2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
4.11.2020 – papírový model transportního vozu Avia A30N vyšel v ABC č. 11/25 v únoru 1981, autory byli Václav Šorel a František Kobík. Téměř 40 let od jeho vydání jsem konečně zjistil, jak vypadá po slepení: dobře! 🙂 Skříňová Avia hezky doplňuje své předchozí sestřičky týchž autorů, valník A15 a pojízdnou prodejnu potravin A30. Stavba modelu, fotogalerie.
27.10.2020 – aktuální reedice modelu nádraží Ostrava-Vítkovice od arch. Richarda Vyškovského ve Vítkovickém zpravodaji nám poskytla zajímavou příležitost se podívat podrobněji na to, jak celý proces proběhnul a jak se všechna vydání modelu liší či neliší od původních, ručně rýsovaných archů autora. Jeho syn, Richard ml., nás nechal nakouknout do svého archivu. Přečtěte si příběh této reedice.
14.10.2020 – tentokrát Robert Pavelka sáhnul po vskutku nevídaném kousku, po východoněmeckém modelu z roku 1965 z edice Kranich / Junge Welt, autobusu Robur LO 2500. Jelikož Robert ví, co staví, dle svého dobrého zvyku čtenářům připravil článek o předloze, o historii značky Robur. Model si barevně upravil do podoby, jak si na autobus vzpomíná ze svého dětství. Článek je zde.
12.9.2020 – smutná zpráva zasáhla svět letců, leteckých a papírových modelářů a fanoušků letectví, přátel původního českého sci-fi komiksu: dnes zemřel Václav Šorel, neúnavný propagátor a historik letectví, spisovatel a publicista. Ve spolupráci s Františkem Kobíkem a Jaroslavem Velcem připravil řadu vystřihovánek – profil tohoto tvůrce je zde. Děkujeme a nezapomeneme, Václave!
1.8.2020 – vůbec poprvé jsem se pustil do staré anglické vystřihovánky za slavné edice Micromodels. Na úvod jsem ze své sbírky vybral jednodušší kousek, abych se seznámil s cizokrajným a dávným pojetím papírového modelářství: dnes už neexistující londýnskou městskou bránu Cripplegate. Poprvé byla tato miniaturní vystřihovánka vydána v roce 1949. Stavba, fotogalerie.
10.7.2020 – vydali jsme další dva listy Archeologického atlasu, což jsou kartičky na způsob dávného Atlasu ABC. Tématikou kartiček jsou starší slepené papírové modely nejen z časopisu ABC. Nejnovější list č. 16 je věnován papírovým vozům Formule 1, většinou běžně nevídaným, a list 17 je věnován… mně 🙂 – kolegové mi chtěli udělat radost k narozeninám.
Přehled všech dosud vydaných listů Atlasu najdete zde.
12.6.2020 – v ábíčku jste na tyto dvě hříčky patrně narazili opakovaně a uvažovali jste, jak se s nimi vlastně hraje. Jsou to nadmíru inteligentní papírové mozky a říkají si papíroví protihráči, ten novější s přívlastkem PAP 15. Vyzvali jsme oba protihráče na souboj a dokonce jsme je postavili proti sobě! Není snadné je porazit, autor Miroslav Kolář jim dal do vínku vysoké IQ!
7.5.2020 – papírový model orbitálního komplexu Sojuz 28 – Saljut 6 – Progress 1 byl stylovou ábíčkovskou oslavou prvního výročí letu prvního čs. kosmonauta Vladimíra Remka. Vystřihovánku připravil tandem Václav Šorel a František Kobík pro ABC č. 11/23 (únor 1979). Model jsem slepil, abych konečně po letech zjistil, jak vypadá: stavební report, fotogalerie.
12.4.2020 – kolega Robert Pavelka je nejen papírovým modelářem, ale též publicistou, který dokáže poutavě psát o svých koníčcích. Právě dopsal a vydal vzpomínkovou knihu o své oblíbené modelové železnici s výmluvným názvem Milované „eNko“ v době socialistické aneb Nostalgické ohlédnutí za láskou jménem PIKO ve velikosti N s přihlédnutím k ostatním měřítkům a zvláštní zmínkou o papírových modelech. Profil publikace najdete zde.
27.3.2020 – na stůl se mi dostalo opět jedno staré autíčko, povědomé, častokrát prohlížené, ale dosud nesestavené: VAZ 2121 – Niva od Ladislava Müllera. Vyšlo v ábíčku už pěkně dávno, v roce 1977. Stavba modelu není úplně triviální, pokud si vyhrajeme s interiérem, prosklením kabiny a překonáme drobné nástrahy v konstrukci: stavební report, fotogalerie, informace o předloze (článek Roberta Pavelky).
21.3.2020 – propagační vystřihovánky vydávané v 60. a 80. letech Národním technickým muzeem tvoří zajímavou sbírečku, některé kousky jsou již velmi vzácné (přehled je zde). Kolegové modeláři několik vybraných modelů, jejichž předlohy jsou vystaveny v NTM, slepili.
Galerie najdete ve Fotogaleriích autoveteránů, pouze skříňový RAF FW 25 je mezi Užitkovými vozy.
15.1.2020 – vystřihovánky autoveteránů z Kopřivnice vydávané v Albatrosu, od autora Leoše Špachty, byly ve své době velmi populární, vyšly opakovaně ve třech sešitech. V dětství jsme jich rozšmikali spoustu, jelikož byly poměrně dostupné. Několik modelů z historie Tatry Kopřivnice v podání modeláře Michala Rozínka se dostalo před náš objektiv – galerie jsou zde.