Přehled novinek 2016

2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

18.12.2016 – po jisté době jsme doplnili a zaktualizovali Muzeum vystřihovánek, které řídí zde i v časopise ABC Pepa Kropáček. Doplněny články a fotogalerie posledních modýlků vydaných na stránkách ABC a byly přidány i některé, které doposud zopakovány nebyly: celkem 36 položek se již v našem Muzeu nalézá, z toho 29 bylo dosud uvedeno po spoustě let i v ABC.

xd-017-thumb19.11. – přinášíme další stavební report Michala „Medium“, tentokrát poskládal experimentální raketoplán XD-017 Tortela autorů Václava Šorela a Františka Kobíka z ABC č. 6/15. Lepení s sebou neslo záludnosti typické pro ŠOKovánky, inu, echt-klasika. Takže si zakousněte kousek trvanlivé bábovky Tortela a můžete se podívat na stavbu modelu a fotogalerii.

vitkovice-thumb212.11. – legendární čs. námořní loď Vítkovice z dílny Ladislava Müllera z ABC č. 23/17 je dalším modelem, který pro nafocení do knihy Papírová archeologie 2 z originálu slepil Michal „Medium“. Model to není zdaleka jednoduchý, jak už víme z prvního popisu od RoBertina. Michal svou bitvu s touto nebitevní lodí popsal v podrobném reportu.

cx-01-thumb30.10. – kniha Papírová archeologie 2 vyžadovala slepení několika běžně nepotkávaných modýlků a jedním z výborných pomocníků byl Michal „Medium“ Erben, který dodal pro knihu hned několik slepených děl (od slova „dílo“). Zde je stavební popis jednoho z nich, experimentálního vírníku CX-01 Chemosvit z 15. ročníku ABC od dvojice ŠOK. Díky, Michale!

Papírová archeologie 229.10. – je to neuvěřitelné, že se člověk toho finálního okamžiku dočká. Inu, stalo se! 25. 10. 2016 jsme v Království železnic slavnostně pokřtili knihu Papírová archeologie 2. Velmi nás potěšili přítomní titáni české vystřihovánky a časopisu ABC, jako Vlastislav Toman, Martin Pilný, Václav Šorel a spousta dalších. Fotogalerii z akce naleznete zde. Děkujeme, přátelé!

albatros-seznam-thumb10.10. – nakladatelství Albatros vydávalo v 70. a 80. letech přepestrou řadu vystřihovánek určených jak předškolním dětem, tak pokročilým papírovým modelářům. Do sekce Seznamy jsem přidal seznam vystřihovánek Albatros. Možná není úplně stoprocentně kompletní, jelikož je dnes velmi obtížné dobrat se všech vydaných výtisků včetně exotických zahraničních vydání. Inu, máte (máme) stále co sbírat!

Papírová archeologie 225.9. – byla to fuška! Věřte či ne, v sobotu 1. 10. 2016 vychází druhý díl encyklopedie Papírová archeologie, ve kterém jsme si vzali pod lupu časopis ABC z let 1970-76, tedy ročníky 15-20. A nejen je, měli jsme toho pod lupou více. Nechybí 8 listů vystřihovacích příloh, za které děkujeme arch. Richardu Vyškovskému a Ladislavu Badalcovi. Nuže, připijme knize na zdraví a nechť najde cestu k mnoha čtenářům! Podrobněji zde.

Kovarna-thumb20.7. – tato drobná stavbička je prvním představitelem půvabného stavebního slohu lidové architektury v modelech ABC zvaného selské baroko. Ano, kovárna z Blat, z jižních Čech, přesněji řečeno z Plástovic. Richard Vyškovský a Pavel Blecha ji připravili pro ABC č. 9/20. Model si zasloužil opustit archiv a nechat se slípnout: stavba kovárny, fotogalerie.

Badalec-thumb12.7. – při setkání jsem mu žertem říkával, že pro publikaci v Papírové archeologii je ještě příliš mlád. Čas ale dozrál. Jeho dílo je mohutné a zmapovat jej bezezbytku téměř nemožné: Ladislav Badalec, BaJečný kreslíř, autor komiksů a pamětihodných papírových modelů z oblasti fantazie, lodí, kosmu a dalších. Přečtěte si o jeho osobě a tvorbě v rozsáhlém profilu.

BMW 2002 touring1.7. – toto papírové autko, které vyšlo v ABC o prázdninách roku 1976, bylo překvapivé: zářivá letní barva, nový neznámý autor a ta předloha! BMW 2002 touring, bezvadný auťák z Německa řečeného západního. Hmm… člověk by čekal spíše moskviče a oni na něj s bavorákem! Po letech jsem si připomněl už jednou absolvovanou stavbu, přítomna též fotogalerie.

SNDK-thumb20.6.2016 – dnes něco pro pravé sběratele či pamětníky 60. let: do sekce Seznamy jsme doplnili přehled vystřihovánek ze SNDK, Státního nakladatelství dětské knihy, předchůdce Albatrosu. Není dnes snadné podchytit všechny vystřihovánky z té doby, naprostá většina podlehla v nerovném boji nůžkám třímaným nadšenými dětmi. Pokud byste dokázali seznam doplnit, nejlépe i obrázkem, díky předem za to!

Jizba-thumb3.6.2016 – možná si ten starobylý pokojíček jak z pohádky o Honzovi eventuálně Mařence pamatujete – staročeská jizba pánů Blechy a Vyškovského. Poprvé vyšla v ABC před čtyřiceti lety a coby malý fanouš spíše aut a letadel jsem ji nebral. To se ale již změnilo a nyní ji beru. Model je radost lepit, i když je třeba býti neustále ve střehu: detailní stavba modelu, fotogalerie.

OK-1023-thumb26.5.2016 – mezi dětmi (i jejich rodiči) byla a jsou populární házedla, létající, vystřelovací či foukací modely letounů, raketek apod. V časopise ABC byly kdysi tyto akční hračky velmi frekventované a vyšlo jich mnoho desítek. Otevřeli jsme dosud chybějící sekci pro tyto vystřihovánky resp. částečné vystřihovánky i zde: rejstřík modelů, fotogalerie.

BV-X1-thumb6.5.2016 – za oknem vám prosvištěl warťas nebo tráboš, případně embéčko, ale na stole vám vyrostl zápaďácký supersport! To když jste si v lednu 1971 koupili ABC č. 9/15. Jmenoval se BV-X1 Carwax Fluid a dosti připomínal kočkolap Alfa Romeo Carabo, jen designéra Bertoneho nahradili pánové Blecha a Vyškovský. Nadčasové fáro je zpět – stavba modelu, autosalón.

Skoda55E-thumb15.4.2016 – znáte první vystřihovánku moderní elektrické lokomotivy v časopise ABC? Psalo se září 1974, když vyšla, zovala se Škoda 55 E řady ES 499 001, byla ve standardním měřítku H0 a zpracoval ji Ladislav Müller. Do mého života vstoupila již podruhé; poprvé skončila v kulatém archivu, tj. v koši. Nastal čas napravit dávná traumata z krutého dětství! Stavba modelu, fotogalerie.

Lokomotiva-thumb12.3.2016 – ze stránek ABC znáte už po léta vydávané Muzeum vystřihovánek, dříve také Stoleté novinky, které ze svého bezedného archivu vybírá papírový archeolog na slovo vzatý, Josef Kropáček. Pepa tak seznamuje veřejnost s prastarými vystřihovánkami, vesměs z počátku minulého století, a nyní svá dílka představuje i zde, v sekci Muzeum vystřihovánek.

Papírová archeologie11.3. – zveme vás do sekce Fotogalerie, kde najdete nové obrázky starých modelů (focených starším papírovým archeologem, ale novějším foťákem). Nenechte si ujít dnes již nevídané modely letadel Avia BH-5 „boska“, BE 2a, Polikarpov I-16 Istrebitěl, loď Mon Trésor, legendární požární vůz Pyrene či Lavinu PZ 800.

Papírová archeologie10.2.2016papíroví archeologové usilovně pracují na knize PA2, což znamená, že ani nespí. Ovšem stíháme vás pozvat do MPMPM na první samostatnou výstavu papírových modelů, které sestavil modelář slavný pražský, Michal Kavalier. Výstava potrvá do 1.7.2016 a máte možnost na ní spatřit téměř 400 jeho hezky slepených modelů, které nestihla sezobnout jeho andulka a byly zachráněny pro unikátní výstavu.
Jako malou bokoffku jsme během kofíbrejku ve spolupráci s MPMPM připravili pozvánku na Michalovu výstavu ve formě již třetího listu Archeologického atlasu, na kterém najdete zbrusu nové sběratelské kartičky, tentokrát s obrázky modelů, které slepil právě Michal. Na rubu nechybí encyklopedické informace k modelům (připomínáme, že první dva listy jest se nacházejí v knize PA1 a další dva chystáme do knihy PA2).
Nový list atlasu věnovaný Michalovi bude k dispozici zřejmě bezplatně na nejbližších papíráckých výstavách a samozřejmě v MPMPM (čili, prosíme, NEpište nám prosby o zaslání – výtisky nemáme a nezasíláme).
Na shledanou u dalších atlasů se těší vaši papíroví archeologové, -JoK-, -StF- a RoBertino!