Staré ABC slavilo padesátiny

Malá vzpomínka na to, jak staré ABC slavilo padesátiny

Staré ABC slavilo padesátinyJak známo, úplně první ábíčko č. 1 ročníku 1 vyšlo dne 22. 1. 1957. Papírový archeolog a nezdolný organizátor Josef Kropáček pochopitelně nemohl krásně kulaté výročí připadající na leden 2007 jen tak přejít, a proto (ve spolupráci s Pionýrem) zosnoval vzpomínkové Setkání po 50 letech aneb Přineste svou „jedničku“ – tou jedničkou se rozumí ono první ábíčko.

Vyjímám z původní Pepovy pozvánky:

U příležitosti 50 let od vydání 1. čísla ABC mladých techniků a přírodovědců si vás dovolujeme pozvat na setkání s bývalými redaktory a spolupracovníky redakce.
Pozvánkou vám bude vaše nejstarší ábíčko, které vlastníte, ovšem ne mladší roku 2000 (poslední ABC mladých techniků a přírodovědců vyšlo 8. 1. 2001).
Všichni účastníci obdrží Pamětní list a pro ty, kteří přijdou s oním prvním číslem z roku 1957, Pionýr připravil byť drobnou, ale speciální, odměnu.
K vidění bude minivýstava ábíčkovských relikvií a promítání historických filmových záznamů.
Termín a místo konání:
Neděle 21. 1. 2007 od 15:00 h., salónek Restaurace televizního klubu V Rohlíku na Kavčích horách v Praze

Koukám do kalendáře a hle: je tomu právě deset let, co proběhlo toto milé setkání bývalých redaktorů, šéfredaktorů a spolupracovníků ABC, i nás, čtenářů a papírových modelářů. Oprašuji proto fotoarchiv a připomeňme si ten prima večer (foto v galerii níže: -StF- a Radek Horvay)… a též připojuji reportáž našeho příznivce Zbyňka Konvičky, který byl na akci rovněž přítomen a sepsal článek pro (dnes již neexistující) regionální týdeník Jihočeský kurýr – vyšel dne 31. 1. 2007 a je zde.

Michal Antonický, Ladislav Badalec, Jan Čeřovský, Jaroslav Drahokoupil, Karel Dunda, Helena Kholová, Miroslav Kolář, Jiří Petráček, Martin Pilný, Martin Smrček, Václav Šorel, Vlastislav Toman, Milan Weiner a mnoho dalších, co jméno, to kus ABC. Z tehdy současného ábíčka byla pozvána paní šéfredaktorka, ale asi toho měla v neděli moc, takže se neukázala. A pan architekt Richard Vyškovský, který byl rovněž pozván, ve své skromnosti nedorazil řka, že je na to příliš mladý – od počátku v ABC přece nebyl 😎 .

Děkujeme, Pepo!

-StF-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..