý den, Jane, díky za fandovství. Máte samozřejmě pravdu, seznam zdaleka nepostihuje všechny modely F1 z ABC, pouze ty, od kterých máme fotky slepených modelů. Jakmile slepíme další F1, nafotíme ji a doplníme tady do rejstříku. Čili rejstříky zahrnují jen zpracované modely (stavba, fotogalerie, doplňkový článek).

  82. Radek Gerla

    Dobrý den, chci se zeptat, jestli by nějak šly dohledat stolní hry z časopisu abc. Měl jsem nějaké po svém strýci, ale marně je už několik let hledám 🙂

      1. Radek Gerla

        Já nespěchám 🙂 hledal jsem všude 🙂 tak právě zkouším všechno 😀 kdyžtak můžeme se ozvat na telefon? Můj: …číslo skryto…

  83. arthur

    Zdravím
    nebylo by možné mi kopie plánků a programů poslat na email. Vždycky jsem toužil si to zahrát.

  84. Jaroslav

    Dobrý den,

    pěkná… Je zajímavé, že autorům se autorské modely vždycky sestavit podaří… 🙂 Asi holt vědí nejlépe, kam co patří… A to není jenom o LM, ale i BV a ostatních.

  85. Zdeněk Farkas

    Pro časopis Městská doprava vytvořil pan Weiner model nové tramvajové vozovny v Liberci (viz čtvrtá fotografie od konce ve fotogalerii)

  86. RoBertino

    Tak tak tak, chlopničky a la ŠOK byly proslulé a natrápily nás jen co se patří. Stačí vzpomenout na bojovou techniku nebo legendární UNICHEM Rally. Faktem je, že Lavinu jsem se pokoušel sestavit jen jednou v životě, momentálně ji mám v archivu jen jednou jedinkrát, a moje tehdejší zkušenost skončila právě ve chvíli, kdy jsem se měl pustit do kol.

  87. -StF-

    Ludia robia kraviny, podceňujú Laviny… 🙂 Hezký vzpomínkový výtvůrek! Tento model jsem v dětství nestavěl, ale s chlopničkami po obvodu boků kol jsem zápasil – u své dětské stavby potravinářské Avie A30. Inu, autoři hledali cestičky v konstrukci dílů a některé byly odsouzeny k zavátí sněhem…

  88. Milan

    Pán Vyškovský,

    Veľmi pekne Vám ďakujem za to úžasné dielo, ktoré ste vytvoril.
    Mám nádherné spomienky na detstvo pri lepení Vašich vystrihovánok, veľa som sa pri tom naučil – trpezlivosti, detailnej práci, vytrvalosti. Na časopis ABC som sa nevedel dočkať, kedy príde do schránky!

    Prajem Vám veľa dobrého zdravia a úspechov.

    Srdečne Vás zdraví
    Milan zo Zvolena

  89. Aleš

    Vždy jsem měl rád ABC. Chtěl bych se jen zeptat k Velké knize vystřihovánek od mistra Vyškovského z roku 2004. Jsou v ní nějaké vady tisku jako konkrétně oboustranně prázdné bílé stránky?

    1. -StF-

      Nevím, Aleši, nejsem vydavatelem té knihy… pár výtisků jsem v ruce měl a ty byly v pořádku. Myslím, že to bylo vytištěno bez problémů.

  90. Vojtěch Šilhánek

    Dobrý den,

    mám prosbu: je v knize i vystřihovánka Hawker Hurricanu? Stavěl jsem si ji jako kluk a chtěl bych ji zopakovat…

    Děkuji moc za odpověď

    Šilhánek

    1. -StF-

      Dobrý den, Vojto,
      bohužel nikoli. O tomto modelu v knize píšeme a je tam vyfocen ve slepeném stavu (na tomto webu najdete celou galerii modelu i podrobný stavební report), ale samotná vystřihovánka v knize není. V knize PA2 je vystřihovánka nádraží s vlakem, krabička a kartičky – viz její obsah výše.

  91. Karel Č.

    Sháním vystřihovánky ABC, letadlovou loď Yorktown, bitevní loď USS Arizona (trup mám hotový, chybí mi nástavba lodě), Poraďte mi, kde se dají sehnat tyto lodě, předem děkuji, Karel Č.

    1. -StF-

      Dobrý den, Karle,
      Yorktown zatím nevyšel tiskem, takže jej nelze získat – v galerii výše je autorský originál modelu. Arizona vyšla v ABC č. 5-10/42 – jak je sehnat: nejlepší jsou aukční portály, papírácké soutěže a výstavy, dát si inzerát na papírácká diskusní fóra (viz hlavní stránka tohoto webu dole, tam jsou odkazy na české a slovenské fórum), antikvariáty, anebo zkuste specializovaného prodejce, který nabízí starší ábíčka: https://106004.myshoptet.com/kategorie/lode/

  92. Petr Roneš

    Také jsem pár kousků kdysi vlastnil, ale domnívám se, že lokomotiva byla jen jedna (Na zdar). Samozřejmě se mohu mýlit, ale o jiné nevím. Petr

    1. -StF-

      Ano, Petře, díky,
      skutečně se zdá, že více lokomotiv v edici NTM nebylo. Časem zřejmě článek upravím (smažu spekulaci nad druhou lokomotivou).

  93. Kája

    Ahoj. Nevím, jestli zná pana Kubelu ministerstvo školství, ale znám ho díky časopisu ABC ze svého dětství já a chtěl bych mu vyjádřit své velké díky za všechny obrazové školy, atlasy, technické monografie lodí a naučné a krásné vystřihovánky. Pokud si také myslíte, že si jeho didaktická práce pro děti, zaslouží naše ocenění, můžete se připojit a podpořit můj návrh na státní ocenění, na stránkách Českého rozhlasu zde: https://interaktivni.rozhlas.cz/vyznamenani/index.php?status=1&p=s

  94. Jose

    Zdravím nadšence, lepiče apod. postižené….
    Nelepím nestříhám již milion let… Ale kdysi, jó kdysi, to jó….
    Mám doma ze pár neslepených domků, jsem bývalý, možná i zase budoucí domkař…..a Vyškovský je můj bůh.
    Nicméně jsem se pustil do ohledání pozůstalých trosek v mém šuplíku, něco mi zbylo. Chtěl jsem na netu sehnat nějaký seznam domků, co vyšel v ABC (rozuměj moje specializace) Abych si doplnil, co mám a co mám….sehnat. Abych to měl kompletní.
    A našel jsem pouze zde publikovaný seznam…..ále teda, není v něm zdaleka všechno….
    A tak se táži….existuje, válí se tu někde po webu něco pokud možno kompletnějšího? Nebo po jednom víkendu stráveném na PC jsem jenom já v ČR jediný, který ten seznam aktualizoval do počtu přes 100 slepovaček domů, hradů, prostě architektury…od pánů V+B, které vyšly v ABC….?
    Díky za reakci, především od StF…. 🙂

    1. Roman

      I já zdravím…
      Jsem vášnivým sběratelem vystřihovánek – modelů, které prošly „perem či rukama“ pana architekta Vyškovského. Nejen tedy z ABC…
      Troufám si říct, že už tak 95 % věcí mám hezky uložených v archívu, což vyžaduje mít podrobný přehledný seznam.
      Dotaz tedy rovnou na pana Stanislava – mohu využít Váš mustr seznamu, a naplnit jej všemi, mnou známými vystřihovánkami pana Vyškovského?
      Pak by sem mohl být umístěn a já bych měl dobrý pocit, že jsem taky něčím přispěl…

      1. -StF-

        Díky moc za nabídku spolupráce, Romane, vážím si toho – ale nebude zatím nutná, seznam mám vcelku solidně zpracován a jen jej musím připravit ke zveřejnění tady. Ovšem existuje v tištěné podobě: pokud máte po ruce naši sešitovou publikaci Papírový svět Richarda Vyškovského (2009), najdete tam kompletní přehled díla tohoto autora do roku 2009.
        Zde postupně dávám dohromady fotogalerii modelů RV:
        https://www.papirovaarcheologie.cz/profily-autoru/richard-vyskovsky/

  95. Miro

    Ďakujem za nostalgické čítanie pri ktorom som sa navrátil do mojich krásnych detských časov strávených pri tomto úžasnom časopise! Pamätám sa ako som sa vždy netrpezlivo tešil na nové číslo a potom hodiny strávené nad vystrihovačkou, alebo prepisovaniu zdrojových kódov na niekdajšom PMD85 🙂 Samotný zánik časopisu je už smutný príbeh, ktorý si vyžiadala nová porevolučná doba s novými možnosťami. Pozdravujem autorov tohto webu rovnako aj autorov, ktorí mali čo to do činenia s časopisom a prajem Vám mnoho úspechov v ďalšom profesijnom čí osobnom živote. Taktiež pozdravujem aj terajších dospelákov, ktorých generáciu vychoval práve tento úžasný časopis.

  96. Marián

    Zdravím

    Rád modelárčim a zbieram modely aut 1/43. Momentálne staviam diorami na fotenie modelov a budovy z vystrihovačiek by sa zišli no neviem sa k ním dostať. Ďalej mám 2 krstniatka mno a tí mi radi lezú do zbierky. Chcel by som tomu zabrániť hlavne tým, žeby som ich chcel niečim zaujať a hlavne zabaviť. Rád by som sa dostal k tým hádzadlam, myslím že to by ich zabavilo. Za prvé by som im ukázal čo obnáša modelárčina a za druhe by zažili aspoň trochu z mého mládi. Chlapi stránka je super, rád by som bol aj za nie jaké plnohodnotné scany vystrihovačiek. Držím palce len tak ďalej.

    1. -StF-

      Ahoj, Mariáne,
      děkujeme za přízeň! Dve krstniatka je určitě dobré zabavit. Plnohodnotné scany modelů zde ale nenajdeš, tím se nezabýváme. Ovšem internet je plný volně publikovaných vystřihovánek, které lze stáhnout, vytisknout a předložit domácí „dravé zvěři“ 🙂 Koukni např. zde, tady najdeš spousty odkazů na volně dostupné vystrihovačky všeho druhu: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/viewforum.php?f=28
      Maj sa dobre!

  97. Mikuláš

    Díky moc, JoKu! Já si toho rozměru v záhlaví článku nevšiml, a jak jsem zjistil v abc je u popisky taky uvedený. Musel jsem mít vlčí mlhu. Zkusím to přepočítat a vytisknout ve skutečné velikosti originálu.

  98. Mikuláš

    JoKu, mám dotaz k měřítku modelu otištěného v ABC. Vyšel v této velikosti i původně, nebo byly rozměry reprintu upraveny? Díky, Mikuláš

    1. JoK

      Ahoj Mikuláši, reprint v ábíčku jsem nepřeměřoval, takže nevím. V ábíčku to ale téměř vždycky nějak „zdrcnou“. Proto uvádím ten origo formát.

  99. Mikuláš

    Domnívám se, že původní český název je asi nepřesný. Neměl by být správně Bouda v Obřím dole? Pokud je to ta chata na dobovém snímku… Jinak pěkná zajímavost, kvůli ní jsem si včera koupil abc!

  100. Jean-Maurice Deveault

    Dear Sir
    where can i get the Classic Cars Book: Mercedes 36/220 and Stutz Bearcat by Blecha/Vyskovsky
    J. M. Deveault
    Montreal, Quebec CANADA

  101. Úderník

    Pane Fajkusi, vaše recenze jsou nekompromisním atakem na mou bránici, dlouho jsem nečetl něco tak vtipného. Díky.

  102. Stanislav Hradil

    Je mi 49 let a ABC neboli ábíčkem jsem se prokousával a trávil s ním každou volnou chvíli a večery. Modelům jsem se věnoval více než dost, sestavil jich obrovské množství. Mládí tedy patřily této zábavě a panu Richardu Vyškovskému vděčíme za mnohé, za nádherně vyvedené modely, formule 1 mám ještě každou v jednom exempláři na papíře z dob, kdy vyšly, a nesestavené. Vždy jsem si sháněl aspoň dva kusy. Jeho dalším nástupcem či spolupracovníkem byl Miloš Čihák (pokud se nepletu), jeho modely mě ale nijak netáhly. Takže jsem nechal lepení modelů a má éra s ábíčkem skončila. Kéž bychom měli ještě někdy takového člověka. S pozdravem Standa

  103. RoBertino

    Paní Antošová,
    děkuji za ostatní archeology za velice milou vzpomínku. Pro mě je zvlášť zajímavá, protože se F1 věnuji už téměř 40 let a právě Španělská Grand Prix byla jednou z takových mých pozdějších disertačních prací. Telefonické setkání mělo také zajímavou historii, původně to bylo jen Setkání s hvězdami, vycházelo ob číslo a čtenáři posílali dotazy do redakce. O zákulisí tohoto počinu vím poměrně dost díky přímým účastníkům a členům redakce. O Stezce jsem také psal ve své knize Encyklopedie komiksu 2, tam jsme probrali její historii podstatně zevrubněji.
    RoBertino

  104. Pavlína Antošová

    DĚKUJI ZA ÚŽASNOU VZPOMÍNKU
    Časopis mi díky předplatnému docházel domů nejméně sedm let. Lituji, že kvůli stěhování jsem všechny ponechané výtisky (mezi nimiž se pravděpodobně nacházel nejméně jeden kompletní ročník) odnesla do sběru. To se psal rok 1980 a já jsem Stezku naivně považovala za stálici, která nemůže uhasnout…

    Patřila jsem k téměř nevystřihujícím čtenářům. Už v raných školních letech se hlásilo mé humanitní zaměření; a díky němu jsem zaznamenala rozdíl mezi Stezkou a Ábíčkem, jinými slovy nespornou originalitu Stezky. Chtěla bych připomenout dva počiny, kterými se mladší z obou časopisů stal jedinečný.

    Tím prvním bylo (a pravděpodobně zůstalo) Telefonické setkání s hvězdami. V každém čísle vyšla, tuším, dvoustrana s vybranými otázkami čtenářů a hostovými odpověďmi. Pamatuji si, že vůbec prvním respondentem byla Naďa Urbánková, prvním zahraničním pak gólman sborné Vladislav Treťjak. Redakci se občas podařilo pozvat i někoho, na kom ulpěl slabší politický škraloup. Například Jana Wericha.

    Druhý počin se nevyskytoval pod jednotícím názvem. Za jedinečné však dodnes považuji články ze sportovní historie i (tehdejší) současnosti. Jejich styl často připomínal prózy Oty Pavla, ale neoznačila bych je za epigonské. V rámci fair play vzdával časopis hold také konkrétním osobnostem západního – i amerického – sportu. Kromě jiných vítězce nad dětskou obrnou – nejkrásnější ženě Letních olympijských her 1960, „černé gazele“ Wilmě Rudolphové. A když už zmiňujete Formuli 1: V naší třídě vznikl úzký okruh, uvnitř kterého každý fandil svému pilotovi. Tím mým se stal brazilský závodník Emerson Fittipaldi. Nikdy jsem jej nepřestala obdivovat za to, že v roce 1975 na špatně připraveném barcelonském okruhu odmítl startovat. Nakonec jako jediný. Oprávněnost jeho protestu se bohužel potvrdila tím nejhorším možným způsobem – tragickou smrtí pěti diváků. Podrobnosti jsem se opět dočetla ve Stezce. (Dnes si díky těmto informacím říkám: Kdyby se o deset let později byli poučili organizátoři evropského finále fotbalového poháru (PMEZ), konaného na tehdy se rozpadajícím stadiónu v Bruselu…) Přestože můj táta byl celoživotní amatérský sportovec a sportovní fanda, s nímž jsem sledovala televizní přenosy v řádu tisíců hodin, většinu jmen z dějin světového sportu mě naučila právě Stezka. Do té míry, že jakmile vedu anglickou konverzaci u pokročilých studentů, v hodině věnované sportu tyto informace dodnes používám a střídám.

    Posílám závěrečný pozdrav, papírovým archeologům přeji mnoho štěstí a stvrzuji svůj nehynoucí vděk za Váš zevrubný text.

  105. Michal Rozínek

    Moc pěkně napsané a musím říci, že nebýt těchto krabiček a později i jednoduchých podvozků, tak bych dnes nedělal asi modely této velikosti. Nyní už lepím a kreslím jen tuto velikost 1:100. 🙂

  106. RoBertino

    Dílko opět jak vysoustružené. Mohl bych se přidat do lepkavě (jak jinak u úlu) diskutabilní a detailně debatních kliček, jako například proč rodilý kovozemědělec, syn severských kulaků a keltských metalových vymítačů ďábla, Michal Medium rozebírá otázku úlu, když tento by tak blízko obytnému stavení umístil jen sebevrah, jedinec mdlejšího rozumu nebo masochistický akupunkturista. Úly většinou bývaly stranou usedlosti, aby včelky neudělaly v domácích prostorech rošambó, jaké vytvořila životu nebezpečná dvojice žáků Kopyto-Mňouk, když se kufírkem plným vos pokusili zlikvidovat nádražního lupiče. Taky se mi příliš nelíbí situování echt-betelné-seno-káry před hlavní vchod, od toho měla stodola průjezdný střed, aby stébélka nezasvinila dvůr. Že tudy vozili senoseč a jiné pokrótky Schnelle Schipen neboli Rychlé šípy a Rychlonožka pak cvičil závěsnou techniku na bráně, to je jiná kapitola. Každopádně selské baroko v podání velitele harému LSMC je prostě k nakousnutí, jen tak dál a těšíme se na setkání třeba u původní Tkalcovské chalupy.

    1. -StF-

      Děkuji, i za děvčata z LSMC 😎 . Ty doplňky (včelín, žebřiňáky) určitě měly posloužit staviteli kolejiště, aby je umístil i někam dál od statku – velikost kolejiště by to určitě umožňovala. U sevřené stavby statku na úsporné podložce je nutné holt včelín umístit blíže (pokud bych ho třeba úplně nevyhodil, ale to by byla škoda).
      Naložený žebřiňák jsem dal poblíž největší budovy, aby se alespoň trochu zmírnil rozdíl měřítek. Jinak by jistěže patřil spíše někam zezadu ke stodole.

  107. RoBertino

    Jen k archům vystřihovacích autíček dodám, že zdaleka nebyly k mání jen a pouze v Papírnictvích (neboli Narpě, jak mi bylo rodiči často upřesňován místní ráj lidí propadlých papíru), ale hojně také – ve sběrných surovinách. Vidím v tom skvělý marketingový tah, školák dovleče na hrbu, v tašce či na kočárku z pozůstalosti po mladším sourozenci kupu papíru a s vyplacením zasloužené odměny je hned lapen slovy: Chlapče, máme tu taková krásná auta, co ty na to? A nebohý cypís sotva hromadou papíru vydělal mrzký peníz, vzápětí o něj přišel. Vím o čem mluvím, tohle mě potkalo několikrát, leč vozidla se k mé lítosti nedochovala.

  108. RoBertino

    Velice dobře si na tuhle sérii vzpomínám, neb jako žák základní školy jsem při třídní návštěvě NTM utratil mrzký obolus za všechny, slovy všechny dostupné modely těchto autíček i lokomotivy v pokladně dostupné. Spolužačky v tu chvíli nejspíš definitivně uzavřely eventualitu jakéhokoli sblížení s mojí maličkostí (ehm…), protože nadšeně se tvářící pubescent s deseti archy srolovanými do tubusu asi nevzbuzoval žádné nadějné vyhlídky. Většinu jsem pak slípnul během jednoho odpoledne u babičky, jen Na Zdar!ka se tak rychle nevyvedla a tuším, že se nedočkala dokončení.
    Opět jedna nádherná cesta do vystřihovánkového feudalismu, ale jak Standa podotýká, tohle už byla spíš taková legrácka, protože konkurence jím zmíněná byla neoddiskutovatelná. Já tehdy všechny papírové výtvory nechal u babičky ve vitrínce a kupodivu tam i několik let zůstaly…

  109. RoBertino

    Už to tu bylo zmíněno, i já jsem po Lotosu hrábl, částečně z důvodů ryze nostalgických (byl to druhý model, který jsem viděl lepit v mém pohnutém životě, a první, u něhož jsem aspoň kibicoval). Na rozdíl od Standy jsem do základního dílu narval brutálně odpovídající prkénko, takže mým Lotosem lze i zranit. Nepoučen a stále naiven jsem opatřil nasávací šachty retuší tuší (jsme národem umělců, ne?), což znamenalo očekávané, černá barva se prosákla skrz, nakonec šlo o originál. Mohl jsem aspoň tvrdit, že jsou ošlehány, těžko však blíže určit čím, snad bych to jedině uhrál na splaškovitou vodu zaneřáděného veletoku. Ovšem tak mě to rozhodilo, že jsem přední segment motorové jednotky nalepil špatně – příliš dopředu. Bdělý zrak StF to pochopitelně odhalil.
    Problémy se šipkami a přídí jsem prostě přešel, jinak bych u určité skupiny modelů přišel o nervy, motoriku pohybů a svůj pěstěný dlouhý vlas.
    Prostě Lotos je modelem mého dětství i přes několik ne zrovna pečlivě provedených míst.
    RoBertino

  110. Peter

    To je skvelá správa. Tiež by som si chcel od p. Weinera zakúpiť viacero model.
    Máte o jeho návrate aj nejaké bližšie informácie? Už roky na to čakám a už som začal strácať nádej, že sa ešte niekedy dočkám jeho návratu.

  111. Kavalier

    Zdravím všechny patlající nadšence. Nemohu nereagovat na toto věčně probírané téma – upravovat či neupravovat? Já osobně jsem pro, ale decentně a všeho s mírou. Možná budu trochu kritický, ale máme svobodu slova a každý má svůj názor. Tak trochu neuznávám přetírané, rezavé, zablácené a jinak umazané modely. Osobně to považuji i za jakousi urážku autora, který se snažil model vykreslit, tak jak má. Mimo jiné při pohledu na kompletně rezavou bojovou techniku se nedokážu ubránit pocitu, že v reálu by se tento stroj po prvním vlastním výstřelu rozletěl na kusy. Stejně tak je tomu i u stavební techniky, chápu, že např. nákladní auto nemůže vypadat jako z továrny, ale zablácení, zaprášení je někdy až přehnané. Má to být ukázka vytíženosti strojů v extrémních podmínkách, nebo lajdáctví řidičů, kteří si neotřou ani SPZ? Vrcholem všeho je umístění papírového modelu na originální 3kg balvan (i když to je jiná kapitola). Dále pak kompletně předělané modely (u bojovky jiná kamufláž nebo u sporťáků jiná barva, jiná stáj, jiná reklama, než byla dána autorem). Je to pěkné, všechna čest a cokoliv jiného vítám a obdivuji, je to tzv. vlastní tvorba nebo úprava. Měla by na ni být zvláštní kategorie (mám dojem, že něco takového tu již bylo), připadá mi to trochu nefér vůči ostatním, kteří tu potřebnou techniku nemají nebo to neumí a jsou tedy odkázáni na klasické tištěné vystřihovánky, popř. vytištěné z netu.
    Pokračování příště, s pozdravem, Kani

  112. Ivo

    Dobrý den,
    stavím hlavně architekturu, přes dvacet let, a mám toho hodně. Mám i spoustu starých ABC a déček ke slepení. Tato kniha mě potěšila, seženu ji a jen se chci zeptat, zda se dá koupit někde Velká pacifická z roku 1969. Tenkrát jsem ji slepenou měl, ale během stěhování se zničila. Hned bych si ji slepil znovu. Mějte se fajn a díky za to, co děláte.

    1. -StF-

      Děkujeme, Ivo, i všem dalším příznivcům. Velká Pacifická je poměrně unikátní, ale semo-tamo se objevuje na internetových aukcích, třeba na Aukru. Nutno hledat a mít trochu štěstí.

  113. Milan Řezáč

    Velice pěkně napsané, jsou tam šmikačky, který jsem ani neviděl, třeba ta el. lokomotiva a pár dalších, jen je škoda, že stránky jsou mimo provoz, hned bych dělal objednávku.

    1. -StF-

      Děkuji, pánové. Mám z první ruky, že arch. Weiner chystá NÁVRAT, takže těšme se na novinky a nové nápady ze světa malých modelů!

  114. Tomas

    Velmi pěkně zpracováno, s dovolením nalinkuji i k nám do fora Minimodel, takto hezky zpracovaný přehled (nejen) o Miniboxech tam chybí.
    Btw – kdyby se daly někde ještě sehnat ty domečky pro poštovní spořitelnu případně hůře sehnatelné Miniboxy 1:100 ze Století vystřihovánek, věděl bych hned o několika zájemcích co jim to chybí do archivu.

  115. Milan

    jé, new orleans,
    tak toto je úplně moje první vystřihovánka na které jsem začínal.
    Vůbec jsem netušil co je to modelářství, ale tím to všechno začalo 🙂
    Návod jsem nečetl (obrázek byl dostatečně silná motivace abych hned začal stříhat), hrany jsem lámal přes tupou hranu stolu, lepidlo jsem měl ještě takové to s malou štětkou a nůžky jsem bral mamce co měla na šití 🙂

    model jsem samozřejmě nedokončil protože to všechno bylo jakési křivé 🙂

  116. -StF-

    Díky, Radku. Model školy v Náchodě – tento propagační výtisk ani nebyl v běžném prodeji a v nabídce prodejců papírových modelů (mám dojem) – je to specialitka. Ale zkoušejte Aukro apod. – svět je malý a o náhody zde není nouze 😉 .

  117. Radek

    Moc hezké čtení a zároveň i nostalgie. Zaujal mě model Maketa budovy školy v Náchodě, je to pro mě novinka, že takový model vyšel… Dá se ještě někde objednat?

  118. RoBertino

    Opět naprosto geniální popasování s letitou záležitostí a znovu s perfektní bravurou dotažené k dokonalosti. Jako bych slyšel beep, beep, Blue planet send you a message / Внимание, голубая планета посылает сообщение / Bee, Bee, das Blauen Planete sendet eine Nachricht / Pip, pip, planète bleue envoie un message / Bhee, bhee, planeta azul envía un mensaje. Jak vidno, tak úžasné dílo si zaslouží prezentaci v několika, většinou světových jazycích.. Tak chutě do dalších ŠOKovánek.

  119. RoBertino

    Excelentní počtení,
    ovšem co jiného od mistrů pera a dalších psacích pomůcek včetně keyboard computer manual system čekat. K oné otázce dvourotorového věrtaljotu či flying bus machine, řekl bych, že inspirace vzešla z tradičních a tehdy velice oblíbených „fauplasťáků“, neboli modelů VEB Plastikart z NDR, tady šlo o sklapávačku nesoucí typové označení JAK 24-P. S ohledem na údiv vyslovený velectěným tesačem archeologické historie StF nejspíš zůstalo jen a pouze u prototypu.

    1. -StF-

      Otázka dvourotorového věrtaljotu přestala být otázkou – kolega docent věd archeopapyrusových Michal Medium přišel na to, že jde o dílko z ABC od M. Antonického – v článku text opraven a doplněn. Michale, díky!

  120. peffi

    Super!
    Ako sa k tomu dostanem u nás na Slovensku? Mal by som záujem o 2 knihy.
    Vďaka vopred za radu. A za bohumilý počin samozrejme…

  121. Vlastislav Toman

    V oněch dávných sedmdesátých letech se podařilo něco nevídaného. Ábíčko dostalo Déčka! Dárek, doplněk, dodatek, čili přílohy nejrůznějšího druhu. Ať už samostatné nebo propojené s obsahem časopisu. Tak třeba reportáž z n.p. Koh-i-noor o výrobě tužek a dalších produktů byla obohacena přiloženou tužkou s potiskem ABC. Podstatné bylo, že inzertní partneři „platili“ za reklamu nejen penězi, ale často i svými výrobky nebo propagací svých produktů a služeb umístěnou na papírových modelech. A tou byla i popisovaná soutěž ve stavbě modelů výrobků VŽKG. ABC tehdy inkasovalo částku převyšující sto tisíc korun a navíc inzerent poskytl i odměny.
    Takto získané peníze mohla redakce použít na výrobu dalších, už nereklamních déček, které byly pravidelnou součástí ábíčka. Vzpomínám si, že v roce 1972 to bylo přes 1 milion korun československých a o rok později už 2 miliony. V přepočtu kolem cca 8 a 16 milionů dnešní koruny české. Tuto praxi bohužel dnešní ABC uplatňovat nemůže, i když by se to zcela jistě kladně projevilo ve zvýšeném zájmu o časopis. Na konkurenci zahraniční produkci dárků, přikládaných dnes do časopisů, by to zřejmě nestačilo, zato by však mohlo jít o dárky užitečnější a prospěšnější.
    V. Toman, tehdy šéfredaktor ABC

  122. Kavalier

    Zdar, Vážení 🙂
    Jsem okouzlen a nemohu se dočkat, až budu mít tento skvost v rukou a budu moci beztrestně střihnout do historie, aniž bych nenávratně rozpižlal, spatlal či jinak zničil cenný originál! Asi už stárnu a vracím se pomalu do dětských let, poslední dobou se zabývám výhradně stavbou archeovykopávek (většinou z ABC), tedy vystřihovánek starých 30-40 let i daleko starších, než jsem já sám 🙂 . Těším se nejen na „staronové“ vystřihovánky, ale i na zajímavé vyprávění o historii od odborníka v tomto oboru „na slovo vzatého“! Díky Pepo! A díky všem našim „archeopapírákům“.
    PS: „Někdy si přeju být střihoruký Kani“ 😀

  123. Richard Kovařík

    Chtěl bych se zeptat, v jakém měřítku je obojživelý tank PT-76 od Richarda Vyškovského, co vyšel v Abc roč. 30.

    1. -StF-

      Netuším, Richarde, u vystřihovánky není měřítko uvedeno. Leda odvodit z rozměrů modelu (či vybraných dílů) a skutečného tanku (vyšlo to v ABC č. 16/30).

  124. Richard Kovařík

    Tento model jsem slepil před 15 lety a teď toho lituju a marně sháním na aukcích a bazarech.

  125. Velda

    Stando, díky za uznání, od Tebe si toho vážím o to více. Nicméně, téměř vždy si říkám, joooo, tak tohle mohlo být lepší 🙂 . Ale nejsem typ, co by se nějak upejpal, a mohu říct, že se mi hotový modýlek celkem dost líbí.

  126. RadekV

    Hrálo, hrálo. I když s různou kvalitou, odvislou od součástek, které zrovna v Tesle Eltos měli. 🙂
    Radek

  127. Turzin

    škoda, že Nasa „ztratila“ záznamy z mise, a nemůže odpovědět jak by dostala lidskou posádku přes Van Alenovy radiční pásy, a škoda že přistáli na druhé straně měsice na kterou není nikdy vidět, a taky škoda, že japonská a jakákoliv jiná non-NASA mise nenašla žádné stopy 🙂

    — první na měsící byl japonec 6 srpna 1945 —

  128. RoBertino

    Na rozdíl od Standy, drtiče letitých dětských restů, jsem zničil zcela bezprecedentně hned tři, slovy tři originály. Po druhém pokusu, kdy jsem na rozdíl od našeho nepřekonatelného modeláře StF podlehl náhlému hnutí mysli a nebohé torzo rozkousal (ne, lepší bude rozšlapal, mohl bych dostat pět měsíců modelářské absence natvrdo), jsem pochopil, kde je zakopán pes. Chce to jasnou úpravu a při třetí stavbě jsem měl jasno – problematická místa je třeba zásadně zesílit. Ovšem když jsem se pokusil vykrouhat z dřívka od nějaké zmrzlé pochoutky (tuším Jahodový krém, chutný, cena 1 Kčs), byl mou matkou vznesen dotaz, zda se domnívám, že podobná činnost je hodna studenta IV. ročníku výběrové střední školy, notabene krátce před maturitními zkouškami. Usoudil jsem, že na této argumentaci je něco pravdy, už třetí nedokončený Unichem putoval do pracovní krabice. Po maturitě a půl roku jsem do ní nahlédl a seznal, že v ní nacházel časté útočiště náš mourovatý kocour a počínal si tam velice aktivně – všechny modely i jejich torza vypadala jako po kumulativním náletu Kirila s Olgou s asistencí El Niňa a zemětřesení škály 7,9. Unichem vozidlo se stalo větší noční můrou než celá Elm Street s několika klony Freddyho Krügera, ale aspoň po mnoha letech vidím, že skutečně jde slepit. I za cenu osobních obětí.

  129. RoBertino

    Dvojí genialita – jak od tvůrce těchto malých radostí pana Weinera, tak od našeho milého veršotepce Standy. Jen bych dodal, že díky oné milé „jednoduchosti“ se daly třeba návěsy ke kamionům poměrně lehce dodělávat – já sám jich mám asi patnáct. U miniboxů je úžasná i jejich variabilita a zvláště diorámata, nebo chcete-li krajinné celky, nabízejí kreativní radovánky. Dokonce jsem jednou viděl Skalku zvětšenou na měřítko 1:160 a osazenou skutečnou železnicí. Bohužel na dotyčného jedince jsem ztratil kontakt, tak nemám možnost připojit ukázku.

  130. RoBertino

    If he had not been asked (mean me), I would not have used the console did, but I would have wheels only smacked by on the chasis.

    Если бы он не был задан, я бы не использовал консоль сделал, но я бы колеса только пощечинал на хасис.

    1. Kani

      …mno pěkné,pěkné,ale abych nepěl jen samou chválu!: kde to má výfuk? Kliky u dveří? A doufám,že fachčí aspoň ty stírače! Eště bych tam natáhl plachtu s velkým obrázkem vrány se sýrem v klofáku,nebo aspoň s velkým nápisem LAKTOS. Ináč fajn a jsem rád,že s Tvým novým kouskem se opět rozrostla řada modelů v PA a že jsou spokojené i Tvé děvčice 🙂
      PS: nevím,jak to okomentoval RoBertino,bo engliš neumím a to obrázkové písmo – zvané azbuka – jsem už zapoměl.Doufám,že jeho názory jsou jen a jen kladné 🙂

      1. -StF-

        Díky 😉 , tuning na tomto letitém kousku neprováděn (až na zrcátka), čili žádné výfuky, kliky, stěrače či plachty. Tylko originál. RoBertino se jen snažil splnit úkol, který jsem mu dal při povídání o konzolách kol 🙂 .

  131. Kani

    Nádhera,jakmile se mi tento „pravěký časostroj“ podaří vyhrabat ze svého archivu – hned se do něj pustím. Je to v dnešní době tzv. „interaktivní“ hračka,které nemohou konkurovat ani PL „patlalové“ se svými předimenzovanými megamodely. Díky Stando za další archeovykopávku 🙂

  132. Střelec

    Tyhle Hurricany jsem měl postupně dva a oba se nakonec rozpadly díky mizernému lepidlu. V ABC ve stejném stylu vyšla ještě sovětská stíhačka I-16, kterou nakonec potkal stejný osud.

  133. RoBertino

    Opět zpracováno na vysoké úrovni. Jen chci dodat, že magická rubrika Dospělým vstup zakázán za svého osmiletého působení přinášela i další naučené texty a například její minikatalog druhů vozidel (dítka se tak mohla dozvědět, jaký je rozdíl mezi coupé, roadsterem a podobně) rozšiřoval dětské obzory. Vystřihovánky samozřejmě byly na papíře odpovídajícímu tehdejší kvalitě SM, tedy nepoužitelném pro lepení. Ale přiznávám, že jsem dokonce viděl Lancii Stratos vyztuženou kartónem a opatřenou bowdenem na dálkové ovládání. A dokonce ještě znám asi dva nebo tři jedince, kteří se zúčastnili slavné „osvoboditelské“ soutěže.

  134. Jiří Stískal

    Dobrý den pane Stanislave,

    v seznamech díla Přemysla Kubely se myslím někam ztratila ještě jedna stolní hra nazvaná CESTA POKROKU vydaná roku 1992/ roč. 36/ č. 12.

    S pozdravem, Jiří Stískal

    1. -StF-

      Milý Jiří, máte naprostou pravdu!
      Jak vidno, všechny databáze mají jednu společnou vlastnost – obsahují chyby. Děkuji velice – opraveno, doplněno. Jste čestným nositelem Řádu papírového archeopteryxe 2. stupně! 😎
      Děkuji a těšilo mne! -StF-

  135. RoBertino

    I já zdravím, Zdeňku, tak CVD 6 se krytem motoru jeví jako nejbližší, ovšem vzhledem k tomu, že díky nevlastnímu otci, řidiči autobusového Robura (skupinou Olympic zvaného „pomsta za Sudety“, se mi zase celková koncepce s plochou střechou zda povědomější k tomuto typu – zejména když si vzpomenu i na rozkošné „enderácké“ stěhovací vozy téže značky. Daimler mi přijde nádherně „bublinatý“ – už tehdy. Je pravda, že slepovánka nemusí být přesnou kopií, třeba dosud neznámý autor udělal takové nadčasové auto tehdy ani netušené EU a splácal dohromady více inspiračních motivů.
    Každopádně je potěšitelné, že existují lidé nadšeně kutající v prachu vystřihovací historie. Jen tak dál!

    1. -StF-

      Díky, Zdeňku, za podnětné pátrání! 🙂 Ano, Německo => Daimler, tady vidím světlo v tunelu. Jinak na straně 109 knihy máme Dodatky a tam jsme odhalili původ „dodávky“ – jde o RFT-Übertragungswagen, přenosový vůz východoněmecké telekomunikační společnosti RFT. Vystřihovánka původně vyšla v německém časopise Frösi č. 9/1966. Ale samotný typ vozu, na ten jsme nepřišli.

  136. Zdeněk Skolil

    Měl bych takovou jakoby návodnou poznámku ohledně „autíčka SIXI“ (7. část – strany 49-56). Knihu bohužel nemám a až zde jsem si přečetl komentář, který je otištěn v knize k této vystřihovánce. Myslím si, že to asi z německa nepochází, protože ten furgonek je nápadně podobný „anglické karosářské škole“ z 50-tých let. Zde konkrétně to hodně připomíná karosárnu Plaxton. Autíčko nevypadá jako konkrétní „daný“ typ, ale hodně připomíná Austin K8 (respektive autobusové karosérie Plaxton na tomto podvozku), ale také třeba AEC Mercury, anebo Leyland Beaver, popřípadě civilní verze Laylanda Hippo, atd… Připomínám, že jsou to jen náznaky toho, co by to mohlo být. Spíš jde ale jen o karosářskou inspiraci z těchto končin. Hodně zdaru při Vaší archeologické a také modelářské práci přeje Zdeněk Skolil

  137. RoBertino

    Já jenom čekám, až veškeré Standovy poznatky a postřehy o LSMC vyjdou knižně (snad mi za úplatek jedinečného slepovacího modelu krabičky na cigarety z produkce ČSTP Kutná Hora dovolí napsat předmluvu). To bude trhák, proti němuž jsou John Nesbo (o má být přeškrtnuto, ale nechce se mi to hledat) se Stiegem Larssonem škrabálci okresního formátu.

  138. RoBertino

    Stando, skvělé, jen poznámka – Steinwinter Daimler Benz neboli nákladní automobil budoucnosti v sešitu Déček je oproti prvně vydanému „bratříčkovi“ v časopisu ABC bez znaků vzpínajícího se koníka ve znaku na přívěsu. Sice to nebylo nikde vysvětleno, ale dost možná se do hry dostala otázka autorských práv firmy Ferrari.

    1. -StF-

      Ano, díky, je mi to známo – v Déčkách jsou na dílech vozu místo loga bílá místa. Těch drobných nuancí a nestejností mezi různými vydáními v ABC a v Déčkách je v celé sadě sešitů vícero, což bylo dáno jakousi aktualizací znovu vydávané vystřihovánky: zpravidla chybějící či pozměněné nápisy, loga apod. – uvažoval jsem, jak moc podrobný mám ve výčtu být – toto např. jsem vypustil. Každopádně díky za doplnění – bude se hodit pro sběratelské fajnšmekry ;-).

  139. Tomáš M.

    No, tohle až se rozkecá mezi širokou veřejnost, tak se můžou začít přepisovat učebnice. Vzorek na podrážce Armstrongovy boty je podle mého jasný důkaz toho, že to s přistáním Američanů na Měsíci bylo přecijenom trochu jinak, než se všeobecně říká :-).

    P.S.: Nebyli už u Tebe, Stando, na návštěvě pánové z CIA nebo FSB?

    Moc jsem se při čtení pobavil. Díky.

    Tomáš

  140. RoBertino

    Obrázek na obálce časopisu je bezesporu „tůčko“, navíc model vyšel v době, kdy už měla obě letadla nalétána nemálo zkušebních kilometrů. Samotný Transot je ale jednoznačně víc podobný Concordu, právě kvůli motorům na křídlech. A k onomu E na konci, Ellegance, Excellence a England Francouzi ještě doplnili čtvrtým významem, a sice Exclusive.

  141. RoBertino

    Kouzelné, Stando,
    jen dodám, že provedení modelu ukazuje jednoznačně na Concorde, protože Tu-144 (po sovětsku TY-144) mělo motory umístěné vedle sebe na trupu – to byl jeden z hlavních rozlišovacích znaků mezi Concordem a „Tůčkem“.

  142. Tomáš M.

    Se zájmem si pročítám obsah těchto stránek, je to parádní doplněk k Papírové archeologii 1. Přeju, ať se obsah i nadále hezky rozrůstá. Budu se sem rád vracet.

    Rád bych upozornil na drobnou chybku (překlep) v textu o Škodě 706 RT. Písmeno A ve zkratce KUKA není Ausburg, nýbrž Augsburg. Ale je to opravdu jenom drobnost ;-).

  143. JMAKY

    Tyto stránky jsem si hned uložil a držím Vám palce.
    PS: přeji co nejméně stránek s poznámkou: ve výstavbě :o) .
    UPS: Kniha archeologie je nádherná, čtivá a Papírový svět RV mám 3x… :o)

    1. -StF-

      Díky za přízeň! Stránky budeme zvolna plnit. Kéž by se tak člověk mohl tady bavit profesionálně a ne jen po chvilkách a po nocích! 😎