2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
23.12.2015 – milí čtenáři a přátelé postarších vystřihovánek, přejeme vám hezké Vánoce a vše dobré v novém roce! Pokud pod stromeček nic nedostanete, jelikož jste celý rok zlobili a jen si furt něco lepili, přečtěte si rozsáhlý profil úžasného autora vystřihovánek, Ing. arch. Jaromíra Svobody. Nad jeho rozletem se tají dech i po padesáti letech!
13.12. – papíroví archeologové pilně vyšívají na knize PA2, což je důvodem, proč tento web malinko, ovšem jen zdánlivě, spí zimním spánkem. Ale buďme trpěliví padawané! RoBertino v mezičase přičinil historický textík k vůbec prvnímu papírovému modelu Formule 1, o kterém víme – je jím Tyrrell Ford 005 z ABC č. 1/19. Nechybí fotogalerie modelu.
17.10. – zůstaňme ještě ve zlaté éře designu monopostů Formule 1, tj. v polovině 70. let. Legendární šestikolka Tyrrell P34 vyšla kdysi v ABC a byl to model zvláštní, v tomto provedení závod nikdy nejel. Ovšem i jako prototyp byl mimořádně zajímavý. RoBertino Pavelka jsa znalcem historie F1 napsal článek o historii vozu a nechybí fotogalerie modelu Richarda Vyškovského.
4.10. – přinášíme opět pohled mezi starší, ale krásné efjedničky z přelomu 70.-80. let. Ligier JS 11 byl efektní model Richarda Vyškovského. Kolegové se zmocnili tohoto tématu – RoBertino Pavelka zpracoval historickou stať o voze a Radek Valena jej nově slepil z Déček č. 12. Článek, nová fotogalerie.
27.9. – po delší době vyplněné prací na knize Papírová archeologie 2 přinášíme další stavební report – tentokrát za oběť padla dvojdílná řada Letištní technika 1+2 pánů Šorela a Kobíka. Byly to miniaturní modýlky s účelem doplnit a obohatit plastikové dopravní letouny. Stavba modelů, fotogalerie.
10.7. – tento model na mne čekal trpělivě nějakých… no, raději ta desetiletí už nebudu počítat. Je to vůbec první vystřihovánka Ladislava Müllera v ABC, sportovní Bentley z roku 1929. Malá lahůdka pro papírové archeology jak dělaná – vyšla v ABC č. 17/15 v roce 1971 a jako by z oka vypadla angličáku Matchbox. Stavba modelu, fotogalerie.
13.6. – jednou z posledních, ale velmi pohledných vystřihovánek známé autorské dvojice Richard Vyškovský a Pavel Blecha byl jihočeský statek ze Soběslavský Blat z ABC č. 15/20. Je to ukázka selského baroku se všemi jeho prvky a detaily. Statek jsem lepil poprvé a mohu potvrdit, že stavba přináší pohodu, jakou tito autoři vždy dokázali rozdávat. Stavba modelu, fotogalerie.
13.6. – pohlednice s vystřihovánkou jsou oblíbeným sběratelským předmětem, jsou populární u nás i v zahraničí. Přinášíme malou ukázku ze sbírek a postupně ji budeme doplňovat – tématika je to velmi rozsáhlá. Text s ukázkami pohlednic je zde. Koukneme se na pohlednice z Albatrosu, od výtvarné skupiny Trojka, z ABC, Orbisu, Propagteamu, od arch. Richarda Vyškovského apod.
26.5. – slovácký statek z Luhačovického Zálesí byl prvním papírovým modelem stavby lidové architektury z dílny autorů Richarda Vyškovského a Pavla Blechy v ABC, vyšel v čísle 7/18 v prosinci 1973. RoBertino Pavelka tento vskutku archeologický model slepil a připomněl i původní text, který seznamoval s architekturou Slovácka. Článek se stavbou modelu, fotogalerie.
24.5. – text o vydavatelství Orbis jsme doplnili o ukázky dalších vystřihovánek z tohoto druhdy známého vydavatelství – pohlednice s mrkacími panenkami, archy stojacích obrázků, apod. A víte, jak vypadal hrad Cukrklát a že existuje jeho papírový model?
9.5. – první čs. letecká továrna Letov slavila v roce 1968 padesát let své existence. K této příležitosti byla vydána ucelená série pěti propagačnách vystřihovánek historických letounů z konstrukční kanceláře Aloise Šmolíka. Dnes jde o zajímavou sbírečku – a ve slepené podobě nevídané modely. Přinášíme jejich přehled.
26.4. – v roce 1972 vydalo známé vydavatelství Orbis sérii původních vystřihovánek čs. letadel. Dnes unikátní sbírečka čítá šest kousků násobených českou a anglickou mutací – anglické byly určeny pro zahraniční propagaci podniku Omnipol. Podívejte se, jak tyto letité vystřihovánky vypadaly.
19.4. – Národní technické muzeum (NTM) v Praze vydávalo v 60. a 80. letech zajímavé vystřihovánky svých exponátů. Autorem byl František Mika. Ač šlo o jednoduché konstrukce o několika málo dílech, tvoří tyto vzácné výtisky zajímavou sbírku – zveme vás na její prohlídku.
12.4. – jeden ze služebně nejstarších a nejtradičnějších papírových aktivistů a prodejců papírových modelů, vystřihovánek a doplňků, Miroslav Gabriel / MiGas, je přítelem papírových archeologů, neboť jím sám je, i když to přímo neříká 😎 . Svůj e-shop rovněž obohatil o další prima položku, kterou není nic menšího než kompletní svázaná kniha Papírová archeologie 1 – nabídka je zde – díky, Miro, za spolupráci a ať se daří. A ano – v hlavách archeologů se již rodí kniha číslo 2 – tak uvidíme a nezakřikněme to!
1.4. – časopis ABC letos slaví kulatý 60. ročník, po celý duben se koná zajímavá vzpomínková výstava v Praze-Letňanech. Nenechte si ujít bohatě vykreslenou historii ABC, unikátní vystavené exponáty a slepené modely z ábíčka. Informační plakát k výstavě je zde.
29.3. – vydejte se s námi do českého modelářského dávnověku, do 30.-70. let minulého století, kdy v tomto oboru kralovali nápadití a velmi zruční fachmani. Vladimír Procházka patří do první a nejstarší generace autorů funkčních modelů a vystřihovánek v časopise ABC, i mimo něj. Začtěte se do rozsáhlého portrétu jeho osoby a tvorby. Nechybí spousta obrázků.
15.3. – po delší době přinášíme opět experimentální modýlek z dílny Václava Šorela a Františka Kobíka. LOTOS bylo úžasné vznášedlo s proudovým motorem – alespoň v našich dětských očích před desítkami let. Vznášedlo jsem po letech slepil znovu, abych si oživil paměť – nu, byla to výživná zábava! Stavba modelu, fotogalerie.
28.2. – přinášíme sadu nových galerií postarších modelů z ABC, díky neúnavnému lepiteli a skladateli Michalu Kavalierovi. V rejstřících či přímo fotogaleriích objevíte nové kousky, jako např.: Turtles Toilet Taxi, vodojem z Nejdku, autojeřáb Coles, Renault Trafic se soutěžním Renaultem R 11 Turbo, lokomotivu Moravia, vodárnu pro parní lokomotivy apod.
8.2. – vůz rychlé lékařské pomoci Tamro Latvija – RAF patří k dobovým vystřihovánkám Richarda Vyškovského z ábíčka poloviny 80. let. RoBertino Pavelka tuto sanitku nejen postavil, ale dle svého dobrého zvyku i připojil pohled do historie skutečného vozu. Vydejte se po stopách dnes už sešrotované sanitky, která zachraňovala lidské životy…
7.2. – pokračujeme ve velmi výživné tématice, kterou skýtá slovenský časopis Zenit / Elektrón Zenit. Michal „Medium“ se před časem projevil jako kovaný investigativní papírový archeolog a vyhledal hlavní redaktory tohoto dnes již neexistujícího časopisu. Zajímavé rozhovory s lidmi, kteří „byli u toho“, jsou zde.
3.2. – přinášíme malé (rozsahem spíš velké) zamyšlení nad tím, jaká dilemata řešíme při stavbách starších vystřihovánek. Upravovat je či nikoli? Ctít stoprocentně původní stavbu, nebo provést určitou restauraci díla? A jak velkou? Napište do komentáře svůj názor na tuto téměř hamletovskou otázku. Text najdete v rubrice Různé.
31.1. – ing. Ladislav Jakubčo, skromný a nenápadný modelář, přitom titán s titulem BaJ. Známe jej jako plodného autora vystrihovačiek, ovšem ty tvoří jen zlomek jeho modelářského záběru. Zveme vás do modelářského světa tohoto slovenského tvůrce ve velkém profilu doplněném o rozhovor s Michalem „Medium“.
16.1. – další partner a prodejce nezahálí: pokud nakupujete papírové modely v obchodě Richarda Vyškovského juniora ERKOtyp, i zde si můžete pořídit knihu Papírová archeologie 1, ať už v jejich kamenném obchodě v Praze 3, nebo v e-shopu zde. Děkujeme!
14.1. – věříme, že potěšíme všechny zájemce o knihu Papírová archeologie 1 (nejen) na Slovensku – známý brněnský online prodejce Darebacek.cz má ve své nabídce zde kompletní svázanou knihu (s podpisem 😉 ) a zasílá běžně i do zahraničí, tedy i k našim východním sousedům. Soudíme, že je ten správný čas si doplnit dáreček, který nebyl pod stromečkem! Nákupem podpoříte psychiku papírových archeologů při práci na 2. dílu knihy!
11.1. – přinášíme 2. část rozsáhlého textu o historii vystřihovánek v dnes již zaniklém slovenském časopise Zenit / Elektrón Zenit / E+Z. Časopisem prošla plejáda originálních autorů papírových modelů, nyní se zaměříme na tvorbu Mariána Hlaváče, Michala Antonického a řady dalších. A probereme i mimořádné vystřihovací magazíny, miniZENITY.
2.1.2015 – zdravíme v novém roce všechny přátele starších vystřihovánek! Vrháme se opět na staro-nové modely a abychom měli k tomu patlání dostatek papání, přijíždí na pomoc pojízdná prodejna potravin Avia A30 pánů ŠOK. Klasická to ábíčkovská záležitost pro skalní fandy! Model slepen a nafocen.