Sanitní vůz

Název: Sanitní vůz (Sanitäts-Auto)Sanitní vůz
Vydavatel: neznámý, Německo
Rok vydání: cca 1915
Autor: neznámý
Formát: 20 × 15 cm
Počet vystřihovacích dílů: 12
Reprint: ABC č. 8 / roč. 53 (vyšlo 8. 4. 2008)
Článek na webu časopisu ABC:  ABC-logo

S modelem sanitky se přeneseme do doby, kdy svět halila mračna první světové války.

Ve válečných dobách byly vděčným námětem pro vystřihovánky především nekonečné řady vystřihovacích vojáčků. My máme pro vás ale připravenu třírozměrnou vystřihovánku z oblasti techniky. Jde o velmi jednoduchý model vojenského sanitního vozu určený především začínajícím modelářům, stejně jako tomu bylo už v době svého vydání, na počátku 1. světové války v roce 1914. Je skutečně na místě říkat modelářům, neboť, jak jsme si ukázali i na ostatních modelech z našeho Muzea vystřihovánek, byla nezbytná pečlivá práce, aby bylo dosaženo očekávaného výsledku. Dokladem tehdejší modelářské zručnosti jsou vícestránkové vystřihovací papírové modely architektury i techniky, které se objevovaly již od 70. let 19. století.

Příbuzné vystřihovánky z téže série vojenských modelů:

Flugmaschine Polni_kuchyne Delo

Sanitní vůz – pokyny ke stavbě:

Sanitní vůzStavbu začneme  podlepením kol šedým kartonem, případně je dobarvíme. Pozor! Kolo, které je umístěno uprostřed dílu podvozku, nejprve opatrně s mírným přesahem vyřízněte a teprve pak samostatně nalepte na karton. Kancelářský papír použijeme na podlepení podvozku, korby a střechy vozu. Vnitřní stěnu kabiny obarvěte odpovídajícím odstínem modré a žluté.

Slepte motor a nástavbu se střechou. Do kabiny vlepte sedačku, kterou jste si mohli před vystřižení z rubové strany obarvit, případně pro zpevnění podlepit barevným papírem. Vystřihovánka neobsahuje díl volantu, ale i pro začátečníka není problém vystřihnout kolečko o průměru cca 1 cm a přilepit na kousek špejle nebo párátka. To pak po zaschnutí vlepíte do otvoru, který prorazíte v podvozku na pravé straně prostoru pro řidiče.

Z jednoduchého obrázku vozu ve vystřihovánce (viz výše) jen těžko rozpoznáme, jak je řešeno uložení kol na podvozku. Nejjednodušší je uříznout dvě špejle na rozměr šířky podvozku s přesahem 2 mm a nabarvit je na černo. Z každé strany pak ke špejli přilepíte kola. Ta pak uchytíte zakápnutím lepidlem k hotovému vozu. Posledními díly jsou dva světlomety, které před přilepením z rubu obarvíte žlutou barvou. Pro hezký vzhled modelu sanitky doporučujeme všechny hrany zaretušovat odpovídající barvou. Model můžete ponechat volně stojící, nebo umístit na upravenou podložku např. z pivního tácku.

-JoK-

Sanitní vůz Sanitní vůz Sanitní vůz Sanitní vůz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..