Rádio DIANA STEREO

Název modelu: Rádio DIANA STEREO
Autoři: ing. Zdeněk Tůma, Michal AntonickýNo_PCs2
Autor návodu a plánku na rádio: ing. Zdeněk Tůma
Vydavatel: ABC č. 20 / roč. 32 (vyšlo 24. 6. 1988)
Měřítko: Neuvedeno
Rozsah: 2,6 str. A4 + střihy
Počet dílů: 43 číslovaných
Autorský kód modelu: Neuveden
Lepeno: srpen-říjen 2014 (Jaromír Vojtěch, slepil 2 vystřihovánky a postavil 3 hrající obvody)

Kolem časopisu ABC bývala vždy parta konstruktérů, kteří mu vtiskli jedinečný polytechnický punc – o návody, plánky, vystřihovánky a náměty pro činnost zde nebyla nouze. Klasickou ukázkou takové univerzální ruční práce byly funkční vystřihovánky, konkrétně radiopřijímače, které bylo možné dopracovat jako skutečně hrající tranzistoráčky. Prvním byl historický radiopřijímač Máj (ABC č. 17/20, květen 1976) a druhým dobově moderní přenosný „jezevčík“ rádio DIANA STEREO, či spíše radiokazeťák, který vyšel o 12 let později:

Diana-ABC

Jde o dokonale pozapomenutou vystřihovánku, byť křiklavě červená („plastiková“) bedna rádia přímo křičela o slepení 😎 . Kupodivu se i po mnoha letech našel správný šílenec, který nejen že DIANU sestavil, ale dopracoval i solidně hrající přijímač v jejích útrobách. Vystřihovánka dává dobré možnosti také elektronicky nezdatným jedincům či dětem – DIANA může posloužit i jako pokladnička nebo tajná skrýš.

Jaromír Vojtěch je zapálený radioamatér z Hradce Králové a zaslal nám obrazový materiál ze své stavby DIANY, včetně videa. Jeho sestavený a hrající Máj můžete vidět v jeho reportu o stavbě a když už vyrobil jedno rádio z ABC, jistě nebylo myslitelné, že by se nepustil i do druhého.

Původní jednoduchý středovlnný (navzdory „stereofonní bedně“ jistěže monofonní) přijímač byl na úrovni malých tranzistoráků-informátorů chytajících jen nejsilnější a nejbližší stanice. Takový ovšem nebylo možné už dnes bezezbytku dát dohromady, nemluvě o praktické nemožnosti sehnat dnes některé dobové elektronické součástky, takže Jaromír sestavil modernější VKV přijímač s nf zesilovačem.

Níže je fotogalerie ze stavby DIANY a také dvě videa:

O měsíc později (září 2014)

se Jaromír opět ozval: podobně jako u své stavby rádia Máj se pustil i do DIANY ještě jednou, tentokrát ovšem už jen do jejího přijímače, který zabudoval do jiného rádia, generačně mnohem staršího:

„Poštěstilo se mi sehnat dobový integrovaný obvod MBA 915 a podařilo se mi oživit originální obvod, který měl být v rádiu DIANA. Mohu říci, že jsem byl po oživení a seřízení mile překvapen citlivostí a selektivitou přijímače. Přes den chytá tři stanice a večer předvádí vskutku velmi dobrý a bohatý příjem mnoha stanic. Až mě překvapil původní text z návodu, cituji: nečekejte ale žádné zázraky… a to byly ještě v té době zlaté časy středovlnného vysílání. Zatím nevím, do čeho ho umístit – něco se mi rýsuje v hlavě. Vize je, že ho rozhodně nenechám zahálet. V každém případě obvod patří do historie ABC a nezaslouží si, aby upadnul v zapomnění.

Jaromír je fandou a restaurátorem historických radiopřijímačů a obvod z ábíčka nakonec vestavěl nikoli do nějaké moderní krabice, ale do repliky starého německého rádia vyráběného za 2. světové války, DKE-38:

Jaromír dodává k předloze:

Radiopřijímač DKE-38, rok výroby 1938 – 1944,  se vyznačoval minimálními náklady na výrobu a optimálním výkonem. Byla to dvoulampovka se dvěma vlnovými rozsahy, SV a DV. Byla osazena triodotetrodou VCL 11 a jednocestným usměrňovačem VY 2. Přijímač byl určen nejširším vrstvám posluchačů v Německu a v té době bohužel k šíření fašistické propagandy – byl též nazýván Goebbels Schnauze, v překladu Goebbelsova tlama. Přístroj byl umístěn v bakelitové skříni a stál pouhých 40 DM, což bylo asi 350 Kč. Přístrojů se prodalo na 4 milióny a byl určen pro poslech nejbližších vysílačů, což byl i záměr při konstruování tohoto přijímače. Po válce se ještě prodával jako stavebnice s vyfrézovanou nebo zalitou orlicí, která byla umístěna nad ladicím kolečkem.“

Jak je Jaromírovým zvykem, přidává dvě videa:

(Jsme modeláři. V žádném případě nepropagujeme nacismus.)

O další měsíc později (konec října 2014):

Kdo by si myslel, že tato DIANA-story je u konce, nezná Jaromíra Vojtěcha – opět se nám ozval a píše:

„… stále mi ležela v hlavě středovlnná DIANA, a tak mi to nedalo, poohlédnul jsem se znovu po vystřihovánce a podařilo se mi vydražit na Aukru ještě jeden kousek. A aby nebylo toho štěstí málo, ještě i obávaný integrovaný obvod MBA 915 za směšnou cenu 3 Kč – a to byl impuls ke stavbě. Nechci Vás s tím obtěžovat, vím, že s tím máte potom hodně práce, a pak o rádiu DIANA bylo již řečeno téměř vše včetně zveřejnění, tak snad kdybyste měl alespoň zájem shlédnout pár fotografií a odkaz na video o stavbě…“

Neobtěžujete, Jaromíre, podobní správní šílen-… eh, zapálenci jsou tady jako doma 😎 . Zde tedy DIANA opět ve své kráse a s původním SV-obvodem, pod galerií jsou pak Jaromírova videa:

Děkujeme za výbornou papírově archeologickou spolupráci, Jaromíre! -StF-

4 komentáře u „Rádio DIANA STEREO

  1. Jan Votruba *1952

    Zdravím všechny,

    zdvořilý obecný dotaz, zda lze tudy (či jinudy) získat soubory jednotlivých vystřihovánek např. v *.pdf, případně kde, víte-li?

    Děkuji, příjemný den a ať se daří!

    Jan Votruba *1952

    1. -StF-

      Dobrý den, Jane,
      soubory PDF nikoli, skeny nezasíláme, ale mnohé originály starších vystřihovánek lze stále poměrně snadno získat, jelikož náklad ABC byl velký. Zkuste Aukro nebo specialisty na prodej starších modelů PaperModel.cz nebo Papermanie.cz – odkazy na jejich stránky a e-shopy najdete na hlavní stránce dole.

  2. RadekV

    Hrálo, hrálo. I když s různou kvalitou, odvislou od součástek, které zrovna v Tesle Eltos měli. 🙂
    Radek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.