Přehled novinek 2019

2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022

Patrová stavba z Děčínska16.11.2019 – po dokončení roubeného domu z Jičínska bylo vhodné, či spíše nezbytné slípnout i druhý domek z téhož ABC č. 14/23 – patrovou stavbu z Děčínska. I když jsem ji již před lety stavěl, pustil jsem se do lepení tohoto modelu arch. Richarda Vyškovského znovu, tentokrát z ábíčkovského originálu. Stavební report, fotogalerie.

Brabham BT 44B19.10. – po čtyřech desítkách let jsem se opět pustil do jednoho z nejsympatičtějších modelů Formule 1 od Richarda Vyškovského, je jím Brabham BT 44B pilota Carlose Paceho z roku 1975; vystřihovánka je o tři roky mladší. V časopise ABC vyšla dvakrát, stavěl jsem opět z prvního vydání. Stavba modelu, fotogalerie.

Roubený dům z Jičínska8.9. – ABC č. 14/23 z března 1979 přineslo hned dvě ukázky papírové lidové architektury Richarda Vyškovského, a to ze severočeské oblasti: roubený dům z Jičínska a patrovou stavbu z Děčínska. Volba padla na roubenku z Jičínska, stavím ji poprvé, abych si ji konečně mohl prohlédnout. Stavba modelu, fotogalerie.

Spider Metalex23.8. – v časopise Svět motorů vyšla v roce 1974 na pohled úžasná vystřihovánka závodního speciálu Spider Metalex. Již v dětství jsem se s tímto modelem neúspěšně potýkal. Nastal čas přepsat vzpomínky a fáro sestavit. Nebylo to vůbec snadné, ale nakonec jsem dílko dokončil, včetně pokusu o rekonstrukci modrého prototypu. Stavba modelu, fotogalerie, informace o předloze (článek Roberta Pavelky).

Vyškovský8.8. – dne 1.8.2019 po krátké nemoci zemřel arch. Richard Vyškovský. Bylo mu 90 let. Jeho nedávné kulaté narozeniny oslavuje modelářský národ po celý letošní rok. Jeho dílo je ohromné a nezapomenutelné, nadále se budeme setkávat s jeho vystřihovánkami.
Přikládám jen hrst vzpomínek, pár osobních pohlednic králi české vystřihovánky (-StF-).

Kánský28.7. – velmi zajímavý artefakt nám poskytl pan Martin Pilný, někdejší klíčový redaktor časopisu ABC pro vystřihovánky: kus originálního kinofilmu se snímky pořízenými pro reportáž o samorostlém modeláři, Miloši Kánském, která vyšla v ABC č. 19/16 v červnu 1972. Závěr našeho povídání o této reportáži je doplněn o dosud nespatřené obrázky!

Pexeso13.7. – ve spolupráci s MPMPM, k 90. narozeninám arch. Richarda Vyškovského a u příležitosti výstavy jeho bílých, pracovních modelů v Muzeu jsme vydali dosud nevyzkoušenou novinku – pexeso. Na 64 kartičkách najdete 32 dvojic modelů, které patří k sobě: bílý prototyp a výsledný model. Náhledy pexesa jsou zde.

Vyškovský13.7.2019 – arch. Richard Vyškovský slaví 90 let. Vedle řady výstav, soutěží a publikací jsme připravili též článek pro portál iDNES.cz/Technet, který se zamýšlí nad tím, proč je dílo arch. Vyškovského mezi modeláři stále tak populární, již půl století. A též jsme dali dohromady pozdravy modelářů z ČR i SR panu architektu k narozeninám – soubor PDF je zde.

Papíroví hrdinové18.6. – již třetí svazek Papírových hrdinů z bezedných sbírek Josefa Kropáčka pod grafickým dohledem Roberta Pavelky právě spatřil světlo světa – tentokrát si můžete prohlédnout spousty figurek vojáků Československé a České republiky z let 1920-2013.
Dvanáct listů vystřihovacích příloh vám umožní si pohrát jako naši otcové a dědové.
Popis publikace včetně snímků ze stylového křtu najdete zde.

Vyškovský15.6. – zveme vás na výstavu do Království železnic v Praze 5! Slavíme rok devadesátin arch. Richarda Vyškovského a právě zde můžete spatřit reprezentativní výběr z jeho tvorby, včetně kompletní obří Městské památkové rezervace. A pokud si pořídíte nejnovější biografii Papírové království Richarda Vyškovského, můžete využít slevového kupónu. Výstava potrvá do 28. 10. 2019. Obrázek vlevo vás navede na snímky z vernisáže výstavy.

Vyškovský14.6. – k 90. narozeninám arch. Richarda Vyškovského, v úzké spolupráci s vyd. ERKOtyp, jsme připravili zbrusu novou monografii našeho nejoblíbenějšího autora vystřihovánek s názvem Papírové království Richarda Vyškovského. Nechybí dosud neviděné snímky, dosud neslyšené vzpomínky, dosud nevydaný papírový model a aktualizovaný seznam všech papírových modelů R. Vyškovského – včetně těch, které ještě čekají na své vydání. Podrobný profil publikace zde.

Miloš Haman2.3. – jistě si vzpomenete na půvabné papírové mašinky, které vycházely v 80. letech v časopise ABC. Jejich autorem je Miloš Haman.
Pana Hamana jsme před nedávnem vypátrali a nyní si můžete přečíst o jeho díle, které obsahuje zajímavé a dosud nevydané modely. Připojena je i galerie modelů a seznam jeho vystřihovánek v ABC.

Goralské stavení1.1.2019 – druhým modelem z dvojice dřevěnic ze Slovenska autora Richarda Vyškovského, které vyšly v ABC č. 3/22 v říjnu 1977, je goralské stavení. Nenápadný, málo vídaný přírůstek Skansenu ABC, který nebyl nikdy zopakován, přitahoval po léta mou pozornost, jak vlastně vypadá. Dostalo se nakonec i na něj – zde je podrobná stavba modelu a fotogalerie.