Patrová stavba z Děčínska

Název modelu: Patrová stavba z Děčínska
Autor: Richard VyškovskýNo_PCs1
Vydavatel: ABC č. 14 / roč. 23 (vyšlo 19. 3. 1979)
Reedice: K volnému stažení na webu ČRo
Autorský kód: Neuveden
Měřítko: cca 1:150
Rozsah: 0,9 str. A4
Počet dílů: 20 číslovaných / 43 fyzických papírových
Informace o předloze:
— Doprovodný článek Lidové stavby ze severočeské oblasti z ABC č. 14/23
Lepeno: z originálu v říjnu–listopadu 2019, dokončeno 9. 11. 2019 (-StF-)

Po dokončení roubeného domu z Jičínska mi zde zůstal částečně rozšvácaný list s ještě jednou vystřihovánkou z téhož ABC – je na něm druhá stavba lidové architektury ze severočeské oblasti, patrová stavba z Děčínska.
Na první pohled zaujme výrazná a nezvyklá hrázděná konstrukce horního podlaží a štítů domu, typická pro nedaleké sousední Německo:

Patrová stavba z Děčínska

Jak známo, v archivu webu Českého rozhlasu je stále, už od roku 2006 (ne-li od konce roku 2005), k dispozici k volnému oficiálnímu stažení celá dvojvystřihovánka z výše uvedeného ABC, včetně roubeného domu z Jičínska, připravená Richardem Vyškovským ml. – najdete ji zde.
Právě tato elektronická publikace a její krásná čistá grafika mne zlákaly a přiměly vystřihovánku už kdysi slepit; z obou severočeských domů jsem si vybral patrovou stavbu z Děčínska. Stavěl jsem z laserového výtisku, bylo to v lednu–únoru 2006:

Patrová stavba z Děčínska Patrová stavba z Děčínska

Od té doby čas oponou trhnul, laserový model již dávno nemám, daroval jsem jej, a tak jsem vzal již načnutý list (bylo na něm několik dílů roubenky z Jičínska) a pustil jsem se do opakované stavby, tentokrát ze starého ábíčkovského originálu.
Jsem rád, že jsem si stavbou už jednou prošel a získal zkušenosti, jelikož konstrukce modelu obsahuje dvě velké chyby, přičemž jedna je pro modeláře téměř fatální (příliš hluboké výklenky, viz dále).

Patrová stavba z Děčínska – stavba modelu

Nuže, lepme. Díky první stavbě si pamatuji dvě konstrukční pasti, kterých se autor dopustil. RV patrně neměl čas si postavit bílý zkušební model a spoléhal na to, že dům není tvarově složitý – a vymstilo se to: nevšiml si kolize výklenků uvnitř v rozích domu a příliš dlouhé střechy:

Dlouhé prořezy v obvodových stěnách 30, pro připojení přístavku (viz foto výše vlevo), prořezávám jen při krajích, cca 5 mm, nikoli v celé délce. I tady mi pomohla zkušenost s předchozí stavbou, kde jsem prořezy udělal dlouhé, jak autor zamýšlel – ovšem takové prořezy příliš sníží pevnost a kompaktnost stěny. Na druhou stranu, podlepení stěny kartonem, po připojení přístavku, tento problém s rozřezanou stěnou řeší také.

Výklenky v rozích domu uvnitř kolidují a je to opravdu vážný zádrhel – stěny prostě nelze ohnout do pravého úhlu. Všechny výklenky, i ty nerohové, proto dělám o 0,5–0,7 mm plytší a vyšlo to pěkně, stěny lze ohnout:

U jednoho z výklenků 31 není vybarven hnědě vnitřní bok ⇒ nutno domalovat.

Přidána střecha hlavního stavení s komínem. U střechy 38 se autor „hvízdnul“, je přesně o 10 mm delší, než by měla být. Víme, že arch. Vyškovský měl mezi svými rýsovacími pomůckami i jednoho ne zrovna hi-tech pomocníka – pravítko s poškozeným počátkem, s rozbitou nulou, jako jsme mívávali ohryzaná torza pravítek na základní škole. Lze si snadno představit, jak tvůrce odměřuje délku dílů tímto pravítkem, myslí na to, že začíná měřit od jedničky, čili musí narýsovat délku o cenťák delší… ale narýsuje ji o dva cenťáky delší… což je pořád lepší, než kdyby střecha byla naopak kratší.

Oprava naštěstí není složitá – střechu zkracuji na té straně, aby se komín posunul více doprostřed střechy, což odpovídá návodné kresbě. Po zkrácení střecha sedne na své místo hladce a přesně:

Přistavěn přístavek a vystřihovánka jest dokonána, žádný dílek už nezbývá:

Vnitřní strany stěn a střech podlepuji bílým kartonem. A zbývá drobná podložka s jedním košťátkem 😎 :

Patrová stavba z Děčínska jest dokončena:

Patrová stavba z Děčínska Patrová stavba z Děčínska

Patrová stavba z Děčínska

A takto vypadají oba modely domů z ABC č. 14/23 – ač jde rozsahem o drobnosti, jsou esencí příjemné grafiky arch. Richarda Vyškovského:

Roubený dům z Jičínska a patrová stavba z Děčínska

Co říci závěrem: Stavba se mi NAPODRUHÉ už líbila 😎 . Patrová stavba z Děčínska je efektní pologermánský domeček, ve své době byl architektonickou novinkou ve Skansenu ABC. Pokud překonáte a vyřešíte uvedené pasti v konstrukci, staví se model snadno, rychle a v pohodě. Takže poté, co vás trošku trefí šlak, se dostaví ona pověstná radost z vyškovánek.

Galerie hotového modelu je na svém místě.

-StF-

Patrová stavba z Děčínska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..