Polní kuchyň

Název: Polní kuchyň (Feldküche)Polní kuchyň
Vydavatel: neznámý, Německo
Rok vydání: cca 1915
Autor: neznámý
Formát: 20 × 15 cm
Počet vystřihovacích dílů: 6
Reprint: –

Hladový voják – špatný voják. Tak praví na celém světě osvědčené rčení. Není proto náhodou, že námětem pro naši jednoduchou vystřihovánku, jenž pochází z počátku 1. světové války, se stala polní kuchyně. Je s podivem, že pokud nás archivy a paměť neklamou, tak neznáme jiný obdobný model (vyjma Miniboxu arch. Milana Weinera v měřítku 1:100, který vyšel v ABC č. 5/36 v listopadu 1991; šlo o polní kuchyň Topos čs. armády taženou skříňovou Pragou V3S). Kuchyně bývaly konstruovány vždy jako přívěs tažený koňmi nebo vozem.

Vydavatele neznáme ani u tohoto aršíku s vystřihovánkou, ale podle německého nápisu a německou armádou používaných výsostných znaků (křížů) namalovaných na letadle, které je součástí série čtyř dochovaných modelů (viz obr. níže), se domníváme, že jde o německé vydavatelství. Je velmi pravděpodobné, že existují další modely v této řadě vystřihovánek s vojenskou tématikou, ale o těch bohužel nic nevíme.

Příbuzné vystřihovánky z téže série vojenských modelů:

Flugmaschine Sanitni_vuz Delo

Polní kuchyň – pokyny ke stavbě:

Polní kuchyňModel polní kuchyně, i přes svoji jednoduchost, vyžaduje čas a pečlivost při stříhání i lepení. Celou vystřihovánku nejprve podlepte šedým nebo černým papírem. Všechny lomové čáry si narýhujte a přesně vystřihněte, případně vyřízněte. Fotografie slepeného modelu vám pomůže místo návodové kresby, která u modelu chybí. Jedna z domněnek, proč takovéto vystřihovánky měly mezi jednotlivými díly umístěn pouze malý obrázek hotového modelu, je, že papírové vystřihovánky byly na přelomu 19. a 20. století a jeho počátkem natolik rozšířené, že pro zkušené stavitele byl takový náčrtek zcela dostačující. A co vy, byli byste schopni také slepit jednoduchý domeček nebo autíčko jen podle malého obrázku? Věříme, že ano. Chce to jen trochu představivosti a konstruktivního myšlení.

Svítící bílé hrany slepeného modelu kuchyně doporučujeme zaretušovat šedomodrou barvou a tím je dílo definitivně hotovo.

-JoK-

Polní kuchyň Polní kuchyň Polní kuchyň Polní kuchyň

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..