Staveniště s tesaři

Název: Staveniště s tesaři (Zimmerplatz)Staveniště s tesaři
Vydavatel: J. F. Schreiber, Esslingen, Německo
Rok vydání: cca 1900
Autor: neznámý
Formát: 18 × 15 cm
Počet vystřihovacích dílů: 21
Reprint: –

JFS-logoPodívejme se na další papírový model z vydavatelství JFS. S logotypem JFS jsme se již setkali např. u modelu lesovny. Přestože můžeme nahlédnout do velmi podrobného seznamu jednotlivých modelů vydaných vydavatelstvím J. F. Schreiber, některé vystřihovánky v něm nejsou vůbec zmíněny a chybí. Bohužel se to týká i této, s tesaři v pilné práci, a tak se opět jen díky porovnání s jinými, o kterých máme požadované informace, můžeme dohadovat, že model budovy s ohradou a s tesajícími tesaři pochází z rozmezí let 1895 až 1915. Tato časová hranice ale také není přesná a může jít o model starší nebo i mladší. Podle charakteru stavby a oblečení figurek se přikláníme spíše ke konci 19. století.

Aršík s vystřihovánkou obsahuje dvojjazyčný název i popisky k jednotlivým dílům značeným příslušným číslem – německy a francouzsky. Název Zimmerplatz bychom mohli přeložit jako místo, kde pracují tesaři; francouzské chantier pak znamená pracoviště, staveniště. Tesaři v naší staré vystřihovánce patrně pracují na obnově domu, možná mění strop i s trámy a podlahou. Dochovalo se nám i jiné vydání téže vystřihovánky, s texty pouze v němčině:

Staveniště s tesaři

Staveniště s tesaři – pokyny ke stavbě:

Staveniště s tesařiStavba modelu není nikterak náročná, ale vyžaduje víc než kdy jindy velmi citlivý přístup k rozestavění figurek. Jak vidíte z fotografií slepeného modelu níže, jde o velmi živý objekt plný pracovního ruchu. Pusťme se tedy do stavby, jejíž postup nám doporučuje originální návod:

1. čtyři stěny budovy, 2. střechy, 3. střešní štíty, 4. komín, 5. střecha vikýře, 6. ohrada.

Zdárné dokončení modelu předpokládá přesnost v lepení. Retušováním střihových i ohybových hran docílíte podstatně hezčího vzhledu. Celou ohradu podlepte světle hnědým papírem a domalujte stromy. Střešní ozdobné štíty můžete podlepit světle hnědým papírem, nebo jen natřít z rubu barvou. Podložku, na kterou model umístíte, zvolte dostatečně velkou, aby se vám na ni vešly všechny stromy, keře, klády, trámy a především postavičky pracujících tesařů.

-JoK-

Staveniště s tesaři Staveniště s tesaři Staveniště s tesaři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..