Profil

Richard VyškovskýProfil osobnosti a tvorby arch. Richarda Vyškovského, který vyšel v ABC č. 18/49 v srpnu 2004 v rámci seriálu Papírová archeologie aneb Historie vystřihovánek v ABC, díl 6:

Pozn. -StF-: Oproti původnímu a již dávnému textu (obr. vpravo) jsem místy provedl drobné úpravy.

Na shledanou u dalších vystřihovánek se těší Richard Vyškovský

Richard VyškovskýKdyž se kteréhokoli papírového modeláře zeptáte, který autor je nejoblíbenější nebo který znamenal největší přínos českému papírovému modelářství, zjistíte, že modelářský národ vyslovuje unisono již po desítky let jediné jméno: arch. Richard Vyškovský.

Známe jej jako noblesního pána „ze staré školy“. Narodil se v roce 1929 ve Vídni v české rodině. Jako cítěním městský člověk se zamiloval do čistých stylů architektury a tento obor i vystudoval. Pracoval jako architekt-památkář, je znám v zahraničí, dodnes jej zajímá a stále tvoří volnou grafiku s náměty staveb, v 60. letech dokonce přispíval do časopisu Dikobraz kreslenými vtipy a spolupracoval na kresleném filmu. Co je pro nás nejdůležitější, jeho zájem o kresbu vykrystalizoval v tvorbu vystřihovánek a záhy vyrostl v nejplodnějšího a zároveň nejoblíbenějšího českého autora papírových modelů, který jen v ABC a příbuzných speciálech publikoval 1140 stran vystřihovánek (jen v prvním vydání, bez reedic).

Začínal na konci 60. let s kolegou z práce Pavlem Blechou, se kterým se ale v roce 1977 v tvorbě rozešel. Velkým pomocníkem při přípravě podkladů mu byla manželka Anna. Podobně jako konstruktér Vladimír Procházka se vždy snažil aktivně vychovávat papírové a železniční modeláře, připomeňme si jeho podrobný výukový seriál Jak lepit a sestavovat déčka ABC (ABC č. 1-6/22, č. 8/35) a návody, jak vybudovat kolejiště se stavbami z ABC (č. 20-24/22).

Několik ukázek volné grafiky Richarda Vyškovského – na rozdíl od geometricky přesných vystřihovánek se v grafické tvorbě autor nenechal omezovat pravítkem a přísnou realitou. Vedle pražských motivů zde vidíme inspiraci jinými městy (Břeclav, Florencie), i fiktivní architektonické výjevy. Richard Vyškovský používal tyto grafické práce i jako ozdobu svých legendárních novoročních pozdravů určených rodině a přátelům:

Ukázky volné grafiky Richarda Vyškovského na výstavě Richard V., král papírový (Muzeum Karlova mostu, Praha 1, říjen 2009 – březen 2010, foto: -StF-)

ferrari9bPrvní samostatný model

Prvním modelem v ABC, který byl podepsán pouze Richardem Vyškovským, byl vůz F1, legendární červené Ferrari 312 T2 Nikiho Laudy (obr. vlevo), jenž poprvé vyšlo v čísle 2 ročníku 21 (září 1976). Nese výmluvný autorský kód VY-1.01. Ano, začíná nová éra! Oblíbená efjednička se v ABC dočkala dalších dvou reedic. Vystřihovánky techniky se Richard Vyškovský snažil vždy tvořit tak, ať vznikne živý, pohyblivý model – otáčivá kola, pohyblivé věže tanků a funkční ramena stavebních strojů.

MPR = modelářský papírový rekordRichard Vyškovský

Městská památková rezervace (MPR) je jedním z největších papírových modelů, který byl kdy vydán, a měl by být proto zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. MPR vycházela v ABC s přestávkami v letech 1988-2000 (roč. 32-45) a je rozdělena do tří bloků MPR I-III, přičemž první blok byl vydán v reedici v roč. 40-41 a na ni pak navázala MPR II a III. Na 132,5 (!) stranách (včetně MPR IV) je rozloženo fiktivní historické město s 90 domy a dalšími stavbami. Toto mimořádné dílo R. Vyškovského doplněné o renesanční zámek (MPR IV, 11 stran) vyšlo v roce 2004 v souborném knižním vydání.

Vyškovský na hrad!

To není politická agitka, ale vyjádření faktu, že modely hradů a zámků jsou nejzdařilejší a nejoblíbenější, pokud je zpracuje Richard Vyškovský. Prvním v ABC byl gotický hrad Litice (č. 7-9/23), nejrozsáhlejším státní hrad Švihov, který zabírá 14 stran. Pět hradů vyšlo R. Vyškovskému rovněž v nakladatelství Albatros, přičemž vzácný Pernštejn považuje za svou srdeční záležitost. Kultovní Pražský hrad, původně vytvořený s Pavlem Blechou, se dočkal kompletní rekonstrukce a stále čeká na své vydání (jeho některé části vyšly v ABC):

Richard Vyškovský

PosumaviCo nevystříháte, zarámujte

I když v obývacím pokoji arch. Vyškovského žádná vystřihovánka na stěně nevisí, vypracoval se tak, že listy s jeho vystřihovánkami jsou velmi pohlednými výtvarnými díly. Ideálně spojil chladnou deskriptivní geometrii s výtvarným uměním. Právě poctivá ruční kresba spolu s přesností a vtipností konstrukce je klíčem k úspěchu autora u modelářů. U stavby modelu z dílny R. Vyškovského cítí modelář pohodu a výsledek je vždy efektní. A to přesto, že autor stavěl po mnoho let zkušební bílé modely jen výjimečně a měl k dispozici často nedokonalé podklady, které se obtížně sháněly.

Přitažlivá barevná kresba a celková kompozice dílů na ploše, výrazné chlopně, vtipná samonosná konstrukce minimalizující nutnost vnitřních nosníků, přiměřená složitost, efektní výsledný model, podrobný návod a dokonalá návodná kresba – to jsou prvky charakteristické pro českou školu papírového modelářství, které je arch. Richard Vyškovský hlavní postavou.

Kvalita i kvantita

Ostatní autoři to mívali těžké – jejich práce bývaly vždy poměřovány etalonem kvality, modely arch. Vyškovského – a to jak redaktory ABC, tak samotnými modeláři. Stal se inspirací pro mnohé dnešní autory. Historicky je tvůrcem v ABC suverénně nejplodnějším – časopis za celou svoji historii otiskl zhruba 3200 stran vystřihovánek (včetně rozličných speciálů), z toho v prvním vydání 2650 stran. Z tohoto počtu více než třetina – neuvěřitelných 930 stran! – vyšla z rýsovacího prkna arch. Vyškovského (pozor, údaje jsou z půlky roku 2004). Více než polovinu svého díla věnoval stavbám městské a lidové architektury. Jednotlivých modelů má autor na kontě přes čtyři stovky – a tento počet se stále rozšiřuje. Ač jeho doménou jsou „domečky“, kreslil prakticky všechny typy papírových vystřihovánek. „Na modelu formule 1 se krátkodobě zničím,“ řekl R. Vyškovský v jednom z rozhovorů (ABC č. 21/23). Chaloupky mu jdou od srdce, a tedy i lépe od ruky. Od ruky, která nepřetržitě již desítky let pro nás rýsuje a maluje.

Chtěl bych se dnes připojit ke dlouhé řadě gratulantů a popřát arch. Vyškovskému k životnímu jubileu hodně zdraví a tvůrčích sil do další práce. Na shledanou u dalších vystřihovánek, Mistře!

-StF-, červenec 2004 (drobně upraveno v r. 2014)
Psáno pro časopis ABC u příležitosti 75. narozenin arch. Richarda Vyškovského

Kam dál:

Přehled článků a rozhovorů s Richardem Vyškovským v tiskovinách:

  • ABC č. 10/15, č. 16/21, č. 21/23, č. 21/25, č. 16/28, č. 13/36, č. 10/48, č. 13/49, č. 18/49, č. 14/54
  • Večerník Praha, sobotní příloha, 2. 12. 2000 – náhled celé strany, náhled části článku 1, náhled části článku 2, Reflex č. 19/XIV, Svět motorů č. 51/2003-1/2004, Blesk č. 194/13 (20. 8. 2004), Magazín Víkend DNES č. 9/2019 (2.–3. 3. 2019), Nedělní Aha! č. 12/2019 (24. 3. 2019), PROPAMÁTKY Léto 2019 (červen 2019), profil arch. Vyškovského u reedice vystřihovánky vítkovického nádraží, přílohy Vítkovického zpravodaje č. 10/roč. 24 (říjen 2020)
  • Nekrology: ABC č. 18/64 (napsal -StF-, 27. 8. 2019, článek je publikován i na webu ABC), Aha! (3. 8. 2019), Blesk (3. 8. 2019), Lidové noviny (3. 8. 2019) – náhled 1 a 2.
Richard Vyškovský

Ukázky článků o tvorbě Richarda Vyškovského v ABC : Malý Richard… – ABC č. 16/21 (duben 1977), Člověk s citem… – ABC č. 21/23 (červenec 1979), obálka ABC č. 21/25 (červenec 1981) a Slovo měl… – ABC č. 16/28 (duben 1984)

Galerie modelů Richarda Vyškovského:

Modely publikované v Albatrosu:

2 komentáře u „Profil

  1. Stanislav Hradil

    Je mi 49 let a ABC neboli ábíčkem jsem se prokousával a trávil s ním každou volnou chvíli a večery. Modelům jsem se věnoval více než dost, sestavil jich obrovské množství. Mládí tedy patřily této zábavě a panu Richardu Vyškovskému vděčíme za mnohé, za nádherně vyvedené modely, formule 1 mám ještě každou v jednom exempláři na papíře z dob, kdy vyšly, a nesestavené. Vždy jsem si sháněl aspoň dva kusy. Jeho dalším nástupcem či spolupracovníkem byl Miloš Čihák (pokud se nepletu), jeho modely mě ale nijak netáhly. Takže jsem nechal lepení modelů a má éra s ábíčkem skončila. Kéž bychom měli ještě někdy takového člověka. S pozdravem Standa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..