Přehled novinek 2014

2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

M112-thumb7.12.2014 – přinášíme celkem 25 nových galerií starších papírových modelů – pokud budete mít chuť, proleťte si rejstříky nebo fotogalerie, viz menu nahoře. Jsou zde nové snímky slepených modelů Michala Kavaliera, Zbyňka Bilíčka, Vladimíra Musila a dalších spřízněných duší, např. Velká Pacifická, vůz M 131.1, unikátní Avia BH 9, Peugeot 405 nebo ventilátor Walter.

Lotus79-thumb29.11. – jeden z nejelegantnějších vozů F1 70. let, černozlatý Lotus 79. RoBertino Pavelka slepil tuto klasickou vystřihovánku Richarda Vyškovského z ábíčka a jelikož je to známý fanouš závodů formule 1, připsal ke stavebnímu reportu i poutavý text o historii tohoto vozu a jeho úspěších. Článek, fotogalerie.

Pioneer10-thumb23.11. – sonda Pioneer 10 je velmi známá, její osud je fantastický: sviští si ke hvězdě Aldebaran a nese na sobě plaketu se vzkazem… komu? Papírový model z ABC autorů ŠOK je rovněž dobře znám a po letech jsem jej opět slípnul s cílem vyříznout všechny ty „vzduchy“ z nosníků. Nebylo to snadné, ale sonda nakonec letí… zatím tedy ne do koše. Stavba, fotogalerie.

Diana-thumb16.11. – o práci radioamatéra Jaromíra Vojtěcha a jeho funkčních papírových rádiích z ABC jsme již referovali. Jaromír nám zaslal svou novou stavbu radiopřijímače DIANA STEREO, do kterého tentokrát umístil původní středovlnný přijímač. Impulsem bylo sehnání dobového IO MBA 915. Fotogalerii stavby, stavební video a video s hrajícím přijímačem naleznete na konci stavebního reportu. Děkujeme!

VOJTECH8.11. – dnes nic šmikacího, ale ryzí umění. Michal Dudáš je grafik, malíř a umělec, který jen tak mimochodem umí i parádní vystřihovánky. Jeho volnou uměleckou tvorbu můžete aktuálně obdivovat in natura na komorní výstavě v pražské Galerii-café, Jagellonská 20, Praha 3. Spolu s fotografem Milanem Šrámkem zde vystavuje ukázku svých maleb, kreseb a kvašů. Několik obrázků z vernisáže výstavy, která se konala 6.11., najdete v profilu M. Dudáše. Výstava potrvá do konce listopadu. Michalova díla lze též zakoupit – a na několika vystavených obrazech se ještě během vernisáže objevily červené samolepky značící SOLD. Přejeme Michalovi v jeho krásné práci hodně zdaru!

Zenit1-thumb28.10. – podívejme se dnes k bratrům Slovákům a vzpomeňme na bezvadný časopis Zenit (Elektrón Zenit, E+Z). Měl štěstí na výborné tvůrce a jeho modelářská náplň byla velmi atraktivní. Érou Zenitu byla léta 1986 – 1998. V první části rozsáhlého vyprávění se zaměříme na autory BaJ – na dva přátele téhož křestního jména Ladislav, Badalce a Jakubča.

Kouzelna-thumb13.10. – papíroví archeologové hlásí již třetí vydavatelský počin: Josef Kropáček sepsal, RoBertino Pavelka graficky sestavil a Standa Fajkus opravil chybky v novém díle, jež zove se Kouzelná historie papírových vystřihovánek. Vypravíme se do dob předválečných, do první poloviny minulého století. Josef vybral ze svých sbírek krásné ukázky a mnohé si půjde i přímo sestavit!

Senazni_veze-thumb28.9. – v letech 1972 – 1974 probíhala na stránkách ábíčka zajímavá modelářská soutěž pod patronací Vítkovických železáren. Šlo o rozsáhlou a organizačně náročnou akci. Vydejte se s námi po stopách této výjimečné aktivity. Celkem pět modelů bylo tehdy zařazeno do soutěže, i když se hovořilo ještě o šestém…

Maj2-thumb27.9. – Jaromír Vojtěch je restaurátorem historických radiopřijímačů. Rozhodl se znovu slepit rádio Máj, tentokrát s původními papírovými knoflíky, a samozřejmě opět sestavil i funkční, hrající přístroj. A aby toho nebylo málo, znovu se pustil i do obvodu rádia DIANA STEREO, který tentokrát vestavěl do repliky starého německého rádia. Inu, fanda!

SKOT-thumb16.9. – známý papírový modelář moravský, provozovatel webu Papermanie.cz, Jirka „Velda“ Velocha st., se s námi podělil o svou vskutku archeologickou stavbu. Z rozpižlaných dílů určených do modrého kontejneru vysochal působivě vypadající obrněný transportér SKOT, první model bojové techniky pánů ŠOK v ABC. Stavba modelu, fotogalerie.

Nadrazi-thumb13.9. – je to již 37 let, co se rozpadla legendární autorská dvojice arch. Richard Vyškovský a ing. Pavel Blecha. Profil jejich tvorby je nyní doplněn o mohutnou fotogalerii téměř všech jejich modelů (na konci textu), s téměř stovkou snímků. Při té příležitosti jsou přidány nové fotky též do galerií architektury a lidových staveb. No, pár modýlků by se mělo ještě dolepit a nafotit 😉 !

25.8. – jestlipak vám koncem 80. let hrálo na polDiana-thumbiciultra-cool papírové monofonní rádio DIANA STEREO? Ne? Chyba! Jistě by vám plakát Arnošta Pátka dodnes visel na zdi. Je neuvěřitelné, že se i dnes najdou vrcholní fandové, tedy spíše jeden fanda, který DIANU z ABC slepil a vdechl jí život v podobě VKV přijímače. Nenechte si ujít drtivou zvukovou ukázku z videa!

Kamaz-thumb24.8. – valník KAMAZ 5320 byl trošku opomíjeným papírovým náklaďákem z ABC. Mohlo za to možná jeho měřítko 1:39 a model se tedy příliš nehodil do klasické řady 1:32. Vůz jsem slepil na počest kulatých narozenin pana arch. Vyškovského. Zajímavostí je odklápěcí kabina s jednoduchým motorem. Model slepen a nafocen. A hotového vozu se zmocnily děvuchy ze Sparkiss Clubu!

Lotus72-thumb9.8. – kolega RoBertino, archeolog nejen papírový, ale i efjednotkový, sepsal další zajímavé dějepisné pojednání, a sice o černé rakvi Lotusu 72 D, kterýžto monopost známe z dávné a ne příliš povedené vystřihovánky z ABC a Déček 1. Model nebyl proporčně zvládnutý a barva také „ulétla“ – ovšem v reálu šlo o parádní efjedničku. Fotogalerie modelu zde.

Maj-thumb8.8. – ozval se nám nadšený radioamatér Jaromír Vojtěch z Hradce Králové a zaslal fotky svého radiopřijímače Máj – samozřejmě hrajícího! Na důkaz připojil i video, kde rádijko vyhrává v plné kráse. Již starší článek o stavbě rádia doplněn na konci o jeho příspěvek a přidány rovněž dva snímky do fotogalerie modelu. děkujeme za spolupráci, Jaromíre!

Blecha-Vyskovsky-thumb29.7. – do sekce Profily autorů přidán text o známé dvojici tvůrců arch. Richardu Vyškovském a ing. Pavlu Blechovi. Jejich práce znamenala pravý rozmach vystřihovánek v ABC i mimo něj. Připojuji seznam vystřihovánek této autorské konstruktérské dvojice, která tvořila v letech 1968-1977.

RV-thumb23.7. – nestor a klasik české vystřihovánky, arch. Richard Vyškovský, oslavil tento měsíc životní jubileum, 85 let. Pan architekt stále pracuje a něco (pro nás) kreslí. Zmapovat jeho rozsáhlé dílo je obtížné, ale zveme vás k četbě několika textů – zkusme se dopátrat, v čem tkví tajemství úspěchu vystřihovánek „RV“. Přejeme hodně zdraví a sil do další práce, pane architekte!

BMW1-thumb12.7. – BMW M1 Procar byl atraktivním soutěžním plnokrevníkem a jeho poněkud fiktivní podobu známe i z vystřihovánky Richarda Vyškovského. Přečtěte si o spletité historii tohoto rychlého vozu, jak složitě si klestil cestu na okruhy. Text sepsal povolaný badatel a spisovatel RoBertino Pavelkazde je.

Dudas-thumb9.7. – Michal Dudáš je známým autorem vystřihovánek, především originálních historických figurek a zvířat, což je parketa vskutku neotřelá, ale i krásných retro-mašinek v dobových diorámatech. Méně se ví, jak působivá i ceněná je jeho umělecká tvorba – čtěte v profilu tohoto výjimečného tvůrce.

Unichem_Rally-thumb28.6. – fiktivní závodnička z ABC č. 14/18 (1974) byla označena propagačním názvem Unichem Rally. Bylo to dílko autorské dvojice ŠOK, tj. Václav Šorel a František Kobík. Autko jsem po dlouhých letech postavil a rozhodně nešlo o procházku růžovým sadem, spíše minovým polem. Stavba modelu, fotogalerie.

Unichem-thumb25.6 – dnes již v této podobě neexistující budova oborového ředitelství Unichem v Pardubicích je takovou mírně bizarní ukázkou dobové industriální vystřihovánky. Vyšla v ABC č. 3/17 (1972), autorství připisujeme Jiřímu Boudovi a kolega RoBertino ji poskládal. Připsal i doprovodný článek o historii a osudu této dominantní budovy. Nechybí galerie modelu.

W26-thumb7.6. – přinášíme další „diplomku“ – velký profil tvorby Ing. arch. Milana Weinera, známého tvůrce Miniboxů a miniboxových krajin. Ve své době, záhy po listopadové revoluci a v 90. letech, šlo o fenomén. Díky jednoduché konstrukci se tak mohly k vystřihovánkám dostat i zdravotně postižené děti – a získaly vždy pohledné dílko.

Avia15-thumb2.6. – pokračujeme v krasojízdě na báječných papírových strojích z dob, kdy byl svět mladší (a my, papíroví archeologové, mentálně tak stejní). Valník Avia A15 pánů Šorela a Kobíka čekal v tichosti v archivu 40 let, ale došla řada i na něj. Neukecal to. Slepen, nafocen. Ani se nepochlubil, že je manekýnem z obálek ábíčka! RoBertino doplnil zajímavý text o předloze Saviem.

Kukacky-thumb26.5.do každé rodiny – papírové hodiny! Tyhle kukačky značky ŠOK mi daly zabrat – jako děcko jsem je nezvládl, jako dospělák jsem si řekl, že je musím zdolat. Výživná to technická hračka! Odladit chod těchto papírových hodin snad ani nejde. Martýriální stavba popsána – včetně akčního videa dokazujícího, že hodiny FAKT JDOU! 😎

Stezka-thumb18.5. – vzpomínáte si, milí pamětníci, na Pionýrskou stezku? Ve své době šlo o populární a pestrý mládežnický časopis, byť byl vždy lehce ve stínu „našlapaného“ ABC. Stezka byla atraktivní díky vynikajícím ilustrátorům: Zdeněk Burian, Vojtěch Kubašta nebo Kája Saudek vtiskli magazínu poutavou tvář. A proč se o tom zmiňujeme? Protože nás Stezka zajímá z hlediska vystřihovánek!

Antoinette-thumb4.5. – Antoinette je unikátním historickým letounem z počátku minulého století. Ábíčko vydalo jeho vystřihovánku dávno tomu, v říjnu 1973, autorem byl Ladislav Müller. RoBertino Pavelka se rozhodl, že tuto „chmelnici tentokrát dá“, a připravil též doprovodný článek o tomto stroji z dob, kdy báječní muži létali na létajících strojích. Fotogalerie modelu doplněna.

Statek-Blata-thumb27.4. – je už to pár let, co jsem slepil tento malovaný statek, jak vystřižený z české pohádky. Statek z Pšeničných Blat pochází z dílny Richarda Vyškovského a vyšel v sešitu Albatros v roce 1978 a též 1986. Vyzkoušel jsem si zde takové menší modelářské martýrium, a sice výrobu skutečných došků na střeše stodoly. Stavba modelu, fotogalerie.

Vitkovice-lod-thumb21.4. – papírový archeolog RoBertino Pavelka vykutal z hlubin ABC další málo vídaný počin – čs. námořní loď Vítkovice autora Ladislava Müllera. Ke stavbě modelu přidal dle svých zvyklostí i zajímavý doprovodný článek o této chloubě čs. námořní plavby. Nechybí galerie modelu.

Maj-thumb5.4. – opravdovou retro-stavbu provedli v roce 2009 RoBertino s Mirkem Chromým. Postavili radiopřijímač Máj, známou vystřihovánku Richarda Vyškovského a Pavla Blechy – a dopracovali ji kompletně, i s funkčním radiopřijímačem uvnitř. Mirek pojal elektrostavbu stylově, s dobovými součástkami a starou pájkou v ruce. Podívejte se na zajímavé snímky ze stavby.

Surtees-thumb23.3. – Kolega RoBertino Pavelka je velkým fanouškem formule 1, napsal dokonce historickou knížku z této oblasti. Pro tento web zpracoval několik nových a zajímavých příspěvků o historii vozů, které stály modelem pro modely F1 z ABC. Najdete je v rubrice Modely-info nebo přehledně v rejstříku F1 ve sloupci Info.

Dom-thumb26.2. – měl jsem tu čest zúčastnit se nového projektu, obnovených a vylepšených reedic tří starších a vzácných vystřihovánek arch. Mariána Hlaváče. Připadl mi úkol zkušebně slepit gotický dům a též nafotit všechny tři nově vydávané modely (dům, větrný mlýn achalupu zo Španej Doliny). Inu, vynasnažil jsem se 8-) – stavba domu, galerie zde a tu.

Vitkovice-thumb22.2. – RoBertino Pavelka nelení a komu se nelení, tomu se brzy na stole zelení třeba velká papírová stavba. Poznáváte nádraží Ostrava-Vítkovice? Sláva této budovy už poněkud zanikla, o čemž se můžete dočíst v zajímavém RoBertinově doprovodném textu o historii tohoto architektonického díla. A nechybí galerie slepeného modelu.

Spanej-thumb16.2. – publikuji další „bakalářku“ – podrobný profil autora Ing. arch. Mariána Hlaváče. Text je doplněn o fotogalerii s unikátními obrázky a též o rozsáhlý rozhovor Michala „Medium“ s tímto významným slovenským tvůrcem. Vydejte se po stopách již zaniklého slovenského časopisu Zenit a nezapomeneme ani na Fifíka.

Mapa-thumb11.2. – je to už několik let, co jsem slepil všech 12 pohlednic pražských památek z dílny Richarda Vyškovského. Pohodovější lepení si snad ani nelze představit. Oprášil jsem fotoarchiv a vše najdete v rozsáhlém „lepičském“ vláknu. Stavba modýlků též inspiruje k prima procházkám po Praze s foťákem v ruce. Více takových milých drobností!

AviaAE-thumb26.1. – nedávno jsem přepadl s velkým pytlem ultravýkonného lepiče vystřihovánek starých i nových, Michala Kavaliera. Zahrál jsem si na konfiskátora a „zabavil“ mu několik desítek starších slepených modelů k nafocení. Začal jsem automobily, doplněno několik galerií starších autíček z ABC – další budou přibývat.

15.1. – přidána nová stránka, kterou se chceme tak trošku pochlubit a též potěšit spolupracovníky – ohlasy Vás, čtenářů knihy Papírová archeologie 1. Občas nám přijdou reakce e-mailem a jsme ve vší skromnosti hrdi a rádi, že jde o ohlasy veskrze kladné – děkujeme Vám! Je to výborná motivace do další papírově-archeologické práce!

SM-thumb11.1. – Svět motorů je velmi známý motoristický časopis. Méně se ví, že v něm svého času (1973 – 1980) vycházely originální vystřihovánky. Jako děti jsme s nimi zápasili, ovšem zůstaly navždy v našem povědomí. Zveme vás na procházku těmito zavátými kousky modelářské historie.

Hurricane-thumb5.1. – uff, po lítém boji dokončen Hawker Hurricane Ladislava Müllera. No, nic příliš jednoduchého, taková rozvolněná vystřihovánka 8-) . Do Galerie přidány i snímky dalšího historického letounu, Fokker Dr. I stíhacího esa Manfreda von Richthofena a konstruktérského esa Richarda Vyškovského. Model jsem lepil v roce 2001 a znovu nafotil.

Avia33-thumb3.1.2014 – do nového roku s novými obrázky. Do galerie letadel přidán unikátní kousek: z lepičské dílny Michala Kavaliera se mi dostal před objektiv vůbec první trojrozměrný papírový model letounu v ABC, Avia Ba 33 pánů Vyškovského a Blechy. Měl zajímavé výsostné znaky: Ptp – víte, co znamenaly? 😎