Ondřej Hejl

Nejen kostelíčky – barvitá architektura

Do povědomí modelářského národa se již nesmazatelně zapsal specialista na papírové modely architektury, Ondřej Hejl. Při pohledu na jeho rozrůstající se dílo získáte pocit, že snad hodlá zpracovat kostelíky a rotundy ze všech koutů naší vlasti (i Slovenska). Ale Ondrův obzor a záběr je mnohem širší.

Ondřej Hejl

Ondřej Hejl na výstavě Papírové léto III v Hradci Králové, 18. 5. 2007. Foto: -StF-

Narodil se v roce 1969, vystudoval strojní průmyslovou školu a žije a pracuje v Neratovicích, kde sídlí silná buňka papírových modelářů v čele s nestorem organizovaného papíráckého hnutí v ČR, Milanem Tesařem. Byl to právě pan Tesař, kdo někdy v letech 2001–2 přivedl Ondřeje k vystřihovánkám. Ondra Hejl je celoživotním modelářem, ovšem časem se jeho láskou staly výhradně papírové modely architektury. Tvorba staveb arch. Richarda Vyškovského byla pro něj inspirující a netají se svým obdivem k rozsáhlé tvorbě „domečků“ pana architekta.

Záhy si začal vyrábět modely staveb sám. Impulsem mu byla snaha doplnit dětem autodráhu k Vánocům – pamětníci si možná vzpomenou na modelářskou výstavu v Praze-Chodově v roce 2002, kde Ondřej skromně vystavoval svá první dílka, ovšem velikostí rozsáhlá díla, segmenty velké tribuny k autodráze. Jako technicky založený člověk si jednoznačně zvolil svůj tvůrčí a pracovní nástroj – počítač.

Zaměřuje se na zajímavou architekturu a drží se podkladových výkresů a fotografií tak, aby vznikl předloze co nejvěrnější model. Své konstrukce tvoří pro radost sobě a ostatním. Jeho kolosální zámek Konopiště v měřítku 1:100 ohromil návštěvníky na mnoha výstavách a je důkazem, že žádný nápad není pro Ondřeje nerealizovatelný.

MG-Hrusice

Jeden ze starších modelů O. Hejla, kostel sv. Václava v Hrusicích, vyšel u vydavatelství Mega Graphic v roce 2005

Ondřej Hejl je znám i modelářům a čtenářům časopisu ABC, kde vydal např. tyto úspěšné a ceněné modely: rotundu z Holubic, kostel sv. Mikuláše ve Vinci kostel Panny Marie v Mohelnici nad Jizerou.

Nevybírá si pouze kostelíky z českých nebo slovenských luhů a hájů. Pokud ho stavba zaujme, dokáže modeláře překvapit neotřelým výběrem předlohy, např. modely japonských hradů nebo hrobky krále Theodoricha ze severní Itálie. A jeho stavby již znají též železniční modeláři.

GPM-Matsue

O tvorbu Ondry Hejla projevili zájem i v sousedním Polsku – sešit vydavatelství GPM

Ondra Hejl dosud (v době psaní tohoto textu, tj. do listopadu 2013) nakreslil na 100 modelů. Tiskem jich vydal kolem sedmdesáti – některé zatím nebyly vydány nebo si je tvořil jen sobě pro radost. Jako zkušený autor a vydavatel podal pomocnou ruku dalším autorům, kteří pod jeho hlavičkou mohli uvést mezi modelářský lid své zbrusu nové papírové modely: Attila „Attimon“ Csákvári (již známý autor, který se nebojí oblých, či spíše vypouklých a obtížně tvarovatelných prvků, typických pro historické automobily), ing. Marek Vlachynský (publikoval i v ABC) a Ivan „yvan“ Ryba – tito konstruktéři aktuálně vydávají s Ondrou Hejlem sérii středně obtížných modelů soutěžních vozů.

Ondřej Hejl – organizátor úspěšných akcí

Při výčtu Ondrových aktivit nelze opomenout tu, že díky němu nezanikla tradiční a velmi oblíbená výstava a soutěž papírových modelů v Neratovicích – poté, co se z osobních důvodů stáhl do modelářského ústraní někdejší tahoun akce Vašek Jančata. Akce měla na kahánku – Ondra ji ale nenechal padnout a její tradice začínající v roce 1999 tak může pokračovat.

OH-japonske_hrady

Ondřej Hejl

Malá ukázka tvorby Ondřeje Hejla – architektura v rozličných podobách

Při práci s počítačem se Ondřej Hejl kvalitativně velmi vypracoval a výtečně zvládl obtížný úkol – spojit „mrtvou“ počítačovou grafiku s „živou“, dýchající architekturou. Svým zaměřením na lokální, malé či vesnické sakrální stavby plní úlohu přímo vlastivědnou a národopisnou. Díky za to!

Děkuji Ondrovi Hejlovi za spolupráci na tomto textu.

-StF-

Hejl-modely4

Sympatická tvorba Ondřeje Hejla – vedle náročných staveb nabízí modelářům i drobné modýlky na malých tiskových formátech, jako bonbónky

Zvláštní poděkování za spolupráci při tvorbě fotogalerie modelů Ondřeje Hejla bych rád adresoval těmto modelářům a fotografům: Tomáš Babor, Zbyněk „kaktusak“ Bilíček, Miloš Drábek, „malej Jirka“, HonzaK, Michal Kavalier, Zdeněk Krčmář, Josef Kropáček, Robert „Aki“ Pešek, susan a David S. – děkuji velice! -StF-

4 komentáře u „Ondřej Hejl

  1. Roman Hruška

    No k té strojní průmyslové škole. Asi by se to tak dalo asi taky nazvat ale co já vím Tak jsme se s Ondrou učili v Aeru Vodochody na klempíře 😀

    1. -StF-

      Průmyslovku si Ondra dodělal po vojně, večerně při zaměstnání. Ano, původně je vyučen klempířem v Aeru Vodochody.

  2. Daniel Suk

    Ondřeje Hejla znám, vím, že těch modelů opravdu vydal mnoho. Závidím mu jak se tohle všechno dá stihnout, protože namalovat to a popsat jednotlivé díly zabere opravdu hrozně času.

    Já jsem slepil od něho 3 modely – Kapli z Mohelnice nad Jizerou, kostel Dolní Chabry, kapličku ze Slovenska a chalupu z Lužických hor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..