Název: Pevnost
Vydavatel: Pečecká továrna na kávoviny – Ant. Kostelecký, Pečky
Rok vydání: 30. léta 20. století
Autor: neznámý
Formát: 17 × 16 cm
Počet vystřihovacích dílů: 19
Reprint: ABC č. 24 / roč. 50 (vyšlo 22. 11. 2005)
Článek na webu časopisu ABC:
„Ták, Nanynce jednu oblékací panenku a Pepíčkovi domeček s vojáčky. A až si maminka příště u nás koupí další balíček kávy, tak dostanete na vystřihování mlýn nebo lodičku. Budou to čtyři koruny, paní Malečková. Děkuji pěkně a pozdravujte tatínka!“
S papírovým modelem pevnosti se přeneseme do třicátých let 20. století. Celosvětová hospodářská krize koncem dvacátých a počátkem třicátých let přiměla obchodníky ještě více přemýšlet o prodejnosti svých produktů a jednou z forem, jak je propagovat, byly tištěné vystřihovánky, které se daly snadno přikládat k nabízenému zboží. Mnohdy ani nešlo o výrobky určené dětským spotřebitelům. Například v předválečném Československu působící rakouská firma Abadie, která vyráběla cigaretové papírky a dutinky, dávala ke svým výrobkům také lístečky s jednoduchými vystřihovacími zvířátky pod názvem Svět zvířat Abadie. Firma Radion vyrábějící prací prášky a mýdla je propagovala na pohádkových sešitcích a k některým pohádkám tiskla i vystřihovací figurky. Reklamních vystřihovánek využila i firma Otto Rakovník k propagaci pracích prostředků a tuků. Dodnes se můžeme setkat se starými oblékacími panenkami nebo betlémy, které pro Ottu vytvořila malířka Marie Fischerová-Kvěchová. Zcela mimořádný je také soubor 71 vystřihovacích vojáčků italsko-habešské války vydaný koncem 30. let v české a německé verzi. Vydávání reklamních vystřihovánek se nevyhnula ani světoznámá firma Baťa. Jména jako Cikorka, Perola nebo Franckovka dnes už asi nic neřeknou ani vašim babičkám a dědečkům, ale před rokem 1948 šlo o vyhlášené výrobce náhražky kávy vyráběné ze žita. Právě tyto firmy se dodnes připomínají reklamními vydáními vystřihovacích archů betlémů a jesliček.
Ukázka další vystřihovánky z produkce Pečecké továrny Ant. Kosteleckého – větrný mlýn (stavba modelu zde):
Pevnost – pokyny ke stavbě:
Model pevnosti není složitý. Pečlivě si prostudujte jednotlivé díly, z nichž budete sestavovat budovu. Před započetím stavby doporučujeme list s vystřihovánkou podlepit barevným okrovým papírem – nejen pro zpevnění, ale zároveň kvůli zaretušování rubové strany přesahujícího cimbuří. Z dílu tvořícího vrchní část základny opatrně vyřízněte strop věže a postupně k sobě poslepujte všechny části pevnosti. Do cimbuří věže nejdříve vlepte strop a ten pak osaďte na věž. Ještě před lepením si vyzkoušejte, zdali vám jednotlivé díly k sobě pasují, a případné mezery zaretušujte zalepením papírem nabarveným příslušným odstínem. Strážní budky můžete ponechat v původní podobě, anebo vyříznout vstupní otvor a vnitřek začernit. Na věž přilepte stožár se státní vlajkou. Pro oživení, jak bývalo u dobových modelů obvyklé, je model doplněn figurkami. Postavičky vojáčků různých hodností pečlivě vystřihněte, nebo vyřežte modelářským nožem a po zaretušování přilepte na místa dle vlastního uvážení. Stejně tak necháme na vás i dobarvení pivního tácku, který jsme opět použili jako ideální podložku. S barevnou úpravou terénu a rozmístěním figurek vám pomohou obrázky slepeného modelu.
-JoK-