Michal Dudáš

Vystřihovánka jako výtvarné umění, to je Michal Dudáš

Michal Dudáš

Když v roce 1999 redakce ABC uveřejnila na stránkách svého časopisu výzvu ke spolupráci s novými tvůrci vystřihovánek, z množství uchazečů se „vylouplo“ dvanáct nejnadějnějších adeptů a z nich pak 3-4 úspěšní finalisté. Jedním z těch, kteří sítem náročných požadavků na kvalitu tvorby a originalitu nápadů prošli a dočkali se úspěšného publikování v ABC, byl Michal Dudáš.

Michal se narodil v roce 1963 v Praze, kde se svou rodinou také žije, pracuje a tvoří. Od dob dospívání měl velmi blízko ke grafické tvorbě, ke knihám, tisku a vůbec k papíru – vyučil se knihtiskařem a začal pracovat jako grafik. Nástup počítačových technologií ho zastihl v polygrafickém oboru a poslední dekády pracuje jako grafik DTP, věnuje se grafickým návrhům a přípravě podkladů pro tisk. Externě spolupracuje s vydavatelstvím Mladá fronta a Ringier ČR.

Volná umělecká tvorba

Michal Dudáš - Král slunceTěžko si představit člověka, který by měl profesí tak blízko k výtvarnému umění a který by se nepokusil o svou vlastní uměleckou tvorbu. Michal Dudáš je žákem akad. malířky prof. Věry Volfové a volné tvorbě (kresbě, plastice, olejomalbě a grafice) se věnuje již po mnoho let. S jeho působivými pracemi jsme se mohli setkat na mnoha výstavách nejen v Praze:

 • 1986: Kulturní centrum Eden, Praha
 • 2000: Národní galerie u sv. Anežky, Praha
 • 2009: Galerie Domino, Praha
 • 2009: Galerie Café, Praha
 • 2013: 6. salon Sdružení výtvarníků ČR, Mladá Boleslav
 • 2014: Galerie Atrium, Mariánské Lázně
 • 2014: Galerie Café, Praha
 • 2015: Galerie kavárny Friends Coffee House, Praha
 • 2019: Galerie u Zlatého kohouta, společná výstava, Praha
 • 2019: Galerie Nora, Praha
 • 2020: Eli Gallery, společná výstava, Liberec
 • 2023: Galerie Nora, Praha

Za svou uměleckou práci získal i tato ocenění:

 • Praha 2000 – evropské město kultury, 2000
 • Nakladatelství Knižní klub a Balios, 2000

Několik ukázek z grafické a malířské tvorby Michala Dudáše:

DEKOR ll LISBOA SARABANDE Královna VIVALDI
KOMTUR NOCTURNO Kluk VOJTĚCH Portrét EBEN ZICHRON
Bistro Hráči Prometheus Pán s červeným psíčkem Dáma s psíkem Dva v zoologické zahradě Velký a malý
Don Šajn Buď zdráv, mistře Poslední večeře Bratři Bratři Karamazovi Pan O měkkém srdci paní Rusky O milionáři, který ukradl slunce

Měl jsem tu čest býti pozván na vernisáž společné výstavy Michala Dudáše a fotografa Milana Šrámka v pražské Galerii-café (Jagellonská 20, Praha 3 – Vinohrady), která se konala dne 6. 11. 2014. Musím uznat, že Michalovy kresby a kvaše opravdu dokáží okouzlit i laickou veřejnost, kteréžto jsem zářným zástupcem. Velmi hezké, do detailu propracované a působivé výjevy, někdy trošku smutné až melancholické (i když se jejich autor neustále usmívá) a přemýšlivé… přináším alespoň pár snímků z otevíracího večera (výstava proběhla ve dnech 6.–30. 11. 2014):

Více ukázek z umělecké tvorby Michala Dudáše, jakož i záběry z výstav, najdete na jeho www-stránce.

PANORAMA – první omalovánky a kresby

V 80. letech Michal navázal spolupráci s nakladatelstvím a vydavatelstvím Panorama, pro které připravoval drobné ilustrace, omalovánky a též vystřihovánky pro nejmenší. Když později redakce ABC vyhodnocovala svůj konkurz, zcela správně odhalila, že ten usmívající se vlasáč s přimhouřenýma očima není žádný elév, ale hotový profesionál a znalec kresby i tisku.

Panorama-omalovanka2 Panorama-omalovanka1 Panorama-Cirkus

Panorama-Indiani Panorama-Cirkus2

Michal Dudáš přichází do ABC

Michal Dudáš - Rudolf II.Jako snad každý i Michal vnímal časopis ABC již od dětství a také z něj příležitostně lepil papírové modely. Čas plynul a dne 4. 10. 1999 vyšla jeho první vystřihovánka v ABC, bylo to v čísle 20/44 a v něm hezké dějepravné dioráma Na dvoře Rudolfa II. (obr. vpravo). V úvodním slově k modelu se píše o zmíněném konkurzu a o tom, že autora diorámy vedl pan arch. Vyškovský. Již na tomto prvním díle můžeme odhalit způsob i kouzlo Michalovy tvorby – ruční práce v kombinaci s počítačovou. Záhy si nechtěně vysloužil nepříliš lichotivou nálepku „profesionála na diorámy všeho druhu“, jelikož jej redakce začala využívat pro reklamní diorámátka sporné modelářské úrovně, především na téma aktuálních filmových trháků a s využitím fotografií. Z této šablony se ale vymanil a předvedl, že dokáže vytvořit původní a velmi zajímavé, přímo didaktické papírové modely. Za pozornost stojí jeho podíl na velkém speciálu ABC Vylodění (listopad 2002), do kterého připravil mj. ojedinělý fragment bojové techniky, z vody se vynořující střední tank Sherman VC Firefly M4A4, figurky vojáků a s Ladislavem Badalcem vtiskl tomuto velkému projektu tvář:

Vylodeni

Loutky, figurky, historické tramvaje, betlémy, zvířata, hmyz…

Svou parketu Michal Dudáš našel v originální řadě figur – jsou krásně graficky pojaté a ve výsledku bezvadné. Od pohádkových loutek (ABC 48.-49. roč.) pokročil k úspěšným historickým figurkám (49.-50. roč.). Příjemně nostalgické pohledy do minulosti přinesly jeho diorámátka s modely historických tramvají a parních lokomotiv. Je autorem původních betlémů, zmiňme alespoň pohyblivý výjev z ABC č. 25/26, roč. 50, u kterého je pohyb figurek prováděn otáčením kliky. Nejen pedagogové-dějepravci by měli velebit tvorbu M. Dudáše, taktéž přírodopisci za jeho nevídanou řadu papírových figur – zástupců hmyzí říše a pravěkých či nejohroženějších zvířat (51.–52. roč.):

Naši hmyzí velikáni

Soubor „Naši hmyzí velikáni“, zleva: kudlanka nábožná (ABC č. 16/51), martináč hrušňový (č. 12/51), roháč obecný (č. 14/51), šídlo modré (č. 18/51) a tesařík obrovský (č. 10/51). Stavba souborů na tomto a dalších dvou snímcích: Miroslav Kopecký (1941–2009), z výstavy jeho papírových modelů v Muzeu Chalupění Radeč (3× foto: -StF-, 26. 8. 2023)

Svět pravěku

Soubor „Svět pravěku“, zleva: styrakosaurus (ABC č. 25/26 / 51), apatosaurus (č. 20/51), tyrannosaurus rex (č. 22/51) a stegosaurus (č. 24/51)

Nejohroženější zvířata světa

Soubor „Nejohroženější zvířata světa“, zleva: gorila horská (ABC č. 12/52), panda velká (č. 2/52), želva sloní (č. 6/52), nosorožec tuponosý (č. 4/52), kakapo soví (č. 8/52) a irbis horský (č. 10/52)

Cisarske_manevry Sazka-Arena Materidouska-rozvrh Bovera
Tramvaje Jan_Zizka TramT3M Jan_Nepomucky Diplomy

Michal DudášMichal Dudáš je způsobem své tvorby typem umělce s počítačem – kreslí ručně a v PC poté kresbu dokončuje elektronickou retuší. Podobně jako Richard Vyškovský, Ladislav Badalec nebo Milan Weiner je velmi zdatným výtvarníkem. Svým mimořádným výtvarným cítěním se diametrálně liší od mnohých moderních autorů papírových modelů, kteří postrádají onu grafickou průpravu a vrozený výtvarný um. Kéž mu nápadů neubývá!

Web Michala Dudáše: www.mdudas.stranky1.cz

Za spolupráci na textu a za laskavé poskytnutí unikátních snímků ze své volné grafické tvorby děkuji Michalu Dudášovi a taktéž sběratelům Michalu Erbenovi a Pepovi Kropáčkovi. Za pomoc s následující fotogalerií modelů bych rád poděkoval těmto modelářům: Oto Bernreiter, Martin Č., Michal Erben, Tomáš Haluza, Zdeněk Krčmář, Josef Kropáček, David Mahdal, Jiří Mrha, Václav Paluzga, Ivan Ryba a Jan Starý – děkuji, pánové!

-StF-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..