Spyker (1904)

 Název: Spyker (1904)
 Autor: Pavel Blecha a Richard Vyškovský
 Autorský kód: BV-0.10
 Vydavatel: ABC č. 18 / roč. 15, vyšlo 20. 5. 1971
 Měřítko: Neuvedeno, cca 1:43
 Rozsah: 0,9 strany A4
 Počet dílů: 32 číslovaných, 39 fyzických
 Stavba modelu: Ano
 Fotogalerie: Ano

Spyker 1904

KRÁTCE O PŘEDLOZE MODELU – Spyker 1904

Nejenom Britové a Francouzi, Američany a Italy nevyjímaje, mají monopol na historická vozidla. Značku, nesoucí jméno Spijker založili roku 1880 bratři Jacobus a Hendrik-Jan Spijkerové. Společnost neměla dlouhého trvání, v roce 1922 byla nucena oznámit bankrot, čehož využil britský zástupce a převzal závazky firmy, změnil název na angosastější Spyker, ale existence značky skončila po dalších sedmi letech krachem. Spyker z přelomu 20. a 21. století nemá s původním holandským podnikem společného vůbec nic – tedy kromě jména.

Spyker1904

Spyker 1904

Model 1904 byl ve své době považován za velice nevzhledný, k čemuž přispívala jediná čelní svítilna těsně nad úrovní přední nápravy. To byl ale názor odborníků, mezi majiteli byly spykery oblíbené – nevadil jim neobvyklý válcový kryt motoru, který ukrýval čtyřválec o obsahu 2544 cm3. Spykery byly v té době dodávány v různých verzích, typ s uvedeným motorem nesl označení 14/18 a je naší předloze nejbližší. Verze se od sebe lišily nejen výkonem a obsahem motoru, ale také provedením čelního skla, od děleného uprostřed přes nedělené s rámem po obvodu, až po sklopné v horní třetině. Tento typ se vyráběl až do roku 1907 (v témže roce zemřel jeden ze zakladatelů značky Hendrik-Jan).

Spyker 1904

Je známo, že si Spyker 14/18 „zahrál“ v oblíbené britské automobilové komedii Genevieve (1953), pojednávající o prestižním soupeření dvou majitelů veteránů, majících za cíl co nejdříve překonat vzdálenost z Brightonu do Londýna. Holandský vůz patří onomu méně sympatickému páru, jehož od konečného vítězství odvrátí tramvajové koleje, v nichž na poslední chvíli zamíří docela jinam, než původně chtěl. Filmový vůz však nemá čelní sklo a chybí mu i charakteristická svítilna. Zato má navíc na stupátku u řidiče (tedy na pravé straně, nezapomínejme, že šlo o britský film) skříňku na nářadí.

RoBertino Pavelka

Spyker 1904 - Genevieve

Spyker ve filmu Genevieve (1953)

Kam dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..