Radiopřijímač Máj

Název modelu: Radiopřijímač Máj
Autoři: Richard Vyškovský a Pavel Blecha (vystřihovánka), Pavel Šrait (radiopřijímač)
Vydavatel: ABC č. 17 / roč. 20 (vyšlo 5. 5. 1976)No_PCs1
Měřítko: Neuvedeno
Rozsah: 1,9 str. A4
Počet dílů: 16 číslovaných / 20 fyzických
Autorský kód modelu: Neuveden
Stavba modelu:

Maj-ABC

Úvodní poznámka (-StF-)

Na velké výstavě Richard V., král papírový v pražském Muzeu Karlova mostu (říjen 2009 – březen 2010), která byla uspořádána na počest 80. narozenin arch. Richarda Vyškovského, se v záplavě jeho modelů objevil i tento malý unikátek z ABC – papírové „retro“ rádio Máj, které opravdu hraje.

Maj09

Ze strany ábíčka to byl báječný počin – kombinace vystřihovánky a amatérské elektrotechniky, čili vícero druhů ručních prací a koníčků, zábavná polytechnika v praxi = vzorová ukázka tehdejších tvůrčích idejí časopisu ABC. A to mohlo být rádio postaveno ještě také jako pokladnička. Do ábíčka tehdy přispívala skupinka osvícených konstruktérů, jmenujme alespoň Jiřího Konvičku, Vladimíra Procházku, Miroslava Koláře a také Pavla Šraita, odborníka na zábavnou a praktickou amatérskou elektrotechniku. Právě ten připravil „střeva“ pro vystřihovánku dobového rádia, které mělo evokovat památné dny Pražského povstání na sklonku války v květnu 1945. Návod na přijímač byl otištěn v témže ABC jako vystřihovánka, v čísle 17/20 (u návodu zařádil šotek a panu Šraitovi přidělil jméno Šraik).

Maj-ABC-navod

Kolega RoBertino ono rádijko slepil pod pracovním názvem LoFi Mono Analog Manual Tuning 1 Station Random Preset Desktop Radiofunken May …

Maj07

„… Voláme českou policii do rozhlasu, voláme všechny občany na pomoc, jsou zde stříleni čeští lidé! Za to, že neretušují papírové modely!“

… a požádal svého přítele Mirka Chromého, znalce umění letovacího, alchymie kalafunové, kouzel kuprextitových, magie tranzistorové a zákona Ohmova o sestrojení přijímače, za účelem chystané mega-výstavy. A jak to dopadlo? Svítilo to? Hřálo? Totiž hrálo? Dejme slovo Mirkovi – to je on, byv kompletovav hotový receiver, a svou práci pojal stylově: plně v retro-duchu:

Maj08

Jak se stavěl radiopřijímač Máj (Mirek Chromý)

Hned na úvod musím podotknout, aby nedošlo k omylu, že jsem se nepustil do žádného budování domu, abych ho ozdobil májkou na důkaz šťastného dokončení. Když se mi kolega RoBertino ozval s tím, že by bylo hezké zrealizovat jeden z tradičních špílců elektrotechnického všeuměla Pavla Šraita, zmocnila se mě lehká obava. Mám ještě v dobré paměti jednu zkušenost ze ZVS (lidově řečeno z vojny), kde jsem byl vyzván ke spolupráci na slepení Tatry 815 S1. V praxi to znamenalo, že RoBertino si lepil a já stáčel z proužků čtvrtky deset koleček (a to byl ještě tak velkorysý, že mi odpustil rezervu!).

Maj01

Fotografii jsem se snažil aranžovat tak, aby vše, i součástky, odpovídalo době, kdy byla vystřihovánka otištěna. Pájka použitá k pájení součástek je poněkud staršího data, což dotváří věrohodnost snímku.

Ale budiž, k tomu, abych udělal vnitřek radiopřijímače Máj, jsem měl přeci jenom odpovídající kvalifikaci. Kupodivu mě ani moc nezarazil výčet starších součástek – nesmíme vytěsnit z paměti, že vystřihovánka vyšla 5. května 1976 (však to bylo v návodu náležitě prezentováno), ale lidé ve svých domovech schraňují ledacos a jeden známý disponoval potřebným množstvím letitých komponentů.

Maj02

Samotné sestavení nebylo pro školeného člověka ničím složitým, dokonce bych řekl, že se papíroví lepiči s některými detaily perou podstatně déle. Problém nastal pouze s feritovou anténou, značně choulostivou na určitý počet závitů, které na ní navineme – od toho se totiž odvíjí samotné ladění. Vzal jsem to lidově řečeno „baj voko“ a při otáčení knoflíkem jsem neuslyšel nic o tom, že v Litoměřicích bude zase Zahrada Čech, ale vybafl na mě jakýsi italsky hovořící hlas. V duchu jsem si poblahopřál, že jsem se do zhotovení Máje nepouštěl v době jeho vydání, mohl jsem být lokalizován coby západní agent a kdo ví, co bych potom lepil v docela jiném zařízení… s klidným svědomím, že Máj bude mimo dosah veřejnosti, jsem tuto okolnost přešel.

Maj03

Každopádně sestavení už pod přísným dohledem RoBertina proběhlo uspokojivě, nic nikde nepřečnívalo, takže i pochvala následovala, a Máj se potom mohl po celou dobu výstavy Richard V., král papírový pyšně vyjímat ve vitrínce.

Mirek Chromý


Snímky výše: Po stránce elektrotechniky finální dílo. Historický dojem mírně kazí novodobý potisk ploché baterie – není to klasická Bateria Slaný.

Maj06

Maj11

Otevřený hotový radiopřijímač se zasunutou pomocnou anténou

Stavby Jaromíra Vojtěcha

Radiopřijímač Máj – stavba č. 1:

Ozval se nám (v červenci 2014) nadšený radioamatér Jaromír Vojtěch z Hradce Králové – sehnal a slepil rádio Máj a postavil do něj i funkční přijímač. Jaromír píše: „Se stavbou, resp. se součástkami, konkrétně s integrovaným obvodem, byl velký problém, tak jsem vytvořil středovlnný přijímač s dnešními dostupnými součástkami. Večer se dá naladit až osm stanic.“

Jaromír natočil i video, kde můžete vidět a slyšet radiopřijímač Máj v provozu – video je zde.

Maj15 Maj14 Maj16

Radiopřijímač Máj – stavba č. 2:

O měsíc později (v srpnu 2014) se Jaromír opět ozval: „Nyní pracuji na novém rádiu Máj č. 2 a snažím se dodržet originalitu původních papírových knoflíků, pochopitelně plně funkčních při ovládání přijímače. Model byl původně osazen středovlnným přijímačem autora Pavla Šraita s integrovaným obvodem (IO) MAA125 a tranzistory KC 508. Pro nesnadné sehnání původního IO jsem zvolil přímozesilující přijímač s IO TA7642 a tranzistorem BC547 – středovlnný přijímač pro pásmo 4,5 kHz.“

Jaromír též natočil dvě videa:

Dva snímky jeho rádia přidány do fotogalerie modelu.

Maj2-19

Radiopřijímač Máj – stavba č. 3:

Zkraje prosince 2014 přišel na pracoviště papírových archeologů nečekaný e-mail – Jaromír Vojtěch se pustil v krátké době do již třetí (!!!) stavby rádia Máj. Jaké že to měl zběsilé pohnutky?

„… minulý týden jsem dokončil kapličku Máj č. 3 jelikož mi nedala spát původní varianta s IO MAA125, COŽ BYL OPRAVDU NADLIDSKÝ VÝKON JEJ SEHNAT, ALE PODAŘILO SE. Pořád jsem měl v hlavě původní variantu obvodu a považoval jsem to za nesplacený dluh ohledně časopisu ABC a jeho dlouholeté historii.“

Zde tedy fota ze třetí stavby hrajícího Máje (dva snímky doplněny i do fotogalerie modelu):

Díky, Jaromíre, za spolupráci – a nyní se můžete pustit do rádia DIANA STEREO! 😎

… a Jaromír se do DIANY opravdu pustil.

1 komentář u „Radiopřijímač Máj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..