Plovárna

Název: Plovárna (Schwim-Bad)Plovárna
Vydavatel: J. F. Schreiber, Esslingen, Německo
Rok vydání: cca 1910
Autor: neznámý
Formát: 21 × 17 cm
Počet vystřihovacích dílů: 20
Reprint: ABC č. 13 / roč. 50 (vyšlo 21. 6. 2005)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“ – řka to, jal se plavčí mistr Důra Antonín sestupovati po schůdcích a vhroutil se do bazénu.

Vladislav Vančura, Rozmarné léto

JFS-logoVystřihovánka pochází přibližně z roku 1910 a vydala ji firma J.F.S.i.E. Za touto zkratkou se skrývá nám již známé vydavatelství J. F. Schreibera z Esslingenu, se kterým jsme se již setkali např. u lesovny. Vystřihovánka je vytištěna na křídovém bílém kartónu a je označena pořadovým číslem. V průběhu více než stopadesátiletého působení vydavatelství Schreiber doznala podoba vystřihovacích listů mnoha změn. Tři základní velikosti archů, malý 15×18 cm, střední 30×36 a velký 36×43 cm, vystřídal v 70. letech formát A4, který přetrvává dodnes. Model plovárny patří mezi nejnápaditější a nejhezčí vystřihovánky, které nám může sbírka historických papírových modelů nabídnout. Jedná se o jeden ze čtyř modelů, které se na velkém archu nacházely. I přes svou jednoduchost je pravděpodobné, že vystřihovánka již byla doplněna listem s tištěným návodovým textem. Soudíme tak podle jiných modelů J.F.S. z této doby.

Ovšem dnes již víme, že vystřihovánka plovárny byla součástí rozsáhlého modelu města čítajícího dalších 14 budov a dokonce jeden kolesový parníček, umístěných na terasovité základně s horizontem. Archy skutečně obsahují list s návodným textem, někdy i kresbou:

JFS - Stadt JFS - Stadt JFS - Stadt

Plovárna – pokyny ke stavbě:

PlovárnaStavbu modelu začneme opět důkladným prostudováním a seznámíme se s konstrukcí plovárny. Jde o stavbu, která stála na břehu řeky a skládala se z budovy s vchodem, převlékáren a ohrady vymezující prostor samotného koupaliště.

Nejdříve sestavíme budovu, díly 1, střechy 2 a 3. Pokračujeme ohradou 4, na jejíž rubovou stranu nalepíme díly 6. Pozor, ještě před přilepením si zkontrolujte podle okýnek, kam který kratší díl patří. Šikovnější z vás si mohou tato okénka proříznout. Dva trojúhelníkové díly 7 přilepte z druhé strany schodiště a k podlaze 5. Schodiště dokončete přilepením přední části se zábradlím, které si také můžete prořezat. Další dva díly zábradlí přilepíme k podlaze po obou stranách schodiště. Nyní slepíme k sobě budovu s ohradou. Zbývá již jen plovárnu oživit postavičkami návštěvníků a nad plovárnou vztyčit vlajku.

Hotovou plovárnu nalepte na podložku, kterou si barevně upravíte – břeh a voda. Pro inspiraci vám pomůže fotografie slepeného modelu.

-JoK-

Plovárna Plovárna Plovárna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..