2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
12.12.2017 – nejnovějším vydavatelským počinem papírových archeologů je sešit Papíroví hrdinové.cz – a vychází rovnou druhý svazek (první a další dva jsou v plánu). Publikace se zaobírá vystřihovánkami postaviček vojáků a bojovníků; svazek 2 se zaměřil na období od Bílé hory do začátků Čs. republiky (1620-1920). Nechybí spousta obrázků a také vystřihovací přílohy, které vám přiblíží, jak si asi vystřihovali naši pradědové. Rozhovor s autory včetně popisu publikace najdete v menu Knihy a publikace.
9.12. – námořní obchodní loď Racek z ABC č. 17/31 patří k běžně nevídaným modelům z ABC – vystřihovánka nástaveb lodi byla totiž „zkomplikována“ skutečným dřevěným trupem a funkčním pohonem. RoBertino Pavelka model sestavil (se zjednodušeným trupem) a navíc vybádal, kde se Racek vůbec vzal, jaká že byla předloha modelu. Článek, fotogalerie.
13.11. – Vinohradnické stavby (Doplňky kolejiště 1) a Doplňky kolejiště 2 jsou jednou z prvních vystřihovánek, které vytvořil Richard Vyškovský již sám, bez grafické výpomoci tehdejšího kolegy z práce Pavla Blechy. Drobné účelové stavby měly posloužit k zaplnění modelových kolejišť a v ábíčku vyšly na jaře roku 1977 dvě části. Podrobné stavební reporty naleznete zde (1. část) a zde (2. část).
18.10. – zveme vás na prima výstavu nazvanou Papírový svět aneb 60 let s ábíčkem. Do konce letošního roku si určitě udělejte procházku do Národního zemědělského muzea v Praze – Letné!
O výběr papírových modelů se postaral zkušený kurátor Josef Kropáček. Čeká vás sestava selských usedlostí, mlýnů, kombajnů, traktorů či figurek zvířátek – časopis Sluníčko je dalším oslavencem a rovněž zdrojem vystřihovánek, pro naše nejmenší.
12.10. – jedno z celosvětově vůbec nejpopulárnějších vozítek, Citroën 2CV zvaný kachna, byl též oblíbenou předlohou autorů vystřihovánek, kterých existuje velké množství.
RoBertino Pavelka slepil zeleného Citroëna od Michala Antonického i verzi Safari od Ladislava Müllera a taktéž přidal článek o skutečném voze.
23.9. – Sojuz a Apollo, legendární a bohatě vypravená vystřihovánka Václava Šorela a Františka Kobíka z ABC č. 22/19, které vyšlo o letních prázdninách roku 1975 – kdo by ji neznal! Michal „Medium“ Erben model báječně slepil již loni, aby se mohl zaskvět v knize Papírová archeologie 2. A nakonec i sepsal report, jak se mu při stavbě vedlo. Nechybí fotogalerie modelu.
9.9. – průnik do masmédií, Vol. 2! Zpravodajský portál iDNES/Technet nám publikoval již druhý článek na téma papírových modelů. Tentokrát jsme se ohlédli za oblíbenými vystřihovánkami, které vznikly podle legendárních komiksů: Vejce Zářícího, Malý bůh, koníci Arta a Liny, hvězdolet Prométheus, Hlásenická tvrz, vzducholoď Vysočina… co název, to výtečný příběh a pěkný model.
8.9. – oslavme spolu se spisovatelem a konstruktérem vystřihovánek Václavem Šorelem jeho kulaté narozeniny! Při té příležitosti je připraven profil autorské dvojice ŠOK, Václava Šorela a Františka Kobíka, nechybí nová galerie se 170 obrázky jejich slepených modelů (včetně některých prací s Jaroslavem Velcem). Blahopřejeme a vinšujeme hodně zdraví a štěstí!
26.8. – v sekci Fotogalerie naleznete nové počiny:
- Kamion Steinwinter Daimler-Benz Turbo
- „digitální“ věčný kalendář z ABC č. 9/21
- dioráma slévárny autora Boba Rakušana
- opravna motorových lokomotiv od F. Kobíka
- Fiat 125p, nesnadné autko od Ladislava Müllera
- hvězdolet Prométheus z příběhu Vzpoura mozků
- a drobnost pro nejmenší: netradiční velikonoční vajíčka v podobě zvířátek.
16.8. – hlásíme průnik do masmédií 😎 : navázali jsme kontakt s redakcí portálu iDNES/Technet a výsledkem je stručný úvod do historie vystřihovánek, primárně technických. V článku si všímáme první vystřihovánky v časopise ABC (Vostok) a peripetií tvůrců při obstarávání podkladů pro papírové modely techniky. Pokud vše klapne, tento text nezůstane osamoceným!
24.7. – usedlost z Českomoravské vrchoviny je model, který na mne čekal od mé 6. třídy ZDŠ, inu, to je… to je… ani nepamatuju. V ábíčku vyšel třikrát a vybral jsem si jeho druhé vydání ke stavbě. Po troše úsilí vám na stole vyroste úhledný sevřený statek, jako z pohádky, které umí režírovat pouze Richard Vyškovský. Stavba modelu, fotogalerie.
18.7. – také jste je v dětství sestavovali? Určovací kotouče a další otáčivé pomůcky mají v ABC svou historii, která začíná v létě 1969. Určovací kotouče v sobě nesly krédo ábíčka: tvorbu, ruční práci, zábavu, vzdělání. Čtenáře ABC tak nemohl zaskočit třeba chrostík zrnitý nebo účel tuku Dukát – vše znal z kotoučů. Přinášíme galerii těch nejstarších, budeme ji postupně doplňovat.
7.7. – aktuální vydání časopisu ABC č. 14/62, které je právě na stáncích PNS, nám udělalo radost: rozhodlo se podělit se s národem o informaci, kdo jsou ti maniaci, kteří se neustále přehrabují ve starých vystřihovánkách a mají tu čest a potěšení spolupracovat v této oblasti i s ábíčkem. Tak Vás také zveme, přečtěte si něco o nás, papírových archeolozích.
30.5. – prvním papírovým modelem požárního vozu v časopise ABC byla Tatra 26/30 z roku 1933 v přibližném měřítku 1:43 od Ladislava Müllera, vyšla v čísle 6/18 v listopadu 1973. Po desítkách let se k modelu vracím, jelikož jsem jej jako bejby… to neuhodnete… inu, nedokončil: tenký papír + müllerovánka = zábava náramná. Rest z dětství splněn: stavba modelu, galerie.
14.5. – na konci 70. a v průběhu 80. let publikoval časopis ABC řadu drobných modelů letadel, plavidel a především bojové techniky – ta byla v neobvyklém miniaturním měřítku 1:87, ano, aby pasovala k vláčkům H0. Autory byli ing. Vladimír Hynek a Jiří Suk. První se staral o podklady a nástin konstrukce, druhý (zdatný malíř a ilustrátor) překresloval, vybarvoval a stavěl bílé pracovní modely. Sedm kousků jejich miniaturní „bojovky“ slepených Michalem Kavalierem najdete v galerii bojové techniky, orientovat se můžete i pomocí rejstříku.
28.4. – před půl rokem jsem si dal nelehký úkol: sestavit pokud možno reprezentativní galerii slepených modelů arch. Richarda Vyškovského. Nebylo to snadné, snímků je nyní více než 500 a pořád mnohé chybí. Dílo našeho nejoblíbenějšího autora vystřihovánek je rozsáhlé a věřím, že mnoho dalších obrázků ještě přibude. Galerii najdete zde – nechť se vám líbí!
9.4. – pro ábíčka ročníků 51-54 (2006-2009) vytvořil arch. Richard Vyškovský pohlednou sérii miniaturních modelů vojenské techniky čs. armády z let 1918-1993 v jednotném měřítku 1:50. Celkem v této řadě vyšlo 19 modelů (včetně dvou letadel). Modelář Michal Kavalier několik z nich před lety slepil a přinášíme jejich galerie; celkem 9 kousků naleznete zde.
5.3. – projděte se novými fotogaleriemi v sekci Hrady, zámky, tvrze. Najdete tam mj. dosud nevydané perly arch. Richarda Vyškovského, jako Pražský hrad (propracovanější a dokonalejší verze než dávná práce s Pavlem Blechou pro Albatros) nebo Dolní a Horní tvrz v Kestřanech (malý náhled vlevo).
19.2. – koncem 80. let vyšel ve slovenském časopise Zenit pionierov neotřelý papírový model: minipočítač Zenit. Nebyla to ledajaká vystřihovánka, nýbrž futuristická hra, se kterou bylo možné hrát za pomocí počítačových programů. Autory byli ing. Václav Petráček a Ladislav Badalec. Po letech jsem počítač slepil a zkusil si zahrát: stavba, fotogalerie a herní video.
4.2. – pro tento letitý modýlek autorů ŠOK, Václava Šorela a Františka Kobíka, je nyní ten správný čas. Jejich sněžné vozidlo Lavina PZ 800 vyšlo v ABC č. 10/21 právě před čtyřmi desetiletími a kolega ze severu (od Ještědu) Michal „Medium“, kterého hned tak nějaká vločka, chlopnička či jiná kalamitka nerozhází, jej slípnul. Stavba, fotogalerie, RoBertinův text o předloze.
21.1. – letí to! Časopis ABC zítra oslaví 60 let svého vydávání. A dnes je to přesně 10 let, co proběhlo milé setkání někdejších redaktorů, spolupracovníků a přátel starého ABC mladých techniků a přírodovědců, které zorganizoval Pepa Kropáček. Měl jsem tu čest na akci pobýti a vytahuji z fotoarchivu malou reportáž z oné báječné lednové neděle před deseti lety…
8.1.2017 – do nového roku s knihou Papírová archeologie 2! 🙂 Vážení přátelé, přejeme prima nový rok a děkujeme Vám všem, kdo jste se začetli do naší kněhule a kdo jste nám napsali své názory na toto dílo. Vážíme si toho! Vaše ohlasy publikujeme na stránce nazvané originálně… Ohlasy. Pokud byste se chtěli podělit o své pocity z knihy PA2, napište nám – díky!