O nás

Stanislav FajkusKdo jsou papíroví archeologové

Jmenuji se Stanislav Fajkus. Na tom by nebylo nic špatného, horší je, že mne v dětství (*1964) postihla nevyléčitelná choroba, která se odborně jmenuje delirium maculaturae herkulensis, čili trvalé postižení papírem, především oním potištěným a vystřihovacím, Herkulesem lepeným. Zevně se tato chorost projevuje tak, že když pacient spatří vystřihovánku či papírový model, zúží se mu zorničky, stoupne krevní tlak a zpotí ruce. V nejtěžším stadiu se přidá husí kůže na stehnech. Pokud jste sekundu předtím mysleli např. na kvadratické rovnice nebo na kvalitu pojídané kedlubny, jsou obě témata rázem zapomenuta a mozkem cloumá jediná vibrace: CO TO JE ZA VYSTŘIHOVÁNKU? ZNÁM JI? MÁM JI? 🙂
Jelikož léku na to není, nezbývá postiženým, než se sdružovati s podobně zasaženými a vzájemně si psychoterapeuticky odpomáhati od chronického problému. Čili dovolte mi představit další pacienty: RoBertino Pavelka a Josef „JoK“ Kropáček jsou na tom také dost špatně, pokud jde o normální život bez nůžek, lepidla a stohů nasbíraných vystřihovánek. Čtvrtým mušketýrem je Michal „Medium“ Erben, který přislíbil, a také splnil a plní, občasnou spolupráci v některých tématech. A nemůžeme zapomenout na další výtečné spolupracovníky: Michal Kavalier a Radek Valena jsou výkonní a velmi kvalitní lepitelé (nejen) starších vystřihovánek; ukázky mnoha jejich modelů najdete ve Fotogaleriích.

Stanislav FajkusBavíme se historií vystřihovánek a papírových modelů, sbíráme je, lepíme, pátráme po zapomenutých kouscích, ptáme se pamětníků, lovíme v antikvariátech a na internetových aukcích. Ano, je v tom trocha nostalgie a pokus vyhrabat střípky z upláchnutého dětství, ale bez ohledu na toto niterné zabarvení jsou starší vystřihovánky velmi pohlednými grafickými díly, které navíc v sobě nesou dvojí um – autorův a modelářův. Čili něco, co rozhodně stojí za pozornost. A když někdo může sbírat žehličky nebo balené porcované cukry, proč my bychom nemohli sbírat vystřihovánky, že ano.

Náš koníček vykrystalizoval již v několik hmatatelných faktografických děl, např. v publikace Papírový svět Richarda Vyškovského (2009) a Papírové království Richarda Vyškovského (2019), které dopodrobna líčí tvůrčí záběr tohoto snad nejznámějšího českého tvůrce vystřihovánek. Obě knížky (či spíše tlusté sešity) vyšly u příležitosti kulatých narozenin arch. Vyškovského a obsahují jako přílohu i velkolepé papírové modely z jeho tvůrčí dílny.Pap_svetRV-min

Naším nejrozsáhlejším počinem je kniha na pokračování Papírová archeologie – encyklopedie vystřihovánek v časopise ABC. První díl (2013) se podrobně zabývá vznikem a vývojem vystřihovánek v ABC od prvního čísla až po konec 14. ročníku (1957-1970), druhý díl (2016) navazuje a líčí ročníky ABC 15-20 (1970-1976).

Dalším publikovaným dílem je encyklopedický náhled do rozsáhlých sbírek Josefa Kropáčka, Kouzelná historie papírových vystřihovánek (2014), která přináší 46 hesel a profilů předválečných vydavatelů a také vystřihovací listy – celkem 22 přetisků dobových vystřihovánek.
Papíroví hrdinové jsou naším dalším vydavatelským projektem; v několika tématických sešitech se seznámíte s oblíbenými hračkami našich dědečků – s vystřihovacími figurkami vojáčků a nejrůznějších historických bojovníků.

Snad se vám tyto stránky budou líbit, postupně je budeme obohacovat o všemožné sběratelské „papírácké“ informace. Děkujeme za přízeň!

(Rozhovor z dubna 2013 možno vyposlechnouti zde.)

Stanislav Fajkus (-StF-)

RoBertino dodává …

Stejně jako Standa jsem i já dostal jméno, Robert Pavelka, a tudíž se mohl považovat za řádného občana hned tří států, ač jsem de facto nevytáhl paty z rodného města. Ale ať šlo o ČSSR, ČSFR nebo jen ČR, pořád jsem byl ve vleku jedné ze svých mnoha vášní, a tou jsou papírové modely. Propadl jsem jim hned v několika směrech – nejdřív jsem je ve snaze dosáhnout co nejlepšího výsledku ničil, později obdivoval a nakonec o nich se svými kolegy tvořím historická pojednání.

Vede mě k tomu fakt, který nádherně vyjádřil skutečný Král papírový, mistr Richard Vyškovský: „Kdo se nezabývá minulostí, nemůže v budoucnu nikdy nic smysluplného vytvořit.“ Každý obor, v němž jsou obdivuhodná díla a který má svou historii, příběhy, zajímavosti i humorné chvíle, si zaslouží zmapovat a předat její poselství dalším generacím. Mnozí „moderní“ lidé se naučili mávnout rukou nad tím, co bylo, s přehlíživým konstatováním, že jim to nic nedá. Pak ale prožijí čas jim na této zemi vyhrazený tak, jak to předpověděla Ctnost Héraklovi při jeho rozhodování o jeho osudu. Já osobně jsem se mezi archeology vklínil rád, protože mi jejich snaha imponovala a posléze mě opravdu těšilo, že se na této skutečně jedinečné akci mohu podílet.

Kolodeje

Unikátní foto z poloviny 70. let zachycuje první velkou výstavu papírových modelů v Kolodějích. Na snímku jsou s exponáty vyobrazeni její účastníci, stavitelé modelů a do jisté míry i spolupořadatelé. Horní řada (vždy zleva): autor minimálně dvou a spoluautor pěti knih, tvůrce materiálů z filmového prostředí a oblasti F1 (říkejme mu pracovně RoBertino), vedle majitel stavební firmy; prostřední řada: vedoucí oblasti IT v nemocnici Na Homolce – odborník na operace nádorových onemocnění v nemocnici Bulovka – vedoucí odborné oblasti dřevozpracujícího průmyslu; dolní řada: matematický odborník a vysokoškolský poradce – šéf architektonické kanceláře – čtyřnásobná zasloužilá matka. Matematik ve finální fázi šlápl stavaři na Apollo (ze sestavy Sojuz-Apollo), které se přesto stalo posléze celkovým vítězem v soutěži o nejzajímavější model. Na druhém místě byl Tyrrell 005, třetí místo nebylo uděleno, aby se účastníci nepoprali.

Papíroví archeologovéOd určitého věku mi imponovala časopisecká a knižní grafika, takže jsem se v tomto oboru snažil zúročit to, čemu jsem se dokázal naučit. V tvorbě modelů snad nejsem takový expert jako mnozí z renomovaných modelářů, ale ještě jsem nad sebou nezlomil hůl. A při tvorbě stránek historie tohoto unikátního modelářského oboru věřím, že u některých vyvolá nutně nostalgickou slzu v oku, u dalších vzpomínky na překotné lepení v čase odpoledním či večerním, případně i v kolektivním prostředí, budou určitě i takoví, co si s úsměvem vzpomenou na výbuchy vzteku a následnou demolici nedostavěné vystřihovánky, aby ji pak těžce a náročně sháněli. Těší mě totiž nejvíc fakt, že svým dílem skládáme hold výjimečným mužům, kteří – jak už jednou Standa výstižně řekl – poznamenali v dobrém naše životy.

Robert Pavelka (-RoP-)

Kam dál:

Pokud byste nám chtěli cokoli sdělit, napište níže komentář, či dopisek: info uzenáč papirovaarcheologie puntík cézet – děkujeme!

35 komentářů u „O nás

  1. Tomáš

    Dobry den preji,

    chtel jsem se zeptat, jestli bych Vas mohl pozadat o vyrobu papiroveho modelu ( vystrihovanky ) zamku v ceske republice v soukromem vlastnictvi za nekomercnim ucelem, resp. se jedna o darek.
    Za vyrobu samozrejme zaplatim, pripadne poprosim o kontaktovani kdykoliv na muj tel. : +420724622851 kde Vam reknu vice.

    Predem dekuji

    1. -StF- Autor příspěvku

      Dobrý den, Tomáši,
      napište mi e-mail na adresu: info zavináč papirovaarcheologie tečka cz – napíšu Vám pár kontaktů na autory, kteří by takovou zakázku mohli zvážit a realizovat.
      Zdraví, Standa F.

  2. Zdeněk Zákutný

    Dobrý den,
    nedávno mi známý ukazoval dost nezřetelnou fotografii vystřihovánky z ABC, na které je zajímavé měřidlo složené z pravitka, úhloměru, měřítka na mapy a jakési ručičky – nejedná se tedy o Uni-mess. Vše spojené dohromady stiskavací sponkou (drukem).
    Tušíte prosím někdo, co by to mohlo být a ze kdy? Jelikož sem nejde přiložit fotka, tak musím takto slovně…
    Děkuji.
    Lepení zdar!

    1. -StF- Autor příspěvku

      Dobrý den, Zdeňku,
      pošlete mi tu fotku mejlem na: info zavináč papirovaarcheologie tečka cz
      Kouknu na to. Zdraví, Standa F.

  3. Pavel

    Dobrý den,
    dá se někde sehnat publikace – Albatros – legenda pokračuje?
    Díky za info
    Pavel

  4. -StF-

    Dobrý den, Víte,
    děkuji velice za zájem o naše Atlasy. Napište mi, která čísla sháníte – zeptám se kolegy, zda by je neměl navíc. Můžete odepsat buď tady do komentářů, nebo mejlem na: info zavináč papirovaarcheologie tečka cz.
    Přeji hezký den!

  5. Vít Malinovský

    Dobrý den, je možné někde sehnat kompletní listy Archeologického atlasu? V e-shopech „modely-vystrihovanky.cz“ a „PaperModel.cz“ některé scházejí. Děkuji za info (popř. nabídku).

  6. Shifty

    Dobrý večer,

    Na Vašich (mimochodem, naprosto skvělých) stránkách jsem zjistil, že Vám tu a tam chybí nějaké modely, které mám složené.
    Měli byste kydžtak zájem o fotografie?

    Děkuji za práci, kterou odvádíte a přeji hodně štěstí do budoucna.
    Shifty

    1. -StF-

      Děkuji velice, Shifty!
      Jsem rád, že se Vám naše práce líbí, prima. Obrázky modelů – díky moc za nabídku, ale nikoli, snažíme se tady publikovat především snímky z vlastních zdrojů, v jednotném stylu. Mám tady ještě asi 1000 nezpracovaných fotek, takže časem budou galerie přibývat… jen kde vzít ten čas ;-))
      Díky a zdravím!
      Standa F.

  7. David Macháček

    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, kdy vyjde třetí díl Papírové archeologie a první díl Papírových hrdinů?
    Děkuji

    1. -StF-

      Dobrý den, Davide,
      děkujeme za zájem o naše publikace – zatím Vám mohu říci jen velmi obecně, že na obou těchto knihách pracujeme – zatím bez daného termínu vydání. Máme všichni svá občanská povolání a času je méně, než bychom si přáli… takže díky za trpělivost! ;-).

  8. Barbora

    Dobrý den,
    prosím mohu legálně zakoupit vystříhovánku „miminko v kočárku“ od Evy Landrové?
    Děkuji Bára

    1. -StF-

      Dobrý den, Báro,
      to nebude, bohužel, snadné – jak legálně zakoupit ultra-vzácnou vystřihovánku starou 56 let? Jedině mít štěstí v antikvariátu nebo na Aukru. Tento výtisk ze SNDK se bohužel nikde běžně neobjevuje, děti ho ve své době jistě mohutně stříhaly. Platí, že čím více dětská (historická) vystřihovánka, tím obtížněji se shání.

  9. zdena

    Dobrý den,
    vyrůstala jsem v 70 letech a vystřihovací modely domečků pro mě byly velkou prázdninovou zábavou. Měli jsem slepené město, které vycházelo několik let v ABC. Moc se mi vaše stránky líbí a jsem vaším velkým fanouškem. A ještě bych měla dotaz. Na svých stránkách máte mrkací vystřihovací pohledy panenek paní E. Havlíčkové. Nevíte jestli by se daly ještě někde sehnat?

    1. -StF-

      Dobrý den, Zdeno,
      díky moc za fandovství! 😉 Ty pohlednice panenek jsou poměrně ceněné a vyhledávané, není úplně snadné je získat. Ani já nemám všechny, chce to trpělivost. Určitě zkušet Aukro, antikvariáty (které vedou pohlednice) – kamenné i internetové, trhy a veletrhy typu Sběratel apod.
      Ať se Vám daří! Standa F.

  10. Tvorba p. KUBELA

    Dobrý den,

    Tak jsem již našel onu zmínku v díle od pana Kubely. A máte samozřejmě pravdu, bylo to nikoliv u bitvy u Vogastisburgu. Ale u dioramatu sever proti jihu. Kde jsou poprvé použity vcelku netradiční dvoustranné figurky. A právě tam je v textu zmínka o dalších druzích vojska v případě zájmu a kladného hodnocení… Ještě jednou se omlouvám. Moje chyba. V den kdy jsem obdržel Vogastisburgu, jsem i získal lepší provedení severu proti jihu. Kde to mé původní bylo již dosti znehodnoceno světlem….
    Ale i jen tak pro zajímavost- myslím,že nebyla vytvořena jiná další vystrihovanka s jiným druhem vojska k této válce…?

    Děkuji za info a vaši shovívavost

    S pozdravem O. Rylich

    1. -StF-

      Fajn, díky za objasnění. Figurky z války Severu proti Jihu vyšly v ABC č. 9/38 – k tomuto tématu se P. Kubela již nevrátil, uvažovaná jízda a další druhy vojsk již nebyly realizovány.

  11. Tvorba p. KUBELA

    Zdá se, že přání je otcem myšlenky…. Zítra až budu zpět doma, tak se podívám. Třeba jsem se opravdu přehlédl a vytvořil chymeru. I kdyz upřímně, bral bych takovou vystrihovanku.. každopádně vám děkuji za ochotu a shovívavost.
    Mějte pohodový den

    O.R

  12. Tvorba p. KUBELA

    Dobrý den,

    je to na konci textu, kde se ptá o hodnocení a s komentářem, že pokud se to bude líbit, tvorba bude časem přidaná i jízda…

    1. -StF-

      Patrně, Ondro, koukáme každý na jiný text, k jiné vystřihovánce… ;-). Nepochybuji, že to někde čtete, ale na konci povídání o bitvě u Vogastisburku v ABC č. 12/28 (str. D5) se o tom nepíše… no, nic se neděje.

  13. dotaz na tvorbu p. Kubely

    Dobrý den,
    již nějakou dobu se zabývám sbíráním specifických diorámat od pana Kubely. Až po dlouhé době se mi podařilo sehnat jeden z posledních kousků do sbírky (sbírka obsahuje smozřejmě pouze torzo z jeho tvory, ale přesně dle mé představy co by měla obsahovat :)) ). Tímto kouskem bylo vyobrazení bitvy u Vogastisburgu. Nicméně po prostudování a pokochání se tou krásou, jsem v textu objevil informace, které mi nedají spát. Je tam uvedeno, že pan Kubela chtěl v jednom z dalších vydání ABC doplnit k tomuto dioramatu i jízdu… Bohužel jsem ji nikde neviděl. Není ani v žádném oficiálním seznamu jeho tvorby. Pouze tato informace v textu v ABC… Nevíte tedy náhodou jestli toto dílo vzniklo?
    Předem děkuji za Vaši shovívavost a odpověď
    Pohodový den

    Ondřej Rylich

    1. -StF-

      Dobrý den, Ondřeji,
      ano, dílo Přemysla Kubely, znalce historie a historických oděvů, je velmi pohledné a poučné. Jízda k výjevu „Bitva u Vogastisburku“? Hmm, v seznamech nic podobného není, patrně šlo o záměr, který se nenaplnil. Koukám do toho textu u vystřihovánky (v ABC č. 12/28, na straně déček D5)… kde se o té zamýšlené jízdě píše? Nějak to nevidím…
      Díky a zdraví, Standa F.

  14. Tomáš Pavlata

    Dobrý den,

    chtěl jsem se zeptat, jestli jste neuvažovali navrhnout p. Richarda Vyškovského na státní vyznamenání u příležitosti jeho letošních 90. narozenin.

    Díky

  15. Jan Staník

    Dobrý den!
    Možná mně poradíte, kde bych mohl sehnat Velkou knihu vystřihovánek Městská památková rezervace.
    Na netu jsem ji nikde nenašel. Jinak rozumím vaší zálibě – pan Vyškovský vytvořil úžasné vystřihovánky.

    S pozdravem
    J.Staník

    1. -StF-

      Dobrý den, Jane,
      Velká kniha MPR je už dlouho vyprodaná. Ale sem-tam se objevuje – sledujte Aukro a podobné aukční portály, obraťte se také na specialisty, kteří obchodují se staršími vystřihovánkami – jejich stránky najdete na homepage Papírové archeologie, úplně dole:
      – Jirka Velocha – Papermanie.cz
      – Miroslav Gabriel – Papermodel.cz

  16. Lukáš Hudák

    Zdravím Vás,

    fungují tyto stránky ještě ? Případně kontakty na nějaké modeláře ?

    Děkuji Lukáš

  17. Marián

    Zdravím

    Rád modelárčim a zbieram modely aut 1/43. Momentálne staviam diorami na fotenie modelov a budovy z vystrihovačiek by sa zišli no neviem sa k ním dostať. Ďalej mám 2 krstniatka mno a tí mi radi lezú do zbierky. Chcel by som tomu zabrániť hlavne tým, žeby som ich chcel niečim zaujať a hlavne zabaviť. Rád by som sa dostal k tým hádzadlam, myslím že to by ich zabavilo. Za prvé by som im ukázal čo obnáša modelárčina a za druhe by zažili aspoň trochu z mého mládi. Chlapi stránka je super, rád by som bol aj za nie jaké plnohodnotné scany vystrihovačiek. Držím palce len tak ďalej.

    1. -StF-

      Ahoj, Mariáne,
      děkujeme za přízeň! Dve krstniatka je určitě dobré zabavit. Plnohodnotné scany modelů zde ale nenajdeš, tím se nezabýváme. Ovšem internet je plný volně publikovaných vystřihovánek, které lze stáhnout, vytisknout a předložit domácí „dravé zvěři“ 🙂 Koukni např. zde, tady najdeš spousty odkazů na volně dostupné vystrihovačky všeho druhu: http://www.papirovemodelarstvi.cz/phpBB3/viewforum.php?f=28
      Maj sa dobre!

  18. JMAKY

    Tyto stránky jsem si hned uložil a držím Vám palce.
    PS: přeji co nejméně stránek s poznámkou: ve výstavbě :o) .
    UPS: Kniha archeologie je nádherná, čtivá a Papírový svět RV mám 3x… :o)

    1. -StF-

      Díky za přízeň! Stránky budeme zvolna plnit. Kéž by se tak člověk mohl tady bavit profesionálně a ne jen po chvilkách a po nocích! 😎

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..