Mistr papírových výjevů – Přemysl Kubela
Máme pro vás tip, jak si vkusně vyzdobit stěny dětského pokojíku, pracovny, klubovny, či školní třídy – slepte a zavěste si tam některý z prostorových obrázků, které vytvořil Přemysl Kubela!
Výtečný kreslíř, ilustrátor časopisů i knih, znalec historie a dobových kostýmů, modelář a tvůrce vystřihovánek Přemysl Kubela se narodil 13. 9. 1921. První stopy jeho prací nacházíme již v 1. čísle III. ročníku časopisu Vpřed v září 1947 – přinášel zde obrázky vojáků v dobových uniformách. Dokonce namaloval obálku Vpředu č. 28, roč. III. – vojáky bojující u Sokolova – a ve Vpředu také ilustroval dějepravný seriál nazvaný Film minulosti.
Byl již téměř v důchodovém věku, když si jeho výtvarného umění všimli redaktoři ABC a v čísle 6, roč. 24 (19. 11. 1979) vyšlo jeho první a hned rozsáhlé, dvou a půl stránkové dílo – městské tržiště v době přemyslovské. Vystřihovánky prostorových obrázků nebyly tehdy v ABC novinkou, především díky RNDr. Josefu Benešovi a Jaroslavu Drahokoupilovi, kteří ve 20.-25. ročníku vytvořili sérii jednoduchých diorámat s tématikou prehistorie, s typicky do oblouku prohnutým pozadím scenérie, a dále díky tvorbě Václava Šorela a Jaroslava Velce, kteří do 22. ročníku přinesli výborný nápad – diorámata pro plastikové modely letadel (MiG-19, Avia CS 199/S199 a La-5 FN). V. Šorel myslel i na stavitele kosmických lodí a jeho kmenový spolupracovník František Kobík nakreslil dvoustránkové pozadí s kosmickým prostorem (č. 14/21). Za zmínku stojí „interaktivní“ krabička Vojtěcha Kubašty, která dovoluje obměnit výjev květnových dnů 1945 v Praze (č. 16/19), nebo dioráma kosmodromu Bajkonur s velkou figurou sovětského kosmonauta, což bylo ojedinělé dílko kreslíře Boba Rakušana (č. 19/20).
Ovšem Přemysl Kubela toho přinesl do ABC daleko více: dobově věrně zkreslené figurky, doplňky k různým papírovým modelům, didaktické ilustrace, mnoho sad Atlasů ABC, dlouhou řadu modelářských monografií a návodů k modelům historických lodí a především krásnou sérii prostorových obrázků v krabičce.
Závodníci, stavbaři a hasiči jdou do akce!
Ten nápad dostal tehdejší vystřihovánkový redaktor ABC Martin Pilný a s F. Kobíkem jej také zrealizoval pro ABC č. 8/24 – figurky k autodráze velikosti 1:32. P. Kubela na ně později navázal a modeláři tak mohli postavičkami oživit stavební stroje arch. Richarda Vyškovského (figurky vyšly v č. 12/27 a v sešitu Déček č. 2/1986), hasičské vozy (č. 1/29, 10/29, 4/35), své autodráhy či závodní vozy (č. 14/27, 24/30, 4/34). Unikátní jsou jeho detailně vypracované minifigurky k architektuře R. Vyškovského: pro zájezdní hostinec ze Slezska (č. 4/28, upravená reedice v č. 4/49), pro Městskou památkovou rezervaci nebo pro Miniboxy 1:160 arch. M. Weinera (č. 9/36), pro cirkus Kludsky (včetně drezurovaných slonů a tygrů, č. 4/38) a skvělé doplnění prostorové pohlednice z románského období (č. 21/36). Nelze přehlédnout ani dobové postavičky k autoveteránům 1:32 (č. 1/37, reedice v č. 6/46), k bojovému beranidlu Římanů (č. 15/37) či např. vzducholoď NC-P11 (Speciál ABC Zima 90) – samozřejmě s figurkami.
Časoprostor uložený v krabičce
S odvěkou touhou člověka zachytit a zachovat co nejvěrněji obraz okolní reality se Přemysl Kubela vyrovnal kouzelným způsobem – s kouskem lepenky a tapety imitující dřevo. Předložil modelářům sérii působivých prostorových obrázků, které jsou umístěny v lepenkovém rámečku šířky 30-35 mm s imitací dřeva. Promyšlenou perspektivní kresbou docílil dojmu většího prostoru. Prvním takto zpracovaným výjevem bylo setkání dvou historických lodí, fénických gaul (č. 19/28, červen 1984). Během následujících čtrnácti let vytvořil P. Kubela dalších 20 takovýchto obrázků – posledním je dramatická scéna Praha v červnu 1848, která vyšla v čísle 21/42.
Ještě za Kubelova života se inspirovalo několik dalších autorů jeho dílem a vytvořili zajímavé prostorové obrázky, např. Petr Moudrý – Obléhání Prahy Švédy roku 1648 (č. 22/32), ilustrátor-specialista na železnici Josef Janata (celkem čtyři obrázky s železniční tématikou), Jiří Petráček s Rudolfem Baudisem – Sever proti Jihu (Boj o Cumberlandský most) – č. 14/36 a Ladislav Badalec – První tábor českých junáků, červenec 1912 (č. 22/39, původně vydáno v časopise Skaut Junák, č. 4-5, roč. 36 v červnu 1993. Autor toto zálesácké dioráma vydal v roce 2013 i jako mimořádný výtisk).
Zná Ministerstvo školství Přemysla Kubelu?
Pokud se najde učitel dějepisu, který je zároveň papírový modelář, je to osvícený člověk. P. Kubela vytvořil velkou řadu atraktivních diorámat s vesměs historickou tématikou od pravěku po začátek 20. století, která mohou výtečně zpestřit suchý výklad kantorův.
Ojedinělým didaktickým projektem byla Malá encyklopedie ABC s názvem Jak to bylo, jak to je. I když měla v podtitulku „malá“, šlo o rozsáhlé dílo o 47 pokračováních. Celostránkové dějepisné pojednání o historii vybraného předmětu od redaktora a autora Martina Pilného na jedné straně listu výtečně doplnily ilustrace Přemysla Kubely na straně druhé. První díl vyšel v září 1986 (v ABC č. 2/31) a tématem byl vývoj loveckých zbraní. Tvorba tohoto kompilačního seriálu byla velmi pracná – nutno si uvědomit, že Martin Pilný neměl v té době k dispozici instantní internetové informace a nadprodukci knižních encyklopedií, jak je tomu dnes – vše musel poctivě oddřít v knihovnách. Autorská dvojice tvořila toto velmi náročné dílo pět let. Poslední část vyšla v čísle 22/35 a pojednávala o historii svítidel. Projekt po letech dostal příležitost pro „druhý život“ – pro předvánoční trh roku 2013 celý původní soubor vydalo knižně nakladatelství Edika.
Historického předchůdce nejen tohoto seriálu, ale i známých obrazových škol, které léta letoucí vycházely v ABC, nacházíme rovněž v poválečném časopise Vpřed, který vedl dr. Karel Bureš s Jaroslavem Foglarem – tam se naučné, bohatě a názorně ilustrované texty skutečně nazývaly „Naše obrazová škola“ (od čísla 1, roč. II., 1946). ABC tento nápad později přejalo či znovuobjevilo také. A některé z těchto dávných „škol“ kresbami doprovázel právě P. Kubela (obr. vpravo).
Přemysl Kubela přinesl během 19 let do ABC celkem 115 vystřihovánek, především figurek (dvojrozměrných, mírně prostorově zaoblených) a prostorových obrázků v krabičce, v drtivé většině s historickou tématikou. K tomu hrst hracích karet s historickými kostýmy a řemesly a ilustrace k hrám. Jeho ilustrátorský a tvůrčí záběr byl však širší, v ABC nalézáme velké množství jím ilustrovaných Atlasů ABC a modelářských monografií, vesměs s tématikou historických lodí. Jeho láska k plavidlům se odráží i v několika vystřihovánkách lodí: pramice Delfín (s posádkou, ABC č. 21/30), nástavba kolesového parníku Vltava (č. 15/32), vorová loď Inků (č. 23/32) a obytný člun Šárka (s neodmyslitelnými figurkami, č. 21/34). Dokonce v čísle 13/29 na pravidelných stránkách pro techniky přispěl do seriálu Fotofinty článkem o světelném kyvadle, což je záznam pohybu kývajícího se světelného zdroje (svítilny) fotoaparátem – na výsledném snímku se dosáhne zajímavých geometrických obrazců (obr. vlevo).
Se čtenáři ábíčka se Přemysl Kubela navždy rozloučil figurkami vojáků československých legií 1918-1920, které vyšly v čísle 6/43 (2. 11. 1998) – přesně 19 let po jeho prvním přemyslovském tržišti. Vojáčci jsou v měřítku zhruba 1:24, zabírají jednu tiskovou stranu – a na kresbě je již znát, že ruka vynikajícího ilustrátora už nebyla tak jistá…
Vhodně darované prostorové obrázky z jeho ateliéru nejen zlomí srdce dosud jen platonicky milované učitelky dějepravy (ehm – pokud se ovšem před vašimi škamny nemračí egocentrický profesor), ale též vkusně vyzdobí stěny pokojíku, pracovny, či bytové předsíně. Éra krásných prostorových obrázků se již uzavřela, Přemysl Kubela zemřel 7. 8. 1999. Svého času to byl velmi frekventovaný, známý a výborný autor vystřihovánek a ilustrací v ABC. Značný rozsah jeho díla vám bude ihned zřejmý, pokud uchopíte do rukou desítky jeho nádherných monografií a Atlasů ABC – a samozřejmě vystřihovánek. Nezapomeneme na tohoto skvělého ilustrátora-historika.
Kompletní seznam vystřihovánek Přemysla Kubely v časopise ABC
Kolegové Asiolo, Martin Čermák, Michal Kavalier, Josef Kropáček, Míra, rybak a RoBertino Pavelka lepí „kubelovánky“ – děkuji za vypůjčení snímků, Michalovi též za velkorysé zapůjčení modelů k nafocení. Speciální dík Pepovi Kropáčkovi, který odhalil prapočátky tvorby Přemysla Kubely.
-StF-
Ahoj. Nevím, jestli zná pana Kubelu ministerstvo školství, ale znám ho díky časopisu ABC ze svého dětství já a chtěl bych mu vyjádřit své velké díky za všechny obrazové školy, atlasy, technické monografie lodí a naučné a krásné vystřihovánky. Pokud si také myslíte, že si jeho didaktická práce pro děti, zaslouží naše ocenění, můžete se připojit a podpořit můj návrh na státní ocenění, na stránkách Českého rozhlasu zde: https://interaktivni.rozhlas.cz/vyznamenani/index.php?status=1&p=s